Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Eu sunt Statul!" - familia buzatu din Vaslui, "Ei sunt Statul!"

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#73
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 C18, on 15 aprilie 2019 - 20:52, said:

Ana Birchal, nascută la Mizil, care nu are nici o treabă cu Vasluiul, e parlamentar de Vaslui? Să mă mai mir? Cum și Bănicioiu, cel mai leneș parlamentar, deputat de Iași, e de fapt un oltean ce nu are treabă cu Iașul. Luam toate județele Moldovei la puricat și vedem cine e de fapt statul, a cui sunt fotoliile călduțe. Moldova nu e reprezentată de moldoveni și nici nu e de mirare că e terminată. Câte din locurile de deputați ale Moldovei au rămas nefurate de sudiștii paraziți la care nu le mai ajung toate zecile sau sutele de mii de sinecuri ale statului din zonele lor de cuibărit? Tot bugetul îl fură cu nerușinare. Companiile de stat, TVR, Tarom etc sunt vaci de muls, au pierderi de zeci sau sute de milioane, ce nu ajung la Vaslui, dar în vilele și conturile sudiștilor.
Să o acuzi pe femeia aia de subdezvoltarea de la 1858 încoace a Vasluiului, e ceva demn de un popor absurd ca cel român. Situația rea a Vasluiului e cauzată 100% de statul român. În oricare alt stat european de ar fi fost pare Vasluiul și nu putea ajunge nici pe aproape în acest hal. De-am putea vede într-un univers paralel în care Vasluiul ar fi ajuns oricum altcumva decât sub jugul Bucureștiului, am rămâne uimiți de diferențele colosale față de Vasluiul românesc.


Te-am aprobat in prima parte, dar apoi iti spun ca mai departe gresesti.
Aceeasi situatie au si satele si orasele din Transilvania unde ti se scurg ochii la gospodariile ingrijite, curate, la pamantul cultivat.
sau zona de deal si submunte unde la fel administratia este la Bucuresti dar nu suporta comparatie.
Desi si acolo se cultiva din greu prunii........

Edited by vio69a, 15 April 2019 - 21:00.


#74
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 20:59, said:




Te-am aprobat in prima parte, dar apoi iti spun ca mai departe gresesti.
Aceeasi situatie au si satele si orasele din Transilvania unde ti se scurg ochii la gospodariile ingrijite, curate, la pamantul cultivat.
sau zona de deal si submunte unde la fel administratia este la Bucuresti dar nu suporta comparatie.
Desi si acolo se cultiva din greu prunii........

Vorbești ca să nu taci. La 1859, Moldova avea un număr dublu de târguri fată de Valahia, la jumătate de teritoriu și populație, deci în realitate vorbim de o densitate de patru ori mai mare. Toate acele târguri ar fi devenit orașe într-o evoluție normală, dar normalul s-a terminat pentru Moldova la 1859, așa că acele târguri au stagnat sau degenerat la nivelul de sate. În Ardeal, care era într-un univers paralel, țăranii aveau/au unde-și vinde produsele. Nimeni nu e prost să muncească degeaba  Într-un județ neurbanizat sau mai bine zis dezurbanizat, țăranii nu aveau și nu au unde-și vinde surplusul și asta adus la o economie subdezvoltată.
O citim și la Creangă care pomenind de copilaria lui îmbelșugată și fericită, pe vremea Principatului Moldovei, comparând cu prezentul românesc scrie, "pe atunci nu se abătuse săracia la casa noastră". Familia lui producea țesături și haine pe care le vindeau la târgurile din zona, dar totul s-a terminat după înființarea statului parazit și mafiot român.
Ar trebui sa o știi, că Moldova înainte de 1859 era un pol de imigrație, mai ales evrei se stabileau cu zecile de mii, și nu numai evrei.

Edited by C18, 15 April 2019 - 21:18.


#75
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 C18, on 15 aprilie 2019 - 21:14, said:

La 1859, Moldova avea un număr dublu de târguri fată de Valahia,

Scuze, nu am stiut ca topicul este despre  istoria memorabila a Moldovei

#76
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Există niște cauze, altele decât cele din mintea ta de rasist, pentru care un județ aflat de atâta timp la discreția unor indivizi josnici, de pe alte meleaguri, ce l-au neglijat, discriminat sau batjocorit, e într-o stare deplorabilă, mai ales comparativ cu imensul potențial ce ar fi fost valorificat de ar căzut sub oricare altă stăpânire decât cea mai ticăloasă posibilă.
Ce poate să facă un parlamentar? E România, la Vaslui s-a născut cel mai mare industriaș român, dar România nu-i un stat normal, e o mafie, nu a putut dezvolta industria Vasluiului, a trebuit să dezvolte (de fapt să creeze de la zero) industria Bucureștiului. Apoi mă uit unde au sediile, în ce orășele, giganții industruali din SUA, Gernania etc și încă o dată îmi dau seama cât de stricată e România, un teritoriul oropsit în folosul unui oraș și a unor găști din acel oraș. A încercat mai recent unul ca Porumboiu să dezvolte industria din Vaslui, nu furăciuni de buget cum sunt afacerile în București, dar producție serioasă, și ce s-a ales de munca lui? A avut grijă statul român și l-a învățat minte, că Vasluiul trebuie să ofere entertainment cu violuri, crime etc nației române, să se simtă românul bine că sunt unii mai jos ca el, nu să încerce sa riduce capul. Și cu toate acestea, cred că e de preferat pentru orice om normal (lucru rar prin unele locuri) să trăiscă în Vaslui, între vasluieni, în cel mai prăpădit sat de acolo, decât în București.

Edited by C18, 15 April 2019 - 22:21.


#77
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 C18, on 15 aprilie 2019 - 21:14, said:

totul s-a terminat după înființarea statului parazit și mafiot român.
Ar trebui sa o știi, că Moldova înainte de 1859 era un pol de imigrație, mai ales evrei se stabileau cu zecile de mii, și nu numai evrei.
e si o legatura?

#78
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Vasluiul se umplea de imigranți înainte de 1859. Veneau din Austria cei mai mulți. Nu putea fi opriți. Era o adevărată invazie. Gold Rush. Cum naiba s-a ajuns la ziua de astăzi, de unele zone ale României s-au umflat ca niște plosnițe iar altele nu  doar că au ajuns foarte rău, depopulate, devastate, dar sunt pur și simplu umilite, călcate în picioare cu orice ocazie chiar de paraziții ce trăiesc din furt foarte bine fară ca nimic util să iasă de pe urma lor și în mâinile cărora de fapt se află destinele Vasluiului. Chiar și în Bucovina si Basarabia vedem aceeași situație. Erau invadate de imigranți înainte de a ajunge sub stăpânire românească și părasite când au ajuns parte a României sau marionetă a României cum e de 28 de ani Republica Moldova.

Edited by C18, 15 April 2019 - 23:22.


#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 fansat, on 15 aprilie 2019 - 11:45, said:

Vedeti, dragilor, ce frumoasa e si "democratia" cu politicienii de azi de la noi ? E o prelungire a regimului trecut, sigur, sub o forma mai umana, insa mult mai perversa.
OK, democraţia e câh.
Ce propui?
Arabia Saudită?
Cuba?
Coreea de Nord?
China?

 ianos777, on 15 aprilie 2019 - 12:16, said:

Exact din sursa citată de tine:

Quote

Beethoven s-a născut în 1770 şi a cunoscut muzica la o vârstă fragedă, graţie tatălui său, [...]
În 1975, Beethoven a cântat în public în Viena pentru prima dată.
Acum îmi explic de ce a rămas în istoria muzicii ca un geniu: timp de 200 de ani a tot exersat şi de-abia după aceea s-a afirmat în public. :)

Beethoven rămâne un geniu.

Uneori mă întreb cum a fost posibil ca marile genii ale omenirii să apară numai în perioade pline de lipsuri, sau lipsite de tehnologie avansată.

Edited by PSC, 16 April 2019 - 08:31.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vio69a, on 15 aprilie 2019 - 09:50, said:

Numai Vaslui e in Romania ?

Situatia este generala, ruptura de electorat este generala, urmarirea intereselor proprii de asemeni,
lipsa de moralitate probitate si bun sint la fel de generala.
Deci ?
Quo Vadis Domine?
si cui ne lasi ?
Te rog nu generaliza. Eu cand am avut o problema cu Primaria de sector, am fost sunat de un consilier local USR pentru a-i oferi amanunte si a ma ajuta.

Stiu ca e greu sa iesi din gandirea si comportamentul pesedist si automat spui "toti sunt la fel". Sa ma cac pe pesedeul vostru !

#81
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

 PSC, on 16 aprilie 2019 - 08:23, said:

OK, democraţia e câh.
Ce propui?
Arabia Saudită?
Cuba?
Coreea de Nord?
China?




                Cand politica este facuta de niste mafioti si oligarhi, pai, in acea tara nu mai poate fi vorba de democratie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate