Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intoarcerea la fostu' loc de munca

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Nu am lucrat si nu am de gand sa lucrez pentru oameni de afaceri romani. Tocmai ca sa evit situatia de a ma intalni cu gigei ca tine.
pai nu conteaza, pot fi si straini, dar idee este ca daca superiorul tau iti este roman, situatia din pacate, de multe ori se cam petrece cum am descris eu.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIulius-Foyas, on 14 iunie 2019 - 21:59, said:

Inseamna un singur lucru: nu a plecat ci a fost dat afara. Acum au nevoie de el  si cum stie ca nu are personalitate isi permit chestii din astea.Apoi cand nu mai au nevoie de el, il dau iarasi afara, precum
presul din fata casei. Posted Image

N-are importanta, imi vad doar SCOPUL MEU.
Unul dinte scopuri este sa ma simt bine la servici sa existe prietenie. N-am chef sa stau cu ochii ep ceas sa treaca timpul
Imi plac dinamismul, proiectele, provocarile, intercatiile cu colegii, cu furnizorii si clientii.
Restul e vraja.
Nu ma intereseaza daca ma cheama inapoi, e clar c-o face ca are nevoie de mine. Daca mi-a placut si mie, de ce nu?
Depinde pentru ce motiv ai plecat.
In 2 companii la care am lucrat am fost intervievat cand am plecat de la ei, care-s motivele.
Dupa parerea mea asa ar trebui sa faca un HR, sa stie ce scartaie, sau daca scartaie


View PostOriginalCopy, on 14 iunie 2019 - 22:01, said:

Asta cu frica e tactică hristă. Omul e bun, nu mai avea provocări, a plecat pentru că cererea nu se mai întâlnea cu oferta.

Poate fi adevarat

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 22:25, said:

Nu am lucrat si nu am de gand sa lucrez pentru oameni de afaceri romani.

Nu-ti pune singur bariere acolo unde nu exista.
Oamenii ii citeti de la interviu.

Eu am refuzat o sljuba la Mc Laren, la un centru de dezvoltare in Detroit
Nu m-au respectat de la interviul de angajare.
La revedere. Decxi se intampla si la case mari.

Mai mult ultima oara era s-o iau in freza urat de tot.
Nu mi-a placut sefu, nici el pe mine. A trebuit s-o "scald" 4 ani. Stii ce nasol e?
Si fara posibilitatea sa-mi dau demisia.
Cand risti, se intampla si d-astea, dar asta face viata mai frumoasa

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 22:25, said:

Asta mi-e si mie.. in 6 luni nu cred ca s-a schimbat mare lucru. Oricum asta va fi miezul discutiei. Ba, io vin, da' iar pierd vremea pe la voi?

Pai stai ca am ametit.
Eu am inteles ca tu ai vrea inapoi, daca ai plecat pentru ca nu ti-a mai convenit ceva si conditiile pentru care ai plecat de la ei nu au fost indepartate, ce rost mai avea intrebarea: "bai strambilor, ce sa fac?", ca doar nu esti Galeio

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Eu vad o probelam aici si anume ca pleci d ela aia la care ai stat 6 luni. Nu e o problema serioasa dar nu cred ca iti mai fac vreo oferta in viitor.
Sa te intorci la vechiul loc de munca e banal, dar trebuie sa te gindesti de ce te-au lasat sa pleci. De ce nu ti-au oferit atunci (adica acum 6 luni), pe loc, cind le-ai spus ca pleci, bani in plus ca sa ramii?

Edited by vrajitoruldinoz, 14 June 2019 - 22:57.


#40
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nici un manajer care se respecta nu iti da 20% in plus pe loc doar ca il santajezi tu ca pleci, decat in cazuri speciale gen te-au tapit la bani ani de zile si esti mult sub pretul pietei etc. Nu de alta dar daca ai vrut sa pleci pentru 20% in plus, pleci peste 6 luni - 1 an pentru inca 20% in plus. Practic firma te-a pierdut cand ai vrut sa pleci, eu pot sa iau pana in 20% in plus in maxim 3 luni daca ma pun sa caut, intrebarea castigatoare e de ce nu caut aia 20% . ;) Sugestia mea sa nu te intorci inapoi decat daca ai avut prietenie la catarama cu seful, un sef care sa te sustina neconditionat in viitor, altfel  daca seful te-a acceptat de nevoie si nu te-a cautat disperat inseamna ca nimic din ce te-a facut sa pleci nu s-a schimbat sau nu se va schimba.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Ce problemelor morale aveți unii. Eu m-am întors de douã ori. Cu sentințe definitive și irevocabile :)

#42
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:26, said:

Si de ce am dubii? fiindca nu-s obisnuit sa ma uit inapoi. Mie mi se pare ciudat ca cineva sa se intoarca de unde a plecat.. da' poate-s io defect.
Bine ca ai realizat in final ce prostie era sa faci! Niciodata sa nu te intorci in trecut,ce a fost a fost,cu bune si cu rele,nu merita sa retraiesti nimic pentru ca ai o singura viata,mergi inainte si nu te uita inapoi!

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfilipxxx, on 14 iunie 2019 - 23:23, said:

Nici un manajer care se respecta nu iti da 20% in plus pe loc doar ca il santajezi tu ca pleci, decat in cazuri speciale gen te-au tapit la bani ani de zile si esti mult sub pretul pietei etc. Nu de alta dar daca ai vrut sa pleci pentru 20% in plus, pleci peste 6 luni - 1 an pentru inca 20% in plus. Practic firma te-a pierdut cand ai vrut sa pleci, eu pot sa iau pana in 20% in plus in maxim 3 luni daca ma pun sa caut, intrebarea castigatoare e de ce nu caut aia 20% . Posted Image Sugestia mea sa nu te intorci inapoi decat daca ai avut prietenie la catarama cu seful, un sef care sa te sustina neconditionat in viitor, altfel  daca seful te-a acceptat de nevoie si nu te-a cautat disperat inseamna ca nimic din ce te-a facut sa pleci nu s-a schimbat sau nu se va schimba.

E foarte evident ca pleci pentru 20% in plus, mereu. De unde asteptarea ca nu?
Daca nu platesti oamenii la pretul pietei asta se intimpla. Daca da, te aspeti sa-i pierzi sau sa dai 20% in plus cind vine momentul. Numai ca de unde atita 20% in plus? De cite ori pot primi 20% in plus pentru aceeasi munca (sa pentru munca care iti place) trebuie sa pleci.
20% sint enorm de multi bani. Aia sint bani pe viata care se vor propaga si la 50 de ani cind esti director general.

Quote

Practic firma te-a pierdut cand ai vrut sa pleci, eu pot sa iau pana in 20% in plus in maxim 3 luni daca ma pun sa caut,

1. Contraofertele sint lucru foarte obosnuit si normal daca tii la angajat. De fapt e o metoda foate banala, cea mai folosita, de a creste salariul fara a parasi firma.
2. Daca tu poti sa iei 20% in plus si nu o faci insemna ca vorbim de alte avatnaje. Volumul de munca, relatiile interne etc. Deci asta insemna ca esti platit corect.

#44
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:00, said:

abordat de curand de fostele colege. Cica sa reintregim echipa. Tacanitele astea se duc si pe capu' fostei mele sefe si asa aflu eu ca as fi primit cu bucurie inapoi.
la toate le-ai pus-o?

#45
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostTsunnnami, on 14 iunie 2019 - 22:49, said:

N-are importanta, imi vad doar SCOPUL MEU.
Si seful si-l vede pe al lui, iar in RO majoritatea subalternilor sunt considerati a fi unelte si nu oameni.

Quote

Unul dinte scopuri este sa ma simt bine la servici sa existe prietenie.
Culmea ca tocmai acolo trebuie sa rezolvi problemele.Cum rezolvi problemele daca tu esti acolo sa-ti faci prieteni ?

Quote

Imi plac dinamismul, proiectele, provocarile, intercatiile cu colegii,
In RO daca ai tupeu sa-ti contrazici seful chiar si gluma zbori imediat,pedeapsa pt altii daca contrazic ce spune sefu. :lol:

Quote

Nu ma intereseaza daca ma cheama inapoi, e clar c-o face ca are nevoie de mine. Daca mi-a placut si mie, de ce nu?
Depinde pentru ce motiv ai plecat.
Oamenii parasesc manageri si nu companii, asadar poate au nevoie de tine ca sa arunce vina pe tine pt un proiect care stagneaza ca apoi sa-si justifice
incompetenta managerului insa pe seama ta.Adica sa te cheme sa fii tzap ispasitor, dupa care sa zica ca tu te-ai rugat de ei sa te accepte si ei in marea lor
marinimie au zis sa-ti mai dea o sansa ,dar vai uite ce s-a intamplat le-ai stricat proiectul rau de tot. Ca uite ai  "antecendente" ai mai abandonat odata alt proiect(adica
ai plecat de la ei).

Quote

In 2 companii la care am lucrat am fost intervievat cand am plecat de la ei, care-s motivele.
Daca te-au intrebat care sunt motivele pt care sunt de la ei, a fost ca sa se asigure ca din punctul tau de vedere nu intentionezi actiuni juridice in instanta impotriva
lor tocmai ca se stiau cu musca pe caciula cu ceva.

Quote

Dupa parerea mea asa ar trebui sa faca un HR, sa stie ce scartaie, sau daca scartaie
Stai linistit totul este de fatada.HR stie perfect ce se intampla, dar face teatru pentru a pastra aparentele.Sunt corifei ai ipocriziei. Posted Image

Quote

Oamenii ii citeti de la interviu.
Nu si pe cei care sunt sociopati si disimuleaza extrem de bine.

Quote

Eu am refuzat o sljuba la Mc Laren, la un centru de dezvoltare in Detroit
Nu m-au respectat de la interviul de angajare.
La revedere. Decxi se intampla si la case mari.
Iti dai seama cum se poarta cu ceilalti care sunt angajati daca cu tine, un strain s-au purtat asa.

Quote

Mai mult ultima oara era s-o iau in freza urat de tot.
Nu mi-a placut sefu, nici el pe mine. A trebuit s-o "scald" 4 ani. Stii ce nasol e?
Si fara posibilitatea sa-mi dau demisia.
Nu inteleg de ce. De ce nu poti sa pleci cand vrei tu

Quote

Cand risti, se intampla si d-astea, dar asta face viata mai frumoasa
Neah, asta e pe principiu totul e bine cand se termina eventual intr-un final cu bine, dar nu este obligatoriu sa fie asa.

Quote

Pai stai ca am ametit.
Eu am inteles ca tu ai vrea inapoi, daca ai plecat pentru ca nu ti-a mai convenit ceva si conditiile pentru care ai plecat de la ei nu au fost indepartate, ce rost mai avea intrebarea: "bai strambilor, ce sa fac?", ca doar nu esti Galeio
Pai cam asta ma intrebam si eu si singura (deocamdata) explicatie este ca el are nevoie mai multa de ei , astfel incat este inclinat chiar sa lase si din salariu pt a veni inapoi , de aici eu am presupus ca nu are loc de munca momentan.

View Postmarcusdefeis, on 15 iunie 2019 - 01:06, said:

la toate le-ai pus-o?
pai aia e companie sau casa de curve ?

View Postvrajitoruldinoz, on 15 iunie 2019 - 00:52, said:

20% sint enorm de multi bani.
Depinde, unii nici pt 30% nu s-ar misca.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Era vorba chiar de 20% la 6 luni... adica 20% marire acum si 44% peste 6 luni. Cine refuza asa ceva?

#47
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

pai aia e companie sau casa de curve ?
sa lasam ipocriziile...

#48
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Adica ?

#49
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 22:25, said:

Asta mi-e si mie.. in 6 luni nu cred ca s-a schimbat mare lucru. Oricum asta va fi miezul discutiei. Ba, io vin, da' iar pierd vremea pe la voi?
Spui simplu: simteam ca nu avansez, nu mai aveam provocari. Dati-mi noi responsabilitati si vin [...] +30% la salariu.

#50
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Exista o vorba: niciodata sa nu ceri mai mult decat poti duce.

Quote

Era vorba chiar de 20% la 6 luni... adica 20% marire acum si 44% peste 6 luni. Cine refuza asa ceva?
Nu  cred.Cred ca maxim poate fii 20% si atat.Dar nici asta nu cred. De obicei cel care se intoarce are mai multa nevoie de companie decat compania de el si atunci poate vorbim, de -20% in caz de intoarcere,daca il mai accepta si asa cu -20%.Posted Image

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 10:41, said:

Exista o vorba: niciodata sa nu ceri mai mult decat poti duce.

Nu  cred.Cred ca maxim poate fii 20% si atat.Dar nici asta nu cred. De obicei cel care se intoarce are mai multa nevoie de companie decat compania de el si atunci poate vorbim, de -20% in caz de intoarcere,daca il mai accepta si asa cu -20%.Posted Image
uite, eu acum lucru 8 ore/zi, 5 zile/saptamana, nici o ora in plus. liberele sunt libere, inclusiv alea legale, concediile la fel. la final de program bag cheia in usa, nu mai am nici o legatura cu serviciul, nici nu ma mai gandesc la el.
la fostul loc stiam cand ma duc, mai putin cand plec, un liber abia il vedeam, concediul de obicei il lucram, in cel mai bun caz legam 3-4 zile odata sa le iau concediu, suna telefonul si la 11 noaptea, si cand eram pe varful muntelui...
acum umbla dupa mine, pentru inceput au pus pe masa salariul dublu, si mai negociem, dar stii ce, chiar nu ma intereseaza. sunt si cateva chestii care nu au pret, doar pentru restul exista mastercard.

#52
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Ar trebui sa te simti jignit daca acum ti-au propus salariul dublu.Asta inseamna ca aia primii , te exploatau cu -100% din valoarea muncii tale,ar  trebui sa-ti zica multe chestia asta fata de acei oameni
Este clar ca firma era un paravan de spalare a banilor. Oricum nu poti sa faci si profit in conditiile in care iti exploatezi oamenii si apoi dintr-un senin esti dispus sa dai cu +100 %. Un fraier care isi exploateaza oamenii asa cum ai spus si apoi este dispus sa dea cu +100 % pentru aceiasi oameni, este clar ca nu da din buzunarul lui si  nici de profitul lui doarece insusi actiunile sale nu i-ar aduce profit.  Prin urmare nu da din banii sai si firma este cel mai probabil un paravan de spalare a banilor.

View PostOriginalCopy, on 15 iunie 2019 - 08:54, said:

Spui simplu: simteam ca nu avansez, nu mai aveam provocari. Dati-mi noi responsabilitati si vin [...] +30% la salariu.
Pai daca a plecat este clar ca nu facea fata responsabilitatilor curente si acum sa vina cu acesta replica  si in plus 30% din salariu ? :lol:

#53
Damascus7

Damascus7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2019
Acum esti somer?

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 14 iunie 2019 - 23:51, said:

Ce problemelor morale aveți unii. Eu m-am întors de două ori. Cu sentințe definitive și irevocabile Posted Image

Puscarie?
:lol:

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

Si seful si-l vede pe al lui, iar in RO majoritatea subalternilor sunt considerati a fi unelte si nu oameni.

Peste tot e la fel, nu numai in Romania, dar pe orizonatala si uneori si pe veritcala exista relatii inter-umane, chiar de prietenie

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

Culmea ca tocmai acolo trebuie sa rezolvi problemele.Cum rezolvi problemele daca tu esti acolo sa-ti faci prieteni ?
Watch me

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

In RO daca ai tupeu sa-ti contrazici seful chiar si gluma zbori imediat,pedeapsa pt altii daca contrazic ce spune sefu. :lol:
Depinde la ce nivel, cum o faci etc.
Dar da, de regula esti acolo sa livrezi ce-ti cere el

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:


Oamenii parasesc manageri si nu companii, asadar poate au nevoie de tine ca sa arunce vina pe tine pt un proiect care stagneaza ca apoi sa-si justifice
incompetenta managerului insa pe seama ta.Adica sa te cheme sa fii tzap ispasitor, dupa care sa zica ca tu te-ai rugat de ei sa te accepte si ei in marea lor
marinimie au zis sa-ti mai dea o sansa ,dar vai uite ce s-a intamplat le-ai stricat proiectul rau de tot. Ca uite ai  "antecendente" ai mai abandonat odata alt proiect(adica
ai plecat de la ei).

Nope.
Am avut in caz in Franta in care colegul meu a plecat, seful a adus altul sa-i ia locul, din Brazilia, nu se descurca si l-a rugat p-asta sa vina inapoi
Ceea ce a si facut

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

Daca te-au intrebat care sunt motivele pt care sunt de la ei, a fost ca sa se asigure ca din punctul tau de vedere nu intentionezi actiuni juridice in instanta impotriva
lor tocmai ca se stiau cu musca pe caciula cu ceva.
Stai linistit totul este de fatada.HR stie perfect ce se intampla, dar face teatru pentru a pastra aparentele.Sunt corifei ai ipocriziei.

Nope, chiar isi faceau treaba de HR
Si nu, HR nu stie toate cate se intampla
Ai experiente proaste

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

Iti dai seama cum se poarta cu ceilalti care sunt angajati daca cu tine, un strain s-au purtat asa.

Corect,
Asta am zis si eu,
La primul interviu am asteptat o ora jumate
La al doilea am plecat dupa 30 de minute.
O data accept sa inteleg ca poate a fost un accident. 2 e prea mult

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 01:13, said:

Nu inteleg de ce. De ce nu poti sa pleci cand vrei tu

Pentru ca nu mai puteam lucra in alta parte. Lucrul pe viza de lucru intra-company

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate