Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Minciuna prin omisiune in vanzari

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu trebuie să ne limităm doar la produsele indispensabile, dar nici nu trebuie să ne aruncăm ca nebunii cu capul înainte!

#38
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Treaba vanzatorului este sa vanda, dar ce tehnici foloseste sa faca asta ? Spune doar ce vrea, daca are doua servicii unul mai scump si cu mai putine avantaje si altul mai ieftin si cu mai multe avantaje, ce face - il prezinta doar pe cel scump si cu mai putine avataje si nu spune ca mai exista un serviciu mai ieftin si mai bun ?

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 14:41.


#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 14:40, said:

Treaba vanzatorului este sa vanda,
Sa vanda cat mai mult si cat mai scump. Sau, in fine, sa obtina cel mai mare profit. Asta este obligatia lui, prin contract. Daca mai discutam si de tinte ... deja e altceva. In mare, cu cat iti vinde tie mai putin/mai ieftin, cu atata ii scade salarizarea/bonusul.

Iar ca tehnici: poate folosi orice, atata timp cat este legal.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 djl, on 22 martie 2019 - 14:39, said:

Nu trebuie să ne limităm doar la produsele indispensabile, dar nici nu trebuie să ne aruncăm ca nebunii cu capul înainte!

De acord cu tine, dar aici nu mai e treaba vanzatorului.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 22 martie 2019 - 14:25, said:

Vânzătorii sunt puşi pe japcă. În România procentul este mare, pentru că aici nu există gândire pe termen lung, la noi trebuie să te sui în secunda doi pe un munte de bani. Pe urmă ne mirăm de ce ne merge aşa de "bine". Iar clientul din România e în general needucat; dacă cei din afară pun botul uşor la destule, deşi sunt mai educaţi, la noi ce să mai zicem? De asta le merge cu prosteala. Procentul este mare nu înseamnă că toţi vânzătorii sunt ..., sunt şi cei care vor să aibă clienţi pe termen lung sau să li se facă publicitate pozitivă fără a plăti bani pe reclame, dar din păcate nu ştii care sunt buni şi care sunt răi, aşa că trebuie să fii atent, dar precum am zis, nu mulţi consumatori sunt educaţi...
Eu încerc să mă educ cât mai mult, ca să nu iau ţeapă. Dar unii degeaba au acces la internet.
Nu-mi convine preţul şi nu am nevoie de acel ceva, îmi bag picioarele (şi deşi uneori înghit în sec) aştept până găsesc mai ieftin. Eram uneori în stare să iau la preţ mare, dar bine că nu am făcut-o. Am mai cumpărat la s.h. unele produse mai scump pentru că erau rare, dar nici nu mă arunc la preţuri de stă mâţa-n coadă, pentru că pe urmă se învaţă prost vânzătorii (înainte să mă luaţi că iară o dau cu vechiturile, asta se întâmplă şi la produse noi). Dacă nu nu găseam ieftin unele chestii, nici că le aveam acuma. Când vezi aparatura mea te gândeşti că am dat cel puţin mia de Euro pe ea (aparatele s.h.), dar nici vorbă de aşa ceva. Cerea unul 300 Lei pe un LaserDisc player, nu a vrut să lase la 200 şi ulteior de banii ăia mi-am luat 3   Posted Image

SI mai misto este sa muncesti mai mult si sa nu te intereseze pretul prea mult, asa ca sa poti cumpara ce vrei si s-o faci cand vrei

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Capitalistule Posted Image

#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Tsunnnami, on 22 martie 2019 - 14:57, said:

SI mai misto este sa muncesti mai mult si sa nu te intereseze pretul prea mult, asa ca sa poti cumpara ce vrei si s-o faci cand vrei
Pai nu poti: daca mentalitatea ta e "sa cumpar ieftin", automat exista si "sa (ma) vand ieftin". Ca doar merg mana-in-mana - si se vede in Romania chestia asta.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 22 martie 2019 - 15:12, said:

Pai nu poti: daca mentalitatea ta e "sa cumpar ieftin", automat exista si "sa (ma) vand ieftin". Ca doar merg mana-in-mana - si se vede in Romania chestia asta.

Daca mentalitatea sau politica este: "sa cumpar cat mai ieftin", asta duce la "sa pierd timp mult pentru a gasi ce e mai ieftin!"

#45
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Mentalitatea cumparatorul este una, dar mentalitatea vanzatorului care este ? Sa vanda cat mai mult spunand parti din adevar ?

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Tsunnnami, on 22 martie 2019 - 15:19, said:

Daca mentalitatea sau politica este: "sa cumpar cat mai ieftin", asta duce la "sa pierd timp mult pentru a gasi ce e mai ieftin!"

Pai, si? Cand esti asistat*, pensionar* sau angajat la frecat buha*, ce ai altceva, mai bun,  de facut? Ca banuiesc ca somerii nu au timp de achizitii (ca's in cautari), iar copiii nu au responsabilitatea achizitiilor.

*Cati din astia sunt in Romania? Nu cumva's majoritari / reprezinta majoritatea?

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:25, said:

Mentalitatea cumparatorul este una, dar mentalitatea vanzatorului care este ? Sa vanda cat mai mult spunand parti din adevar ?
Repet: nu este mentalitate, este OBLIGATIE! Este OBLIGAT sa vanda cat mai mult/cat mai scump. Ce nu intelegi? Sau de ce nu vezi diferenta?

Edited by dexterash, 22 March 2019 - 15:27.


#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi vinde mai ieftin fără să "te vinzi" mai ieftin. Prin eficientizarea muncii sau creşterea bazei de clienţi (asta nu merge peste tot). Dar depinde şi de stat - taxe mai mari, profit mai mic sau mai mult timp pierdut.
Cât despre pierderea timpului cu căutat preţului mai mic, depinde de mai mulţi factori gen dacă ai nevoie urgentă de acel produs sau cât de repede poţi face comparaţia. Eu sunt norocos, căci la mine în zonă există multe magazine şi la produsele pe care le caut am cam memorat preţurile, deci ştiu unde e mai ieftin.
Şi dacă câştigi mai mulţi bani nu e strict să cumperi fără a te uita la preţ. De ce să nu rămâi cu mai mulţi bani sau să cumperi mai multe de acieaşi sumă de bani. Când câştigi mai mulţi bani poţi însă căuta mai mult calitatea.

#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am inteles ca este obligat sa vanda cat mai mult si cat mai scump, ceea ce nu inteleg este de ce spune doar ce il intereseaza. Poate vinde scump si mult spunand toate variantele, fara sa incerce sa prinda clientul precum pescarul pestele.

#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

Eu am inteles ca este obligat sa vanda cat mai mult si cat mai scump, ceea ce nu inteleg este de ce spune doar ce il intereseaza.
Fiecare vanzator are tehnica lui prin care incearca sa castige clientii. Ca functioneaza sau nu - e alta treaba.

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

fara sa incerce sa prinda clientul precum pescarul pestele.
Fix asta trebuie sa faca! Asta este obligatia/meseria lui.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 22 martie 2019 - 15:26, said:

Pai, si? Cand esti asistat*, pensionar* sau angajat la frecat buha*, ce ai altceva, mai bun,  de facut? Ca banuiesc ca somerii nu au timp de achizitii (ca's in cautari), iar copiii nu au responsabilitatea achizitiilor.

*Cati din astia sunt in Romania? Nu cumva's majoritari / reprezinta majoritatea?


Repet: nu este mentalitate, este OBLIGATIE! Este OBLIGAT sa vanda cat mai mult/cat mai scump. Ce nu intelegi? Sau de ce nu vezi diferenta?

Astia nu pot fi numiti cumparatori, ei n-au bani

 djl, on 22 martie 2019 - 15:32, said:

Poţi vinde mai ieftin fără să "te vinzi" mai ieftin. Prin eficientizarea muncii sau creşterea bazei de clienţi (asta nu merge peste tot). Dar depinde şi de stat - taxe mai mari, profit mai mic sau mai mult timp pierdut.
Cât despre pierderea timpului cu căutat preţului mai mic, depinde de mai mulţi factori gen dacă ai nevoie urgentă de acel produs sau cât de repede poţi face comparaţia. Eu sunt norocos, căci la mine în zonă există multe magazine şi la produsele pe care le caut am cam memorat preţurile, deci ştiu unde e mai ieftin.
Şi dacă câştigi mai mulţi bani nu e strict să cumperi fără a te uita la preţ. De ce să nu rămâi cu mai mulţi bani sau să cumperi mai multe de acieaşi sumă de bani. Când câştigi mai mulţi bani poţi însă căuta mai mult calitatea.

Va mai scriu o data filozofia capitalismului:
"Castiga cat mai mult, in timp cat mai indelungat!"
Atat!
Mai departe e dupa fiecare.
Mie mi-ar conveni sa vand cat mai ieftin si sa castig piata cat mai mare.

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

Eu am inteles ca este obligat sa vanda cat mai mult si cat mai scump, ceea ce nu inteleg este de ce spune doar ce il intereseaza. Poate vinde scump si mult spunand toate variantele, fara sa incerce sa prinda clientul precum pescarul pestele.

Sunt tehnici de vanzare.
De ex, daca mergi la usa omului si vrei sa-i vinzi cutite, aluia ii poti da teapa, sa vinzi nesimtit de scump. Daca pune botu, ai pus-o
Daca ai insa un produs si scopul tau este sa-ti tii clientii aproape, alora le vinzi pretul pietii sau sub
Daca vinzi vehicule, exista reputatia SAMD

Normal ca fiecarui vanzator ii place sa vanda cu un profit cat mai mare, dar daca esti nesimtit, in the long run, pierzi.

Asa am inchis eu usa unui furnizor de piese de plastic.
Pret bun, timp bun, ca sa ma prinda
A inceput proiectul.
Dupa 3 zile l-am pus o zi in "hold" pentru ca a intervenit ceva in teste, dupa o zi i-am dat iar un email in care am spus ca proiectul e okay.
Mi-a replicat ca asta inseamna 2 saptamani intarziere sau $30,000 in plus
E clar ca data viitoare nu-l mai aleg si o sa-i scriu si o scrisoare proprietarului sa aiba grija cum isi alege oamenii.

Tot timpul trebuie sa stii unde te situezi in functie de serviciu, produs etc.

Acum, in Romania e mai greu, acolo nu prea am intalnit oameni constienti ca trebuie sa vanda
Cand mi-am luat masina a trebuit sa merg pe amenintari, pana la urma am gasit un dealer la Brasov care avea constiinta de vanzator

#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Pe vremea cand aveam o forma in Ro am fost si la un curs de "Manageri de Vanzari" sau cam asa ceva si ne-au spus aia cum sa speculam orice scapare sau dorinta a clientului si sa recunoastem dorintele ascunse, de care clientul sau potentialul client inca nu e constient dar ar putea sa devina receptiv, favorabil daca ridicam problema. Plus stimularea dorintelor, chiar daca omul nu avea treaba, nu stia sau chiar nu-i trebuia de fapt :lol:

Mi-au folosit mie, ca si client, sa nu ma dau usor dupa sugestiile vanzatorilor. Nu am reusit intotdeauna...

De curand am schimbat masina (data aia veche de ~ 5 ani pe modelul nou) si in timpul discutiilor cu dealerul  a intervenit managerul cu complet alta stategie atunci cand eu am facut "mofturi", in sensul ca a facut abstractie de cat costa masina noua, punand accentul de cat am avut rata pe luna inainte si cat as vrea acum, de unde a putut el manevra. De parca eu nu puteam face socoteala rapid rata x nr de luni  ca sa aflu suma finala. E o strategie care prinde bine, se pare, omul isi face socoteala ca e mai bine 450 pe luna decat 480 sau 500 dar poate omite ca plateste un an in plus... si ca suma finala nu e mai mica, ba din contra daca implica si dobanda (de obicei nu  se cere dobanda la credit ptr masini- si nu de fraieri ci pentru ca e bagata deja in pretul afisat "cu dobada 0%" ).

A urmat o "lupta" de mai mult de o ora, cu sefa departamentului de asigurari si cu seful ei de la finante (e plin pe acolo) care voiau sa-mi vanda, foarte convenabil desigur- asigurari de care nu aveam nevoie. La fel, ce conteaza acolo 80 sau 95 pe luna pe langa restul... Adunat dadea vreo 5000,(oricum era si garantia de 3-5 ani ca la orice masina noua) suplimentul era ptr tot felul de nimicuri ca "daca se intampla". Au muncit degeaba in cazul meu dar la altii poate ca a mers, indivizii erau profesionisti, foarte buni de altfel.

E f. important ca in cazuri din astea sa mergi cu lectia facuta, sa cauti si punctele slabe ale produsului si sa pui accentul pe ele, pentru ca vanzatorul nu ti le va spune niciodata, ci numai de bine.

La fel ca in evaluarile profesionale din diferite reviste sau pagini pe net, la televiziune, despre masini: nu o sa vedeti niciodata ceva de rau spus direct, chiar daca e realitate 100%. Numai cuvinte frumoase, pozitive. Altfel nu iau banii de la companii.

#52
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

Eu am inteles ca este obligat sa vanda cat mai mult si cat mai scump, ceea ce nu inteleg este de ce spune doar ce il intereseaza. Poate vinde scump si mult spunand toate variantele, fara sa incerce sa prinda clientul precum pescarul pestele.
Crezi tu asta ?!
Si de ce s-au mai inventat pe lumea asta specialiasti in vinzari, marketing, psihologie clientului si alte alea ?
Dupa cum zici tu, totul cade ins eama cumparatorului.
Adica, chiar asa, de ce mai e nevoie de un vinzator care sa-i recite toate ofertele ?
Mai bine ii dam o pagina tiparita, poate sa o studieze pe indelete acasa si se hotaraste precis ce vrea.
Nu exista asa ceva Posted Image Posted Image Posted Image

Din nou, gindesti intr-o directie complet gresita.
Nu ai cum sa intelegi mecanismul pina nu te pui in pozitia ambilor: vinzator - client.
Ia incearca tu sa vinzi ceva, sa vezi cit e de greu !!!!

Edited by buyonevideo, 22 March 2019 - 20:16.


#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

nu inteleg este de ce spune doar ce il intereseaza

 PlatonX, on 22 martie 2019 - 15:33, said:

am inteles ca este obligat sa vanda cat mai mult si cat mai scump

Ti-ai raspuns singur.

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Nu stiu ce va mai mira. E un domeniu destinat prin excelenta unor p00toi, papagali etc etc. Or fi si consultanti de vanzari adevarati.

Sunt si medici care fac asemenea vanzari, care lucreaza sua nub la cau cu companii farma etc etc. Deci, de ce ne-ar mira. Adica presciu unde nu ar trebui - din ratiuni economice, medicale etc etc. - prescris.

Stau si ma intreb - si astazi - cum dumnezeului poate prinde o chestie precum vironal, sau te miri ce ape de ploaie homeopatica, cand exista Internet, studii etc etc. Cum poate aparea la tv asa ceva, cand te-ai astepta sa prinda poate in ultima vagauna de sat.

Edited by aaaa4567, 22 March 2019 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate