Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Minciuna prin omisiune in vanzari

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Minciuna prin omisiune este acea minciună prin care se omit date importante, lăsând în mod deliberat o concepție greșită unei persoane.
https://ro.wikipedia...a_prin_omisiune

Inainte de toate vreau sa spun ca este vina clientului atunci cand semneaza un contract pe care nu il intelege sau nu vrea sa il inteleaga.

Nu vreau sa discutam despre faptul ca un om adult trebuie protejat toata viata de propriile alegeri gresite, fiecare este responasbil pentru alegerile sale. Ceea ce vreau sa discutam este o anumita atitudine pe care am observat-o la cei care doresc sa iti vanda anumite servicii. Despre vanzatori este vorba aici, nu despre cumparatori.

1. Merg sa imi schimb cartela Prepay si imi spune ca poate sa imi transforme punctele Tank You in credit si sa imi reaincarce in fiecare luna. De ce mi-a spus varianta cu 8 Euro si 8 GB si nu mi-a spus nimic de varianta cu 5 Euro 20 GB ? Bun, imi spune ca este 8 euro, nimic de varianta cu 5 euro, imi face abonament pe 6 luni. Dupa 6 luni le spun ca vreau sa trec inapoi pe PrePay, ma suna si imi spune ca nu se mai da bonusul de 50 GB la reincarcarea de 5 Euro, dar omite sa imi spuna ca se da bonus 30GB la 6 Euro. De ce spune doar partea care o interseaza ?

2. Ma suna de la banca daca imi trebuie card de credit cu dobanda 0% la rate. Bun, cand merg acolo ma intreaba daca sunt interesat si de un credt. Pai pentru ce m-ai sunat, pentru dobanda 0% la rate cu card de credit sau pt ca sa ma atragi sa iau si credit cu dobanda 10% ? Adica intentia ta a fost sa imi faci o oferta cu dobanda 0% prin care rulez banii bancii, sau acesta a fost doar un pretext pentru a ma convinge si de credit ? Daca as fi mers la banca si mi-ar fi dat cardul de credit fara sa ma intrebe de credit, pentru ca de asta m-a sunat, nu as fi avut nimci de obiectat.

Exista anumite tehnici in vanzari prin care spui doar ce te intereseaza si omiti sa sspui ce nu te intereseaza pentru ca sa convingi clientul sa cumpere cat mai scump si cat mai mult ?

#2
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 11:23, said:



Exista anumite tehnici in vanzari prin care spui doar ce te intereseaza si omiti sa sspui ce nu te intereseaza pentru ca sa convingi clientul sa cumpere cat mai scump si cat mai mult ?

E normal, vanzatorul are dreptul sa-ti vanda cel mai scump produs nu cel mai ieftin.
Ideea ar fi ca in momentul cand ajungi in fata lui sa stii promotiile mai bine ca el.
Am avut multe discutii amuzante/penibile pe tema asta.

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Si el el este OK cu asta, constiinta lui este impacata stiind ca spune doar ce il intereseaza pe el, de multe ori asta fiind in dezavantajul clientului ? Este cu constiinta impacata ca a prins pestele in carlig, ca omul a prins momeala ?

Sau poate exista varianta in care ei sunt special pregatiti cu aceste tehnci, eu vreau sa spun ca poate exista anumite studii pentru diferite tipare de clienti - si anumite tehnici prin care sa il convingi pe om sa cumpere ce vrei tu sa cumpere.

Poate sunteti unii care lucrati in vanzari si stiti cum merge treaba.

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 11:39.


#4
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Sa stii ca depinde ENORM de Vanzator. De cine ai noroc.

Am fost cu o prietena sa cumpere smarphone pt fiica sa. In mall, la cativa metri distanta 2 reprezentante Orange. Una ofera telefon cu 450 de lei si abonament crescut de la 7 euro la 11. Deci marire de 1 euro si telefon de 450 lei. Abonament de 2 ani

La cativa metri mai incolo - abonament marit de la 7 euro la 8 euro si acelasi telefon gratis.

Am ramas masca de diferente. Pana la urma cred ca am dat de un fir de explicatie - vanzatorii au plafoane de indeplinit ( cum ar fi ca la Avon ), daca le indeplinesti pe luna in curs de ex, ai accesul la oferte mai avantajoase, daca nu le implinesti nu ai acces.

E singura explicatie rationala. Dar nu am confirmare. E mai mult o banuiala de a mea.

In CAZUL tau - a fost dezinformare facuta cu buna stiinta. Dar asa se face, pt ca de aia au oferte multe, trebuie sa navighezi printre ele. Vanzatorii le stiu pe dinafara, clientii nu au incotro, daca vor sa obtina mai mult - ori se informeaza la sange, ori cutreiera pe la mai multe reprezentante.

Edited by tipareth, 22 March 2019 - 11:37.


#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ori glumesti, ori glumesti ?!
Adica ai intrebat daca un vinzator este impacat moral (constiinta) cu o vinzare si cu un client nou ?!
Pai, eu cred ca DA, 10000 %.
Asta este si scopul si fisa postului unui vinzator (companie, firma): sa faca profit.

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 11:33, said:

Si el el este OK cu asta, constiinta lui este impacata stiind ca spune doar ce il intereseaza pe el, de multe ori asta fiind in dezavantajul clientului ? Este cu constiinta impacata ca a prins pestele in carlig, ca omul a prins momeala ?


#6
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 11:33, said:

Si el el este OK cu asta, constiinta lui este impacata stiind ca spune doar ce il intereseaza pe el, de multe ori asta fiind in dezavantajul clientului ? u constiinta impacata ca a prins pestele in carlig, ca omul a prins momeala ?

Sunt vanzatori nu Maica Tereza.
De multe ori cu comisioane diferentiate.
Plus ca materialul de azi in sales fata de cel de acum 25 de ani e la pamant.

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Am auzit și răspunsuri de genul "Nu vreau aia că e prea ieftină!", dacă oferi ceva ieftin clientul se gîndește automat la costuri ascunse, defecte...

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postbuyonevideo, on 22 martie 2019 - 11:36, said:

Adica ai intrebat daca un vinzator este impacat moral (constiinta) cu o vinzare si cu un client nou ?!
Nu despre asta este vorba, este vorba de anumite tehnici pe care le foloseste ca sa te convinga. Una este sa spui: avem varianta de 5 E cu 20 GB si avem varianta de 8 E cu 8 GB. Una sa spui la reincarcarea de 5 E nu se mai da bonus de 50 E si alta este sa spui, dar la cea de 6 E se da bonus de 30 GB. In momentul in care spui: Poate nu stiti dar la reincarcarea PrePay de 5 E bnu se mai da acel bonus de 50 GB si te orpesti aici cu propozitia, sau continui si spui: dar la reincarcarea de 6 E se da un bonus de 30 GB. Pentru ca daca te orpesti si spui ca nu se mai da acel bonus, automat cleintul intelege ca nu se mai da deloc la nici o reincarcare. De fapt nu se mai da la cea de 5 E, dar se da la cea de 6 E.

View Postbuyonevideo, on 22 martie 2019 - 11:36, said:

Asta este si scopul si fisa postului unui vinzator (companie, firma): sa faca profit.
Profit poti face si cand spui atat avantajele cat si dezavantajele a ceea ce vinzi, nu spui doar anumite parti din adevar.

View Postgepres, on 22 martie 2019 - 11:42, said:

Am auzit și răspunsuri de genul "Nu vreau aia că e prea ieftină!", dacă oferi ceva ieftin clientul se gîndește automat la costuri ascunse, defecte...
Daca i-ai prezentat mai multe oferte si el alege, atunci este OK. Problema mea este atunci cand ti se prezinta numai acele oferte care sunt mai scumpe si nu ti se prezinta deloc celelalte.

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 11:52.


#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Ce te oprește să întrebi ce alte oferte mai există?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ca sa nu mai spunem de reclamele care spun deva de genul "cu preturi incepand de la X lei", acel X lei fiind un pret foarte mic al unui produs care are ca target 1% din clienti.
Sau promotii de genul "3 produse la pret de 2" in care produsul cu cel mai mic pret este luat in calcul ca fiind gratis si nu orice produs poate fi gratis, doar o anumit sortiment. Adica daca imi iau 3 perechi de pantofi, scumpi, identici, aceasta oferta nu se aplica, pentru ca o perehe trebuie sa aiba un pret mai mic decat celealte doua...
Astea sunt reclame mincinoase si din instinct deja nu mai le cred.

View Postsfantu.dracu, on 22 martie 2019 - 12:00, said:

Ce te oprește să întrebi ce alte oferte mai există?
Ti se va raspunde ca asta-i singura oferta valabila pentru tine... Sunt instruiti.

Je, Stan Patitu. Primesc pliant cu reduceri la un anumit magazin. vad detergent ieftin. Ma duc si bag in cos. Ajung la casa, pret intreg. Hoo. Stai ma nene, ca uite ce scrie pe pliantul asta al vostru...pret cu 50%.
La care casierul imi spune: Da, dar uite aici jos, mic, scrie ca oferta e valabila Miercurea, nu toata saptamana. Vino maine.
PLM. Nu putea sa scrie mare ? Am lasat cosul acolo si am plecat.

Oferte la cutii de depozitare din plastic. Spunea acolo: Preturi de la 29kr....si atat. Ma duc in magazin, 29kr costa o caserola de mancare, nu una de 80L de cat aveam eu nevoie. Dar culmea, ca pretul pentru aia de 80L nu era trecut in pliant. Adica daca tot faci reducere, scrie dracu preturile la toata gama de cutii si caserole sa nu ma duc ca boul in magazin si sa imi dau seama ca ati ieftenit doar 2-3 cutii care nu le cumpara nici dracu, la restul pretul fiind acelasi.

Cel putin la telefonia din Romania, m-am convis. Never abonament. La cartela ai mai multe beneficii.

Edited by tehnics, 22 March 2019 - 12:11.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttehnics, on 22 martie 2019 - 12:03, said:

Ti se va raspunde ca asta-i singura oferta valabila pentru tine... Sunt instruiti.
Nu vreau oferte personalizate. Alea se negociază.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vanzatorii tin cu ei si cu firma ce ii plateste, n-or sa tina cu tine ca si client.

E prost cine da, nu cine cere. Trebuie sa te duci tinta si informat complet.

Oare de ce cand imi incarc prepaid-ul cauta sa ma abureasca de vreun abonament, cand la cartela e mult mai ok?

Comertul de azi e o jungla!

Edited by arab, 22 March 2019 - 12:11.


#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Asa cum am spus de la inceput, nu vreau sa discutm aici depste cumparator - sunt de acord ca este responsabilitatea lui sa se informeze.

Vreau sa discutam daca exista anumite tehnici prin care trebuie sa il convingi sa cumpere. Daca se studiaza psihologiile oamenilor, in functie de presonalitatea fiecaruia sa ai o anumita abordare - scopul final fiind sa vinzi. Este corect sa ai un scop ascuns: te sun pentru card de credit cu dobanda 0% dar intentia mea este sa iti ofer si un credit cu dobanda 10%. Este corect sa spui ca nu se mai da bonus la 5E ca si cum nu s-ar mai da bonus deloc la reincarcare ?

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 12:10.


#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostPlatonX, on 22 martie 2019 - 11:51, said:

Nu despre asta este vorba, este vorba de anumite tehnici pe care le foloseste ca sa te convinga. Una este sa spui: avem varianta de 5 E cu 20 GB si avem varianta de 8 E cu 8 GB. Una sa spui la reincarcarea de 5 E nu se mai da bonus de 50 E si alta este sa spui, dar la cea de 6 E se da bonus de 30 GB. In momentul in care spui: Poate nu stiti dar la reincarcarea PrePay de 5 E bnu se mai da acel bonus de 50 GB si te orpesti aici cu propozitia, sau continui si spui: dar la reincarcarea de 6 E se da un bonus de 30 GB. Pentru ca daca te orpesti si spui ca nu se mai da acel bonus, automat cleintul intelege ca nu se mai da deloc la nici o reincarcare. De fapt nu se mai da la cea de 5 E, dar se da la cea de 6 E.
Nu intelegi.
Tu tot insisti din punctul de vedere al clientului. Si scrii mult, te pierzi in detalii, povestesti chestii inutile.
Ia gindeste-te din punctul de vedere al vinzatorului si totul va deveni clar ;)

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Vanzatorul ti-ar spune el, dar nu are voie. Asta-i politica firmei, nu a vanzatorului. Firma, prin intermediul vanzatorului, trebuie sa se asigure ca iti ofera cea vrea ea prima data, daca nu reuseste mai incearca o data si abia a 3-a oara va lua in considerare ce vrei si tu...

Edited by tehnics, 22 March 2019 - 12:13.


#16
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Acum ceva  ani, inainte  ca si  judetele  Vaslui, Teleorman  de  exemplu sa  intre in UE, erau  panouri  mari prin urbea  Bucuresti.

De  exemplu, noua  Honda   sau  noua  Toyota  ( sa zicem , erau multe ) in care  pretul era  mare , mare ca  si  caractere

15.000 EURO

Foarte  tentant, comparat  cu  pretul  din EU.

Mic, undeva  jos era  scris  CIP *

Ei, asta  era  smecheria. Omul ramanea  cu  pretul de 15.000 EURO in cap, se ducea la  magazin si supriza
Taxe  vamale  de 10 % ( NON EU , la un moment  dat sau chiar mai  mari  ) plus  T.V.A.  la  (  15.000 + 10 % X 15.000 )  si  afla  pretul final.
Cati stiau  de conditiile  INCOTERMS , de pretul in vama si  pretul  final ?
Asta  ca  sa  prinda clientul in magazin.
La  limita  corectitudinii.
Corect ar fi  fost, pe urma  s-a dat reglementarea, pret  cu T.V.A inclus.

Edited by Adrexx, 22 March 2019 - 12:16.


#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postbuyonevideo, on 22 martie 2019 - 12:11, said:

gindeste-te din punctul de vedere al vinzatorului si totul va deveni clar Posted Image
Eu ma astept ca punctele noastre de vedere sa fie aceleasi. Ce este gresit in asta, poate intr-o zi va fi el clientul.

View Posttehnics, on 22 martie 2019 - 12:13, said:

Vanzatorul ti-ar spune el, dar nu are voie. Asta-i politica firmei, nu a vanzatorului.
Sa inteleg ca minciuna prin omisiune este o practica comuna in vanzari ?

Edited by PlatonX, 22 March 2019 - 12:18.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Sunteti cam ridicoli.

Deci sa presupunem ca o firma are un produs pe care-l poate vinde mai ieftin, si totusi, desi aprobat de firma costul mai redus, ei tin secret asta?
:lol:
Pentru a actiona pentru a alunga clientul?

Ca au o politica prin care te face sa scoti din buzunar bani mai multi, da e o tehnica, dar asta tine doar de cat de disciplinat esti si de cum iti faci singurel sau singurica temele.

Nu inteleg ce te opreste sa dai telefoane?
Nu inteleg ce te opreste sa iti platesti telefonul cu cash si apoi sa faci shopping pentru contracte?
De ce cumparati in rate, doar pentru a avea ultimul model de telefon/masina?
Pe tentatia asta se bazeaza si psihologia vanzatorului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate