Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Casa langa Bucuresti - Zone bune/proaste si diferente de pret

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#469
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Off topic (motto)

Strange omul si agoniseste
Alearga mult din zori, pana-n apus
Nu termina, moartea-n grab soseste
Caci are un cuvant si ea de spus.



On topic : De cateva pagini se tot discută despre metode de „succes în viață”, vă las un citat, cine vrea să înțeleagă, va înțelege cu siguranță........" Numai atunci când oamenii se opresc din goana lor pentru material și „succes în viață” ei încep să învețe lecția. O lecție care spune că „naivi sunt oamenii ce uită că sunt trecători și agonisesc averi și faime nefolositoare. Pentru că în viața unui om, cele mai importante lucruri sunt două la număr: Dragostea și Oamenii.”Pentru mine, „succesul în viață” nu înseamnă o carieră de succes, mașini, bani, faimă și case cât un munte sau orice altceva legat de material. Succesul în viață înseamnă altceva. Înseamnă mult mai mult.
Să faci bine oamenilor din jurul tău, să iubești și să simți iubire, să ai părinți sănătoși, să ai o familie fericită în sânul căreia să-ți regăsești întotdeauna liniștea, să ai un soț blajin și grijuliu care să te cuprindă în toate clipele de bucurie, apreciere, împlinire, nesiguranță și necaz, să ai copii buni și educați, să ai prieteni dragi, alături de care să poți petrece cele mai frumoase duminici din viață.
Succesul adevărat înseamnă liniște. Înseamnă împlinire. Înseamnă smerenie. Înseamnă speranță. Înseamnă dragoste și nesingurătate în sfârșit de viață. Nimic din ceea ce strânge omul pe pământ – bani, case, mașini, faimă, putere, influență și încă multe alte prostii –  nu are sens și nici folos.
Toate se întorc înapoi în cutie.Chiar și Omul......"

Iar poveștile că , copii nu costă (mai) nimic.......acelea sunt povești de adormit copi......copii mici au probleme (costuri) mici, copii mari (aici mă includ și pe mine) au costuri foarte mari.

Din experiența familiei mele vă transmit următoarele: o generație construiește iar cealaltă distruge. nici un ”urmaș” nu a locuit în imobilele lăsate de înaintași....deci!

Edited by Povestitorul, 23 September 2020 - 07:50.


#470
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
asta nu e viață
să câștigi 5k ca familie și să mergi cu ceva renault sau vw..  vezi că începe să zică cristi de jigule și troace

nu e vorba de expus, e vorba de calitatea lucrurilor pe care le ai. eu și când eram sărac lipit îmi cumpăram polo de la ralph lauren și din astea. că sunt bune, nu se scămoșesc, se simt altfel pe piele

#471
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Din pacate ne apropiem de preturile din vest si cu imobiliarele si cu serviciile. 5k nu o sa mai fie in curand o suma atat de impresionanta, cel putin in vest nici o familie cu 5k de euro nu viseaza la mercedes servisat la reprezentanta. Ah, ca mai sunt imigranti din estul europei care si le repara la prieteni sau in fata casei, aia e altceva. Posted Image

Oricum, cu riscul de a suna ca o moara stricata, daca pui 20% din bani deoparte si ii investesti fara riscuri stupide, eu sunt de parere ca de restul de 80% te cam poti destrabala. Mai ales avand in vedere ca gradul maxim de indatorare este 40%.

Eu de abia astept aici sistemele de creditare din UK. Partenerul meu de afaceri a luat 4 case in ultimele cateva luni printr-un sistem care sigur nu exista la noi:
1. Pe banca nu o intereseaza ce venituri ai. Atata timp cat cumperi pentru a inchiria, iti cer un avans minim (cam 20-30%) si rata considera ca se plateste din chirie.
2. Exista multe credite unde platesti doar dobanda, banca pastrand permanent o cota parte din imobil. Rambursarea o poti face in limita a maxim 10% pe an.

Edited by figo1988, 23 September 2020 - 07:58.


#472
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@figo1988.......sigur în vest, în RO nu costă mare lucru o revizie la reprezentanța Mercedes (București) prețurile sunt între 500 - 700 euro...

#473
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Revizia completa la C43-ul meu e sub 800 de euro. La modelele normale e undeva la jumatate.

Edited by figo1988, 23 September 2020 - 08:09.


#474
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Aceași motorizare, ĂŽn București 1876,74 lei

Da, am primit-o (factura) ....nu stiu la care Autoklass din București, am trimis un ”prieten”, doar am marcat banii....

Attached Files


Edited by Povestitorul, 23 September 2020 - 08:53.


#475
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu este acelasi model Posted Image Vad ca se confirma totusi ce zicam, daca scoti schimbul de lichid de frana, care nu face parte din revizia uzuala, ajungi undeva la 250 de euro.

La ce reprezentanta ai primit oferta asta?

Edited by figo1988, 23 September 2020 - 08:48.


#476
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa fim seriosi, sunt destui care isi iau tripleta premium cu salarii de sub 2k si in Occident. Vorbesc de masini noi, nu SH-uri. Regula la ei este sa le dea pana ies din garantie, fac buy-back si iau noul model. Sunt o gramada de asistente medicale prin Irlanda sau lucratori cu carca prin UK care fac asta. Sigur, vorbesc de C, seria 3 sau A4, nu clasele superioare. Cand am fost prin Irlanda anul trecut erau o gramada de pensionare cu masini de genul, mai putin corporatisti care mergeau cu tramvaiul sau pe jos. Numai la noi exista chestia asta ca A4 este cine stie ce masina, la ei sunt masini absout obisnuite. De la Lamborghini, Ferrari sau Bugatti vorbim de altceva.

Edited by edi10000, 23 September 2020 - 08:57.


#477
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Procentual eu nu cred ca sunt semnificativi. Multi mai cumpara SH, certified pre-owned cum ii zic ei, masini de cativa ani vechime, inca in garantie. Cel putin in UK, unde majoritatea au anul de constructie in numarul de inmatriculare cam asa pare.

#478
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 25.07.2006

View PostPovestitorul, on 23 septembrie 2020 - 08:38, said:

Aceași motorizare, Ă®n București 1876,74 lei

Da, am primit-o (factura) ....nu stiu la care Autoklass din București, am trimis un ”prieten”, doar am marcat banii....

MB C 180, iulie 2020, Tiriac:

Attached File  Capture.JPG   88.17K   56 downloads

Edited by ariasi, 23 September 2020 - 09:28.


#479
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
La Bmw 520 automat din 2015 revizia uzuala e aprox 1500 lei la reprez. In banii astia o iei spalata si cu apa rece in cotiera din partea lor😁

#480
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,633
  • Înscris: 06.03.2005
Un amic are S Classe, a venit in concediu in Romania si a facut revizia la reprezentanta.A platit jumatate din cat cereau pe deviz, la reprezentanta in Viena.
La masina asta revizia nu se face la numar de km sau ce stie mecanicul,  se face o diagnoza care afiseaza automat ce trebuie schimbat in acel moment, nu la alegere sau dupa vreo regula stiuta de vreun priceput.

#481
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postariasi, on 23 septembrie 2020 - 09:21, said:

MB C 180, iulie 2020, Tiriac:

Attachment Capture.JPG

Am auzit ca Tiriac ar fi mai ieftin decat unde merg eu, la Autoklass.

#482
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 25.07.2006
Si la C e la fel, se citeste inainte de revizie un cod (am impresia ca pot face asta si de la distanta) si codul ala le indica ce operatiuni trebuie efectuate.

#483
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
wow, sumele astea pe care le vad aici mi se par exagerate rau.
eu plateam pe revizie 800 de lei la golf 5 gti si 1500 de lei la mustang gt la reprezentanta vw & ford
asta in conditiile in care in v8 intra mult ulei :)
acum platesc 500 / 800 la un service pe care l-am gasit si tipul de acolo e un om de nota 11.. n-o sa fac reclama, dar din moment ce nu mai am garantie la niciuna din masini, imi permit 'luxul' de a-mi alege unde fac reviziile :)

#484
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,513
  • Înscris: 15.11.2003

View PostPovestitorul, on 23 septembrie 2020 - 08:38, said:

Aceași motorizare, ĂŽn București 1876,74 lei

Da, am primit-o (factura) ....nu stiu la care Autoklass din București, am trimis un ”prieten”, doar am marcat banii....
Clasic : probabil te-au furat cu inlocuit lichid frana + manopera si doar au completat + aerisit (ai idee ce culoare are cel nou ?), 100% te-au furat la spray curatat frane (niciodata nu se consuma, e doar pe factura)

Edited by radu103, 23 September 2020 - 10:50.


#485
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbogzie, on 23 septembrie 2020 - 10:23, said:

acum platesc 500 / 800 la un service pe care l-am gasit si tipul de acolo e un om de nota 11.. n-o sa fac reclama, dar din moment ce nu mai am garantie la niciuna din masini, imi permit 'luxul' de a-mi alege unde fac reviziile Posted Image

Asa e cel mai bine, doar sa se priceapa sa faca si chestii mai complexe, acolo apar de obicei certurile (iti spun din experienta) :)

#486
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@ radu 103, da m-au făcut pe față, contează? pentru mine nu, bani oricum se ”sparg” pe te miri ce. No comment!

@ bogzie, așa procedez la celelalte auto (EX: la A class - 220 diesel, costurile sunt înjumătățite) din dotare, după cum spui.....”imi permit 'luxul' de a-mi alege unde fac reviziile din moment ce nu mai am garantie ”

Edited by Povestitorul, 23 September 2020 - 11:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate