Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Fals in semnătură pe ștatul de plată

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,390
  • Înscris: 29.07.2013
Of, demisia nu se accepta sau nu, doar se ia la cunostinta :). Adevarul e ca se face in scris, nu pe cale orala. 15 zile preaviz, dupa care intra in vigoare.
Mai du-te la ITM si spune-le ca n-ai primit banii.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGabriel97, on 10 aprilie 2019 - 22:04, said:

1. Da, pe un drum neasfaltat de piatra cu gheata si zapata, ceva la sistemul de franare, mi-a blocat o roata si m-a tras la sant.
2. Aveam 10 luni la ei, si in  concediu tot ei m-au bagat cu acordul meu.
3. Am vrut sa-mi dau demisia dupa ce am vazut ce abereaza cu banii si nu mi-a acceptat-o, m-au dat afara din birou.
1. Ai avut viteză excesivă pe drumul ăla. Dacă era ceva la "sistemul de frănare" se dovedea în service.
2. Tot nu vrei să înțelegi că în ianuarie aveai 1 zi, maxim 2 de concediu?
3. Ai fost concediat.

#21
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014

View Postargonaut, on 10 aprilie 2019 - 22:03, said:

Ma mai gandesc ca daca nu ai semnat niciun stat de plata, e posibil sa-ti fi dat si niste bani la negru Posted Image
Daca vrei sa-ti vezi banii, cum zicea si Katti mai sus, du-te peste ei si conditioneaza-i cu plangerea penala de fals si uz de fals.
Abia daca nu cedeaza, da-le la cap Posted Image
Pai niciun angajat nu a semnat vreun stat de plata in perioada aia in care am fost eu angajat la ei..

#22
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Banii erau virati prin banca?

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postargonaut, on 10 aprilie 2019 - 22:03, said:

Daca vrei sa-ti vezi banii, cum zicea si Katti mai sus, du-te peste ei si conditioneaza-i cu plangerea penala de fals si uz de fals.

Asta-i o tâmpenie. Dacă vrei să faci o plângere penală, cea mai idioată treabă e să te duci să-l ameninți pe-ăla cu plângerea penală. Imediat după ce-ai plecat de la el se duce frumos la prima secție de poliție, face autodenunț și gata, a rezolvat-o. Acum stai cu ea-n mână, că nu mai ai nimic.

#24
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014

View Postericmario, on 10 aprilie 2019 - 22:10, said:

1. Ai avut viteză excesivă pe drumul ăla. Dacă era ceva la "sistemul de frănare" se dovedea în service.
2. Tot nu vrei să înțelegi că în ianuarie aveai 1 zi, maxim 2 de concediu?
3. Ai fost concediat.
Daca nu au dus-o in service, cum sa dovedeasca? Ca au carpit-o ei? Iar la chestia cu concediul nu inteleg, eu stiu ca in decursul la 1 an ai dreptul la o luna de concediu (zic rotunjit, nu la fix cate zile am), cei de la ITM au calculat zilele mele de concediu si alea au fost...si normal, mi s-a suspendat contractul de munca pe 15 februarie, chiar mi-au spus acest lucru cei de la ITM.

View Postprojectfp, on 10 aprilie 2019 - 22:11, said:

Banii erau virati prin banca?
Nu, cash, in mana, ca pe timpuri :))

View Postargonaut, on 10 aprilie 2019 - 22:08, said:

Of, demisia nu se accepta sau nu, doar se ia la cunostinta Posted Image. Adevarul e ca se face in scris, nu pe cale orala. 15 zile preaviz, dupa care intra in vigoare.
Mai du-te la ITM si spune-le ca n-ai primit banii.
Le mai fac o sesizare la ITM, ca nu am o limita...

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGabriel97, on 10 aprilie 2019 - 22:18, said:

Daca nu au dus-o in service, cum sa dovedeasca? Ca au carpit-o ei? Iar la chestia cu concediul nu inteleg, eu stiu ca in decursul la 1 an ai dreptul la o luna de concediu (zic rotunjit, nu la fix cate zile am), cei de la ITM au calculat zilele mele de concediu si alea au fost...si normal, mi s-a suspendat contractul de munca pe 15 februarie, chiar mi-au spus acest lucru cei de la ITM.
Aha!
Deci diagnosticul "ceva la sistemul de frânare" l-ai dat din experiența ta de mecanic auto?
Referitor la concediu ai înțeles bine. Doar că nu mai e ianuarie, ci 15 februarie.
Deci cat concediu ai avut legat până la 15 feb?
17 zile?

*Deci cât concede legal ai avut până la 15 feb?


Nu mai poți edita pe site-ul ăsta, wtf?

#26
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014

View Postericmario, on 10 aprilie 2019 - 22:35, said:

Aha!
Deci diagnosticul "ceva la sistemul de frânare" l-ai dat din experiența ta de mecanic auto?
Referitor la concediu ai înțeles bine. Doar că nu mai e ianuarie, ci 15 februarie.
Deci cat concediu ai avut legat până la 15 feb?
17 zile?

*Deci cât concede legal ai avut până la 15 feb?


Nu mai poți edita pe site-ul ăsta, wtf?
Nu au dus-o la un mecanic specializat, ci un om tot din firma care carpeste utilajele si masinile, fara cunostiinte tehnice, se merge pe "fac ce stiu", eu asta cred ca s-a intamplat, poate a fost altceva, stiu ca mi se mai blocau rotile dupa o franare si dupa ce luam piciorul de pe frana mai ramane blocata 1 secunda, ABS nefunctional, stiu ca aici ar fi raspunderea mea si de ce am plecat cu masina, dar in Romania stiti cum e? Muncesti pe ce ai ca asa zice seful, altfel nu muncesti, si uite ca s-a intamplat beleaua...iar concediul nu a tinut pana pe 15 feb, atunci mi-a desfacut contractul, concediul sa zic ca a fost incepanad cu data de 9 ianuarie pana pe 31 ianuarie, iar pana mi-au desfacut contractul au trecut cele 15 zile..

#27
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostSmurfK, on 10 aprilie 2019 - 22:13, said:

Dacă vrei să faci o plângere penală, cea mai idioată treabă e să te duci să-l ameninți pe-ăla cu plângerea penală. Imediat după ce-ai plecat de la el se duce frumos la prima secție de poliție
Omul vrea sa-si ia banii, nu sa umble prin tribunale.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ți-ai asumat riscurile.
Împacă-te cu consecințele.
Zi mulțumesc că ești întreg.

#29
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014
Am sa mai fac o sesizare la ITM sa vedem ce spun si dansii, dar am sa le spus si lor ca s-a comis o fapta penala si nu e bine.

#30
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postericmario, on 10 aprilie 2019 - 22:58, said:

Ți-ai asumat riscurile.
Împacă-te cu consecințele.
Zi mulțumesc că ești întreg.
Si tu esti patronache? Ca prea le iei apărarea

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005
S-au cam abatut colegii de la subiect.
1. In lipsa unui PV de constatare a accidentului si in lipsa unei constatari ca salariatul raspunde financiar(constatare facuta de o comisie din cadrul firmei, semnata de luare la cunostinta de salariat) -  firma nu are nici o baza pentru retinere salariala
2. Chiar daca au cele de la pct. 1  -  firma nu poate retine decat 30% din venitul lunar al salariatului, pana la achitarea integrala a pagubei. Cuantumul pagubei se aduce la cunostinta salariatului prin PV al comisiei de la pct.1 inainte de inceperea retinerilor. Angajatul are dreptul de a contesta.
3. Daca salariile se vireaza in cont bancar nu e necesara semnatura pe statul de plata.
4. Daca salariile se platesc cash si nu ai semnat nici un stat de plata, inseamna ca ai fost platit la negru
5. Daca au prezentat autoritatilor (ITM) stat de plata semnat de altcineva, iar tu nu ai primit acei bani - e fals  - plangere penala impotriva firmei

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Aia te iau de prost si tu faci teoria chibritului pe forum.

Eu eram supraincarcat cu bere pe un papuc care ar fi trebuit casat de mult, iar combinatia viteza+drum prost+masina proasta+sofer incepator m-au dus in sant.

Masina dauna totala, s-a facut un fel de decizie de impunere doar pe berea distrusa. Am am avut parte din vina deoarece nu trebuia sa-i dau 120 pe drumul ala, si am semnat decizia, dar stiau si ei ca au parte din vina si s-au purtat exemplar. Accidentul a fost in alt judet si am stat o saptamana in spital, unde ma vizita directorul de logistica si imi aducea tigari si ce mai voiam. A venit apoi cu mine la Politie pentru declaratii, nu mi-au luat nici macar permisul.

Oameni si oameni.

Eu in angajatorul din discutia actuala as da fara mila, cel mai mult ma deranjeaza nesimtirea si lipsa de respect.

#33
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014

View Postflorinel, on 11 aprilie 2019 - 06:21, said:

S-au cam abatut colegii de la subiect.
1. In lipsa unui PV de constatare a accidentului si in lipsa unei constatari ca salariatul raspunde financiar(constatare facuta de o comisie din cadrul firmei, semnata de luare la cunostinta de salariat) -  firma nu are nici o baza pentru retinere salariala
2. Chiar daca au cele de la pct. 1  -  firma nu poate retine decat 30% din venitul lunar al salariatului, pana la achitarea integrala a pagubei. Cuantumul pagubei se aduce la cunostinta salariatului prin PV al comisiei de la pct.1 inainte de inceperea retinerilor. Angajatul are dreptul de a contesta.
3. Daca salariile se vireaza in cont bancar nu e necesara semnatura pe statul de plata.
4. Daca salariile se platesc cash si nu ai semnat nici un stat de plata, inseamna ca ai fost platit la negru
5. Daca au prezentat autoritatilor (ITM) stat de plata semnat de altcineva, iar tu nu ai primit acei bani - e fals  - plangere penala impotriva firmei
La politie am fost singur pentru o autorizatie de reparatie, si acel agent mi-a facut un proces verbal cu advertisment, dar procesul acela a ramas la mine, iar ce a scris in el a spus ca am condus autovehiculul x cu nr de inmatriculare x pe drumul x intre satul si satul x parasind partea carosabila si ajungand in sant, fara amenda sau altceva, in rest, nu am semnat nimic cum ca iau la cunostinta oprirea din salariu, nesemnand state de plata, da sunt bani la negru si acea semnatura pe care au prezentat-o celor de la ITM nu este a mea, o sa le mai fac o plangere la ITM sa vedem ce zic si ei.

View PostMizu, on 11 aprilie 2019 - 08:53, said:

Aia te iau de prost si tu faci teoria chibritului pe forum.

Eu eram supraincarcat cu bere pe un papuc care ar fi trebuit casat de mult, iar combinatia viteza+drum prost+masina proasta+sofer incepator m-au dus in sant.

Masina dauna totala, s-a facut un fel de decizie de impunere doar pe berea distrusa. Am am avut parte din vina deoarece nu trebuia sa-i dau 120 pe drumul ala, si am semnat decizia, dar stiau si ei ca au parte din vina si s-au purtat exemplar. Accidentul a fost in alt judet si am stat o saptamana in spital, unde ma vizita directorul de logistica si imi aducea tigari si ce mai voiam. A venit apoi cu mine la Politie pentru declaratii, nu mi-au luat nici macar permisul.

Oameni si oameni.

Eu in angajatorul din discutia actuala as da fara mila, cel mai mult ma deranjeaza nesimtirea si lipsa de respect.
La mine nu a fost grav, masina in prezent functioneaza si ei o folosesc zilnic, a fost bara fara si 2 baruri si pragul putin stramb, nici macar radiatoarele sparte, nici airbag nu a sarit, nu a fost grav si nici eu nu am avut nimic, s-a intamplat la viteza redusa, dar respectul fata de angajati e zero...

Edited by Gabriel97, 11 April 2019 - 13:32.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ei nu te respecta, nu-i respecta nici tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate