Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
care sunt acele drumuri grele?

#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Poti sa te uiti la promotiile Renault rabla  https://www.renault....otii/rabla.html

Megane estate Life sau Megane sedan SL business cu motorul 1.33 gfp, 4 cilindrii, 116 cai, 220nm e ok
Fara pachet de drumuri grele, e bine sa o ai asa cum vine din fabrica

#21
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostAl3xandru35, on 11 mai 2019 - 23:09, said:

va garantez la aman2 ca pe initiator nu il intereseaza acceleratia de la 0 la 100 sau chestii dinastea. il intereseaza o masina economica, de familie, cu care poate cara si sotia, si copilu' si purcelu', si aici te doare fix in pix de reprizele de acceleratie, de timpi de acceleratie sau de " in cat timp scoate suta".

Pentru initiator, mai bine faci frumusel test drive si vezi pe viu diferentele. asa alegi tu pentru tine, ce iti place tie, nu ce ne coafeaza pe noi.
Eu nu m-am luat de chestia asta, tu esti cel care a zis ca motorul ala e lesinat iar eu ti-am zis din cifre ca nu e deloc lesinat si ca poate face si reprize bune cu el daca il pune la treaba, la nevoie. Te folosesti de 0-100 ca sa-ti dai seama daca o masina e lesinata sau nu, nu trebuie sa faci liniute daca te intereseaza cifra aia.

Edited by Robiacs, 12 May 2019 - 01:35.


#22
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Hyundai Elantra.

1.6 benzina aspirat
Consum mic, fiabilitate mare
Garantie integrala 5 ani fara limita de km
Dotari multe la bani putini

#23
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015

View Post41ex, on 12 mai 2019 - 00:30, said:

care sunt acele drumuri grele?
Drumurile neasfaltate de la tara, bordurile din bucuresti, unde cu focusul intotdeauna am avut emotii.
Minim 15 cm ar fi ideal sa fie cel mai jos punct al masinii.



View Poststalker2142, on 12 mai 2019 - 00:37, said:

Poti sa te uiti la promotiile Renault rabla  https://www.renault....otii/rabla.html

Megane estate Life sau Megane sedan SL business cu motorul 1.33 gfp, 4 cilindrii, 116 cai, 220nm e ok
Fara pachet de drumuri grele, e bine sa o ai asa cum vine din fabrica

View Poststalker2142, on 12 mai 2019 - 00:37, said:

Poti sa te uiti la promotiile renault rabla  https://www.renault....otii/rabla.html

Megane estate Life sau Megane sedan SL business cu motorul 1.33 gfp, 4 cilindrii, 116 cai, 220nm e ok
Fara pachet de drumuri grele, e bine sa o ai asa cum vine din fabrica
Am studiat piata pana sa deschid acest subiect si am ramas pe cele 3 (golf sau octavia si Kadjar pentru noul motor pe benzina 1.3 tce).
O sa mai ma uit o data si la megane estate sa vad cat face cu motorul de 1.3 tce, dar din cate stiu fara pdg are garda joasa si nu mai iau cu garda ca a focusului (12cm).
Ma tot gandesc daca sa risc cu golf variant 1.6 tdi la 17k. Mi se pare cea mai buna oferta pentru mine. Fara pdg are garda de 14 cm, loc suficient la pasageri si aprox 600l portbagajul.

Edited by ffm, 12 May 2019 - 07:56.


#24
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postffm, on 11 mai 2019 - 23:01, said:

.Si ar mai trebui sa ma obijnuiesc cu forma capotei. O sa fac un test drive sa vad daca imi las scaunul mai jos se mai vede forma capotei.
Daca lasi scaunul jos nu se mai vede forma capotei, eu il las la maxim, dau cu freza de plafon dar vreau sa vad capota. Imi place pozitia mai inalta la volan.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postffm, on 11 mai 2019 - 21:34, said:

Salutare,
Intentionez sa schimb masina actuala (Ford Focus mk3 1.6 tdci 115cp trend) cu una cu garda la sol mai inalta si mai spatioasa, atat la locurile din spate cat si la porbagaj. Oscilez in urmatoarea ordine dupa:
1. VW Golf 7 Variant 1.0 tsi 115 cp trendline cu pachet drumuri grele, pachet select si conectare la 16000 euro prin programul rabla.
2. Skoda Octavia Combi Smart 1.0 tsi 115cp cu pachet de drumuri grele la 16000 euro prin programul rabla.
3. Renault Kadjar Zen 1.3 tce 140 cp la 17000 prin programul rabla.
4. VW Golf 7 Variant 1.6 tdi 115 cp trendline cu pachet select si conectare la 17000 euro prin programul rabla.
Rulaj aproximativ 15000km/an din care 50% in Bucuresti.
Cu numarul de km parcursi de tine, esti cam la limita de rentabilitate dintre benzina si diesel, insa posibil ca daca vei avea o masina buna cu consum mic sa fii incurajat sa faci mai multi km

Nu ai precizat daca ai facut drivetest cu vreuna? Golful e tot timpul laudat in teste, pt tinuta de drum si solutii inteligente, calitate materiale.

Eu as alege Golful diesel, motorul ala e f bun si economic, si poate fi tunat un pic pt mai multa putere peste vreo 1 an daca simti nevoia

View Postffm, on 11 mai 2019 - 22:06, said:

Urmaresc testele lui Robert Adam si lauda foarte mult acest motor de 1.3 tce pe Kadjar si Qashqai. El spune ca ar fi cel mai bun motor pe benzina in aceasta cilindre care are un comportament aproape de diesel. Are cuplu 270Nm. Consumul mediu scos de el dupa aproximativ 400km a fost de 6.9l/100 km si spune ca la un mers normal media ar fi un 6.7l/100 km.
https://www.turatii....2-x-mod-intens/
Slabe reviewuri face acest Robert Adam, insa ok. Totusi cuplul e 260 pe kadjar, nu 270.
Consumul e bun cand testezi singur, cand mergi cu familia si bagajele, dieselul va fi mult mult mai eficient

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postborn2lose, on 11 mai 2019 - 22:36, said:

dintre motoarele alea, optiunea cea mai buna este cu siguranta renault-ul.
niste argumente? Oricum cumparam masini, nu doar motoare. Posibil ca o garda inalta sa fie insa potrivita pt drumurile din Romania

View PostFord4, on 11 mai 2019 - 23:19, said:

Nu prea merge. Vrea cu garda la sol mai inalta.

On : Dintre cele 4 puse de tine, clar varianta cu Octavia Combi cu pachet de drumuri grele. Ti-as fi zis si de Focus Active dar nu are portbagajul asa de mare.
la Octavia nu e nevoie de Combi neaparat pt ca si varianta "normala" portbagajul e urias si se deschide cu tot cu hayon

View Posttakis, on 12 mai 2019 - 05:44, said:

Hyundai Elantra.

1.6 benzina aspirat
Consum mic, fiabilitate mare
Garantie integrala 5 ani fara limita de km
Dotari multe la bani putini
kia ar avea 7 ani garantie, daca cauta garantia cea mai mare

View Postffm, on 12 mai 2019 - 07:54, said:

Fara pdg are garda de 14 cm, loc suficient la pasageri si aprox 600l portbagajul.
poti comanda si pdg la golf? eu as comanda daca e disponibil

#27
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015

View Postunbrutus, on 12 mai 2019 - 09:41, said:


Cu numarul de km parcursi de tine, esti cam la limita de rentabilitate dintre benzina si diesel, insa posibil ca daca vei avea o masina buna cu consum mic sa fii incurajat sa faci mai multi km

Nu ai precizat daca ai facut drivetest cu vreuna? Golful e tot timpul laudat in teste, pt tinuta de drum si solutii inteligente, calitate materiale.

Eu as alege Golful diesel, motorul ala e f bun si economic, si poate fi tunat un pic pt mai multa putere peste vreo 1 an daca simti nevoia


Slabe reviewuri face acest Robert Adam, insa ok. Totusi cuplul e 260 pe Kadjar, nu 270.
Consumul e bun cand testezi singur, cand mergi cu familia si bagajele, dieselul va fi mult mult mai eficient
Nu am facut test drive cu niciuna. O sa incerc sambata. Ideea este ca programul rabla este cam pe terminate. La inceput prima optiune a fost golf 7 variant 1.6 tdi, dar daca o sa interzica dieselul in centrul Bucurestiului peste vreo 5 ani?

#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Si crezi ca vor incepe cu motorizarile Euro 6?

As alege una dintre Golf si Octavia, care iti place mai mult, care iti ofera un spatiu mai mare sau pe care o consideri mai flexibila/practica.

Edited by Mr. Incredible, 12 May 2019 - 12:57.


#29
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Un sfat cat se poate de prietenesc.Fugi cat vezi cu ochii de masinile noi din grupul VAG.Motoarele sunt foarte slabe.Turbine picate la 3000-6000 km,injectoare la fel.Apare pilitura de fier prin motor(vezi blesteme pe forumuri la acest capitol si unitatile de service iti vor baga pe gat ca nu ai bagat motorina buna si alte prostii ,esti bun plata cu masina in garantie).De Ambreiaj si Volant nu mai spun.Uitate si tu ce masini de serviciu cumpara firmele mari mai nou: Toyota,ceva coreene(hyundai,kia),renault-uri,Nissan,dar nimic din grupul Wolswagen.Eu in locul tau as cumpara o Toyota Corola si nu m-ar mai durea capul de nimic,ca sa nu mai spun ca este pe primul loc la fiabilitate in lume.Arunca si tu o privire pe net sa vezi topuri fiabilitate cu ochii tai daca nu ma crezi.Un exemplu : Orange a schimbat toata flota de masini si a cumparat Toyota Corola la greu... de ce oare ?

Edited by PiticVerde, 12 May 2019 - 12:57.


#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Posturi alarmiste de la cineva cu masina din 2006. Hai sa nu exageram fara rost, inteleg ca ai Toyota si ca este o marca fiabila dar nu are sens sa facem din tantar armasar.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,577
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 11 mai 2019 - 23:10, said:

Octavia este grozava, daca vrei masina de familie si conduci calm, ca mine. Ma refer la motor de 1.6 aspirat. Ai spatiu in portbagaj, cat China. Daca vrei demaraj si plecare de pe loc pe cronometru, sigur iti trebuie altceva.
portbagajul ala e groaznic de mare. Am peste 1.90, si mi-e greu sa ma aplec sa ma alungesc pana in fund sa scot bulendrele. Suntem in luna mai si inca mai am chestii uitate pe acolo din vara trecuta cand am fost la mare. Geci de peste iarna, colac de baie de la copil, slapi, te miri ce tampenii. Mi-e o lene sa fac curat acolo, ca nu stiu unde sa pun toate draciile de acolo, umplu un dulap.
Au incaput toate 4 rotile de 16' si cred ca mai era spatiu, cand am fost la echilibrat.
Octavia este o masina cinstita la banii ei. E suficient sa se uite pe strazi initiatorul, sa vada cat de populara este masina. Faptul ca se vinde bine, inseamna ceva.

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

Un sfat cat se poate de prietenesc.Fugi cat vezi cu ochii de masinile noi din grupul VAG.Motoarele sunt foarte slabe.Turbine picate la 3000-6000 km,injectoare la fel.Apare pilitura de fier prin motor(vezi blesteme pe forumuri la acest capitol si unitatile de service iti vor baga pe gat ca nu ai bagat motorina buna si alte prostii ,esti bun plata cu masina in garantie).De Ambreiaj si Volant nu mai spun.Uitate si tu ce masini de serviciu cumpara firmele mari mai nou: Toyota,ceva coreene(hyundai,kia),renault-uri,Nissan,dar nimic din grupul Wolswagen.Eu in locul tau as cumpara o Toyota Corola si nu m-ar mai durea capul de nimic,ca sa nu mai spun ca este pe primul loc la fiabilitate in lume.Arunca si tu o privire pe net sa vezi topuri fiabilitate cu ochii tai daca nu ma crezi.Un exemplu : Orange a schimbat toata flota de masini si a cumparat Toyota Corola la greu... de ce oare ?
iar vodafone avea inainte doar golfuri si passaturi. Orange avea renaulturi.

Legat de "pachetul de drumuri grele" masina mea nu are (octavia3) si pot sa zic ca nu am nici o jena sa trec oeste denivelari, gropi etc. Au fost si cazuri in care am mai si lovit cate ceva, si spre mirarea mea, nu am observat nici o avarie, desi la ce zgomot a fost , ma asteptam sa fi spart janta.

Edited by tfmercedez, 12 May 2019 - 16:23.


#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postffm, on 12 mai 2019 - 12:39, said:

La inceput prima optiune a fost golf 7 variant 1.6 tdi, dar daca o sa interzica dieselul in centrul Bucurestiului peste vreo 5 ani?
treci peste teama asta ridicola. In centru se vor interzice toate masinile si vor fi zone pietonale, cel mult.
Tocmai s=au achizitionat 400 de autobuze diesel turcesti, stai linistit

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

Un sfat cat se poate de prietenesc.Fugi cat vezi cu ochii de masinile noi din grupul VAG.Motoarele sunt foarte slabe.Turbine picate la 3000-6000 km,injectoare la fel.
te inseli, oricum, daca pica la 3000-6000km e ok, au garantie 4 ani

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

Apare pilitura de fier prin motor
asta e valabil si la renault/dacia si la BMW, span in pompa de inalta presiune, totusi problemele astea s-au rezolvat
Si nu, nu exista refuz garantie ca ai alimentat cu motorina gresita, hai sa fim seriosi, inventezi aici maxim.
Cum poate cineva dovedi ca nu ai alimentat tu cu motorina buna? Multi cumpara masina pe firma si pastreaza in contabilitate toate bonurile de motorina.
Eu, ca persoana fizica, pot folosi un card de fidelitate gen cardul Mol si pot demonstra toate alimentarile etc etc

Treci peste zvonurile alarmiste. Masinile VAG se vand mai multe decat toyota+honda+toate celelalte firme la un loc, e normal ca vei vedea mai multe probleme postate.
Doar nu o sa postezi cand nu ai o problema

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

si a cumparat Toyota Corola la greu... de ce oare ?
ca sint mult mai ieftine. Pt o comparatie VAG - toyota vezi aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6wUa5KaieLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttfmercedez, on 12 mai 2019 - 16:28, said:

Păi, stai, prea mare reprezintă un minus. Aș fi spus că poate nu-ți trebuie un portbagaj așa mare, dar din mesajul tău reiese că este plin, deci...este bun sau nu?
Nouă ne-a trebuit portbagaj mare. Numai plusuri pentru mine. Eu am roata de rezervă în portbagaj, așa că nu dispun de tot, dar și așa, cu toată cu tot, este încăpător.

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

Un sfat cat se poate de prietenesc.Fugi cat vezi cu ochii de masinile noi din grupul VAG.Motoarele sunt foarte slabe.Turbine picate la 3000-6000 km,injectoare la fel.Apare pilitura de fier prin motor(vezi blesteme pe forumuri la acest capitol si unitatile de service iti vor baga pe gat ca nu ai bagat motorina buna si alte prostii ,esti bun plata cu masina in garantie).De Ambreiaj si Volant nu mai spun.Uitate si tu ce masini de serviciu cumpara firmele mari mai nou: Toyota,ceva coreene(hyundai,kia),renault-uri,Nissan,dar nimic din grupul Wolswagen.Eu in locul tau as cumpara o Toyota Corola si nu m-ar mai durea capul de nimic,ca sa nu mai spun ca este pe primul loc la fiabilitate in lume.Arunca si tu o privire pe net sa vezi topuri fiabilitate cu ochii tai daca nu ma crezi.Un exemplu : Orange a schimbat toata flota de masini si a cumparat Toyota Corola la greu... de ce oare ?

Daca crezi ca orange sau altii isi fac flota din ratiunile din care ne cumparam persoanele fizice masina (fiabilitate, spatiu, pret etc), te inseli. Sunt 100 motive diferite care duc la alegerea finala.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPiticVerde, on 12 mai 2019 - 12:57, said:

Orange a schimbat toata flota de masini si a cumparat Toyota Corola la greu... de ce oare ?
flota lor se schimba la 2-3 ani, timp in care masinile sint in garantie, si contractele contin clauze clare ca in cazul unor defectiuni, se dau masini la schimb, fiabilitatea e ultima lor grija

View Postffm, on 12 mai 2019 - 12:39, said:

Nu am facut test drive cu niciuna. O sa incerc sambata. Ideea este ca programul rabla este cam pe terminate. La inceput prima optiune a fost golf 7 variant 1.6 tdi, dar daca o sa interzica dieselul in centrul Bucurestiului peste vreo 5 ani?
ceva noutati dupa drive test?

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postffm, on 12 mai 2019 - 12:39, said:

Nu am facut test drive cu niciuna. O sa incerc sambata. Ideea este ca programul rabla este cam pe terminate. La inceput prima optiune a fost golf 7 variant 1.6 tdi, dar daca o sa interzica dieselul in centrul Bucurestiului peste vreo 5 ani?
Iti iei TDI daca faci drumuri mai lungi. Uite iti dau un exemplu. Iarna vrei sa mergi la servici. Daca drumul de acasa pana la lucru e scurt (15 minute), la diesel motorul se incalzeste mai greu, ajungi la destinatie si nici macar nu ai apucat sa te incalzesti. Asta e doar un aspect, sa nu vorbim ca producatorul (VW) nu recomanda drumuri scurte pentru diesel-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate