Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Bataie de joc la casele de marcat ale magazinelor

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostRemicade, on 07 aprilie 2019 - 16:11, said:

Doar la LIDL mi se intampla, efectiv lucreaza cu viteza luminii nu stiu cum reusesc.
La Lidl chiar le-am spus odata la casa ca se misca prea repede.

#38
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Am fost la Auchan si au self-checkout. Unde iti faci tu cumparaturile?

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 15:40, said:

Platile la casele de marcat ale magazinelor au devenit insuportabile.
Daca acum 2-3 ani se mai putea plati intr-un timp relativ scurt (sub 5 minute) daca veneai de dimineata sau seara, acum timpul minim de asteptare este de 15 minute. La orele de varf astepti si 40 de minute - ora.
Este absurd ce se intampla.
Sunt care au 15 case si doar 3-4 sunt deschise.
Trebuie neaparat o lege care sa ii oblige sa aiba toate casele deschise tot timpul!
Spuneti-le la parlamentarii din circumscriptia voastra
sa nu te auda horlando ca da  ordonanta 115 si pune un client la o casa de marcat

Edited by EMPP, 07 April 2019 - 17:43.


#40
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAldulescu, on 07 aprilie 2019 - 16:39, said:

Ne indreptam incet-incet spre situatia de dinainte de '89, cand erau doar cateva "alimentare" in oras si trebuia sa stai la coada ca n-aveai incotro. Dupa revolutie, s-a dat liber la comert si s-a umplut de chioscuri si buticuri, iar cozile au disparut practic peste noapte, eu daca ma duceam sa cumpar ceva si vedeam ca sunt doua persoane ce asteapta la butic, ma duceam la cel de langa, unde nu era coada si cumparam imediat.
Pe urma au aparut super-market-urile, hyper-market-urile, buticurile si micile chioscuri au fost strivite de lanturile uriase de magazine, care in curand vor detine monopolul in Romania si ne vom intoarce la situatia de dinainte cu cozi interminabile, vanzatori nesimtiti, preturi umflate, etc.
Nope, se prefigureaza ca in viitorul nu prea indepartat Amazon o sa striveasca tot ce inseamna azi mare retailer, o sa dispara toate aceste magazine fizice iar cetatenii o sa-si face cumparaturile doar online, urmand ca apoi livrarea sa se faca cu drone sau pe baza de curierat clasic.
Spre asta ne indreptam ! Deja meseria de casier a devenit inutila, exista chiar si in Bucuresti la Carrefour Orhidea caserii self pay, care transforma casierul in ceva obsolete.
Tot ce a proorocit Ioan in Apocalipsa se adevereste azi pas cu pas,  semnul fiarei adica * cipul RFID de pe carduri si blockchainul folosit de criptomonede, fara de care in viitor nimeni nu va mai putea face comert.

Edited by doxan, 07 April 2019 - 18:00.


#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
mai bine....aia de la casierie ii putem reloca astfel in industriile care au nevoie de forta de munca

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdoxan, on 07 aprilie 2019 - 17:56, said:

Deja meseria de casier a devenit inutila, exista chiar si in Bucuresti la Carrefour Orhidea caserii self pay, care transforma casierul in ceva obsolete.

Exagerezi rau de tot.
Bucurestiul nu defineste toata tara si toata lumea. Majoritatea prefera sa interactioneze si sa plateasca la casa. Nu am vazut oameni in varsta care sa foloseasca self pay-ul.

Mai este cale lunga pana la automatizarea completa.

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
HA!!! eu am vazut casierite de peste 50 de ani la un market care stiau sa foloseasca calcutatorul si sa scaneze produsele
basca clientele de 60-70 de ani care isi puneau produsele singure pe cantar si tastau singure codul produsului

#44
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3l3mHE3S0r8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAlexEn, on 07 aprilie 2019 - 18:01, said:


Exagerezi rau de tot.
automatizarea completa.
Automaizarea deja e omniprezenta, semnul fiareii a fost acceptat si a devenit universal. Automatizarea, asa zisa AI * care niciodata nu o sa devina self aware, ele sunt toate doar uneltele prin care ei vor obtine puterea totala.
In viitorul nu prea indepartat, cei care vor face spre exemplu agricultura de subzistenta o sa fie lichidati mai ceva decat faceau bolsevicii in 55, nu se va mai permite ceva care timp de milenii pana acum a fost vazut drept firesc, adica productia si prepararea propriei hrane.
Sheeple, shabbos goy precum a aratat Lucas in acest film, asa o sa arate viitorul, asta o sa produca automatizarea si supra tehnologizarea !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4hLXOVCZr-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

View PostRemicade, on 07 aprilie 2019 - 16:11, said:

Doar la LIDL mi se intampla, efectiv lucreaza cu viteza luminii nu stiu cum reusesc.
La LIDL se sta cel mai mult la coada

#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 18:00, said:

mai bine....aia de la casierie ii putem reloca astfel in industriile care au nevoie de forta de munca
Pot fi relocati daca creste salariul in industriile respective. Altfel poate ca se relocau singuri.

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 18:04, said:

HA!!! eu am vazut casierite de peste 50 de ani la un market care stiau sa foloseasca calcutatorul si sa scaneze produsele
basca clientele de 60-70 de ani care isi puneau produsele singure pe cantar si tastau singure codul produsului
Si eu am vazut tigri la Zoo, dar asta nu inseamna ca ma intilnesc cu ei pe strada, nu?

Casierii sunt esentiali in zilele noastre. Oricit de priceput ai fi, ceva poate sa nu mearga si atunci ai nevoie de cineva priceput. Pina si casierii au nevoie de casieri care stiu codurile. :)

#48
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,385
  • Înscris: 27.10.2007

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:28, said:

ladoipasi, profi si penny market ...toate 3 au casele de marcat la intrare si vad instant cine e la coada ....
la cat de mare e localitatea asta (draganesti olt), daca te urci un pic pe coasta, vezi ce fac toti locuitorii, nu numai cei care stau la coada, in market ...

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
pai se face inspectie tehnica probabil la ceva timp

View Poststrongsss, on 07 aprilie 2019 - 18:44, said:

la cat de mare e localitatea asta (draganesti olt), daca te urci un pic pe coasta, vezi ce fac toti locuitorii, nu numai cei care stau la coada, in market ...
asta asa e

dar are profi , penny si la doipasi
plus alte cateva magazine destul de bune
deci e destul pentru un orasel amarat de provincie

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 15:40, said:

Platile la casele de marcat ale magazinelor au devenit insuportabile.
Daca acum 2-3 ani se mai putea plati intr-un timp relativ scurt (sub 5 minute) daca veneai de dimineata sau seara, acum timpul minim de asteptare este de 15 minute. La orele de varf astepti si 40 de minute - ora.
Este absurd ce se intampla.
Sunt care au 15 case si doar 3-4 sunt deschise.
Trebuie neaparat o lege care sa ii oblige sa aiba toate casele deschise tot timpul!
Spuneti-le la parlamentarii din circumscriptia voastra

Esti cumva platitata cu ora?

#51
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 15:40, said:

Spuneti-le la parlamentarii din circumscriptia voastra

Traim intr-o tara in care toata lumea se grabeste. In trafic ne grabim, la magazin ne grabim, pe strada sau in bus ne grabim, probabil ca ne grabim si la propria inmormantare. N-am mai vazut asa natie de grabiti.

Cred ca totusi putem lua o mica pauza de la graba asta si sa repetam frumos: "spuneti-le parlamentarilor" , "spuneti-le parlamentarilor", "spuneti-le parlamentarilor". Ce ai scris mataluta acolo, aia cu "la parlamentarii" e din alt film; al celor care se grabesc si prin scoala. Si nu am vrea sa credem asta, nu-i asa?

Edited by chris_t, 07 April 2019 - 19:11.


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
De ce nu faci tu un market din asta cu case multe, parcări uriașe, si ii bagi în faliment?

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
aolo pai cum vine asta? gandire de nord coreean sau ceva...comfortul clientului nu face parte din planul de atractie al clientilor?

Edited by karax, 07 April 2019 - 20:45.


#54
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 20:31, said:

Din pacate eu nu imi permit sa pierd cate o ora din viata mea in fiecare zi asteptand la o casa de marcat. Doar pentru ca un nene din Austria sa isi poata cumpara si al 13lea Lamborghini.
Daca faci un calcul sunt peste 4 luni de zile pierdute pe parcusul vietii unui om.

1 ora in fiecare zi,
4 luni din viata

Daca tu pierzi o ora din 24 , 1/24,  rezulta ca viata ta are 4 luni * 24 > 8 ani????

Ce ar fi sa nu mai pierzi timpul la coada...si sa citesti ceva in timpul asta??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate