Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Masina de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Salutare,
Intentionez sa schimb masina actuala (Ford Focus mk3 1.6 tdci 115cp trend) cu una cu garda la sol mai inalta si mai spatioasa, atat la locurile din spate cat si la porbagaj. Oscilez in urmatoarea ordine dupa:
1. VW Golf 7 Variant 1.0 tsi 115 cp trendline cu pachet drumuri grele, pachet select si conectare la 16000 euro prin programul rabla.
2. Skoda Octavia Combi Smart 1.0 tsi 115cp cu pachet de drumuri grele la 16000 euro prin programul rabla.
3. Renault Kadjar Zen 1.3 tce 140 cp la 17000 prin programul rabla.
4. VW Golf 7 Variant 1.6 tdi 115 cp trendline cu pachet select si conectare la 17000 euro prin programul rabla.
Rulaj aproximativ 15000km/an din care 50% in Bucuresti.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,498
  • Înscris: 30.10.2003
Skoda parca e un pic mai spatioasa dar nu cu cine stie cat. De Renault nu stiu nimic.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
sfat prietenesc, FUGI cat mai departe de tce pe masini mari. Consuma de rupe, mai ales in B. La Renault, motorul 1.5 dCi exista de pe vremea lui Pazvante dintr-un motiv simplu. Solid AF. La VAG, acel tsi e lesinat pentru un breck (estate, combi, station wagon, whatever). Cu masina plina cu tot cu chuiveta de la bucatarie, o sa se chinuie sa urce un deal.

#4
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View PostAl3xandru35, on 11 mai 2019 - 21:53, said:

sfat prietenesc, FUGI cat mai departe de tce pe masini mari. Consuma de rupe, mai ales in B. La Renault, motorul 1.5 dCi exista de pe vremea lui Pazvante dintr-un motiv simplu. Solid AF. La VAG, acel tsi e lesinat pentru un breck (estate, combi, station wagon, whatever). Cu masina plina cu tot cu chuiveta de la bucatarie, o sa se chinuie sa urce un deal.
Urmaresc testele lui Robert Adam si lauda foarte mult acest motor de 1.3 tce pe Kadjar si Qashqai. El spune ca ar fi cel mai bun motor pe benzina in aceasta cilindre care are un comportament aproape de diesel. Are cuplu 270Nm. Consumul mediu scos de el dupa aproximativ 400km a fost de 6.9l/100 km si spune ca la un mers normal media ar fi un 6.7l/100 km.
https://www.turatii....2-x-mod-intens/

Edited by ffm, 11 May 2019 - 22:28.


#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostAl3xandru35, on 11 mai 2019 - 21:53, said:

sfat prietenesc, FUGI cat mai departe de tce pe masini mari. Consuma de rupe, mai ales in B. La Renault, motorul 1.5 dCi exista de pe vremea lui Pazvante dintr-un motiv simplu. Solid AF. La VAG, acel tsi e lesinat pentru un breck (estate, combi, station wagon, whatever). Cu masina plina cu tot cu chuiveta de la bucatarie, o sa se chinuie sa urce un deal.
Golf 7 variant cu motor de 1.0 116 cai face suta in 10.2: https://www.auto-dat...tsi-116hp-36010

A mea face suta in 9.6 secunde, iar in urcare n-am nicio problema sa depasesc in reprize 80-130, le fac lejer.

#6
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
Sfatul prietenesc e sa nu asculti de sfaturi prietenesti de pe aici. Urca-te in toate, fa cate un DT si alege. Cat priveste motorizarea, aia e la preturile alea. Toate vor urca orice deal.

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sa mor io daca mi-a trecut vreodata prin cap in cat timp ajung cu masina la 100 pe ora...
Si nu stiu de ce, dar daca initiatorul vrea sa ia o masina de familie, cred ca si pe el il lasa rece acest fapt.

Edited by denky, 11 May 2019 - 22:33.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,782
  • Înscris: 06.09.2004
dintre motoarele alea, optiunea cea mai buna este cu siguranta renault-ul.

#9
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View Postborn2lose, on 11 mai 2019 - 22:36, said:

dintre motoarele alea, optiunea cea mai buna este cu siguranta renault-ul.
Pe langa motor ma mai intereseaza si volumul portbagajului. Lasand la o parte ca mai are un mic spatiu de depozitare intre roata de rezerva si placajul acela care se da la o parte mi se pare ca volumul este cam acelasi cu cel al focusului.Si ar mai trebui sa ma obijnuiesc cu forma capotei. O sa fac un test drive sa vad daca imi las scaunul mai jos se mai vede forma capotei.

Edited by ffm, 11 May 2019 - 23:01.


#10
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostRobiacs, on 11 mai 2019 - 22:18, said:


View Postffm, on 11 mai 2019 - 22:06, said:


va garantez la aman2 ca pe initiator nu il intereseaza acceleratia de la 0 la 100 sau chestii dinastea. il intereseaza o masina economica, de familie, cu care poate cara si sotia, si copilu' si purcelu', si aici te doare fix in pix de reprizele de acceleratie, de timpi de acceleratie sau de " in cat timp scoate suta".

Pentru initiator, mai bine faci frumusel test drive si vezi pe viu diferentele. asa alegi tu pentru tine, ce iti place tie, nu ce ne coafeaza pe noi.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Octavia este grozava, daca vrei masina de familie si conduci calm, ca mine. Ma refer la motor de 1.6 aspirat. Ai spatiu in portbagaj, cat China. Daca vrei demaraj si plecare de pe loc pe cronometru, sigur iti trebuie altceva.

#12
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Honda Civic

Pentru cetateni familisti.

#13
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017
Nu prea merge. Vrea cu garda la sol mai inalta.

On : Dintre cele 4 puse de tine, clar varianta cu Octavia Combi cu pachet de drumuri grele. Ti-as fi zis si de Focus Active dar nu are portbagajul asa de mare.

Edited by Ford4, 11 May 2019 - 23:22.


#14
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View PostAl3xandru35, on 11 mai 2019 - 23:09, said:


va garantez la aman2 ca pe initiator nu il intereseaza acceleratia de la 0 la 100 sau chestii dinastea. il intereseaza o masina economica, de familie, cu care poate cara si sotia, si copilu' si purcelu', si aici te doare fix in pix de reprizele de acceleratie, de timpi de acceleratie sau de " in cat timp scoate suta".

Pentru initiator, mai bine faci frumusel test drive si vezi pe viu diferentele. asa alegi tu pentru tine, ce iti place tie, nu ce ne coafeaza pe noi.

Pai asta e definitia loganului.

Are si garda la sol cat sa nu calci un porc pe cap.

#15
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Atunci o sa fac un test drive cu ambele motorizari (1.0 tsi si 1.3 tce). La golf si octavia nu au varianta combi la test drive. Probabil voi face pe varianta normala si echiparea de varf (style, comfortline). La fel cred si la Kadjar va fi un 1.3 tce intense cu 160 cp. Sper sa nu se termine programul rabla pana fac TD pentru ca pot doar sambata. Daca nu era scandalul cu dieselul luam golf 7 variant 1.6 tdi la 17k euro si nu imi mai bateam capul cu astea.

#16
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Lasă draq' cotețele nemțești, Focus Active Wagon: Posted Image  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HjiULVq3gHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Annoying, 11 May 2019 - 23:38.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postffm, on 11 mai 2019 - 21:34, said:

Salutare,
Intentionez sa schimb masina actuala (Ford Focus mk3 1.6 tdci 115cp trend) cu una cu garda la sol mai inalta si mai spatioasa,
Ce inseamna mai " inalta " ? Poate iti trebuie Duster ...

#18
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View PostAnnoying, on 11 mai 2019 - 23:34, said:

Lasă draq' cotețele nemțești, Focus Active Wagon: Posted Image  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HjiULVq3gHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu-mi mai trebuie focus, luna trecuta l-am avut in service ca imi intra apa in spate pe la un aerisitor, deci vreau sa incerc altceva...

View PostBaxon, on 11 mai 2019 - 23:41, said:


Ce inseamna mai " inalta " ? Poate iti trebuie Duster ...
prima masina a fost Logan, apoi focus si... nu m-as mai intoarce la Dacia. Duster am la servici si parerea mea este ca e masina pentru offroad, nu este pentru mine, vreau ceva mai calitativ.

Edited by ffm, 12 May 2019 - 00:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate