Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Vodafone amendata pentru majorarea tarifului la abonamente

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#145
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Digi are voie să mărească sau cum? Îmi scapă ceva?

#146
danutz93

danutz93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.04.2019
Toti au voie, important e sa o faca legal.

#147
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Rahaturi pesediste! Bleah!

#148
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanutz93, on 06 mai 2019 - 20:43, said:

Toti au voie, important e sa o faca legal.
Tocmai deaia acum ii controleaza pe toti, asa cum e normal.

#149
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,752
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDieselCRDI, on 25 aprilie 2019 - 21:39, said:

Scârbele pesediste, în foamea după bani!
Ei cresc abuziv taxele și apoi amendează!
Și nu, nu sunt fan Vodafone!


Greșit!
La cei cu abonamente peste 30 de euro, NU au mărit!
eu nu tin nici cu lupu nici cu ursul.. dar, la peste 2 milioane de abonati , daca incaseaza mediu 10 euro pe client in fiecare luna, inseamna minim incasari de 20 de milioane de euro, desi cred ca suma e mult mai mare.
La ce servicii de kkt au , nu stiu cati angajati pot fi, dar costurile cu constructia retele le-au amortizat din secolul trecut. Va mai amintiti cand era 60 de centi un SMS in retea si 80 in afara retelei?  
Cineva cred ca face profituri misto si i se rupe de lume.

#150
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cred că cineva are vise bolșevice și se uităce face altul cu banii și afacerea proprie! ;)
Cu cât mai multe companii cu profit, cu atât mai multe locuri de muncă! A, stai! Pesediștii nu muncesc, ei fură și mint!

#151
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Posttfmercedez, on 07 mai 2019 - 19:33, said:

eu nu tin nici cu lupu nici cu ursul.. dar, la peste 2 milioane de abonati , daca incaseaza mediu 10 euro pe client in fiecare luna, inseamna minim incasari de 20 de milioane de euro, desi cred ca suma e mult mai mare.
Conform declaratiilor incasarile anuale sunt de 800 milioane de euro, adica 66 milioane de euro pe luna, adica 2,22 milioane de euro pe zi.
Profitul declarat este de 20 de milioane de euro pe an, adica 1,66 milioane de euro pe luna, adica 55 mii de euro pe zi.

#152
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
La cat mai multe companii, din astea, în România!

View PostLunaCrystal, on 07 mai 2019 - 13:54, said:


Tocmai deaia acum ii controleaza pe toti, asa cum e normal.
Cine îi controlează? Că peste tot dai de gunoaiele pesediste! E ca și cum ai pune lupul paznic la stână!

#153
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
De acord cu cat mai multe companii deastea in Romania.

Cine a controlat si Vodafone. Nici un operator nu ar trebui sa aiba voie sa scumpeasca pentru clientii aflati sub contract fara acordul scris al acestora. Nu le convine sa plateasca daune/sa convina clientii sa rezilieze. Asa cum nici un client nu poate rezilia pe motiv ca i-a crescut rata la casa ori ca a ramas somer/i-a scazut salariul.

View PostDieselCRDI, on 07 mai 2019 - 19:58, said:

Cred că cineva are vise bolșevice și se uităce face altul cu banii și afacerea proprie! ;)
Cu cât mai multe companii cu profit, cu atât mai multe locuri de muncă! A, stai! Pesediștii nu muncesc, ei fură și mint!
Ce zici tu nu are legatura cu topicul. In telecomunicatii toti au profit destul in Romania, nu sunt de plans de mila.

Edited by LunaCrystal, 07 May 2019 - 20:47.


#154
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In momentul in care ti s-au modificat tarifele (nu conteaza sensul, crescator sau descrescator) ai dreptul sa reziliezi fara penalitati. Mai mult, operatorul are datoria sa te informeze cu privire la acest aspect si sa iti accepte cererea de denuntare a contractului fara penalitati in termen de 30 zile. Daca n-a indeplinit aceste conditii, este pasibil de sanctiuni atat din partea ANCOM cat si a ANPC.

View PostLunaCrystal, on 07 mai 2019 - 20:44, said:

Ce zici tu nu are legatura cu topicul. In telecomunicatii toti au profit destul in Romania, nu sunt de plans de mila.

Mai verifica o data ;) Ti-am mai zis ca postezi fara sa ai habar ce anume postezi.

#155
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,752
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprojectfp, on 07 mai 2019 - 20:04, said:


Conform declaratiilor incasarile anuale sunt de 800 milioane de euro, adica 66 milioane de euro pe luna, adica 2,22 milioane de euro pe zi.
Profitul declarat este de 20 de milioane de euro pe an, adica 1,66 milioane de euro pe luna, adica 55 mii de euro pe zi.
daca facem diferenta, 800 mil -20 mil, inseamna ca au cheltuieli de 780mil pe an?? Whoa.

#156
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,189
  • Înscris: 15.05.2008
eu o chestie nu pricep
sunt in perioada contractuala,cu un tarif stabilit de furnizor,din diverse motive vii si mi-l modifici pe partea financiara,dar asta o poate face doar el,daca incerc eu mi se da cu flit
este specificat undeva in contract ca pot face ei asa ceva?

#157
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postprojectfp, on 07 mai 2019 - 20:04, said:

Conform declaratiilor incasarile anuale sunt de 800 milioane de euro, adica 66 milioane de euro pe luna, adica 2,22 milioane de euro pe zi.
Profitul declarat este de 20 de milioane de euro pe an, adica 1,66 milioane de euro pe luna, adica 55 mii de euro pe zi.

Asa si? Profilul de troll pesedez nu se incadreaza aici ;)

#158
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Da, e o prevedere in contract, dar e abuziva, pentru ca clientul are un contract negociat pe 12/24 luni, a semnat o oferta, nu poti sa vii, la doua luni dupa ce omul a semnat si sa-i majorezi tariful si sa-i dai termen de reziliere daca nu e de acord. E abuz contractual. ANPC-ul s-a sesizat deja si a inceput sa dea amenzi..

Plus ca l-alde Telekom li s-a dus buha pe Facebook, dupa ce au ciopartzit grila TV in 2018 si au crescut pretul in noiembrie 2018, au mai majorat odata in aprilie 2019, dispretul fata de client este clar.

Eu la Telekom le-am facut plangere la ANPC si pentru folosirea unui curs de schimb arbitrar in facturarea serviciilor de piata, nu numai pentru interventia abuziva intr-un contract in derulare.

Edited by Kres, 07 May 2019 - 23:33.


#159
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013

View PostKres, on 07 mai 2019 - 23:26, said:

Da, e o prevedere in contract, dar e abuziva, pentru ca clientul are un contract negociat pe 12/24 luni, a semnat o oferta, nu poti sa vii, la doua luni dupa ce omul a semnat si sa-i majorezi tariful si sa-i dai termen de reziliere daca nu e de acord. E abuz contractual. ANPC-ul s-a sesizat deja si a inceput sa dea amenzi..

Plus ca l-alde Telekom li s-a dus buha pe Facebook, dupa ce au ciopartzit grila TV in 2018 si au crescut pretul in noiembrie 2018, au mai majorat odata in aprilie 2019, dispretul fata de client este clar.

Eu la Telekom le-am facut plangere la ANPC si pentru folosirea unui curs de schimb arbitrar in facturarea serviciilor de piata, nu numai pentru interventia abuziva intr-un contract in derulare.

telekom ul e in cadere libera pe toate serviciile lor

#160
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,752
  • Înscris: 15.06.2007

View Postxperia_ray, on 08 mai 2019 - 00:31, said:



telekom ul e in cadere libera pe toate serviciile lor
pai era topic de voda..
Dar daca toti au cea mai "cheșpe" calitate, macar sa fie si ieftin. De aceea, rds este ieftin in comparatie cu restul. Puii mei, 50 GB de net la 2,5 euro abonament.

#161
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006

View PostRealThing, on 07 mai 2019 - 21:40, said:

Mai verifica o data ;) Ti-am mai zis ca postezi fara sa ai habar ce anume postezi.
Nu agreez nici un partid/om politic din Romania, insa aia nu inseamna ca sunt de acord ca niste firme sa scumpeasca serviciile in mod ilegal pe motiv ca poate vor avea de platit o taxa in plus.

View Posttfmercedez, on 07 mai 2019 - 22:11, said:

daca facem diferenta, 800 mil -20 mil, inseamna ca au cheltuieli de 780mil pe an?? Whoa.
Si mie mi se par mult prea mari cheltuielile. Sa nu fie ele umflate?

#162
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Poti sa detaliezi cum aceste scumpiri sunt ilegale? Articolul de lege, te rog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate