Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intoarcerea la fostu' loc de munca

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015
Mai oameni buni, cand pleci iti iei un risc
Nu stii unde ajungi.
De ce trebuie sa scuipi de unde pleci?
Cauti altceva.
Nu poti controla managementul echipei in care intrii, nu poti controla seful care raspunde de munca ta, scaunul pe care stai.

E o relatie comerciala pur si simplu.

Tu vii si presetezi un serviciu ei esti platit pentru asta.

Sincer daca vinzi rosii si observi ca ujn client care lua de la tine cumpara de la alt taran, ce faci cand peste cateva zile vine inapoi la tine? il refuzi?

Hell, no!

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTarzy, on 14 iunie 2019 - 19:14, said:

Este o metoda foarte uzitata ptr a primi marire de salariu fara a creea animozitati intre colegi. Bineinteles functioneaza exclusiv in situatiile in care contributia profesionala este reala
Exact. Bravo! Sa zicem ca lucrez la Oracle si am acelasi salariu timp de 5 ani. Daca plec si ma intorc dupa un an, pot negocia salariul in favoarea mea.
PS: e doar un exemplu.

#21
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
nu!
inseamna ca ai plecat degeaba.
aminteste-ti!

Edited by morenno, 14 June 2019 - 19:56.


#22
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Hai sa-mi bag piciorul! Cineva a modificat titlul topicului si nu e fair... Era mai misto inainte. Acu' nu mai intra nici dracu. :D

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 18.12.2007
Care e problema cu intorsu'? Eu fix asa am facut. Am plecat si m-am intors ca consultant la vechiul loc de munca dar intr-o alta echipa, unde chiar pot face ceea ce imi doream de multa vreme, si cu 30% mai multi bani.

#24
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:00, said:

Ce idee v-ati face daca ati da de unu' care are in CV trecut asa ceva?
As zice ca e suficient de fraier incat sa nu-si cosmetizeze CV-ul. Scrii ca ai lucrat neintrerupt la acest angajator si nu se mai intreaba nimeni.

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Poti reveni, daca motivele care te-au facut sa pleci (ex: un sef tampit) au disparut. CV-ul e ultima grija ptr ca formal, profesional, poate fi justificata o intoarcere, cum s-a discutat mai sus. Dar trebuie sa ai motive, nu doar echipa de gasca

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTsunnnami, on 14 iunie 2019 - 19:14, said:



M-as intoarce fara probleme, remuscari

+ as sexa respectivele colege.

LE: + sefa.

Edited by baliosss, 14 June 2019 - 20:47.


#27
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:00, said:

Se da cazu' meu. Plecat de ~6 luni de la fostu' loc de munca in relatii absolut cordiale(adevaru' e ca ma cam plictiseam..), abordat de curand de fostele colege. Cica sa reintregim echipa. Tacanitele astea se duc si pe capu' fostei mele sefe si asa aflu eu ca as fi primit cu bucurie inapoi.

Sunt convins ca as putea obtine destul de lejer un ~20% in plus la salariu.. da' parca mi se pare aiurea gestu-n sine. Intoarcerea la fostu' loc de munca. De vreo saptamana tot stau si ma perpelesc..

Voi ce parere aveti? Ce idee v-ati face daca ati da de unu' care are in CV trecut asa ceva? ati ridica din sprancene? v-ati intoarce daca ati fi in locu' meu?

m-am intors de doua ori la locul de munca, la doua firme diferite
o data la una, o data la alta
ei m-au chemat

asa ca nu e nici o filozofie

Edited by mediasick, 14 June 2019 - 21:02.


#28
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:00, said:

Se da cazu' meu. Plecat de ~6 luni de la fostu' loc de munca in relatii absolut cordiale(adevaru' e ca ma cam plictiseam..), abordat de curand de fostele colege. Cica sa reintregim echipa. Tacanitele astea se duc si pe capu' fostei mele sefe si asa aflu eu ca as fi primit cu bucurie inapoi.

Sunt convins ca as putea obtine destul de lejer un ~20% in plus la salariu.. da' parca mi se pare aiurea gestu-n sine. Intoarcerea la fostu' loc de munca. De vreo saptamana tot stau si ma perpelesc..

Voi ce parere aveti? Ce idee v-ati face daca ati da de unu' care are in CV trecut asa ceva? ati ridica din sprancene? v-ati intoarce daca ati fi in locu' meu?
Eu m aș întoarce. La un eventual viitor interviu de angajare poate vei fi întrebat de ce ai plecat și apoi te-ai întors, iar tu poți răspunde ce vrei. Nu ar trebui sa conteze.

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcosmin57, on 14 iunie 2019 - 21:18, said:

Eu m aș întoarce. La un eventual viitor interviu de angajare poate vei fi întrebat de ce ai plecat și apoi te-ai întors, iar tu poți răspunde ce vrei. Nu ar trebui sa conteze.

Le spui ca a plecat de acolo un sef dement, despotic (un corporatist obsedat) si ti s-a oferit ocazia sa completezi o echipa cu care ai mai lucrat

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:00, said:

Se da cazu' meu. Plecat de ~6 luni de la fostu' loc de munca in relatii absolut cordiale(adevaru' e ca ma cam plictiseam..), abordat de curand de fostele colege. Cica sa reintregim echipa. Tacanitele astea se duc si pe capu' fostei mele sefe si asa aflu eu ca as fi primit cu bucurie inapoi.

Sunt convins ca as putea obtine destul de lejer un ~20% in plus la salariu.. da' parca mi se pare aiurea gestu-n sine. Intoarcerea la fostu' loc de munca. De vreo saptamana tot stau si ma perpelesc..

Voi ce parere aveti? Ce idee v-ati face daca ati da de unu' care are in CV trecut asa ceva? ati ridica din sprancene? v-ati intoarce daca ati fi in locu' meu?

Pe lângă creșterea de salariu, rezolva problema cu plictiseala înainte de a semna contractul.

Dacă iese, te poti întoarce.

Cu un angajator nu ai o relație bazată pe moralitate, ci una de afaceri.

#31
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postcosmin57, on 14 iunie 2019 - 21:18, said:

Eu m aș întoarce. La un eventual viitor interviu de angajare poate vei fi întrebat de ce ai plecat și apoi te-ai întors, iar tu poți răspunde ce vrei..
Inseamna un singur lucru: nu a plecat ci a fost dat afara. Acum au nevoie de el  si cum stie ca nu are personalitate isi permit chestii din astea.Apoi cand nu mai au nevoie de el, il dau iarasi afara, precum
presul din fata casei. Posted Image

View PostOriginalCopy, on 14 iunie 2019 - 21:55, said:

Cu un angajator nu ai o relație bazată pe moralitate, ci una de afaceri.
Pai sa nu te mire daca vei da de unul care acum te angajeaza , acum te afara si tot asa.

View Postmisu183, on 14 iunie 2019 - 19:20, said:

Am senzatia ca ai deschis topicul din lipsa de incarcare.
Eu zic ca din lipsa de ocupatie, probabil a fost dat afara si cum nu are de lucru.Adica este pe liber.

View PostTsunnnami, on 14 iunie 2019 - 19:43, said:

Sincer daca vinzi rosii si observi ca ujn client care lua de la tine cumpara de la alt taran, ce faci cand peste cateva zile vine inapoi la tine? il refuzi?
Depinde de client, daca clientul ala iti trage o flegma intre ochi considerand ca tu esti devina ca el nu are ban in buzunar in acea zi  ? Posted Image  Il mai primesti inapoi cand vine ? Nu.

Edited by Iulius-Foyas, 14 June 2019 - 22:02.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIulius-Foyas, on 14 iunie 2019 - 21:56, said:


Inseamna un singur lucru: nu a plecat ci a fost dat afara. Acum au nevoie de el  si cum stie ca nu are personalitate isi permit chestii din astea.Apoi cand nu mai au nevoie de el, il dau iarasi afara, precum
presul din fata casei. :lol:


Pai sa nu te mire daca vei da de unul care acum te angajeaza , acum te afara si tot asa.

Asta cu frica e tactică hristă. Omul e bun, nu mai avea provocări, a plecat pentru că cererea nu se mai întâlnea cu oferta.

Dacă apoi cele două se întâlnesc iar, nu văd problema. Orice om de afaceri înțelege asta.


Ba mai mult, dacă ești deștept îl pui la punct pe viitorul angajator la interviu fix pe subiectul ăsta.

Prea mulți se lasă subjugati de tacticile hr.

#33
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostKres, on 14 iunie 2019 - 21:37, said:

Le spui ca a plecat de acolo un sef dement, despotic (un corporatist obsedat) si ti s-a oferit ocazia sa completezi o echipa cu care ai mai lucrat
Aha , "deci iti barfesti de rau fostii colegi, bine de stiut, daca in viitor pleci de la mine si ma barfesti si pe mine la altii " ? Si uita asa te trimite acasa

Edited by Iulius-Foyas, 14 June 2019 - 22:04.


#34
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
de cat timp ai plecat?

#35
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Am continuat sa ma duc sa-i ajut sa predau ceea ce lucrasem pana atunci, voluntar
Dupa 3 zile in care am avut ceva sedinte cu ei mi-au oferit un contract sa nu mai caut de lucru.
In Romania este altfel.In Romania zic imediat: "uite fraierul care munceste gratis pt noi ,hai sa-i dam sa ne rezolve toate problemele si noi luam doar banul" Posted Image

Quote

e vorba despre CV unde scrii ca te-au chemat inapoi si tu ai hotarat sa ii ajuti constientizand ca echipa de care erai legat cu sufletul are mai multa nevoie de tine decat echipa noua.
Bullshit-ul asta tine doar la emisiunile lui Andrea Marin. Posted Image

View Postalexa32, on 14 iunie 2019 - 19:40, said:

La munca trebuie sa te comporti ca un mercenar, fara alte sentimentalisme.
Pai in job description nu se cauta astfel de omeni, ci de oameni care se dedica jobului lor Posted Image si care se jertfesc pt binele patronului.

View PostOriginalCopy, on 14 iunie 2019 - 22:01, said:

Asta cu frica e tactică hristă.
Nu inteleg, poti dezvolta ?

Quote

Omul e bun, nu mai avea provocări, a plecat pentru că cererea nu se mai întâlnea cu oferta.
Dacă apoi cele două se întâlnesc iar, nu văd problema. Orice om de afaceri înțelege asta.
Exact, doar ca un om de afaceri roman de obicei profita ca sa scada salariu.

Quote

Ba mai mult, dacă ești deștept îl pui la punct pe viitorul angajator la interviu fix pe subiectul ăsta.
Nu stiu daca stii dar in RO, cine depinde de celalalt este vazut ca presul de sters si o oportunitate unica al celui are putere sa te stearga cat de poate de bine
pt un salariu si mai mic.Cam asa sta treaba in RO.

Multi manageri in RO gandesc in felul asta: Presuri de sters pe jos se gasesc oriunde, depinde doar pretul de "achizitie"
Asta nu inseamna ca toti  managerii sunt la fel, insa trendul din pacate asta este. Un fel de PCR la nivel de firma unde se adopta pe rand toate tacticile mostenite in comunismul vechi din 89, doar ca acum i se spune "training"

Edited by Iulius-Foyas, 14 June 2019 - 22:30.


#36
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostIulius-Foyas, on 14 iunie 2019 - 21:59, said:


Ti-as face poza dupa  demisia de la ei si dupa actualul CIM. Da' mi-e prea lene sa-mi bat capu' cu toata floarea cea vestita..

View PostIulius-Foyas, on 14 iunie 2019 - 22:25, said:

Exact, doar ca un om de afaceri roman de obicei profita ca sa scada salariu.

Nu am lucrat si nu am de gand sa lucrez pentru oameni de afaceri romani. Tocmai ca sa evit situatia de a ma intalni cu gigei ca tine.

View PostOriginalCopy, on 14 iunie 2019 - 21:55, said:

Pe lângă creșterea de salariu, rezolva problema cu plictiseala înainte de a semna contractul.

Asta mi-e si mie.. in 6 luni nu cred ca s-a schimbat mare lucru. Oricum asta va fi miezul discutiei. Ba, io vin, da' iar pierd vremea pe la voi?

Edited by Alecsandru010, 14 June 2019 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate