Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Ce limbaj sa aleg pentru programarea in Windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Aaaaa ...si despre fortran, Cobol. ... ma uimiti, de ce aveti impresia ca nu se mai folosesc si ca sunt invechite????
Fortran este cel mai puternic limbaj de programare pentru calcule industriale si apar in continuare versiuni ale compilatorului (numai ca in Romania este nevoie prea putin de el), in strainatate sunt foarte bine platiti programatorii in Fortran. Iar in Cobol se programeaza si in Romania... nu mai tin minte exact numele firmei... dar cunosc pe cineva care a primit o oferta foarte tentanta de programare in Cobol....

Nu sunt de loc invechite si mai ai foarte mult pana sa moara.... se mai scrie cod si in ASM ... insa totul a evoluat, avem ASM pt. Win32 si nu mai avem Fortran pe cartele magnetice (sa introducem date binare) ci un limbaj de nivel inalt foarte elegant... seamana putin cu bash-ul din Linux

#20
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

 Ciurica, on Apr 11 2006, 11:16, said:

Aaaaa ...si despre fortran, Cobol. ... ma uimiti, de ce aveti impresia ca nu se mai folosesc si ca sunt invechite????
Fortran este cel mai puternic limbaj de programare pentru calcule industriale si apar in continuare versiuni ale compilatorului (numai ca in Romania este nevoie prea putin de el), in strainatate sunt foarte bine platiti programatorii in Fortran. Iar in Cobol se programeaza si in Romania... nu mai tin minte exact numele firmei... dar cunosc pe cineva care a primit o oferta foarte tentanta de programare in Cobol....

Nu sunt de loc invechite si mai ai foarte mult pana sa moara.... se mai scrie cod si in ASM ... insa totul a evoluat, avem ASM pt. Win32 si nu mai avem Fortran pe cartele magnetice (sa introducem date binare) ci un limbaj de nivel inalt foarte elegant... seamana putin cu bash-ul din Linux

Nu prea cred ca se mai fac aplicatii noi mari in Cobol si Fortran mai degraba se folosesc pt mentenanta aplicatiilor vechi.
Si chiar daca nu e asa, e cam riscant sa te apuci sa inveti un limbaj de nisa, de asta sunt si platiti bine programatorii, ca nu prea se gasesc.
In Romania cel putin, in afara de fosilele comuniste la fostele centre de calcul si din diverse oficii de calcul de la firme de stat, nu prea gasesti programatori in cobol sau fortran, sunt foarte putin programatori mai tineri care sa stie asa ceva.

Asa, poti sa spui ca nici LISP nu o sa moara, dar nu stiu daca e asa o idee grozava sa te apuci sa inveti LISP cu gandul ca o sa te angajezi pe un post de programator LISP.

In fine, pt o statistica cu popularitatea limbajelor de programare:
http://www.tiobe.com/tpci.htm

Am mai gasit o chestie interesanta, Hello World in  261 limbaje de programare:
http://www.roesler-a...lfram/hello.htm

Si niste teste referitoare la performanta diverselor limbaje de programare:
http://shootout.alio...st=all&lang=all

Si poate cea mai simpla solutie e sa cauti pe Amazon sa vezi ce se publica si cat se vinde:
Cobol: 652 Results
Ultima carte: 2004
Apare cam o carte pe an
http://www.amazon.co...10&Go.y=4&Go=Go

Fortran: 1071
Ultima carte: 2005
Apare cam o carte la doi ani
http://www.amazon.co...=5&Go.y=6&Go=Go

Edited by ada80ro, 11 April 2006 - 12:21.


#21
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Eu nu sfatuiam pe nimeni sa invete Fortran sau Cobol.... vroiam doar sa precizez ca nu sunt inca invechite... fiecare are punctul lui forte si sunt apreciate

#22
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 Ciurica, on Apr 11 2006, 13:41, said:

Eu nu sfatuiam pe nimeni sa invete Fortran sau Cobol.... vroiam doar sa precizez ca nu sunt inca invechite... fiecare are punctul lui forte si sunt apreciate
Lasand Fortran la o parte, ce punct forte are Cobol ?

ada80ro said:

Asa, poti sa spui ca nici LISP nu o sa moara, dar nu stiu daca e asa o idee grozava sa te apuci sa inveti LISP cu gandul ca o sa te angajezi pe un post de programator LISP.
Este o idee a naibii de buna invatarea limbajului LISP.
In primul rand ca domeniul inteligentei artificiale ca reveni la moda, si nu exista limbaj mai bun ca LISP pentru AI. Poate Prolog pe alocuri, numai ca implementari de Prolog pot fi simulate direct cu macro-uri de LISP. Un alt concurent ar fi Haskell, dar este un limbaj mult prea dificil de inteles, mult prea academic si nu va avea vreodata succes.

Pe urma, daca esti propriul tau sef ... nu prea conteaza limbajul aplicatiei pentru client.

Si nu in ultimul rand, LISP este in continuare cel mai tare limbaj de programare creat vreodata, si chiar daca nu gasesti o slujba cu LISP, cu siguranta te face un programator mai bun, deoarece contrar parerii multora, limbajul de programare folosit chiar conteaza.

Si in comparatie cu COBOL, inca exista aplicatii noi ce sunt incepute in LISP.

Oricum, daca vreti sa aruncati o privire pe common lisp ... o carta foarte buna si recenta o gasiti aici:
http://www.gigamonkeys.com/book/

#23
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

 alex_ndc, on Apr 11 2006, 16:55, said:

Lasand Fortran la o parte, ce punct forte are Cobol ?
Este o idee a naibii de buna invatarea limbajului LISP.
In primul rand ca domeniul inteligentei artificiale ca reveni la moda, si nu exista limbaj mai bun ca LISP pentru AI. Poate Prolog pe alocuri, numai ca implementari de Prolog pot fi simulate direct cu macro-uri de LISP. Un alt concurent ar fi Haskell, dar este un limbaj mult prea dificil de inteles, mult prea academic si nu va avea vreodata succes.

Pe urma, daca esti propriul tau sef ... nu prea conteaza limbajul aplicatiei pentru client.

Si nu in ultimul rand, LISP este in continuare cel mai tare limbaj de programare creat vreodata, si chiar daca nu gasesti o slujba cu LISP, cu siguranta te face un programator mai bun, deoarece contrar parerii multora, limbajul de programare folosit chiar conteaza.

Si in comparatie cu COBOL, inca exista aplicatii noi ce sunt incepute in LISP.

Oricum, daca vreti sa aruncati o privire pe common lisp ... o carta foarte buna si recenta o gasiti aici:
http://www.gigamonkeys.com/book/

Culmea e ca eu chiar mi-am propus sa invat Lisp, motivul, citat din cartea aia:
"Or maybe you don't even care about using Lisp--maybe you're already sure Lisp isn't really any better than other languages you know but are annoyed by some Lisper telling you that's because
you just don't "get it"."

#24
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 Ciurica, on Apr 11 2006, 06:55, said:

Da... acum poate ai dreptate ... dar asta numai daca apare C++ ++  :D
Poate va apare, poate nu - nu asta e important. Important e ca lucrurile vor evolua (sper ca in bine) - chiar daca nu vor mai fi inovatii "revolutionare" in domeniul limbajelor de programare in sine, vor fi in alte aspecte ale programarii.

Quote

Eu nu sfatuiam pe nimeni sa invete Fortran sau Cobol.... vroiam doar sa precizez ca nu sunt inca invechite... fiecare are punctul lui forte si sunt apreciate
Normal - nu exista limbaje "invechite" - exista limbaje mai mult sau mai putin populare la un moment dat, despre care se discuta mai mult sau mai putin.

#25
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Ba exista limbaje invechite, pentru ca ele au constituit trepte in dezvoltarea limbajelor de programare. De exemplu, COBOL a fost primul limbaj care permitea asocierea in structuri.
Intre timp au aparut alte paradigme, care au fost greu de implementat in anumite limbaje (nu zic ca acel limbaj e COBOL, pentru ca nu stiu; poate a fost imbunatatit si el)
Un limbaj e considerat bun nu numai daca se poate programa usor in el - dar mai ales sa poti face programe mari in el. Degeaba faci intr-un limbaj un program de 5 linii si in altul acelasi lucru in 50, daca la peste 100 de mii de linii sau la un milion primul scartaie, iar al doilea e ca la inceput

#26
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
c++/sdk/mfc astea deja din punct de vedere al productivitatzii sunt de mana a doua ( depinde si ce vrei sa faci :D ). Ajungi sa pierzi mult timp cu nimicuri, eu personal am oroare de mfc. Initial cand am descoperit mfc-ul acum vreo 7 ani era super tare insa acuma tre sa fii nebun sa incepi ceva in mfc.

#27
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
true, true.

#28
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

 trident, on Apr 14 2006, 01:46, said:

c++/sdk/mfc astea deja din punct de vedere al productivitatzii sunt de mana a doua ( depinde si ce vrei sa faci :D ). Ajungi sa pierzi mult timp cu nimicuri, eu personal am oroare de mfc. Initial cand am descoperit mfc-ul acum vreo 7 ani era super tare insa acuma tre sa fii nebun sa incepi ceva in mfc.

Programatorul lui peste!

#29
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 trident, on Apr 14 2006, 01:46, said:

c++/sdk/mfc astea deja din punct de vedere al productivitatzii sunt de mana a doua ( depinde si ce vrei sa faci :D ). Ajungi sa pierzi mult timp cu nimicuri, eu personal am oroare de mfc. Initial cand am descoperit mfc-ul acum vreo 7 ani era super tare insa acuma tre sa fii nebun sa incepi ceva in mfc.

Bravo frate..sunt de mana a 2-a..Poate argumentezi ce limbaj este de mana 1..
Ma intreb eu de ce naiba lucrez cu C/C++, API si MFC pentru Panasonic, firma-mama?
Poate ar trebui sa vb cu superiorii sa lucram in alt limbaj..astept sa ma sfatuesti tu care...(dar unul care sa se conecteze la centralele lor telefonice, sa stie sa retina un voice mail,etc)

In concluzie...terminati-va cu prostiile cu .NET-ul.. .NET-ul nu va inlocui in vecii vecilor C/C++...In .NET se fac prostii comerciale cu grafica frumoasa dar care vor lucra cu driveri,etc facuti in C/C++..Sau poate ca rahatelul asta de yahoo msg a fost scris in .NET..ca tot il folosim cu totii nu-i asa?
Sa nu uitam in ce a fost scris .NET-ul ok?

Edited by tau_xxx, 14 April 2006 - 12:59.


#30
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Copii, mai bine terminati cu flame-urile.
Nu exista limbaj sau platforma perfecta, si orice argumente pro si contra limbajului X sunt discutabile.

Eu de exemplu cunosc foarte bine limbajul C (ANSI). L-am folosit mai mult pentru programare Linux.
Limbajul C a fost inca de la inceput gandit ca un inlocuitor pentru limbajul de asamblare, si nu a avut niciodata pretentii prea mari. Din cauza simplitatii sale a avut succes si inca are.
Este limbajul deasupra caruia s-a dezvoltat sistemul Unix si reteaua Internet, si intotdeauna vom avea nevoie de un limbaj low-level.
Enough said ;)

C++ este un limbaj hidos  B)
Degeaba va atacati. De exemplu, cate metode de definire a unei constante exista in C++ ?
Cate metode de tratare a unei erori ? Si sa ne amintim ca exista functii ce arunca exceptii, exista functii ce returneaza true/false in caz de reusita/eroare si mai exista si functii ce returneaza status-ul comenzii intr-unul din parametrii pasati prin referinta.
Desi poarta povara unui limbaj static, este in acelasi timp un limbaj weakly-typed datorita template-urilor, iar in cazul unei erori executia se termina de obicei cu un mesaj de eroare criptic.
Deoarece poarta povara compatibilitatii cu C, C++ nu include management automat de memorie, si sunt o gramada de soft-uri ce sufera de memory-leaks din cauza asta (Firefox included).
Odata cu template-urile, ce sunt de o complexitate infernala, C++ a capatat si impresii de programare functionala cu macro-uri ... uite mami, pot calcula un factorial la compilare ... ar trebui sa aruncati o privire peste macro-urile din LISP.
Libraria standard este atat de incompleta si de prost implementata de la implementare la implementare, incat in majoritatea timpului stai si cauti librarii third-party.
Si mai sunt si alte lipsuri cum ar fi imposibilitatea introspectiei obiectelor la runtime.

C++ a ajuns un limbaj prea complex, majoritatea programatorilor rezumandu-se la un subset al limbajului. Si in loc de o simplificare procesul de marire al complexitatii continua cu urmatoarea versiune a standard-ului ... C++0x.

Objective-C ar fi fost un urmas mult mai bun al C-ului, simplu, dinamic, reflectiv, etc... Dar din pacate lumea a preferat un limbaj static care, ironia sortii, a evoluat intr-un limbaj weakly-typed.

Oricum, limbajul C merita invatat si folosit, mai ales ca este baza pentru toate variantele de Unix, si chiar si baza Windows-ului.
Plus ca poti folosi un limbaj de scripting pentru productivitate, si apoi poti rescrie bottlenecks-urile aplicatie in C. Practica este folosita foarte desc cu Python si cu Perl.
Oricum, v-as ruga sa nu mai confundati C-ul cu C++.

Quote

Sa nu uitam in ce a fost scris .NET-ul ok?

Si d-aia nu mai poate programatorul de interfete grafice sau de aplicatii web ... ca nu poate scrie .NET in .NET.

Edited by alex_ndc, 14 April 2006 - 17:07.


#31
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
alex_ndc sa nu uitam ca C++ e un precursor al C-ului..Personal am lucrat cu amandoua (pure) si mi se pare foarte aiurea sa lucrez cu una fara cealalta..

Cat despre .NET, lasa-ma cu programatorii de aplicatii web si grafice..Oricand prefer sa lucrez in altceva..
Dc majoritatea site-urilor (comerciale sau nu) sunt facute in PHP sau JSP? (e doar un exemplu)

Tu stii cum te comporti?Ca aia care il plangeau pe Ceausescu..vai ce bine era sau ar fi fost cu Ceausescu..Nu ai de unde sa stii ca objective C ar fi fost atat de bun..
Daca C++ are atata leak-uri si probleme de ce e folosit atat de mult si de ce se cauta programatori C/C++ in disperare?
Dupa spusele tale exista cineva atat de destept incat sa conceapa alt limbaj mai bun.Vreau sa-l vad si eu pe acela..
Vreau sa vad eu cum objective C asta al tau iese in fata..De ce nu a iesit pana acum?

Edited by tau_xxx, 14 April 2006 - 18:13.


#32
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Pai java si c# sunt acum limbaje de prima mana, faptul ca potzi sa faci anumite chestii mai usor in c sau c++ nu inseamna ca sunt mai productive in general ( daca gandim la modul asta ar trebui sa scriem tot in asm).
Am colegi care lucreaza incepand de la asm pana la java si c#, motivatiile pentru care folosesc un anumit limbaj de programare pot varia insa in general pentru fiecare task/proiect exista limbajul potrivit, personal prefer java pentru ca ma pot concentra pe ce vreau sa fac fara sa pierd timpul cu chestii tehnice, ma ajunta sa imi implementez mai repede ideile.

#33
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 trident, on Apr 14 2006, 19:40, said:

Pai java si c# sunt acum limbaje de prima mana, faptul ca potzi sa faci anumite chestii mai usor in c sau c++ nu inseamna ca sunt mai productive in general ( daca gandim la modul asta ar trebui sa scriem tot in asm).
Am colegi care lucreaza incepand de la asm pana la java si c#, motivatiile pentru care folosesc un anumit limbaj de programare pot varia insa in general pentru fiecare task/proiect exista limbajul potrivit, personal prefer java pentru ca ma pot concentra pe ce vreau sa fac fara sa pierd timpul cu chestii tehnice, ma ajunta sa imi implementez mai repede ideile.


Hahaha..niceee..Bravos mai tridente mai...
Deci C/C++ se foloseste pt ca poti face unele chestii mai usor decat in Java sau C#..Nu e cumva invers?
Hmm..poate imi faci tu un driver pentru imprimanta in Java sau C#...
Sau poate imi faci o aplicatie cat se poate de simpla (hello world) in Java sau C# FARA CA EU SA FIU NEVOIT SA INSTALEZ MASINA VIRTUALA...
Aaaaah, si era sa uit...Heroesu 5 asta, pe care toata lumea il asteapta, de ce mama naibii nu il fac baietii aia in Java sau C#?Aaaah, stiu, au ales C/C++ pt ca e mai simplu..Sunt curios cum lucrau eu cu DX in java sau C#...sau poate il faceau doar in mod text, era mai misto, nu?:D
Cam varza Ubisoftu nu?Asa ziceam si eu...

Edited by tau_xxx, 14 April 2006 - 18:49.


#34
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 19:11, said:

Tu stii cum te comporti?Ca aia care il plangeau pe Ceausescu..vai ce bine era sau ar fi fost cu Ceausescu..Nu ai de unde sa stii ca objective C ar fi fost atat de bun..

Ai partial dreptate :)

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 19:11, said:

Daca C++ are atata leak-uri si probleme de ce e folosit atat de mult si de ce se cauta programatori C/C++ in disperare?
Pai stai un pic ... l-oi plange eu pe Ceausescu, dar popularitatea nu este un argument suficient pentru a demonstra superioritatea, altfel poti spune ca romanele de Sandra Brown sunt geniale iar George Bush este un presedinte bun ;)

Este problema cu oul si cu gaina.
Deoarece sisteme de operare intregi si o gramada de aplicatii sunt deja scrise in C/C++, atunci se gasesc programatori C/C++.
Si deoarece se gasesc programatori C/C++ chiar nu are rost sa incepi aplicatia in Limbajul D.

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 19:11, said:

Vreau sa vad eu cum objective C asta al tau iese in fata..De ce nu a iesit pana acum?
Objective-C este folosit in principal pe Mac OS, si succesul sau a depins de acest sistem de operare.
Exista aplicatii destule scrise cu Obj-C, dar nu le folosim noi.
Plus ca Obj-C este mai compatibil cu C-ul standard decat C++

Ma rog, nu am lucrat profesional in Obj-C, dar este simplu, dinamic, rapid, interoperabilitatea cu C/C++ este foarte buna, programele in C merg compilate fara modificari ... chiar nu are ce sa fie atat de rau.



Stii problema cea mai mare cu un limbaj complex ca C++ (si vorbesc serios ca C-ul standard chiar imi place) apare cand citesti munca altui programator.
De exemplu am inceput de vreo luna sa hack-uiesc SharpDevelop, cu scopul de a contribui candva in viitor cu plugin-uri. Exista si o carte gratuita ce descrie arhitectura sa aici.
Si daca, pe langa problemele de intelegere a arhitecturii ar mai trebui sa ma ocup si de idioteniile unui limbaj complex ca C++, nu as avea nici o sansa.

Edited by alex_ndc, 14 April 2006 - 19:31.


#35
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
alex_ndc eu vad problema altfel..
Mie mi se pare ca C si C++ sunt intr-o simbioza destul de reusita.Exista lucruri nasoale ale C++ - ului dar nu pot lucra fara macro-uri si fara new/delete..urasc malloc,etc..
Personal mi-a fost greu sa lucrez in C fara sa folosesc C++ (extensii pt PHP) si de aceea culeg lucrurile bune din fiecare limbaj.De exemplu intotdeauna folosesc C-ul pur pt I/O cu fisiere..API/MFC nu mi se par indestul de bune dar in acelasi prefer oricand un CString in favoarea unui char* sau un CTime in favoarea unui time_t.(cand pot folosi MFC bineinteles)

#36
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 19:47, said:

Sau poate imi faci o aplicatie cat se poate de simpla (hello world) in Java sau C# FARA CA EU SA FIU NEVOIT SA INSTALEZ MASINA VIRTUALA...
Aaaaah, si era sa uit...Heroesu 5 asta, pe care toata lumea il asteapta, de ce mama naibii nu il fac baietii aia in Java sau C#?Aaaah, stiu, au ales C/C++ pt ca e mai simplu..Sunt curios cum lucrau eu cu DX in java sau C#...sau poate il faceau doar in mod text, era mai misto, nu?:D
Cam varza Ubisoftu nu?Asa ziceam si eu...

Masina virtuala poate fi integrata in programul de instalare al aplicatiei.
Este intr-adevar cam naspa sa ai nevoie de masina virtuala, dar nu va fi chiar asa rau pe viitor cand .NET va fi distribuit odata cu Windows.

Pe urma, pe langa faptul ca se poate apela DirectX din .NET si OpenGL din Java (sau si altele), chiar exista jocuri de succes scrise in Java, sunt multe jocuri, cum ar fi Unreal Tournament, care au inceput sa foloseasca limbaje de scripting pentru logica.

Depinde unde ai gâtuirea aplicatiei. Un joc precum Quake 4 este gâtuit de viteza procesorului, dar un MMORPG fara pretentii de WoW are probleme in primul rand cu viteza retelei, si ar fi optimizare prematura scrierea sa in C++ pe motiv de performanta.
Si chiar exista jocuri decente care folosesc Java. De exemplu ... http://www.specforce...com/en/main.php

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate