Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Volvo limiteaza viteza maxima la 180kmph din 2020

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Terratec, si eu sunt frustrat, da frate, vreau sa fie f....ti cei care sunt zeitati in trafic. Absolut si eu si toti frustratii la fel de f..uti sa fim daca o comitem.
Doar din pc asta de vedere, poa sa aibe 500 cp, admir/imi place, dar pe masura ce creste herghelia uitam ca in trafic avem aceleasi reguli si drepturi, asta e durerea.
Nu masina e de vina, dar daca asta e trendu nu e de vina frutrarea mea de frustrat ce sunt eu.



#74
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Nesimtitii trebuie educati individual. Daca militam pentru pedepsele comune vom ajunge sa interzicem toate masinile si la sfarsit oamenii.
Sunt multi trolli care permanent cauta probleme sau false probleme si militeaza pentru lovirea oamenilor normali si corecti.

#75
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postterratec, on 10 martie 2019 - 18:10, said:

militeaza pentru lovirea oamenilor normali si corecti.
Oamenii normali si corecti nu au unde merge LEGAL cu viteze mai mari de 130Km/h decat pe circuit. Autobahnul nemtesc este unicat in lume si chiar si ala nu mai e valid pe aceeasi lungime ca pe vremuri (e plin de limitari de 130/120 din loc in loc), prevad limitare la 130 si acolo in viitor.

Deci, cum e cu oameni aia normali si corecti care o sa aiba limitare la 180Km/h pe drumurile publice? Conteaza?

Pe de alta parte, daca stai sa cauti pe anumite subiecte de aici de la aria auto vei vedea postari in care oamenii se intreaba ce dracu cauta unul cu 130 pe banda 2 de pe A1/A2 cand ei veneau puternic cu 160+ ... asta da "oameni normali si corecti" .. cred ca defapt numai astia se frustreaza in cazuri de genul asta.

Procum, stati voi linistiti, de la o propunere la o masura globala si pana cand toate masinile vor avea asta implementat o sa mai treaca macar 2 generatii. Noi, astia care scriem azi pe SP vor fi de mult reintegrati in ciclul natural.

Edited by ro_explorer, 10 March 2019 - 18:47.


#76
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postabac, on 10 martie 2019 - 15:20, said:


Nu inca.
povesti

#77
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Italia are o porțiune cu 150.
Polonia, Bulgaria, Austria, au limita 140 peste tot sau pe o porțiune de test (Austria, dar oricum am trecut Austria de multe ori cu 150 și zero probleme).  
Nemții dacã vor introduce limita, vor avea mari probleme. Modelul lor economic se bazeazã pe lipsa ei. Discutã unii care sunt la nivelul Brexit.
Pânã și americanii vor niște porțiuni fãrã limitã. Dacã îmi aduc bine aminte, experimental au avut zone cu 160 parcã (100mph), dar și unde au 80, sunt multe zone unde se tolereazã 100mph. Și e US, patria cifrelor și literei legii dusã la extrem. Pânã și ãia înțeleg câte ceva.


#78
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postro_explorer, on 10 martie 2019 - 13:36, said:

În peste 20 de ani și peste juma' de milion de km de condus am depășit 180km/h o singura data, pe autobahn și aia mai mult de curiozitate. În rest top speed cred ca e de 140 cu mici vârfuri de 150 acolo unde drumul permite. Poate ca sunt eu defect, nu știu.
Esti defect doar daca te exciti la gandul ca vor fi limitate masinile altora.

View Postgeorge_alexandru, on 10 martie 2019 - 15:22, said:

Ce anume e complicat la aia 200 de nu poti sa-i prinzi? 90% din masini de la compacta in sus prind viteza asta.
Nu, 90% din masini nu prind viteza asta. Ci abia o prind. Necazul e pe masinile care prind lejer, numai cand apesi putin mai mult pedala. De ce sa existe din acestia, cand tu nu ai asa ceva? Sa-i interzica!

View Postro_explorer, on 10 martie 2019 - 18:46, said:

Oamenii normali si corecti nu au unde merge LEGAL cu viteze mai mari de 130Km/h decat pe circuit.
E o tampenie care trebuie corectata. Dupa cum spuneam, masina e singurul instrument unde exista legi care se opun progresului tehnic. Daca s-ar da o lege ca masina de spalat nu poate sa stoarca decat cu maxim 500 rmp cand ea merge si cu 1300 rpm, ai zice ca e cretin cine a dat-o si cine sustine asa ceva.

#79
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLouisy, on 10 martie 2019 - 20:00, said:

Esti defect doar daca te exciti la gandul ca vor fi limitate masinile altora.
Masina mea e una din aia care prinde usurel 180-200 ... dar nu mi se pare normal ca asa ceva sa fie posibil pe drumurile publice. Sa faci 0-100 in cateva secunde insa, e fun ...

#80
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View PostLouisy, on 10 martie 2019 - 20:04, said:



E o tampenie care trebuie corectata. Dupa cum spuneam, masina e singurul instrument unde exista legi care se opun progresului tehnic. Daca s-ar da o lege ca masina de spalat nu poate sa stoarca decat cu maxim 500 rmp cand ea merge si cu 1300 rpm, ai zice ca e cretin cine a dat-o si cine sustine asa ceva.

Compari mere cu pere...masina de spalat nu are nevoie de un om sa o conduca sau sa ii invarta vreun tambur cat stoarce...la fel cum autovehiculele sunt foarte evoluate tehnic dar factorul uman e singura piesa defecta, intre volan si scaun e mereu buba, deci...compari mere cu pere.

#81
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Volvo introduce limita de 180 km/h pentru a sustine strategia pe termen mediu si lung (zero accidente mortale, zero emisii de co2 si zero defectiuni). Obiectivul Volvo este sa nu mai existe pierderi de vieti omenesti in accidentele in care sunt implicate auto vehicle Volvo. Acum, cu tehnologia disponibila in Volvo, este posibil cu aceasta limitare de viteza. Pe masura ce tehnologia o sa evolueze, limita o sa fie ridicata.

Mai mult, Polestar si versiunile Polestar engineered nu au limitare de viteza.

Edited by HEX2FUN, 10 March 2019 - 20:24.


#82
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

View PostHEX2FUN, on 10 martie 2019 - 20:23, said:

cum, cu tehnologia disponibila in Volvo, este posibil cu aceasta limitare de viteza. Pe masura ce tehnologia o sa evolueze, limita o sa fie ridicata.

Mai mult, Polestar si versiunile Polestar engineered nu au limitare de viteza.

Cine a zis asta?

#83
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostHEX2FUN, on 10 martie 2019 - 20:23, said:

......Obiectivul Volvo este sa nu mai existe pierderi de vieti omenesti in accidentele in care sunt implicate auto vehicle Volvo.......
Obiectivul asta nu se poate atinge nici daca fabrica numai machete ....

#84
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

View Post86-APP, on 10 martie 2019 - 20:28, said:

Obiectivul asta nu se poate atinge nici daca fabrica numai machete ....


Obiectivul Volvo se poate apropia de realitate daca nu mai vinde masini in estul europei. Adica soferii de aici sunt aproape imposibil de civilizat.

#85
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostLouisy, on 10 martie 2019 - 20:04, said:

Esti defect doar daca te exciti la gandul ca vor fi limitate masinile altora.

Nu, 90% din masini nu prind viteza asta. Ci abia o prind. Necazul e pe masinile care prind lejer, numai cand apesi putin mai mult pedala. De ce sa existe din acestia, cand tu nu ai asa ceva? Sa-i interzica!

E o tampenie care trebuie corectata. Dupa cum spuneam, masina e singurul instrument unde exista legi care se opun progresului tehnic. Daca s-ar da o lege ca masina de spalat nu poate sa stoarca decat cu maxim 500 rmp cand ea merge si cu 1300 rpm, ai zice ca e cretin cine a dat-o si cine sustine asa ceva.

Chiar daca ambele sunt "mașini", mașina de spălat si autoturismul nu-si au locul in aceeași discuție, indiferent de punctul de vedere pe care vrei sa il susții.
Si nu înțeleg afirmația asta cum ca ne bucurăm... Nu nu bucuram ca tu nu mai poți sa-i dai 200, ci pentru ca mai puțini prosti vor ajunge la viteza asta, deci drumuri mai sigure. Vezi tu, noi nu suntem chiar atât de soferi încât sa trăim cu impresia ca siguranta rutiera tine doar de noi. Realitatea din RO ne arată ca oricând poți muri din cauza unuia care are alte planuri cu viața lui.

#86
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postterratec, on 10 martie 2019 - 18:10, said:

Nesimtitii trebuie educati individual. Daca militam pentru pedepsele comune vom ajunge sa interzicem toate masinile si la sfarsit oamenii.
Sunt multi trolli care permanent cauta probleme sau false probleme si militeaza pentru lovirea oamenilor normali si corecti.
Asta face parte din masochismul unora.
Cei care se bucură de tot felul de restricții, una mai stupidă ca alta.
Idioțenia asta cu 180 kmh nu ajută pe absolut nimeni.
Dacă faci o greșeală la 175kmh, te poți vedea la "loc cu verdeață".

Am mai zis, asta e reclamă gratuită, dar unii nu pot să înțeleagă.

ps. Mi-am amintit de cei care se bucurau de ITP-ul anual la mașinile mai vechi de 12 ani. În Germania oare de ce nu există prostia asta?

ps2. Azi am mers cu 160 kmh legal, nu pe circuit!

#87
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postericmario, on 10 martie 2019 - 20:49, said:

ps. Mi-am amintit de cei care se bucurau de ITP-ul anual la mașinile mai vechi de 12 ani. În Germania oare de ce nu există prostia asta?

Pentru ca ei trimit cazanele in Romania, sa se bucure si saracii de experienta VW & BMW

#88
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
In vestul europei la masina cumparata noua ai primul itp la 4 ani si dupa aia anual.

Edited by abac, 10 March 2019 - 21:22.


#89
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgeorge_alexandru, on 10 martie 2019 - 21:19, said:

Pentru ca ei trimit cazanele in Romania, sa se bucure si saracii de experienta VW & BMW
Care-i treaba cu BMW sau VW?

Edited by ericmario, 10 March 2019 - 23:17.


#90
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postterratec, on 10 martie 2019 - 18:10, said:

Nesimtitii trebuie educati individual. Daca militam pentru pedepsele comune vom ajunge sa interzicem toate masinile si la sfarsit oamenii.
Sunt multi trolli care permanent cauta probleme sau false probleme si militeaza pentru lovirea oamenilor normali si corecti.
Tu aici incluzi de exemplu si limitele de viteza prin localitate? Adica si alea sunt ,,pedepse comune"?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate