Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sisteme de irigatii pentru gradini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
753 replies to this topic

#739
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Tine-o la soare cateva ore, apoi intinde-o si fixeaz-o cu scoabe de metal din metru in metru macar, dupa care o mai lasi cateva zile in soare asa si apoi o mai ajustezi. Banuiesc ca vrei sa o intinzi pe sol nu?

#740
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Da, vreau s-o întind pe jos, pe lângă gard, pentru irigare prin picurare.

#741
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010

View Postchipuc, on 22 februarie 2024 - 19:24, said:

Incerc sa implementez un sistem de irigare prin picurare si ca un prim pas m-am gandit sa montez si un filtru in caminul in care se afla pompa, ca tot a trebuit sa schimb vasul de expansiune. Toate bune si frumoase doar ca ma confrunt cu scurgeri de apa pe la imbinarile pe care le-am facut la iesirea din pompa: deoarece montarea filtrului a modificat geometria initiala traseului, a trebuit sa fac un cot la iesirea din pompa si pe acolo nu reusesc sa etanseizez ca lumea.
Oricat le-as strange, tot scapa apa pe la una sau alta din imbinarile respective.

Posibile cauze dupa parerea mea:
- teava nu este taiata perfect dreapta
- teava care vine perpendicular pe latura de jos are pe ea atat un robinet, cat si o supapa de sens, si fiind mai grea, impinge in segmentul care iese din pompa.

O ultima solutie ar fi sa renunt la filtru si sa ma duc pe direct in pompa dar parca nu as vrea sa ajung la varianta asta.
Ce altceva as putea face, orice idee este binevenita!

Multumesc!

Gata, am refacut azi intreg circuitul si nu mai am nici o scurgere!

In primul rand, am marcat pe fiecare capat de teava distanta de 65 mm, adancimea maxima la care ar intra in racord, am tesit putin capetele si am dat cu un mehlem siliconic. Au intrat aproape toate tevile in racorduri fara nici o problema, numai pentru doua dintre ele a fost nevoie sa le introduc piesa cu piesa. Am facut proba si totul este perfect, nici o picatura!
Multumesc tuturor pentru sfaturile date!

#742
costineu

costineu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.10.2009
Va salut!
Am incercat sa fac o schita cu amplasarea aspersoarelor, credeti ca sunt bine asezate? Vor fi patru zone, apa de la foraj propriu, presostatul este reglat acum intre 2,5 si 3 bari. Multumesc!

Attached Files



#743
Alexgugy

Alexgugy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2019
Va salut,

Urmeaza sa ma apuc si eu de montarea unui sistem de irigatii, am un plan facut dar as avea niste intrebari legate de tipul de teava, daca sa folosesc de 32 sau de 25, apa este direct de la retea legatura se face in camin, problema e ca ar fi distante cam mari, se ajung si la 60 de m de teava de la electrovalve pana la ultimul aspersor. La mine terenul este putin ciudat, nu am spatii mari ca sa folosesc aspersoare de tip PGP, si am ales sa merg pe aspersoare tip rotator, inca ma gandesc daca sa merg cu hunter sau rainbird. Probabil cutia cu electrovale am sa o mut mai aproape de sursa de apa, si am sa incerc sa refac traseele de tevi si cabluri.
[ https://ibb.co/TB0JR2R - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici ar fi pozitia aspersoarelor,
https://ibb.co/TB0JR2R
sursa de apa,
https://ibb.co/wzFRQ6P,
circuit 1,
https://ibb.co/VjLS8L7,
circuit 2,
https://ibb.co/2qrw7R8,
si circuit 3,
https://ibb.co/qB7qJNN.

Precizez ca am masurat debitul de apa si e cam 55l/min si presiunea e undeva intre 5-6 bari, din ce m-am documentat pentru aspersoarele tip rotator m-as incadra cu 10 aspersoare pe circuit pentru debit de apa, dar astept si parerile voastre.

Multumesc

[ https://ibb.co/TB0JR2R - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#744
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Buna seara , ma puteti ajuta cu sfaturi pentru a crea un sistem de irigare .
Nu vreau sistemul prin picurare doar aspersoare sa fie eficient pentru toata suprafata terenului de 1400 de mp.
Voi posta si planul de amplasament si cateva poze.

Multumesc !

Pe partea de rasarit de la casa pana in gardul vecinului sunt 3 m distanta.
Cumva as vrea sa maschez si zona aia poate chiar ceva care creste pe gard vita salbatica , caprifoi sau ceva arbusti mici inca nu m am decis.

Attached Files



#745
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ce programator si electrovalve pentru aspersoare recomandati?
Ca programator ma uitam la Hunter X-Core, este undeva la 400lei

Am o fasie de 5x0.8metri, oare cum sa fac sa o irig? sa bag tub cu picurare?

#746
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pe o zona similara: 9 x 0.8 eu am folosit varianta de strip de la MP rotator : MPRCS515 (patern dreptunghiular 1.2 x 4.5m la 2atm). Uda si aleea, dar mi s-a parut cea mai usor de implementat solutie.
Ai grija ca exista coduri pentru colt dreapta, colt stanga si centru. Ar trebui sa verifici si ca sunt compatibile ca debit cu celelalte aspersoare de pe circuitul respectiv.

#747
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postccristyan, on 31 martie 2024 - 21:59, said:

Am o fasie de 5x0.8metri, oare cum sa fac sa o irig? sa bag tub cu picurare?

există un tip de furtun (nbegru de juma de țol) care este poros
în funcție de ce presiune bagi în el, apa curge pe toată lungimea sa la o anumită distanță (între 1cm și 1m)

aș pune 2 fire d-astea, paralele, echidistant față de marginile lungi și aș regla presiunea în concordanță...

io am pus pe tot perimetrul, la 20 cm de gard, astfel că mereu acolo e umed și nu mă mai deranjează că vântul îmi duce aiurea apa din aspersoare...

#748
jean_b

jean_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2015
O curiozitate am si eu - releele sonoff am vazut ca au temperatura de operare 0-40g
Ce se intampla cu ele iarna pentru ce i care le au afara

Edited by jean_b, 05 April 2024 - 15:23.


#749
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Sub 0 grade oricum opresti apa in curte. Opresti si curentul pt sonoff. Nu are de ce sa functioneze iarna.

#750
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postjean_b, on 05 aprilie 2024 - 15:22, said:

O curiozitate am si eu - releele sonoff am vazut ca au temperatura de operare 0-40g
Ce se intampla cu ele iarna pentru ce i care le au afara

Nimic. Nu se intampla nimic.

#751
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajjean_b, pe 05 aprilie 2024 - 15:22, a scris:

O curiozitate am si eu - releele sonoff am vazut ca au temperatura de operare 0-40g
Ce se intampla cu ele iarna pentru ce i care le au afara
Daca le ai intrun tablou exterior poti folosi asa ceva https://ethercom.ro/...BwEĂ‚ Ă‚ Ă‚ Ă‚       sau   similar.

Edited by anaki, 05 April 2024 - 20:52.


#752
jean_b

jean_b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2015
Multumesc pentru raspunsuri; ideea era sa stiu daca functioneaza sub 0 grade
Evident ca pentru aplicatia de irigare nu e cazul; ma tenta pentru iluminare terasa

#753
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Am eu cateva relee Sonoff ce le tin pe afara in niste doze, ce-mi comanda iarna iluminatul de mos craciun..sau chiar si cele de la control access (poarta auto/pietonala) Daca scade sub -10 -15 grade, uneori nu le mai pot controla..dar isi revin a doua zi..cand se mai dezmorteste.

Edited by manghels, 08 April 2024 - 10:46.


#754
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Livia 2021,
Eu ud prin aspersie un dreptunghi de 20/8m,trandafiri,unrazor de ceapa si un altul de capsuni.Imi place ce face si uda uniform.Functie de pret are p;sibilitati de reglaj.Exclus pt vegetatia ce nu suporta aspersia.Sper sa fie de folos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate