Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Ce limbaj sa aleg pentru programarea in Windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 19:11, said:

sa nu uitam ca C++ e un precursor al C-ului..
:)  Poate vroiai sa spui invers - C-ul a fost un precursor al C++-ului ...

Oricum, toata discutia de mai sus nu e decat alt flamewar fara rost despre "cel mai bun limbaj" - cel mai bun limbaj (pentru un programator anume) e cel in care are cea mai multa experienta si care e cel mai potrivit pentru o problema anume si pentru o echipa anume. Normal ca daca cineva se limiteaza 10 ani la un singur limbaj, ii va fi greu sa indeplineasca toate cele 3 conditii in tot acest timp.
De ex., degeaba stie cineva foarte bine C#/.NET, daca restul echipei are experienta doar in Java (sau invers).

#38
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005

 tau_xxx, on Apr 14 2006, 18:11, said:

alex_ndc sa nu uitam ca C++ e un precursor al C-ului ...
Poate - subliniez poate - invers : C precursor pt. C++ !

Cum sa mai spus: incepe cu Visual Basic, continua cu C si apoi cu C++, C#, Java in functie de preferinte !
Pentru rezulte imediate Visual Basic (max. 6).
Pentru POO recomandarea mea este C#/Java.
Pentru C/C++ incepe cu stadardele aferente si nu te opri aici ... :D !

#39
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
C precursor pt. C++ ... poate dpdv al sintaxei ... desi si aici putem comenta !

#40
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Eu nu inteleg cum puteti pune in antiteza atatea limbaje de programare!!!!!!!
Am mai spus si ma repet ... fiecare limbaj a fost creat cu un anumit scop si este folosit ca atare. Nu pot compara C# cu C++/C. Eu mai repede as compara C# cu limbajele de scripting, gen Python, Perl ... dar nu cu C++.... whatever.
Am mai citit o chestie mai sus ... ceva de leakuri in C++, e pentru prima oara cand aud ca C++, ca limbaj, creaza memory leakuri. Un memory leak apare atunci cand exista alocare fara dezalocare... si eu nu cred ca asta se poate intampla din cauza limbajului ... si, chiar de e asa, e destul de complex standardul... nu folosesti acele resurse .. le eviti, sunt programe specializate care verifica de memory-leaks. Eu dupa fiecare implementare a vreunui obiect verific eventualele memory leaks... abea pe urma ma apuc sa-l folosesc, plus de asta exista enorm de multe conceppte si alte softuri care te pot ajuta la optimizarea codului.. ma refer aici la Unit Testing si softuri gen Flint.  Programul dat ca exemplu era Firefox... au ajuns programatori de la Modzila , referinte???? Are acel soft memory leaks din cauza limbajului ??!!! La mine la serviciu .. lucram la o aplicatie ale carui surse depasesc 40Mb ... printre ele se mai gasesc si parsare Flex/Bison se mai gaseste si XML, se mai gaseste si Java (la WebAdmin)... insa baza codului este scrisa in C++, pur si chel... just STL. Chiar am avut o confruntare cu Project Managerul, ca nu mi-a dat voie sa folosesc ceva din Boost (care poate sa fie peste 2-3 ani in STL)... aa si ATL doar pentru ceva anume care cere MFC.. whatever. Ce vreau sa subliniez, este cod scris Just in C++ si... nu avem memory leaks, daca la beta testing se descopera vreunul ... iese cu scandal pe capul celui vinovat, iar un core pentru GDB este foarte atent analizat ... si iar se face taraboi .. dar astea nu se intampla din pricina limbajului ci din cauza programatorilor. Cand scri codul ala... iti mai zboara mintea si in alta parte ... ceea ce e inevitabil.. :) asa apare un memory-leak  :D

#41
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005
Am gasit un articol foarte interesant:
http://www.cabochon....r-de-babel.html

Un citat din el:

Quote

" Bad developers, who constitute the majority of all developers worldwide, can write bad code in any language you throw at them.

That said, though, MI is no picnic; mixins seem to be a better solution, but nobody has solved the problem perfectly yet. But I'll still take Java over C++, even without MI, because I know that no matter how good my intentions are, I will at some point be surrounded by people who don't know how to code, and they will do far less damage with Java than with C++ ."
Sublinierea imi apartine

Si un alt citat (mult mai dur :) )

Quote

"With that said, it is obviously possible to write nice C++ code, by which I mean, code that's mostly C, with some C++ features mixed in tastefully and minimally. But it almost never happens. C++ is a vast playground, and makes you feel smart when you know all of it, so you're always tempted to use all of it. But that's really, really hard to do well, because it's such a crap language to begin with. In the end, you just make a mess, even if you're good.

So if you don't like what I'm saying about about C++, go become an expert at a better language (I recommend Lisp), and then you'll be armed to disagree with me. You won't, though. I'll have tricked you. You won't like C++ anymore, and you might be irked that I tricked you into disliking your ex-favorite language. So maybe you'd better just forget about all this. C++ is great. Really. It's just ducky. Forget what I said about it. It's fine."

Si eu caut un limbaj compilat in care sa programez (vreau sa fac cateva aplicatii mici), de vreo doua saptamani citesc diverse articole, bloguri etc. Pana acum am ramas la C++ (am eliminat din start C#-nu vreau sa ma leg de Microsoft si Java-din motive stupide)
M-am uitat si pe Objective-C dar am vazut ca e folosit in special pe Mac-uri.

O chestie pe care nu o inteleg sunt replicile de genul "In limbajul X poti sa faci sisteme de operare iar in Y nu prea merge, deci Y e de kkt"
So? Ce vrei sa faci, sisteme de operare?! Asta era marea problema: ca poate o sa ai de gand cine stie cand sa faci un sistem de operare si nu prea merge in Y. Ce dezamagire cumplita. L-ai invatat degeaba.

Cred ca in primul rand trebuie sa te decizi ce fel de aplicatii vrei sa faci si sa alegi limbajul cel mai potrivit pt genul asta de aplicatii (tinand cont si de gusturile personale) si mai ales de:
"A language that doesn't affect the way you think about programming, is not worth knowing"
Alan Perlis

Edited by ada80ro, 15 April 2006 - 13:48.


#42
another_me

another_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.03.2006
"Si eu caut un limbaj compilat in care sa programez (vreau sa fac cateva aplicatii mici), de vreo doua saptamani citesc diverse articole, bloguri etc. Pana acum am ramas la C++ (am eliminat din start C#-nu vreau sa ma leg de Microsoft si Java-din motive stupide)"

VC++ nu tot de MS apartine?!

Momentan nu imi pasa daca acel limbaj a fost dezvoltat de MS, SUN etc., si oricum, nu cred ca atunci cand iti alegi instrumentele cu care lucrezi, trebuie sa iei in considerare firma producatare (evident, doar daca nu esti constrans sa faci asta).

"So? Ce vrei sa faci, sisteme de operare?! Asta era marea problema: ca poate o sa ai de gand cine stie cand sa faci un sistem de operare si nu prea merge in Y. Ce dezamagire cumplita. L-ai invatat degeaba."

Daca de abia am inceput programarea in Windows, atunci aceasta este o intrebare mult prea dificila pt. a-ti da un raspuns imediat. Nu cred ca ar trebui sa punem problema in felul acesta, eu in primul rand trebuie sa-mi formez niste baze. Dupa ce am aceste baze, probabil voi avea o idee destul de clara despre ceea ce trebuie sa fac, incluziv limbajele in care voi lucra. Este vorba si de "limita", elaborarea unor aplicatii complexe presupune niste cunostinte avansate (talent, inteligenta etc.), iar eu nu stiu momentan cat de departe pot merge.

PS Multumesc pt. link-urile foarte utile :)

#43
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

 another_me, on Apr 15 2006, 07:34, said:

VC++ nu tot de MS apartine?!

Pai... VC++ este C++ ???? VC++ este doar un IDE + compilator ... dezvoltat de Microsoft, asta ee legatura lui cu C++. Dar sunt isi de mii de compilatoare C++ (GCC, IIC ... etc)

#44
another_me

another_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.03.2006
Intr-adevar, m-am exprimat sa spunem eliptic. Pur si simplu am presupus ca va folosi MFC, poate am gresit. :D

#45
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

 another_me, on Apr 15 2006, 16:34, said:

"Si eu caut un limbaj compilat in care sa programez (vreau sa fac cateva aplicatii mici), de vreo doua saptamani citesc diverse articole, bloguri etc. Pana acum am ramas la C++ (am eliminat din start C#-nu vreau sa ma leg de Microsoft si Java-din motive stupide)"

VC++ nu tot de MS apartine?!

Momentan nu imi pasa daca acel limbaj a fost dezvoltat de MS, SUN etc., si oricum, nu cred ca atunci cand iti alegi instrumentele cu care lucrezi, trebuie sa iei in considerare firma producatare (evident, doar daca nu esti constrans sa faci asta).

"So? Ce vrei sa faci, sisteme de operare?! Asta era marea problema: ca poate o sa ai de gand cine stie cand sa faci un sistem de operare si nu prea merge in Y. Ce dezamagire cumplita. L-ai invatat degeaba."

Daca de abia am inceput programarea in Windows, atunci aceasta este o intrebare mult prea dificila pt. a-ti da un raspuns imediat. Nu cred ca ar trebui sa punem problema in felul acesta, eu in primul rand trebuie sa-mi formez niste baze. Dupa ce am aceste baze, probabil voi avea o idee destul de clara despre ceea ce trebuie sa fac, incluziv limbajele in care voi lucra. Este vorba si de "limita", elaborarea unor aplicatii complexe presupune niste cunostinte avansate (talent, inteligenta etc.), iar eu nu stiu momentan cat de departe pot merge.

PS Multumesc pt. link-urile foarte utile :)

Conteaza foarte mult cine produce un anumit limbaj(daca e cazul) si cat de mare e suportul pt limbajul respectiv.
Nu cred ca vrei sa te apuci sa faci cine stie ce proiect intr-ul limbaj care e tras pe line moarta de producatorul lui sau care are o comunitate de programatori insuficient dezvoltata.

Altfel, exista o gramada de limbaje de programare. Daca sunt mai putin folosite nu inseamna ca sunt proaste, poate sunt mult mai bune decat multe limbaje folosite in mod curent pe piata (vb strict de limbaj in sine), dar partea nasoala e ca nu au comunitate. Ai o problema, oops, e doar un singur forum in care se posteaza o data pe saptamana un topic. Ai nevoie de nu stiu ce api pt un SDGB, n-avem, gtk-nope etc. etc.
Eu imi permit sa aleg limbaje de programare ceva mai excentrice pt ca nu am de gand sa-mi gasesc un loc de munca ca si programator in limbajul X.
Momentan ma uit pe Haskell.  Cred ca e suficient de sofisticat, poate chiar prea sofisticat  :D
Are api pt GTK, pt SDGB
Mai cercetez.

Edited by ada80ro, 15 April 2006 - 16:40.


#46
another_me

another_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.03.2006
Ma vad nevoit sa fac urmatoarea observatie:
Cand spun ca nu ma intereseaza momentan producatorul, ma refer strict la un nume luat ca eticheta, adica nu sunt de acord cu o ideologie de genul: "nu invat limbajul cutare pt. ca este produs de MS" sau "e Google, deci trebuie sa fie bun". Pe de alta parte sunt de acord ca un limbaj trebuie sa se bucure de un suport considerabil, mai ales daca esti un incepator.

#47
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 ada80ro, on Apr 15 2006, 13:16, said:

O chestie pe care nu o inteleg sunt replicile de genul "In limbajul X poti sa faci sisteme de operare iar in Y nu prea merge, deci Y e de kkt" So? Ce vrei sa faci, sisteme de operare?! Asta era marea problema: ca poate o sa ai de gand cine stie cand sa faci un sistem de operare si nu prea merge in Y. Ce dezamagire cumplita. L-ai invatat degeaba.
Asa e.. Insa daca omu' viseaza sa ajunga la MS si sa faca parte din echipa care lucreaza la kernel, normal ca nu va invata C# sau Java...   :rolleyes:

#48
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

 another_me, on Apr 15 2006, 17:54, said:

Ma vad nevoit sa fac urmatoarea observatie:
Cand spun ca nu ma intereseaza momentan producatorul, ma refer strict la un nume luat ca eticheta, adica nu sunt de acord cu o ideologie de genul: "nu invat limbajul cutare pt. ca este produs de MS" sau "e Google, deci trebuie sa fie bun". Pe de alta parte sunt de acord ca un limbaj trebuie sa se bucure de un suport considerabil, mai ales daca esti un incepator.
Cred ca se referea la faptul ca nu vrea sa foloseasca un limbaj proprietar, desi nu e cazul (c# e totusi public, exista mono).

#49
spx2

spx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.02.2007
pasi propusi pentru invatarea unui limbaj

1)alegerea unui limbaj(de preferinta unul serios)
in cazul in care vrei sa-l folosesti pentru a-ti lua o slujba verificarea popularitatii actuale a limbajului
http://www.tiobe.com...tpci/index.html
asigurarea faptului ca-ti va oferi suficiente joburi pe viitor(trebuie sa fim si practici)
2) pleiada de carti la ora actuala dupa care poti invata un limbaj e foarte mare.
sunt foarte foarte multe carti prost scrise,scrise la misto,in graba,fara ca autorul
sa aiba prea mare inclinare didactica.
una buna ar trebui sa fie scrisa de autorul limbajului sau sa aiba foarte foarte multe
review-uri,sa fie recomandata pe diverse blog-uri,adica sa fi fost folosita de multa
lume inainte si in plus sa prezinte la orice capitol exercitii spre rezolvare.
(daca e posibil,va rog sa scrieti cei care ati citit diverse carti si v-au placut sa mentionati
acele carti si limbajul aici
)
3) citesti cartea , rezolvi exercitiile
4) faci cateva proiecte pe cont propriu folosind limbajul respectiv
(partea practica e foarte importanta,dar e lafel de importanta cu a sti limbajul,
pentru ca daca nu stii limbajul o sa ajungi in scurta vreme sa-ti dai seama ca defapt
nu stii cu ce lucrezi si nu stii ce faci)


nota:

daca la 4) nu ai idei pentru ce proiecte sa scrii,ele vor veni pe masura ce faci 1),2),3) sau
citind diverse articole publicate pe bloguri sau poti lua unele softuri pe care le consideri
interesante si sa incerci sa creezi replici ale lor.
inainte de a incepe este bine sa-ti scrii pe o foaie punctual ce functionalitate doresti sa ai.
eventual un TODO list ar fi binevenit.
acest TODO list se va schimba pe parcursul timpului,unele lucruri vor fi finalizate,altele nu.

#50
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
My two cents: C/C++
Lasand framework-urile/librariile/api-urile etc la o parte, aceste doua limbaje vor exista mereu. C e bun pentru lucruri unde nu iti permiti si nu ai nevoie de overhead-ul OOP-ului (parserere, masini virtuale, compilatoare spre exemplu), C++ e practic si dezvoltarea e rapida in el.

VB? Doh, nici macar creatorul limbajului, Microsoft, nu mai ofera suport pt el. Se poate folosi pentru orice? Poate ca da, daca un GUI e totul pentru tine, dar cum programatorii nu au mintea ingusta de obicei ...

C# si java sunt lucruri bune daca te intereseaza portabilitatea (mono sub linux). Java e bun si in domeniul telefoniei mobile (programare windows mobile, deci nu sunt off-topic ;) ).
Acum, tu decizi. Cel mai bine toate. Dar mai bine adaugi si 1-2 limbaje de scripting ca python (util pt orice, de la stiinta pana la aplicatii GUI cu PyQt) sau php.

Pana la urma urmei windows e doar o platforma, si natura fiecarui proiect e decisiva in alegerea limbajului folosit (sau a limbajelor).

#51
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Poti sa faci programare windows si in MASM32 . L-am incercat de vreo cateva ori pentru asa ceva si s-a descurcat de minune ( asta daca, bineinteles, nu ai cum sa pierzi timpul de pomana ) . Iti recomand C plain ...

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

MASM32... sa pierzi timpul de pomana
Da, assembler in Windows nu are nici un farmec fiindca apelezi tot aceleasi functii API. Cand lucrezi la o chestie low cu adevarat merge, dar nu peste Windows si mai ales la aplicatii obisnuite.

Quote

C# si java sunt lucruri bune daca te intereseaza portabilitatea (mono sub linux)
Dupa mine limbajul C# e mai bun decat Java (strict limbajul). Dar nu cred in Mono ca platforma va fi un success in viitor cu toata sustinerea lui Novell ! Si sunt multe motivele, le cunoasteti si voi...

#53
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 neagu_laurentiu, on Sep 8 2008, 21:19, said:

Dupa mine limbajul C# e mai bun decat Java (strict limbajul). Dar nu cred in Mono ca platforma va fi un success in viitor cu toata sustinerea lui Novell ! Si sunt multe motivele, le cunoasteti si voi...
si eu cred la fel

#54
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu cred ca java e mai puternic ca C#.
Pana acum ati denigrat C#.
Eu nu denigrez nimic spun doar ca C# cu tehnologia lui cu tot nu aduce nimic nou.
Are un VM care nu ajuta cu nimic la portabilitate, mai bine era fara VM asa cum sunt restul.
Singurul avantaj al VM-ului din NEt e ca se pot porta limbajele pe el in rest nu ii gasesc utilitate.
Cat despre portat limbaje doar ca sa fie portate pe o platforma asa de dorul leli nu am o parere foarte buna.
Codul mi se pare mai haotic la C# decat la java.

Oricum in ce programeaza fiecare e treaba lui si il priveste doar pe el.
Si programarea tine tot de gusturi.
Parerea mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate