Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

"Eu sunt Statul!" - familia buzatu din Vaslui, "Ei sunt Statul!"

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#55
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 13:12, said:

Nu sunt fun Dancila si nici fan al vreunuii politician....departe de mine....


Dar te intreb....

Cum vezi tu ca roman urmatoarea burtiera
"Huiduit de ~rezist, aplaudat de sustinatori"



De acord.
Dar vreau o corectura.
Daca tot faci legatura cu Mafia.....

Toata politica si mare parte din scietate romaneasca a devenit o mafie....
Conteaza culoare politica a celui ce-si bate joc de tine?
Daca e de-al tau il lasi in pace ???

Si cine sunt sustinatorii ? Nu cumva cei platiti de pesedeu din banii nostri, a celor ce muncesc cinstit si platesc aprope jumate din salariu statutului ?

#56
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
după comportament si gestică sigur îi nebună :)

#57
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 13:12, said:


De acord.
Dar vreau o corectura.
Daca tot faci legatura cu Mafia.....

Toata politica si mare parte din scietate romaneasca a devenit o mafie....
Conteaza culoare politica a celui ce-si bate joc de tine?
Daca e de-al tau il lasi in pace ???
Oricine are comportament de mafiot asa cum sunt cei de la PSD nu scapa de critica mea, pe Baselu l-am facut una cu pamantul pe forum si nu numai atunci cand facea prostii. Eu nu judec partidul, judec oamenii si realizarile lor INDIFERENT cine e la butoane. Dar trebuie sa fi de acord cu mine ca PSD-ul este la ora actuala cea mai mare FAMIGLIE...

#58
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 danyel61, on 15 aprilie 2019 - 13:14, said:

Si cine sunt sustinatorii ? Nu cumva cei platiti de pesedeu din banii nostri, a celor ce muncesc cinstit si platesc aprope jumate din salariu statutului ?

stai calm...
Platesti si sustinatorii si cei impotriva....Daca tu crezi ca cei ce ii vezi la toate protestele o fac pe gratis, te inseli.
Daca crezi ca au sponsori particulari sau o fac din patriotism.... esti ...naiv....
tu platesti si opozitia si sustinerea.....
Asa cum platesti propaganda electorala a tuturor, soferii tuturor, paza tuturor, conditiile bune de trai ale tuturor, bufetul variat si asortat de la Parlament care este pentru toti, decontarile hotelurile si distractiilor tuturor.....etc......

 Valmont43, on 15 aprilie 2019 - 13:17, said:

Oricine are comportament de mafiot asa cum sunt cei de la PSD nu scapa de critica mea, pe Baselu l-am facut una cu pamantul pe forum si nu numai atunci cand facea prostii. Eu nu judec partidul, judec oamenii si realizarile lor INDIFERENT cine e la butoane. Dar trebuie sa fi de acord cu mine ca PSD-ul este la ora actuala cea mai mare FAMIGLIE...


OK.
Asa e corect....dar din cand in cand ceva despre baronii din opozitie, despre calitatea morala
execrabila a unora din politicienii altor partide de ce crezi ca e necesar sa aflam ?
doar pentru ca nu sunt la butoane?
Dar intr-o zi ar putea fi....ce faci atunci?
Schimbi ciuma rosie in ciuma galbena ?

Edited by vio69a, 15 April 2019 - 13:32.


#59
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 13:12, said:

Dar te intreb....

Cum vezi tu ca roman urmatoarea burtiera
"Huiduit de ~rezist, aplaudat de sustinatori"
Ca român?
Sunt jenat de faptul că un pușcăriaș condamnat are susținători!

#60
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
La individa aia orice om intreg la minte dupa prima secunda isi da seama ca e nebuna... si sotul la fel, doar ca e mai priceput in a ascunde asta, iti trebuie 2 secunde sa iti dai seama la el.

Cu alesi ca astia, vasluienii au chiar mult mai mult decat merita.

#61
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
In fata ta 14 aprilie - invitat Mircea Coșea.                

Același Mircea Coșea.

Tot din Vaslui, Marian Oprișan.

#62
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 13:21, said:

stai calm...
Platesti si sustinatorii si cei impotriva....Daca tu crezi ca cei ce ii vezi la toate protestele o fac pe gratis, te inseli.
Daca crezi ca au sponsori particulari sau o fac din patriotism.... esti ...naiv....

Aici te arunci din nou in afirmatii nefondare. Este foarte posibil ca cei cativa vocali #rezist care ies in fata de obicei, sa fie remunerati cumva, nu zic nu, dar orice miscare are nevoie si de un asemenea nucleu. Grosul manifestantiilor insa, cu siguranta ca nu sunt platiti si nici adusi cu autocarele. Nu ar avea nimeni asemenea forta financiara si organizatorica. PSD-ul - partidul stat - este singurul care-si permite, precum partidul comunist de odinioara, sa aduca la manifestatii mase mari de oameni, organizati in autocare, sub amenintarea pierderii serviciului.

#63
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Imi permiteti sa va povestesc intamplarea reala a prietenului meu ???
e putin cam lunga.

In fata caii de acces pentru eliberarea gunoiului de la bloc un autotutrism parcheaza.
fiind chiriasa, nu s-a stiut apartamentul
Trei 3 zile, gunoiul nu se ridica,
Miroase.
Prietenul meu coboara, vede masina tot acolo si suna la politie.
Politia raspunde ca pana la 10-11 dimineata are treaba cu dirijarea circulatiei.
Nu poate veni
Suna la politia locala.....nimic
Politia locala este ocupata cu lucruri urgente pe teren in beneficiul primariei
Suna atunci la circulatie......Apare un echipaj....
Amicu e luat de sus si apostrofat ca chestia nu tine de ei.
Dar un alt locatar pusese pe maisna un bilet :"aici nu este loc de parcare"
Asa ca politistul se ratoieste la prietenul meu...."Ati vandalizat masina "
Acum, ori astepta spaga, ori era prost gramada....
In final, face raport si-i da o amenda prietenului.
Normal, acesta contesta amenda, are termen, are infatisare si pierde........
Nu poate demonstra ca nu el a pus biletul, si mai ales a deranjat niste organe ce nu au competenta
sa rezolva probleme specifica.
Amenda urca la 1000 lei.
alta contestatie, telefon de  lamurire de la o doamna comisar, si desigur...."nu putem face nimic"
Omul care are tangenta si cu politia si cu armata, aplica metoda romaneasca.
Telefonul.
Ajunge la seful incompetentului care a dat amenda, dar amenda nu se poate anula ca a ajuns in instanta.
Intre timp prietenul meu nu poate plati nu stiu ce la primarie, ca are amenda....fugi la grefier sa iei adeverinta ca esti pe rol, fugi la sectia financiara, fugi la primarie........si are o varsta si are si atroza.....

Ok....am inteles....cu telefoane va scapa de amenda.
Dar intreb....

Daca masina de eliberat gunoi -salubritatea- dimineata voia sa faca cu adevarat treaba pentru care venise, daca dadea soferul telefon la primarie, si venea un echipaj sa tracteze masina contra cost pe socoteala proprietarului masinii, daca acea masina era dusa pe un loc mare de parcare cu plata, unde platea parcarea  cu ora de o usturau ficatii, asa cum se proecedeaza la noi cand parchezi aiurea si iti ridica masina
Bani care sunt in beneficiul direct al primariei
vreau sa stiu daca a doua oara respectivul sau altul care afla cat costa, mai parca acolo, sau in alt loc nepermis.....


Deci ce am invata din povestea prietenului meu
1- nu te bagi unde nu te priveste direct
2- nu iesi din casa fara agenda de telefoane
3- nu contactezi direct autoritatile. Ci numai prin telefoane la prieteni care sa aranjeze treaba repede si fara probleme
4- sa nu inaintezi in varsta si mai ales sa fugi de artrita

Asa, cine a platit oalele sparte?
Exact cine a dorit sa aplice legea si sa ajute.

Si mi s-a parut groaznic de alarmant si de trist si mai ales fara speranta chestia asta care desigur....nu e singulara

Edited by vio69a, 15 April 2019 - 15:22.


#64
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Da semne de schizofrenie, saraca vaca.

#65
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,408
  • Înscris: 28.11.2017
Sa nu uitam ça deputat de Vaslui este si ana birchall, o individa careia i-au gasit multi scuze in diferite momente.  ana birchall este din aceeasi plamada ça famiglia buzatu, nu este diferita, ei sustin pesedragnea.

Edited by zartdato1-0, 15 April 2019 - 16:05.


#66
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Un jeg de om,bolnav si nesimtit. Tiparul parvenitului. Si nu conteaza partidul, dar cine ii ia apararea acestui specimen e la fel ca el sau mai rau.

#67
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 15:14, said:

Imi permiteti sa va povestesc intamplarea reala a prietenului meu ???
e putin cam lunga.
Te-ai chinuit degeaba sa scrii o poveste aiuristica. O fi avand o frantura de adevar dar nici pe departe asa cum scrii tu. Nimeni nu poate da amenda pt vandalism pe o foaie pusa pe o masina. Mai ales ca vandalismul parca e infractiune, nu contraventie.

#68
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 vanitty, on 15 aprilie 2019 - 07:50, said:

Nu pot sa nu constat caracterul jegos al doamnei senatoare de la pesede, care atunci cand reporterita insista ca madama (care a fost senatoare, deputata si europarlamentara din 2004) sa spuna ce a facut pentru vasluienii care au votatat-o, da.. presa afara pe motiv ca presa e nesimtita , dand chiar si sfaturi cum ar trebui sa faca frumos presa in prezenta unui personaj important ca dumneaei:



binenteles ca cica madama lucreaza frumos cu presa, probabil presa aia care o pupa in fund la comanda, chestie pe care le-o reproseaza clar nesimtitilor alora de la protva care o roaga sa spuna telespectatorilor care sunt realizarile ei..

Daca vreti sa va creasca tensiunea , dati click si vizionati interviul ratat al nesimtitei,sunt sigur ca suntem bucurosi ca din banii nostri platim asemenea nesimtite..

https://stirileprotv...-o-voteaza.html
Datorita vasluienilor, aceasta nesimtita este parlamentar al Romaniei iar sotul si fiul ei, ceea ce sunt, din punct de vedere politic.Un om de caracter, nu voteaza asemenea dejectii umane.

#69
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Din pacate vasluienii(imi cer scuze daca jignesc dar este o realitate)au proasta reputatie ca fiind judetul cu cei mai multi acloolici, iar atunci cand aburii alcoolului iti intuneca mintea se da loc liber pt.parveniti si incompetenti cum este cazul si acestei familii de baroni parveniti...
Niste oameni seriosi si aici ma refer la INTREAGA tara ar trebui sa intre peste primar/prefect si sa-l ia la intrebari privind realizarile pt.ei...din pacate multi gandesc ca astia sunt pusi acolo ca niste zei nu ca niste slujbasi pt.cetateni...
Cred ca nu exista primar/prefect in RO sa nu aiba vreo afacere(evident cu statul)din care sa-i parvina venituri substantiale!

#70
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Ana Birchal, nascută la Mizil, care nu are nici o treabă cu Vasluiul, e parlamentar de Vaslui? Să mă mai mir? Cum și Bănicioiu, cel mai leneș parlamentar, deputat de Iași, e de fapt un oltean ce nu are treabă cu Iașul. Luam toate județele Moldovei la puricat și vedem cine e de fapt statul, a cui sunt fotoliile călduțe. Moldova nu e reprezentată de moldoveni și nici nu e de mirare că e terminată. Câte din locurile de deputați ale Moldovei au rămas nefurate de sudiștii paraziți la care nu le mai ajung toate zecile sau sutele de mii de sinecuri ale statului din zonele lor de cuibărit? Tot bugetul îl fură cu nerușinare. Companiile de stat, TVR, Tarom etc sunt vaci de muls, au pierderi de zeci sau sute de milioane, ce nu ajung la Vaslui, dar în vilele și conturile sudiștilor.
Să o acuzi pe femeia aia de subdezvoltarea de la 1859 încoace a Vasluiului, e ceva demn de un popor absurd ca cel român. Situația rea a Vasluiului e cauzată 100% de statul român. În oricare alt stat european de ar fi fost parte Vasluiul și nu putea ajunge nici pe aproape în acest hal. De-am putea vedea într-un univers paralel în care Vasluiul ar fi ajuns oricum altcumva decât sub jugul Bucureștiului, am rămâne uimiți de diferențele colosale față de Vasluiul românesc.

Edited by C18, 15 April 2019 - 21:02.


#71
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ioppo, on 15 aprilie 2019 - 17:21, said:

Te-ai chinuit degeaba sa scrii o poveste aiuristica. O fi avand o frantura de adevar dar nici pe departe asa cum scrii tu. Nimeni nu poate da amenda pt vandalism pe o foaie pusa pe o masina. Mai ales ca vandalismul parca e infractiune, nu contraventie.

S-a intamplat in Romania -Bucuresti- sectorul 3 - 6 martie 2019 ora 7.55 si daca mi-ar pasa de parerea lui X sau Y asi atasa copia amenzii

#72
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Iată a cui e statul. Moldovenii dorm somn de moarte.

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a primit o sesizare pe motiv că există o discriminare de gen în listele partidelor la alegerile europarlamentare. Doar 8 femei se află pe cele 33 de locuri eligibile, adică aproximativ 24%. E mult? E puțin? Se poate mult mai rău, dar speța despre care vom vorbi încă nu este prinsă în dezbatere, cu toate că doare mult mai rău: discriminarea și stigmatul regional.

Deși nu au nici în clin, nici în mânecă cu o viziune regionalistă, alegerile europarlamente sunt, paradoxal, cel mai fidel barometru regional al politicii interne. Nelegate de glie, de localități, de județe, selectând candidați doar pentru vitrina europeană a României, partidele au aplicat algoritmi delocalizați ca să alcătuiască liste atractive pentru convingerea alegătorilor naționali.

De la caz la caz, listele au depins de grațiile tătucului din partid (PSD), de capacitatea filialelor de a propune nume cu notorietate (PNL, ALDE, PRO România, PMP) ori de rezultatul unei competiții interne (USR-PLUS). Avem, așadar, o mixtură între bunul plac, favoritism și meritocrație. Cum stă Moldova în treaba asta? Luând în calcul ultimele sondaje, din cele 33 locuri cuvenite României numai trei moldoveni au o poziție pe liste care le conferă șanse reale de a ajunge în Parlamentul European. Toți de la PSD - Tudor Ciuhodaru, Dragoș Benea și Dan Nica. Trecem cu discuția peste calitatea lor politică și morală dezastruoasă (nici în alte părți nu-s motive de mândrie). Altceva sare în ochi. 3 locuri înseamnă aproximativ 9%, în timp ce populația regiunii (cele 8 județe), este aproximativ 20% din cea a țării, deci proporțional ar trebui să vorbim de un număr de 6-7 locuri. Pe ansamblu, jocurile de putere sunt tranșate între munteni și ardeleni. Ardealul e reprezentat cu aproximativ 14 locuri eligibile, iar Muntenia cu vreo 16 locuri, față de cele trei ale Moldovei! PNL și USR-PLUS nu au niciun moldovean ( care să fi activat sau să fi candidat măcar odată în alegeri în zona Moldovei) pe pozițiile eligibile. PNL ar trebui să se numească Partidul Ardelenesc. PSD este cel mai echilibrat.
Apropo, idioții de serviciu, și nesimțiți de top, acuză cu orice ocazie moldovenii că au votat și votează majoritar PSD.

Edited by C18, 15 April 2019 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate