Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Probleme aer conditionat ariston

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
razvanparaschiv

razvanparaschiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2019
Buna ziua
Am achizitionat de o sapt un aparat de aer conditionat Ariston iar traseul frigorific are 5 m.. Problema este ca se aude un sunet pe traseu… Presiunea de pe tevile de cupru… Au venit cei de la instalari, au vidat tevile si au mai bagat freon dar tot face zgomot… Mi-au zis ca aparatele ariston sunt mai zgomotoase, ar avea compresoare puternice dar in timp (3-4 saptamani) s-ar duce sunetul.. Aveti idee.. Asa este? Sau ar exista o alta rezolvare
Multumesc

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017
cel mai probabil montaj gresit din cauza lungirii traseului peste lungimea standard care i-a pus in dificultate pe instalatori

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,106
  • Înscris: 28.10.2006
Eu unul nu am auzit ca Ariston sa fie unul dintre producatorii consacrati de AC. Poate sunt eu mai "invechit".
Sigur e Ariston? Nu cumva AirStone?
Cum sa trozneasca tevile la un AC? Nici macar la York, Platinium, Beko, Arctic, si ce alte nazbatii mai inventeaza chinejii nu am auzit sa trozneasca tevile.
Nu are importanta lungimea traseului legat de "pocnituri.
Fa urgent retur si sesizare la ANPC.

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017
Hmm curios.
Eu am un GREE 12k BTU cu traseu de aprox 6 m si se aude un mic zgomot (il sesizez doar daca este liniste completa ) pe traseu pe care l-am considerat normal; dar in niciun caz pocnituri&shit; pur si simplu se aude un zgomot "tehnic" sa zicem ca si cum ar circula freonul prin traseu si atat. Functioneaza perfect oricum.

Ziceti ca ar trebui sa fie liniste totala?

#5
razvanparaschiv

razvanparaschiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2019
Nu se aud pocnituri nici la mine... Ci presiunea de la freonul ce circula... Dar este sesizat sunetul de la 2-3 m distanta...

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postviceroy56, on 24 iunie 2019 - 19:54, said:

Nu are importanta lungimea traseului legat de "pocnituri.
pe ce te bazezi cand spui asta? ai o sursa ceva? eu iti pun o sursa

Attached Files



#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,106
  • Înscris: 28.10.2006
De la ce aparat/model este citatul?
Oricum, situatia initiatorului se incadreaza perfect in recomandarile respective, si cum scrie in tabel, la 12.000 BTU lungimea maxima a tevii este de 25 m. (Io am dubii ca va functiona cu un randament acceptabil la 25 m teava)
Banuiesc ca nu de la Daikin, Fujitsu, General Electric and Shit.
Am mai spus, la firma s-au instalat sute, daca nu mii de aparate de AC, in cele mai ciudate conditii, dar nu am avut niciodata probleme cu zgomote pe traseele de tevi.
Si au fost tevi de 2m, de 5m, de 7m, chiar si mai lungi, la aparate de peste 18.000, 24.000, 36.000.
Am utilizat numai aparate AC de calitate, ca asa scria in caietul de sarcini. Cu garantii de minim 3 ani si cu intretinere/mentenatnta cuprinsa in contractul de achizitie/montaj.

Edited by viceroy56, 26 June 2019 - 07:39.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postviceroy56, on 26 iunie 2019 - 07:39, said:

Banuiesc ca nu de la Daikin, Fujitsu, General Electric and Shit.
Am mai spus, la firma s-au instalat sute, daca nu mii de aparate de AC
nu are importanta de la ce AC este manualul, toate functioneaza la fel. Acel manual este de la un Platinium.

De la Daikin e scris mare chiar pe site.

Stiu si eu ca instaltorii nu au habar de ce scrie in manuale, nu e o noutate. Si nu contest ca multi dintre ei monteaza mii de aparate fara probleme. Asa cum si mecanicii repara mii de masini desi sint uneori semi-analfabeti sau nu respecta instructiunile producatorilor de piese. Unii producatori ii invita la cursuri, dar cursurile sint plictisitoare, si chiar daca sint gratuite, ei nu fac bani in timpul ala... etc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate