Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Minciuna prin omisiune in vanzari

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#19
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu vreau sa vorbim aici despre client, am mai spus. Vreau sa vorbim despre vanzatori, tehnicile pe care le foloseste pentru a te determina sa cumperi cat mai scump: spunem ce vrem si ascundem ce nu vrem sa spunem ?

View PostTsunnnami, on 22 martie 2019 - 12:24, said:

De ce cumparati in rate
Sa nu discutam situatia in care eu merg la banca si cer credit, sa discutam situatia in care banca ma suna sa imi ofere credit. De ce face asta ? Nu ti se pare logic sa merg eu la banca sa cer, ti se pare logic sa ma sune banca sa imi ofere ?

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 12:32.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Corect ar fi  fost, pe urma  s-a dat reglementarea, pret  cu T.V.A inclus.   
Nu e nicio reglementare cu TVA inclus. Doa ratxele vamale.
Toate afisele si reclamele la masini dau un pret - "de la" care practic e pretul masinii in versiunea cheala din care SE SCADE maximum de tichete rabla permise si FARA TVA.

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 12:16, said:

Eu ma astept ca punctele noastre de vedere sa fie aceleasi. Ce este gresit in asta, poate intr-o zi va fi el clientul.
Cred ca discuta cu tine este inutila, daca vei continua asa.
Vinzator / client - poate sa fie oricine, oricind, oricum.
Fiind economie de piata libera, fiecare este liber sa fie cum vrea el, in fuecare situatie.
Daca un vinzator vrea sa-ti vinda tie un produs foarte ieftin (in limitele legii, bineinteles), nu-l opreste nimeni (ma rog, concurenta, dar deja ne extindem prea mult).
Daca un client vrea sau nu sa cumpere de la un vinzator, poate sa faca asta. Sau se poate duce la concurenta, cum am zis. Sau e liber sa faca ce vrea.

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Evident ca fiecare face ce vrea - asta este de la sine inteles. Discutia este despre tehnicile folosite de vanzatori: exista sau nu astfel de tehnici de a spune numai ce te interseaza ? Exista studii depre psihologia clientilor si modul in care ii convingi pe fiecare dupa tipul sau de personalitate ? Daca exista asa ceva, este corect ?

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 13:08.


#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da.
Da.
Da.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View PostTsunnnami, on 22 martie 2019 - 12:24, said:

Nu inteleg ce te opreste sa dai telefoane?
Nu inteleg ce te opreste sa iti platesti telefonul cu cash si apoi sa faci shopping pentru contracte?
De ce cumparati in rate, doar pentru a avea ultimul model de telefon/masina?
Pe tentatia asta se bazeaza si psihologia vanzatorului

Tocmai de asta eu sunt genul care nu cumpăr ceva doar pentru că e în trend, că nu sunt fraierul lor. Dacă e iau ceva, e pentru că consider că am nevoie de acel lucru. Din păcate mulţi se iau cu spiritul de turmă...

#25
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 11:23, said:

Exista anumite tehnici in vanzari prin care spui doar ce te intereseaza si omiti sa sspui ce nu te intereseaza pentru ca sa convingi clientul sa cumpere cat mai scump si cat mai mult ?

Da, exista...

Nu sunt morale, ramane la latitudinea fiecarui vanzator, daca le aplica, sau nu, insa ele exista.

Eu nu le aplic.

De ce ?
Simplu.

Pentru ca am interesul de a-mi fideliza partenerul ( nu il numesc client, ci partener de afaceri ), prin onestitate si printr-un raport corect de afacere, intre client si vanzator.

Cu alte cuvinte, ii spun exact ce ii pot oferi si in ce conditii si ii ofer toate alternativele, prezentandu-i cinstit, avantajele si dezavantajele fiecareia.

Edited by sylvius, 22 March 2019 - 13:23.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 12:29, said:

Nu vreau sa vorbim aici despre client, am mai spus. Vreau sa vorbim despre vanzatori, tehnicile pe care le foloseste pentru a te determina sa cumperi cat mai scump: spunem ce vrem si ascundem ce nu vrem sa spunem ?


Sa nu discutam situatia in care eu merg la banca si cer credit, sa discutam situatia in care banca ma suna sa imi ofere credit. De ce face asta ? Nu ti se pare logic sa merg eu la banca sa cer, ti se pare logic sa ma sune banca sa imi ofere ?

Se numeste tehnici de vanzare.
Daca stiu ca vrei imprumut, de ce sa nu te atac eu primul si sa te las liber sa mergi la competitie?
Asa fac si eu, ba chiar eu merg mai departe

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Să vezi manipulări prin farmacii (în domeniul medical) .... Posted Image

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 12:16, said:

Sa inteleg ca minciuna prin omisiune este o practica comuna in vanzari ?
Da,nu mai esti in '90,ai internet si te poti informa dinainte ce ti se potriveste.Tu ai sta sa-i explici fiecarui clienta toate ofertele?La magazin cand te duci sa iei paine ,zahar,faina,etc,la casa vanzatoarea trebuie sa te opreasca si sa-ti spuna-Stiti,avem si paine mai ieftina,zahar mai doua sortimente,....?
Daca intrebi si nu ti se spune ,intentionat,e alta treaba.

Edited by daniMMM, 22 March 2019 - 13:37.


#29
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Asta cu cartela-i nimic pana la urma.
Stai sa vezi cand ti se vinde un avion de pasageri si optional un update de software, contra cost, la care se omite sa se spuna ca daca nu-l ai, e posibil sa cada avionul cu toate persoanele la bord.

#30
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostTsunnnami, on 22 martie 2019 - 12:24, said:

Sunteti cam ridicoli.

Deci sa presupunem ca o firma are un produs pe care-l poate vinde mai ieftin, si totusi, desi aprobat de firma costul mai redus, ei tin secret asta?
Posted Image
Pentru a actiona pentru a alunga clientul?

Ca au o politica prin care te face sa scoti din buzunar bani mai multi, da e o tehnica, dar asta tine doar de cat de disciplinat esti si de cum iti faci singurel sau singurica temele.

Nu inteleg ce te opreste sa dai telefoane?
Nu inteleg ce te opreste sa iti platesti telefonul cu cash si apoi sa faci shopping pentru contracte?
De ce cumparati in rate, doar pentru a avea ultimul model de telefon/masina?
Pe tentatia asta se bazeaza si psihologia vanzatorului

Sincer mie imi place si "vanatoarea" o practic. Sunt clientul care vanez. Astept promotii, compar, pun intrebari incomode dar cu detasare.

Asa am reusit sa imi cumpar produse scumpe cand reducerile erau la 50% cel putin. la electronice de regula trebuie sa astepti pana in momentul in care intra pe piata un nou model, atunci il cumperi pe cei dinainte la pret mult redus.

La aparatele foto scumpe cum ar fi Canon, tre sa astepti pana retrag de pe piata modelul. In alea cateva saptamani il iei la jumatate de pret. In loc de 16000 de lei, am dat 8000 de lei. Din aia 3000 de lei au fost imprumut pe la amici. Efortul meu initial 5000 de lei.

Telefoanele - se recomanda sa le iei la liber. Sau sa treci de la o firma la alta firma si atunci sunt mai darnici. Pe ebay - se gasesc telefoane la liber, cu pretul la jumatate din ce se gaseste in Romania.

Cantecul din filmul Monk se potriveste - it's a jungle out there!

#31
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

View PostDANANDREI2001, on 22 martie 2019 - 11:28, said:


E normal, vanzatorul are dreptul sa-ti vanda cel mai scump produs nu cel mai ieftin.
Ideea ar fi ca in momentul cand ajungi in fata lui sa stii promotiile mai bine ca el.
Am avut multe discutii amuzante/penibile pe tema asta.

N-are.

#32
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostdaniMMM, on 22 martie 2019 - 13:37, said:

Tu ai sta sa-i explici fiecarui clienta toate ofertele ?
Situatia descrisa de mine nu este atunci cand eu merg la magazin sa imi fac abonament sai la banca sa imi fac credit. Situatia de scrisa de mine este atunci cand ei ma cheama sa imi faca oferta.

View PostdaniMMM, on 22 martie 2019 - 13:37, said:

La magazin cand te duci sa iei paine ,zahar,faina,etc,la casa vanzatoarea trebuie sa te opreasca si sa-ti spuna-Stiti,avem si paine mai ieftina,zahar mai doua sortimente,....?
Cand merg la magazin aleg, dar situatia descrisa de mine este cand magazinul ma chema si imi face oferta.

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 14:09.


#33
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postsylvius, on 22 martie 2019 - 13:21, said:

Da, exista...

Nu sunt morale, ramane la latitudinea fiecarui vanzator, daca le aplica, sau nu, insa ele exista.

Eu nu le aplic.

De ce ?
Simplu.

Pentru ca am interesul de a-mi fideliza partenerul ( nu il numesc client, ci partener de afaceri ), prin onestitate si printr-un raport corect de afacere, intre client si vanzator.

Cu alte cuvinte, ii spun exact ce ii pot oferi si in ce conditii si ii ofer toate alternativele, prezentandu-i cinstit, avantajele si dezavantajele fiecareia.
Maxime  a unei  vanzatoare  din Berlin ( nu conteaza  domeniul, este valabila  universal ) :
'' Entuziasmeaza-te pe tine si pe ceilalti ''
' Gandirea  pozitiva, mereu pozitiva  se  reflecta  in vanzari ''
'' Cand ai in fata un client care reclama ceva, ai inca o sansa de vanzare ''
Era  concentrata pe  vanzare, dar  in mod  corect.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Vânzătorii sunt puşi pe japcă. În România procentul este mare, pentru că aici nu există gândire pe termen lung, la noi trebuie să te sui în secunda doi pe un munte de bani. Pe urmă ne mirăm de ce ne merge aşa de "bine". Iar clientul din România e în general needucat; dacă cei din afară pun botul uşor la destule, deşi sunt mai educaţi, la noi ce să mai zicem? De asta le merge cu prosteala. Procentul este mare nu înseamnă că toţi vânzătorii sunt ..., sunt şi cei care vor să aibă clienţi pe termen lung sau să li se facă publicitate pozitivă fără a plăti bani pe reclame, dar din păcate nu ştii care sunt buni şi care sunt răi, aşa că trebuie să fii atent, dar precum am zis, nu mulţi consumatori sunt educaţi...
Eu încerc să mă educ cât mai mult, ca să nu iau ţeapă. Dar unii degeaba au acces la internet.
Nu-mi convine preţul şi nu am nevoie de acel ceva, îmi bag picioarele (şi deşi uneori înghit în sec) aştept până găsesc mai ieftin. Eram uneori în stare să iau la preţ mare, dar bine că nu am făcut-o. Am mai cumpărat la s.h. unele produse mai scump pentru că erau rare, dar nici nu mă arunc la preţuri de stă mâţa-n coadă, pentru că pe urmă se învaţă prost vânzătorii (înainte să mă luaţi că iară o dau cu vechiturile, asta se întâmplă şi la produse noi). Dacă nu nu găseam ieftin unele chestii, nici că le aveam acuma. Când vezi aparatura mea te gândeşti că am dat cel puţin mia de Euro pe ea (aparatele s.h.), dar nici vorbă de aşa ceva. Cerea unul 300 Lei pe un LaserDisc player, nu a vrut să lase la 200 şi ulteior de banii ăia mi-am luat 3   :)

Edited by djl, 22 March 2019 - 14:37.


#35
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa nu ne mintum singuri, majoritatea obievtelor cumparate nu ne sunt asa necesare, indispensabile pe cat ne-am astepta.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Cine zice ca trebuie sa ne limitam doar la obiecte indispensabile?
Treaba vanzatorului e sa vanda. Cu cat vinde mai mult ca valoare (mai putin si mai scump si/sau mai mult dar mai ieftin) cu atat ii iese mai mare comisionul.
Treaba clientului e sa stie ce si daca vrea, sa puna intrebari si, daca a luat o decizie, sa si-o asume.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate