Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Casa langa Bucuresti - Zone bune/proaste si diferente de pret

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#505
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Probleme se pare ca sunt si cu canalizarea ... doar la strada principala in rest fose

#506
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostGeoAnny, on 28 noiembrie 2020 - 10:11, said:

De Tunari ce parere aveti? E cineva care sta acolo? Mi se pare intersanta ca optiune.
Se ajunge destul de rapid in zona Pipera Aurel Vlaicu, 15-20 de min din ce vad pe google maps. Este si autobuzul 135 care trece relativ des si care ajunge la A Vlaicu si merge pana in Vitan. Mi se pare cumva mai accesibil ca Otopeni dpdv al transportului (dar Otopeniul arata mai bine).

Ar mai fi si multe gradinite, scoli in zona de nord, birourile din Pipera, daca lucrezi acolo.
Preturile nu sunt asa de mari ca in Pipera-Voluntari.

Dar din ce am auzit ar fi niste problema cu poluarea si se mai aud avioanele.

E frumos daca vrei sa locuiesti in afara orasului, in afara de locuit probabil nu prea ai ce sa faci acolo, spune-mi ce cafenele misto sau magazine sunt in Tunari?

#507
sebimih

sebimih

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2018

View PostXtremePWN, on 28 noiembrie 2020 - 11:18, said:



E frumos daca vrei sa locuiesti in afara orasului, in afara de locuit probabil nu prea ai ce sa faci acolo, spune-mi ce cafenele misto sau magazine sunt in Tunari?

ahahahahahaaa, ba tu ejti hipster?

#508
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postsebimih, on 28 noiembrie 2020 - 11:27, said:

ahahahahahaaa, ba tu ejti hipster?

Nu, dar daca te muti intr-o zona ar fi bine sa te uiti daca corespunde nevoilor tale, unii oameni au nevoie sa aiba gradinite/scoli aproape, sau poate sala de fitness, divertisment, magazine, supermarket, Tunari e ca o comuna mai mare, unde se voteaza majoritar psd, asta iti spune mult despre profilul viitorilor vecinilor

#509
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012

View PostXtremePWN, on 28 noiembrie 2020 - 11:38, said:



Nu, dar daca te muti intr-o zona ar fi bine sa te uiti daca corespunde nevoilor tale, unii oameni au nevoie sa aiba gradinite/scoli aproape, sau poate sala de fitness, divertisment, magazine, supermarket, Tunari e ca o comuna mai mare, unde se voteaza majoritar psd, asta iti spune mult despre profilul viitorilor vecinilor

Gradinite particulare sunt si aici si in Otopeni si in Pipera. De scoli, ma gandeam ca sunt in Pipera. Divertismentul, gen filme, magazine are fi in Promenada sau mall Baneasa, cel mai aproape. Nu e walking distance, dar cred ca in weekend, sau chiar si in timpul saptamanii, in afara orelor de varf, se facem cam 15 min. Cafenele si restaurante, probabil nu prea sunt in zona, dar cu un copil mic, nu prea intrii des in ele oricum. Si acum, cand stam in Bucuresti, folosim masina foarte mult, pe jos mergem la supemarketul de langa noi, ducem copilul la gradinita, in parculetul de langa bloc si cam atat. Restul destinatiilor sunt prea departe pentru mersul pe jos si nici nu stam langa metrou.

Prezenta unor vecini pesedisti/dubiosi/iubitori de manele, poate fi o problema, mai ales ca curtile sunt mici si destul de inghesuite. De asta vroiam o parere de la cineva care sta acolo. :)
Pe hartie, mie imi suna ok cat de cat, dar posibil sa fie si tot felul de inconveniente ascunse.


#510
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostXtremePWN, on 28 noiembrie 2020 - 11:38, said:

Nu, dar daca te muti intr-o zona ar fi bine sa te uiti daca corespunde nevoilor tale, unii oameni au nevoie sa aiba gradinite/scoli aproape, sau poate sala de fitness, divertisment, magazine, supermarket, Tunari e ca o comuna mai mare, unde se voteaza majoritar psd, asta iti spune mult despre profilul viitorilor vecinilor
Mai sunteti mai multi din astia care se muta intr-o locatie in functie de culoarea politica a primarului? Doamne fereste! PS V-a dat Nicusor apa calda sau tot la lighean va spalati?

#511
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum am vorbit cu cineva din sectorul 4, care nu prea stie ce este aia căldură. Caloriferele sunt caldute sus si reci in partea de jos. Au copil de 4 luni, sunt disperați, baga calorifer electric in camera ca nu pot sta.

#512
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
La Buzescu nu va înghesuiți?

#513
frigider9000

frigider9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.12.2013
am citit de la inceput (poate si f putin pe sarite) si am gasit scris de comuna Berceni f putin, parca 1 post.
gaze parca incep sa se traga, canalizare in 2022?

va rog, astept nasoale. oricum tre sa ma uit si pe grupuri de FB din zona..undercover.

ni (/mi) s-a cam pus pata pe comuna Berceni. stiu ca deocamdata nu e blocuri. sunt vizionar, mutarea undeva peste 2-3 ani.

nasol ce citesc de alte zone din Nord - mirosuri naspa, caini bagabonti (nu ma inteleg deloc cu ei la modul nasol, adica e stop joc pt mine)

buget? pana in 100k!!!
sau e cu limita de jos topicul? de la 300k in sus? Posted Image

Edited by frigider9000, 23 May 2021 - 23:10.


#514
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postfrigider9000, on 23 mai 2021 - 23:09, said:

am citit de la inceput (poate si f putin pe sarite) si am gasit scris de comuna Berceni f putin, parca 1 post.
gaze parca incep sa se traga, canalizare in 2022?

va rog, astept nasoale. oricum tre sa ma uit si pe grupuri de FB din zona..undercover.

ni (/mi) s-a cam pus pata pe comuna Berceni. stiu ca deocamdata nu e blocuri. sunt vizionar, mutarea undeva peste 2-3 ani.

nasol ce citesc de alte zone din Nord - mirosuri naspa, caini bagabonti (nu ma inteleg deloc cu ei la modul nasol, adica e stop joc pt mine)

buget? pana in 100k!!!
sau e cu limita de jos topicul? de la 300k in sus? Posted Image

O casa de 120mp cu acest buget nu stiu daca gasesti (120mp ca sa simti ca stai la casa, nu la apartament). La un pret mediu de constructie 500-550E/mp la cheie + teren nu cred ca dezvoltatorul iti face cadou casa. Daca construiesti tu de la zero e altceva, dar asta inseamna alt nivel de implicare si timp pe care trebuie sa le ai

#515
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Cei care stați în Tamași/Corbeanca, ce școli și grădinițe ați ales?

Exclus școli particulare, de ordinul miilor de euro anual.

#516
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 leusteanul, on 06 august 2021 - 08:04, said:

Cei care stați în Tamași/Corbeanca, ce școli și grădinițe ați ales?

Exclus școli particulare, de ordinul miilor de euro anual.

Sa fie si buna si publica la tara, nu prea gasesti, o sa alegi pana la urma sa iti inscrii copilul tot in Bucuresti si sa te plangi de trafic zilnic

#517
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 leusteanul, on 06 august 2021 - 08:04, said:

Cei care stați în Tamași/Corbeanca, ce școli și grădinițe ați ales?

Exclus școli particulare, de ordinul miilor de euro anual.
Impresia mea este ca nu va permiteti traiul pe care doriti sa-l aveti. Traiul la casa implica asumarea unor costuri uneori mai mari, contrabalansate de o calitate superioara a vietii la curte.

#518
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Nu mă interesează impresia ta.
Eu am întrebat ceva concret.

#519
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 leusteanul, on 06 august 2021 - 08:04, said:

Cei care stați în Tamași/Corbeanca, ce școli și grădinițe ați ales?

Dacă-i întrebi pe cei care au posibilități, in București/Pipera, și dacă întrebi restul, in Corbeanca, Buftea, etc.
Pentru grădiniță ponderea este mai mare in Corbeanca, pentru cei cu posibilități doar privată.

 leusteanul, on 06 august 2021 - 13:08, said:

Nu mă interesează impresia ta.
Eu am întrebat ceva concret.
Impresia este a ta, concret el deja este cu un picior in Corbeanca. Asta înseamnă că și-a pus întrebările și are și răspunsurile din moment ce a ales calea asta.
Mutatul in Corbeanca, și nu numai, implică și alte lucruri.

Edited by cata, 06 August 2021 - 13:22.


#520
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 cata, on 06 august 2021 - 13:22, said:

Dacă-i întrebi pe cei care au posibilități, in București/Pipera, și dacă întrebi restul, in Corbeanca, Buftea, etc.
Pentru grădiniță ponderea este mai mare in Corbeanca, pentru cei cu posibilități doar privată.


Impresia este a ta, concret el deja este cu un picior in Corbeanca. Asta înseamnă că și-a pus întrebările și are și răspunsurile din moment ce a ales calea asta.
Mutatul in Corbeanca, și nu numai, implică și alte lucruri.

Pasul 1: te muti langa oras.
Pasul 2: te plangi ca e trafic, te plangi ca nu gasesti gradinita.

#521
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
In ultima perioada am tot vizitat zone din jurul capitalei si sunt foarte multe case incepute de mai bine de 10 ani si neterminate,

Din spusele unui  constructor se pare ca anul acesta 1 din 3 cumparatori nu au de gand sa locuiasca in casa cumparata, o cumpara ca si investitie.
si intr-un complex cu 220 de locuinte 203 au fost vandute inainte de construirea efectiva a fundatiei,
din cele vandute anii precedenti doar 30% sunt efectiv locuite , restul sunt goale .

Exista si prin capitala foarte multe apartamente goale. in zona Iancului, unde exista si metrou si transport public foarte bun, iar zona este considerata "BUNA" intr-un bloc cu 44 de apartamente 11 sunt GOALE si nu sunt pune la inchiriat si nici restante la intretinere nu au.

Ceva nu este in regula cu ce se intampla acum , or se prabuseste complet piata imobiliara in scurt timp , or ROMANII sunt mult prea bogati si isi permit sa tina case ca pe sosete .
Agentii imobiliari cresc preturile prin "sugestii de pret aberant de mari"
Iar bancile cu ajutorul statului dau imprumuturi nejustificat de mari pe periade exorbitant de lungi.
Ce garantie are banca ca omul respectiv poate plati 40 ani 40% din salariu ? si cum vine STATUL sa garanteze creditul facut de un pusti catre o banca ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate