Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Bataie de joc la casele de marcat ale magazinelor

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAlexEn, on 07 aprilie 2019 - 15:50, said:


Dupa ce se da legea asta, o sa reduca toti numarul caselor la 3-4. Dup-aia o sa te tavalesti pe jos ca nu sunt suficiente case deschise asa ca o sa se dea o lege sa fie minim 8/magazin. Ca sa faca fata costurilor, o sa creasca preturile.
Apoi o sa te tavalesti pe jos ca sunt prea mari preturile si se va da o lege care le plafoneaza. Apoi isi vor baga picioarele toti care ofera servicii si isi vor cara din tara asta toate magazinele. Vor ramane doar alea controlate de stat si apoi vom recunoaste in sfarsit ca traim in comunism.
da dar pe de alta parte cateva mici investitii in magazinele lor nu le dauneaza...dimpotriva cresterea functionalitatii si accesibilitatii poate atrage noi clienti din care sa recupereze rapid suma investitta

#20
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 15:40, said:

Trebuie neaparat o lege care sa ii oblige sa aiba toate casele deschise tot timpul!

Si daca nu au personal disponibil pentru toate casele, sau nu au bani sa angajeze mai multi, cine o sa stea la acele case ? Sau cine le plateste salariile ? Statul ?

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:13, said:

da dar pe de alta parte cateva mici investitii in magazinele lor nu le dauneaza...dimpotriva cresterea functionalitatii si accesibilitatii poate atrage noi clienti din care sa recupereze rapid suma investitta
Nu cred ca asa atrag clientii.
De cite ori te-ai uitat, cind intri in magazin, cite case de marcat sint deshise si cit  e coada ?!

#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Vreau si eu sa stiu la care supermarket se sta 40 de minute la coada. Si vreau sa-l vad pe ala care sta atata la coada fara sa renunte.

#23
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Simplu, mergi la cumparaturi cand nu este "ora de varf" sau in magazine gen Lidl/Kaufland/Carrefour unde te asigur ca nu stai la coada mai mult de 5-10 minute

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostG1q, on 07 aprilie 2019 - 16:21, said:

Si daca nu au personal disponibil pentru toate casele, sau nu au bani sa angajeze mai multi, cine o sa stea la acele case ? Sau cine le plateste salariile ? Statul ?
nu dimensioneaza magazinele la nivel prea mare ..poate unii ar trebui sa se multumeasca cu statutul de market nu de supermarket

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posteug3n92, on 07 aprilie 2019 - 15:44, said:

Angajati mai putini, costuri mai mici...profit mai mare.
Nu e asa mare interesul ca sa stam noi putin la coada.

In Auchan sunt mai nou casele alea unde iti platesti singur, dar si alea le inchid de pe la ora 18:00.
Si obligatia venita de la maimuta de guguta de-a le mari salariile, indiferent daca lucra daca stau,indiferent daca ia vanzari sau n-ai, au venit si au semnat in condica, iau salarii marite. Si-atunci ,ai vrem "implicare" din partea personalului? Ca sefii nu stau la case sau intre rafturi, stau la birou ca au de lucru.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbuyonevideo, on 07 aprilie 2019 - 16:22, said:

Nu cred ca asa atrag clientii.
De cite ori te-ai uitat, cind intri in magazin, cite case de marcat sint deshise si cit  e coada ?!
de fiecare data....casele de marcat sunt chiar la intrare si vad imediat cati clienti stau la coada

#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, din nou.... ahhhh, stai asa, Draganesti Olt.
Despre ce magazine e vorba ?!
Penny si Catena ?! ;)
Tot Penny din asta mic ?!
Astia ai su un design prst la magazin, da, casele de marcat sint chiar linga intrare....
Vezi, asta e design prost.

Edited by buyonevideo, 07 April 2019 - 16:27.


#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbuyonevideo, on 07 aprilie 2019 - 16:26, said:

Eh, din nou.... ahhhh, stai asa, Draganesti Olt.
Despre ce magazine e vorba ?!
ladoipasi, profi si penny market ...toate 3 au casele de marcat la intrare si vad instant cine e la coada ....

#29
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
poate doar cu 2 zile inainte de craciun sau de paste sa fie astfel de timpi de asteptare gen 40 min.
de regula sambata pe la 11-14 sunt cozi mari in hypermarketuri dar nu stai mai mult de 10-15 min. acuma na, daca nu merge cardul unui client, sau nu se gaseste codul la nush ce produs si nu vine  seful de raion   poti sa stai ceva ...se mai intampla kkturi din astea uneori ...depinde....

ce sa mai vorbim de cozile de pe DN1 sau vara de pe A2 duminica seara ....
ps bucurestiul a fost conceput initial pt vreo 2 mil de oameni acum sunt cel putin 5 mil in el si zonele limitrofe  care tot prin centru se invart si se tot construieste frate ,  pe fiecare petic de teren se kaka un asa zis ansamblu rezidential, gata vandut de pe hartie  in vreo 5 ani cand vom fi  in jur de 8 mil care ne vom inghesui pe strazile de acu 40 de ani sa te tii cozi ....
am uitat de coada de la makaza ( pt a merge in thassos) unde in sezon  poti sta lejer vreo 3-4 h si e  formata 90% din romani....

Edited by esaob13, 07 April 2019 - 16:30.


#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Le pleacă din angajaţi şi nu mai vin alţii în loc. Asta e cauza.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
asa si eu am prins de cateva ori aglomeratie la profi ...cand vine cate cineva si cumpara practic tot magazinul , cate 20,30 de prduse....
sa vezi distractie cand nt cate 2-3 din astia in fata ta...pai renunt naibii sa mai cumpar cand vad atatia la intrare ...prefer magazinele normale

Edited by karax, 07 April 2019 - 16:33.


#32
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Spre exemplu la Kaufland poti sa te duci de luni pana sambata pana in ora 22:30. Am fost intr-o noapte si nu eram mai mult de 25 de persoane in tot magazinul (Bucuresti).

#33
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:28, said:

ladoipasi, profi si penny market ...toate 3 au casele de marcat la intrare si vad instant cine e la coada ....
Alea toate sint mici, design prost.

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:33, said:

asa si eu am prins de cateva ori aglomeratie la profi ...cand vine cate cineva si cumpara practic tot magazinul , cate 20,30 de prduse....
sa vezi distractie cand nt cate 2-3 din astia in fata ta...pai renunt naibii sa mai cumpar cand vad atatia la intrare ...prefer magazinele normale
Mah tu glumesti ?!
Pai, 20-30 de produse iau si eu in mod normal !!
Si probabil jumatate din cei din fata mea au si mai multe.

#34
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Ne indreptam incet-incet spre situatia de dinainte de '89, cand erau doar cateva "alimentare" in oras si trebuia sa stai la coada ca n-aveai incotro. Dupa revolutie, s-a dat liber la comert si s-a umplut de chioscuri si buticuri, iar cozile au disparut practic peste noapte, eu daca ma duceam sa cumpar ceva si vedeam ca sunt doua persoane ce asteapta la butic, ma duceam la cel de langa, unde nu era coada si cumparam imediat.
Pe urma au aparut super-market-urile, hyper-market-urile, buticurile si micile chioscuri au fost strivite de lanturile uriase de magazine, care in curand vor detine monopolul in Romania si ne vom intoarce la situatia de dinainte cu cozi interminabile, vanzatori nesimtiti, preturi umflate, etc.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbuyonevideo, on 07 aprilie 2019 - 16:34, said:

Alea toate sint mici, design prost.


Mah tu glumesti ?!
Pai, 20-30 de produse iau si eu in mod normal !!
Si probabil jumatate din cei din fata mea au si mai multe.
pai asa iau si eu alte produse dar nu le iau de la market ...ca nu ma duc sa imi iau hartie igienica nu stiu de care de la market , scumpa rau. iau naibii ceva acceptabil de la magazinul obisnuit ....
la market ma duc sa iau produsele de gatit ca in principiu este calitate ....
in special carnurile
daca vreau produse de piata gen legume si etc pai am in fata vreo 2-3 magazine mici , cu produse de la tara autentice ....sau ma duc sambata in piata ca e aproape si iau de la pietari cat pentru o saptamana ....
basca ca la piata la noi se vand si muraturi si chestii de gen la borcan direct de la tarani....

View PostAldulescu, on 07 aprilie 2019 - 16:39, said:

Ne indreptam incet-incet spre situatia de dinainte de '89, cand erau doar cateva "alimentare" in oras si trebuia sa stai la coada ca n-aveai incotro. Dupa revolutie, s-a dat liber la comert si s-a umplut de chioscuri si buticuri, iar cozile au disparut practic peste noapte, eu daca ma duceam sa cumpar ceva si vedeam ca sunt doua persoane ce asteapta la butic, ma duceam la cel de langa, unde nu era coada si cumparam imediat.
Pe urma au aparut super-market-urile, hyper-market-urile, buticurile si micile chioscuri au fost strivite de lanturile uriase de magazine, care in curand vor detine monopolul in Romania si ne vom intoarce la situatia de dinainte cu cozi interminabile, vanzatori nesimtiti, preturi umflate, etc.
nu , nu va fi situatia asta pentru ca deja magazinele mari s-au specializat pe livrare la domiciliu si pe viitor pe livrare cu drona...pana sa apara din nou buticurile , magazinele mari vor trimite in 3-4 ani direct cu masina automata fara sofer produsele direct la client ....
pentru buticari nu mai sunt sanse decat in locurile cu vad bun , alea fara prea multe marketuri mari si in care inca se mai poate vinde...in special pe la tara....reteta fiind simpla..inchiriezi spatiu de la cineva si deschizi un magazin ...

#36
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postandreea82a, on 07 aprilie 2019 - 15:40, said:


Spuneti-le la parlamentarii din circumscriptia voastra
La cine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate