Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Sisteme de irigatii pentru gradini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
753 replies to this topic

#721
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am pus o data invers chestia aia neagra pe teava ce impinge garnitura. Erau trei piese acum ceva ani, una alba cu striatii, una neagra de care vorbesc si garnitura, acum am vazut ca sunt doar doua.
In fine imi picurau toate coturile, ce dracii mi-a facut, tot in camera putului, cu putina lumina si pozitie incomoda. Am pierdut cateva ore sa demontez, montez, stans tare cu papagalu pana sa imi da seama de eroare.
Mai mult ca sigur ai montat gresit piesele pe teava, alea puse bine nu au moarte, unele le am din 2017 si 0 probleme, nu picura, ca noi.

Edited by Mirel_85, 22 February 2024 - 21:13.


#722
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
am patit la una de 1' sa sara si sa-mi inunde beciu, nu a fost prea funy, asa ca lubrifiant pass, si pe cat posibil mufe din alama.

View PostMirel_85, on 22 februarie 2024 - 21:11, said:

....
eu folosesc lanterne puternice, dar beci (unde e hidroforul) am pus un led de 10w, este mai mult decat suficient

ceva de genu
https://www.hornbach...SBoCd7kQAvD_BwE

#723
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dacă strângi bine, poți sa dai cu orice lubrifiant ca nu mai iese. Când strângi întra striații alea în țeavă și n-ar trebui sa mai iasă. Și mie mi-a sărit dar pt ca nu am băgat țeavă pana în capătul mufei și n-a prins-o cum trebuie.

#724
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Am verificat acum in comparatie cu alte prinderi pe unde nu am scurgeri si cel mai probabil teava nu s-a dus pana in capat, s-a oprit in garnitura o-ring.

#725
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
in principiu, daca tii mufa in care bagi teava destul de strans/fix...si nu-i lasi loc sa joace..atunci garnitura nu se mai misca..si teava intra prin garnitura pana in capat. Daca in timp ce bagi teava..ii faci joc si lasi mufa dinauntru sa se miste cu tot cu garnitura si cu teava..atunci sansele sa impinga inainte si garnitura sunt mari..Trebuie un pic de exercitiu..

Edited by manghels, 22 February 2024 - 21:33.


#726
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
O sa cumpar niste lubrifiant si o sa le montez babeste, "bob cu bob", nu e graba. :)

#727
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

View Postchipuc, on 22 februarie 2024 - 21:01, said:

Asa le-am montat si eu, am slabit mansonul de compresie cat s-a putut de mult dupa care am impins teava in fitting pana cand am simtit ca s-a dus pana in capat dupa care am strans.
Dar este foarte probabil ca asta sa nu fie varianta cea mai buna, recunosc ca nu am folosit nici pasta pentru lubrifiere.
Vezi ca la modul asta, impingi cu teava garnitura si o prinzi sucita. Eu fac asa: Introduc piulita mare pe teava, apoi inelul alb de compresie, iar in mufa las garnitura si inelul de centrare care prinde garnitura. la diametrele mari ma asigur ca teava nu are bavuri de taiere, la cele mici ca nu este ovalizata in urma taierii. Lubrefierea tevii o fac cu apa, nu cu uleiuri sau altceva. Apoi tin cu mana stanga mufa cat mai fix si infig teava pana cand ajunge in fundul mufei (simti la mana cand trece de garnitura si se opreste in fundul mufei. Apoi trag inelul de compresie si il pun in contact cu inelul din mufa, apoi trag piulita peste si o strang la maxim.
La diametrele mari, daca nu aduci piesa de compresie in contact cu inelul interior, ramane mai in spate si nu strange bine.

#728
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 arg, on 22 februarie 2024 - 20:52, said:

nu montezi corect.
pui piulita pe teava, pui mansonul de compresie pe teava, pui garnitura pe teava si pe urma bagi teava in corpul mufei, si impingi garnitura unde trebuie, pe urma pozitionezi masonul de compresie si la final strangi piulita.
procedura asta e mai lenta dar nu da gres. si crede-ma ca am injurat destul pana m-am prins.
ups am uitat de bucsa de presare.

reluam
pilita pe teava
colier de conpresie pe teava (chestia aia cu colti)

varianta 1
bucsa de presare pe teava
garnitura pe teava
bag teva in corp
imping garnitura cu bucsa de presare
aduc colierul pe pozitie
strang pilitita.

varianta 2
garnitura si bucsa de presare raman in corpul mufei.



uneori iese din prima cu varianta 2, dar daca nu-mi place cum se aseaza nu mai pierd timpu si trec la varianta 1 (cu care nu am dat gres pana acum)

https://www.ekoinsta...26_9444_prd.jpg

https://www.ekoinsta...-waterkit-p9444

#729
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Multumesc mult, mi-e foarte clar acum unde am dat gres.
Am folosit pentru prima data astfel de racorduri si nu reuseam sa pricep de ce unele-s in regula in timp ce altele au scurgeri.
Intre timp am comandat si o vaselina siliconica, pare sa fie exact pentru genul asta de lucrari, sper sa ma ajute.

Attached Files



#730
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
da-i cu apa, lasa vaselina ca nu stii  cum strica plasticu sau garnitura, plus ca poate ajunge in apa.

#731
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Eu, daca intampin rezistenta, dau cu scuipinol  Posted Image

#732
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Sacaz de maimuta se numeste in termen de instalatori :))

#733
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Aseară eram la un pas sa recurg la măsuri extreme, respectiv sa dau și cu rahat! 😂
Că tot eram până în gât, neavând idee ce se întâmplă.

#734
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Cel mai frecvent se misca garnitura si nu se prinde pe toata circumferinta, daca s-a intamplat asa si scoti azi o teava din aia, garnitura sigur nu mai are forma initiala (ea este cilindrica, dar dreptunghiulara in sectiune, daca s-a rasucit o data, gata cu forma ei si cu etanseitatea)

#735
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Si ca un subiect adiacent, cum as putea indrepta vreo 30 m de teava pehd?
Ma gandeam sa o intind pe langa ca sa sa se mai lase/indrepte dupa care sa o fac treptat cu pistolul cu aer cald.

Attached Files



#736
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
il prinzi in cleme

#737
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Eu o fixez de pamant cu scoabe de metal. Oricum, dupa un timp se indreapta singura, mai ales daca e plina cu apa

#738
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
mai bine cu niste scoabe de plastic, eventual bucati de teava sau chiar bucati de lemn.


teava de pehd se sparge daca ingheata apa din ea?

Edited by arg, 23 February 2024 - 17:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate