Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Motanul isi face nevoile in cada

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
AndreeaSavin

AndreeaSavin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2019
Buna ziua! Am un motanel cu varsta de 8 luni care a fost castrat la aproximativ 6 luni si de atunci au inceput problemele : imediat dupa castrare a facut o picatura de caca cu sange in cada,mi s-a spus de la veterinar ca e din cauza pastilelor folosite dupa castrare,dar dupa o perioada a inceput sa faca treaba mare in cada dar nu mereu. Ceva sfaturi? Pareri? Tin sa mentionez ca momentan mananca numai hrana uscata pentru motani castrati si este foarte activ,mult mai activ decat inaintea castrarii. Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Inchide usa la baie pur si simplu.
Sa ramana inchisa in permanenta.
Daca nu va avea acces, va trebui sa gaseasca alt loc pentru treaba mare.
Asta-i tot

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Naijax, on 09 aprilie 2019 - 11:23, said:

Inchide usa la baie pur si simplu.
Sa ramana inchisa in permanenta.
Daca nu va avea acces, va trebui sa gaseasca alt loc pentru treaba mare.
Asta-i tot


Teoretic detinatorii de pisici tin litiera tot in baie, unii o tin pe balcon, dar de regula am vazut ca in baie o tin majoritatea, si daca ii inchide usa in nas urmatorul rahatel o sa il faca in patul stapanei

#4
AndreeaSavin

AndreeaSavin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2019
Am uitat sa mentionez ca si litiera e tot in baie! Ce ma fac acum?

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
acopera cada cu ceva...

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Pune apa in cada, de obicei pisicilor le e frica de apa.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fa-ti si tu nevoile in litiera lui,poate se prinde....

#8
AndreeaSavin

AndreeaSavin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2019
L-am si udat in cada de multe ori dar tot nu a functionat,o sa incerc sa las si apa in cada

#9
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
1. Ai grija ca litiera sa fie mereu curata. Unele pisici prefera sa-si faca treburile in alta parte daca litiera nu e complet curata.
2. Poti incerca sa schimbi si nisipul
3. Muti litiera din baie
4. Folosesti spray repelent

Edited by Velareya, 09 April 2019 - 11:31.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
in litiera ce ai pus - nisip, silicat ? cat de des o cureti ?
daca ai perdea de dus la cada, incearca s-o tii trasa si s-o fixezi cumva in partea de jos, astfel incat motanul sa nu mai poata intra in cada.
sau il poti dezvata mai usor, daca pui dopul la cada si strangi un pic de apa in ea (5 cm), cu siguranta motanul n-o sa stie cum sa iasa mai repede din apa, majoritatea pisicilor detesta apa.

de ce ii dai numai hrana uscata ? tu ai putea sa traiesti doar cu covrigi sau paine uscata, de exemplu ? incearca sa-i dai si mancare umeda din cand in cand, sunt atatea variante si marci.
mancarea umeda este mai gustoasa/miroase mai apetisant, pisica mea intotdeauna prefera mancarea umeda, din cea uscata rontaie cand are chef (o are la dispozitie tot timpul).

Edited by corinadaniela, 09 April 2019 - 11:35.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Din curiozitate - ai facut si tu vreodata nevoile in cada?
Unele pisici isi imita stapanul si se iau dupa miros cand decid unde sa se usureze.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 AndreeaSavin, on 09 aprilie 2019 - 11:30, said:

,o sa incerc sa las si apa in cada
Nu mai mult decat lungimea labutelor, ca sa nu-l treci in lumea dreptilor.

#13
AndreeaSavin

AndreeaSavin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.04.2019

 corinadaniela, on 09 aprilie 2019 - 11:31, said:

in litiera ce ai pus - nisip, silicat ? cat de des o cureti ?
daca ai perdea de dus la cada, incearca s-o tii trasa si s-o fixezi cumva in partea de jos, astfel incat motanul sa nu mai poata intra in cada.
sau il poti dezvata mai usor, daca pui dopul la cada si strangi un pic de apa in ea (5 cm), cu siguranta motanul n-o sa stie cum sa iasa mai repede din apa, majoritatea pisicilor detesta apa.

de ce ii dai numai hrana uscata ? tu ai putea sa traiesti doar cu covrigi sau paine uscata, de exemplu ? incearca sa-i dai si mancare umeda din cand in cand, sunt atatea variante si marci.
mancarea umeda este mai gustoasa/miroase mai apetisant, pisica mea intotdeauna prefera mancarea umeda, din cea uscata rontaie cand are chef (o are la dispozitie tot timpul).
In litiera am nisip si o curat in fiecare zi iar nisipul il schimb cam la o saptamana,in functie de cum isi face el nevoile. Cu perdeaua la dus am incercat dar fara succes ,si-a gasit drum, iar cat despre mancare,am decis sa ii dau doar mancare uscata o perioada pentru ca de la cea umeda se strica la stomac de fiecare data cand mananca,stiu si eu ca o prefera pe aia umeda dar ce sa ii fac? O sa incerc si cu apa in cada

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
pai nu e normal deloc ca se deranjeaza la stomac de la mancarea umeda. daca as fi in locul tau, as duce din nou motanul la veterinar, poate chiar altul decat cel care l-a operat.

pana sa incerci faza cu apa in cada, cumpara spray repelent de la orice pet-shop si pulverizeaza-l in cada, inainte sa pleci de acasa, poate in acest fel il dezveti de prostul obicei si nici nu-l obligi sa fie speriat de apa, poate peste un timp vrei sa-i faci baie si o sa ai de furca cu el daca intre timp prinde frica de apa.
exista si pentru litiera, mai exact pentru nisipul din litiera, un neutralizator de miros, pe baza de bicarbonat de sodiu.

Edited by corinadaniela, 09 April 2019 - 12:08.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 AndreeaSavin, on 09 aprilie 2019 - 11:30, said:

L-am si udat in cada de multe ori dar tot nu a functionat,o sa incerc sa las si apa in cada
daca are ceva bobite preferate, urmarese-l si cand se duce la litiera, da-i niste bobite ca premium. Va invata rapid, dupa care, in timp, va pierde premiul. Exista niste "pernute " la plicuri ,pentru pisici, in magazinele Lidl, ale mele sunt in stare de orice, doar sa le dau acele "pernute"

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Nu isi schimba mata locul, doar pentru ca a fost sterilizata.

#17
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
motanul asta cred ca e jynx din meet the fockers

#18
Lidsss

Lidsss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.09.2018
Muta-i litiera in alta camera, arata-i ca ai mutat-o, pune-l de cateva ori in litiera, nu mai cumpara nisip clumping si incearca silicat, poate nu ii place ala.
Ca mancare umeda recomand Schesir, Applaws. Nu are de ce sa se strice la burta de la ele, jumatate de plic pe zi e de-ajuns. Ar trebui sa ii schimbi mancarea in curand cu mancare pentru pisici castrate, deocamdata vezi daca se strica la burta de la plicuri si mai apoi poti sa incepi sa ii schimbi boabele.

Daca nimic nu functioneaza si inca se strica la burta, trebuie sa mergi la vet si sa ii spui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate