Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Intoarcerea la fostu' loc de munca

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Nici sa nu faci, niciodata, mai ales in vremurile noastre.Never !

Edited by Iulius-Foyas, 16 June 2019 - 02:07.


#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 01:35, said:

Pai ce spui tu aici este definitia clasica PCR-ului comunist. Tu iti faci prieteni din interes si intotdeauna pe interes si  nu din sinceritate.
Tu confunzi oportunitatea de profita de altul cu prietenia.De aici eu deduc ca in sistemul tau prietenia inseamna sa te aliezi cu cel puternic, pentru ati fie tie mereu bine
indiferent de normele si conduita morala.

Pastilutz! :D
Eu am spus numai ca criteriile dupa care imi fac prieteni sint foarte similare cu cele care creeaza oameni de succes. Pentru ca oamenii inteligenti, interesanti, seriosi, educati, harnici, etici, morali etc ajung mereu sa aiba succes, chiar daca uneor mult dupa ce am devenit prieteni.





Quote

Dar raspunde-mi la intrebare:
Daca tu esti manager si prietenul tau este manager si un subordonat al tau il acuza pe al tau prieten de niste chestii foarte grave pt care are si dovezi, ce faci ?
Ii iei partea prietenului tau sau iei partea dreptatii si a legii ?

Astea sint scenarii de filme din imaginatia ma! Chiar si in scenariul asta incredibil nu exista nici o implicare a mea, toata treaba e intre acuzat, acuzator si cei de deasupra noastra. Implicatia mea e zero.
Se pare ca multi din viata asta inclusiv  manageri de top la uber-corporatii au fost "slabi la judecat caracterul uman"


Quote

Creditul la banca are foarte mare legatura. Daca tu ai credit bancar pe care doar salariul de la corporatie ti-l acopera si vine managerul si spune sa-l dai pe X afara ca asa trebuie , tu vei face intocmai chiar daca nu ai nici o treaba cu X si in opinia ta, X nu merita acest lucru. Vei tace si vei executa ordinul tacit si daca este la nevoie

In nici o corporatie nu se fac d-astea, macar pentru ca se expun la procese cu pagube mari.

View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 01:40, said:

Banii ! In ziua de azi ei dicteaza cum iti duci viata. Daca ajungi sa fii controlat de bani,  tot ce ai spus mai sus este legatura de baza a  relatiilor intre oameni, care sunt \
mercantile.
Daca in schimb,tu controlezi banii(adica zero credite , ai numai conturi de debit, iei totul cu banii jos) atunci ai indepententa financiara. Iar in aceasta lume cin este independent
financiar este cu adevarat liber si altfel relationezi in contextul celor descrise de tine mai sus, pentru ca esti cu adevarat liber.!

Habar nu ai ce insemna sa fii independent finaciar.
Chiar daca nu ai credite, tot ai cheltuieli. E doar o diferenta de numar.
Esti independent finciar numai daca ai venituri pasive care iti acopera cheltuielile pe viata. Nu daca nu ai credite.
Poti sa fii 100% independent financiar cu credite si nefolosind cash vreodata si poti sa fii un sarantoc care abia se tiriie de la salariu la salariu si face foamea ulotimele 3 zile fara sa fi aviut vreun credit vreodata (de exemplu pentru ca nu-i da nimeni). Nu exista nici o legatura intre credite si (in)dependenta financiara.

La fel, numai fapttul ca ai posibilitatea de a gasi alta slujba - in acelasi oras sau oriunde in lume - e destul ca sa nu fii dependent de slujba prezenta.

View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 01:51, said:

Nicidecum, eu am vazut privirile pline de groaza, frica si disperare a oamenilor care sunt pusi in situatia de a-si pierde  veniturile atunci cand au credite bancare.
Este ca si cum cineva i-ar fi pus la zid unde creditul bancar este arma iar dobanzile sunt gloantele. Efectiv frica si disperarea le deforma fizionomia.

Prostioare.
Creditul bancar este un instrument excelent de cosntruire a bogatiei si bunastarii.
Doar ca trebuie sa-l folosesti cu cap, ca altfel te arzi.

#75
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 16 iunie 2019 - 02:14, said:

Poti sa fii 100% independent financiar cu
Nu poti,  ai credit ti-ai pierdut independenta financiara si am zis mai sus ca a fii  independent financiar inseamna

Quote

independenta financiara unde tu esti stapanul banilor si nu invers. Pur si simplu este libertatea in forma ei pura.
ceea ce nu este deloc cu ce crezi tu despre independenta financiara

Quote

Prostioare.
Creditul bancar este un instrument excelent de cosntruire a bogatiei si bunastarii.
Doar ca trebuie sa-l folosesti cu cap, ca altfel te arzi.
Prostioare,  in mommentul in care iti faci un credit, deja esti dator vandut celui caruia i-ai facut credit
Nu poti sa fii bogat cu banii altuia, doarece bogatia aia nu-ti apartine.
Nu poti sa ai bunastarea cu banii altuia, deoarece tot ce este chipurile al tau pana cand nu stingi creditul, apartinel celui caruia te-ai imprumutat iar tu de fapt ai inchiriat acele chestii.
Nu ai nici bunastare/bogatie doarece tot ce este obtinut pe credit nu este al tau , ci al celui caruia te-ai imprumutat.Tu  doar le folosesti.

Devin ale tale in momentul in care lichidezi creditul, insa atunci valoarea bunurile/bogatiei tale va fii mult mai mica decat standardele din acele vremuri , adica tot nu vei avea bunastare/bogatiei. Din cauza sistemul hedonistic in care actviezi, vezi realitatea deformat .

Bunastarea/bogatia aia de care vorbesti tu nu exista in realitate doarce nu este a ta. Nu-ti apartine, ci este al aceluia care ti-a dat banul.Ala e stapanul acareturilor tale si implicit
al vietii tale(doarece asa functioneaza hedonismul).

Quote

Doar ca trebuie sa-l folosesti cu cap, ca altfel te arzi.
.Sunt prea multe variabile in ecuatie pe care nu le poti controla.Variabile despre care  habar n-ai ca exista.Faptul ca tie nu ti-a intamplat pana acum  nu inseamnna ca "ai cap sau folosesti cu cap ", ci este doar o situatie temporara de conjuctura.
"Everybody has a plan until they get hit".

Vezi ca ai un simt fals "al folosirii cu cap".In momentul in care ai credit deja nu-l mai poti controla,desi tu ai impresia ca poti, datorita unor situatii de conjuctura, doarece creditul
implica si niste variabile pe care tu nu le stii ca exista. Iar daca vine o criza financiara, o sa apara acele variabile pe care nu le vei stii cum sa le gestionezi doarece nu ai cunostiintele
necesare si atunci vin si nenorocirea. Realizezi ca de fapt nu ai nimic, nimic nu este al tau si platesti pt ceva ce inca nu este al tau si ca de fapt tu ai muncit la fericirea si bunastarea
altuia(cel care este creditorul tau) crezand ca muncesti pt fericirea si bunastarea  ta.

Acesta confuzie o vad foarte des la persoanele care sunt victimele hedonismul.Hedonismul este anestezicul perfect pt adormirea ratiunii cand vine vorba de gestionarea banilor.

Edited by Iulius-Foyas, 16 June 2019 - 02:45.


#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
E grele ma nene. Tu negi aritmetica simpla.
Daca ai ceva care valoreaza 500 si ai credit de 200, ai o avere de 500-200=300. 300 aia sint ai tai, indiferent daca iti platesti creditul sa nu mai poti sa un moment dat.
Daca rata pentru aia 200 este 2 iar cei 500 iti aduc 10 venit, ramii in fecare luna cu 10-2=8.
Poti sa platesti tu cu cash pina iti ies ochii ca nu o sa te compari niciodata cu ala care a facut leverage cu un credit.
Bineinteles e o balanta intre risc si profit. Daca riscul e mare, daca te-ai intins prea mult, poti sa dai de dracu. Dar in Romania mi se pare ca riscul asta e mic, ai oricind posibilitatea sa muncesti in alta tara unde rata la creditul tau din Romania sa fie un maruntis. Cum am zis, numai daca e ceva de capul tau.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPuferiu_, on 15 iunie 2019 - 19:05, said:

Companiile respective erau in strainatate, da?

yup, dar nu ar importanta
sa fie firma mea in Romania sau SUA la fel as proceda

View Postcosmin57, on 15 iunie 2019 - 19:16, said:

Vrei să spui că sunt multinaționale?

Nope, nu erau

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 21:54, said:

Si daca esti in pozitia sa-ti concediezi prietenii ce faci ?

Asta e viata.
De regula "se simte" cand un post devine obsolete

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 21:54, said:

Doamne, cum sa astepti atat ? Le-ai dat prea mult credit.

Eram curios de jutificare insa dupa 5 minute de asteptare a doua oara, decizia era deja luata

View PostIulius-Foyas, on 15 iunie 2019 - 21:54, said:

pai si nu se poate in cadrul acelei vize sa te angajezi la alta companie tot de acolo ?

In cadrul vizei "L" in State te poti angaja NUMAI la firma respectiva
Daca te dau afara sau daca iti dai demisia, bye bye USA, ar fi trebuit sa plec in Canada.
In pus isi pierdea si sotia slujba, pentru ca viza ei de lucru era pe viza mea


View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 01:51, said:

Nicidecum, eu am vazut privirile pline de groaza, frica si disperare a oamenilor care sunt pusi in situatia de a-si pierde  veniturile atunci cand au credite bancare.

Da, cei mai multi sunt sa cum zici tu.
Peste 85% din Americani traiesc de la un paycheck la altul
Dar...
e posibil si invers, vrajitorul a spus-o

Nu mai vorbim ca chiar daca nu ai credit tot trebuie sa traiesti.

Cel mai sfant este sa ai un cont de rezerva care-ti permite chelutielile pe care le faci cand ai bani, pentru 6 luni
Abia atunci esti cu adevarat, liber.

#78
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 01:40, said:

Banii ! In ziua de azi ei dicteaza cum iti duci viata. Daca ajungi sa fii controlat de bani,  tot ce ai spus mai sus este legatura de baza a  relatiilor intre oameni, care sunt \
mercantile.
Daca in schimb,tu controlezi banii(adica zero credite , ai numai conturi de debit, iei totul cu banii jos) atunci ai indepententa financiara. Iar in aceasta lume cin este independent
financiar este cu adevarat liber si altfel relationezi in contextul celor descrise de tine mai sus, pentru ca esti cu adevarat liber.!
cum ti s-a mai spus, folosesti niste termeni a caror notiune nu o ai de loc.
independenta financiara e cand ai milioane de euro in conturi, adica un procent infinitezimal din populatie.
in rest, ai nevoi, mancare, imbracaminte, excursii, transport, sanatate, taxe, etc, care costa si pentru care vrei, nu vrei, trebuie sa muncesti.
nu zic, poate tu manaci barabule cu mamaliga, mergi pe jos, ca face picioru' frumos, stai pe wi-fi'ul vecinului, deci ai cheltuieli minuscule, si te poti considera mai independent financiar decat majoritatea, ca rezisti mai mult cu o suma de bani.

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Pai sa fie, cu paranoia lui nu cred  sa faca purici multi la munca.

#80
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2019 - 08:11, said:

Cel mai sfant este sa ai un cont de rezerva care-ti permite chelutielile pe care le faci cand ai bani, pentru 6 luni
Abia atunci esti cu adevarat, liber.
Exact, iar primul pas este sa nu-ti faci credite bancare si apois sa contruiesti acel cont de debit.

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIulius-Foyas, on 16 iunie 2019 - 15:43, said:

Exact, iar primul pas este sa nu-ti faci credite bancare si apois sa contruiesti acel cont de debit.

Creditele sunt excluse din start.
Cine cumpara cu credit plateste pentru obiectul/serviciu respectiv mult mai mult decat pretul lui.
Ei sunt cei care le dau bani bacherilor pentru sedii luxoase, o gramada de oameni, masini, concedii luxoase etc.
De ce s-o fac eu?
Sunt peste 90% din americani care-o fac, eu ma folosesc doar de prostia amercanului. Si mi-a super.
Singurul lucru unde nu "mere" e casa.
Dar si acolo, am platit pentru 3 dormitoare in condo, $1,700/luna
La casa asta, mult mai mare, platesc $900/luna
E adevarat ca ma doare inca sufeltul ca "pierd" in fiecare luna $350 din aia $900, dar lucrez la asta. Nu e ca in Canada unde trebuie sa platesti penalizari daca platesti mai repede sau mai mult. In max 3 ani ar trebui s-o dau gata.
Oricum $350/luna fata de $1,700/luna e ceva diferenta.

Restul e cash
Ultima masina pe care am cumparat-o (caci trebuie sa am masina mai noua de 4 ani la serviciu), mi se propusesera o gramada de variante
Dobanda 0%, ceea ce e o jmekerie
Dobanda aia de 0% e psihologica. Pretul $33,000
"Si daca-ti dau cash?"
"Oh ai un discount de $4,000!"
:lol:
"Pai merita mai bine sa fac un credit la banca cu dobanda si-ti dau cash, ies mai bine decat $4,000 cu discountul tau!"
"Da, tu poti dar noi avem o schema de aprobare si pentru cei care nu au o istorie de credit prea buna!"
"Okay, deci iti dau cash"
"Nu, intai imi arati ca banca iti aproba!"
"Ce aprobare man, nu intelegi ca iti platesc cash din banii mei nu ai bancii?"
"Adica imi dai tot down-payment-ul odata!"
"Nu, iti dau TOTI banii pe masina, uite si discountul de la servici!"
"Adica cum cash, platesti toata masina?"
"Adica ma duc la banca le cer un "certified check", si ti-l aduc, si de la $29,000 mai scazi discountul pe care-l am pentru ca Ford e unul dintre clientii mei!"
"Ah, nu prea am vazut asa ceva, in cazul asta $28,000!"

La fel masina sotiei $25,000 cash, la fel motocicleta, $16,000 cash

Daca esti disciplinat traiesti grozav intr-o societate bazata pe credite

Vreau sa ma dau cu o masina de 800 de cai?
Ma duc intr-un concediu si inchiriez. Imi ajung si 260CP pe virusul asta mic

Daca ma da afara maine, acum am dreptul de munca oricunde, pot de $5,000 sa-mi iau permis de truck, si pot chiar face un credit sa-mi cumpar un cap tractor nou, in cel mai rau caz, dar nu se pune problema sa nu gasesc altceva.
In Michigan unemployment este sun 2%. Fondul de rezerva nu se va atinge
Si cand te gandesti ca tot eforul asta contribuie pentru 10 minute pe zi.

In alea 10 minute, pun capul pe perna si adorm fara stress.

#82
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
In RO avem doua cazuri care au iesit in presa ( insa iti zic eu ca avem multe altele de acest gen, care nu au iesit in presa), victime ale cercului vicios
credite bancare in RO -> salariu job
Este vorba de:
cazul Ramona Cîciu , decedata din cauza muncii de la corporatie ,  https://www.gandul.i...a-murit-5738969
cazul Alina Greavu(din fericire traieste si a iesit la timp din  pericol):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VnjLWRK9ybA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Insa sa stii ca multi oameni (mai ales femei) sunt supuse la acelasi abuzuri insa tac din gura  de frica si pt a a nu-si strica recomandarile pe care trebuie sa le ia de fostul angajator atunci cand  se angajeaza la altul.

Edited by Iulius-Foyas, 16 June 2019 - 22:52.


#83
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAlecsandru010, on 14 iunie 2019 - 19:26, said:

Fostele colege-s ce trebuie Posted Image

Cel putin alea cu care ma joc io.

Si de ce am dubii? fiindca nu-s obisnuit sa ma uit inapoi. Mie mi se pare ciudat ca cineva sa se intoarca de unde a plecat.. da' poate-s io defect. D-aia am deschis topicu'. Sa adun cat mai multe pareri.

Le spui ca vrei sa ii duci inainte, nu inapoi.
Ontopic: intoarce-te.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate