Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Volvo limiteaza viteza maxima la 180kmph din 2020

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Vremurile la care visez de foarte mult timp se pare ca au venit.

O poveste stufoasa pe scurt:

Volvo limiteaza din 2020 (adica < 1 an) viteza maxima pe toate masinile grupului la 180kmph.


Quote

We all know the dangers involved around spiders, snakes and heights. But when it comes to speeding, our danger recognition skills as humans are remarkably lacking. Time for us at Volvo Cars to send a signal – we are a leader in automotive safety after all.
The female black widow spider should be avoided at all costs, because she is one toxic lady. The same applies to a king cobra or a python. And when you stand on top of a ridge or a tall building, you know you should stay clear of the edge. It is basic human instinct in action: here is danger, avoid.

The interesting thing is that this same human instinct often fails us when it comes to speeding. As a result, every year too many people get seriously injured or even killed because of excessive speeding in their cars. According to NHTSA, 25 per cent of all traffic fatalities in the US in 2017 were caused by speeding. For our company, with our ambitious safety Vision 2020, that is a worry.
So today, we are sending a strong signal. From 2020, we will limit the top speed in all our cars to 180 kph. We are also actively investigating how a combination of smart speed control and geofencing technology could automatically make cars stick to the speed limit around schools and hospitals.



Mai mult decat atat, considera programarea computerelor intr-un sistem geofencing care sa limiteze automat viteza maxima in zona scolilor, spitalelor.

Urmatorul pas logic este limitarea automata a vitezei maxime functie de drumul pe care se circula, functie de conditiile meteo si functie de indicatoarele de limitare.

Adica ai trecut de indicator de limitare la 80, apai poti sa apesi pedala pana lesini, ca masina nu trece de 80kmph.

La fel si in oras. Nu ai nicio treaba sa mergi cu 80 pe sector de drum limitat la 40. Sau la 30. Chiar daca ai aflat prin statie ca nu sta politia la panda.

Edited by abac, 10 March 2019 - 10:14.


#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Vise umede ...

Ce te faci cu restul de 50milioane de masini care deja circula pe strazi si care nu au capabilitatea tehnica sa le fie limitata viteza?  Mda, ma gandeam eu ca nu te-ai gandit la asta.
Ce te faci cu drumurile din Ro cand ai limitari de 30-40 kmh la lucrari dar nu au fost luate dupa terminarea lor? Sau care nu au semn de incetare a limitarii? Face un carnat de masini de la Suceava la Bucuresti?
Intai trebuie sa ai infrastructura care sa-ti permita sa mergi constant cu 100-130kmh pe distante lungi si atunci vei putea sa limitezi viteza.

Dar continua sa te simti bine singur...

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cat este durata medie de viata a unei masini? Iti zic eu, la nivel mondial in jur de 8 ani.

Daca treaba se implementeaza corect si universal si este adoptata de autoritati si de ceilalti constructori auto, in 10 ani 90% din masini vor avea aceasta programare.

Plus ca masinile moderne care au si un sistem de navigatie din fabrica, pot fi programate acum, in momentul asta, sa limiteze viteza maxima. Un simplu update de soft.

Prevad asigurari uriase pentru cei care vor refuza sa isi schimbe masinile sau sa le programeze in acest sens. Si e OK lucrul asta. Vrei sa fii Batman, platesti.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mie mi se pare o chestie de marketing / eco / bio / hipster-friendly si alte alea.
Cite modele Volvo ajuns la peste 180 km/h ?? ;)
Cite masini, aceste modele, ajung vreodata in realitate la peste 180 km/h ?

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbuyonevideo, on 10 martie 2019 - 10:20, said:

Cite masini, aceste modele, ajung vreodata in realitate la peste 180 km/h ?

Conduse de est europeni? Toate.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postabac, on 10 martie 2019 - 10:20, said:

Daca treaba se implementeaza corect si universal si este adoptata de autoritati si de ceilalti constructori auto, in 10 ani 90% din masini vor avea aceasta programare.
Poate in Europa.
In USA, unde astia pot sa conduca orice gioarsa cu 4 roti si tin la libertatea lor, nu cred sa aiba sanse.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postabac, on 10 martie 2019 - 10:13, said:

La fel si in oras. Nu ai nicio treaba sa mergi cu 80 pe sector de drum limitat la 40. Sau la 30. Chiar daca ai aflat prin statie ca nu sta politia la panda.
Nu se poate, si cum o sa mai faca acum militia bani din amenzi, le strica toata afacerea, le ia painea de la gura!

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbuyonevideo, on 10 martie 2019 - 10:20, said:

Cite modele Volvo ajuns la peste 180 km/h ?? Posted Image

Mai toate. Uite cel mai jalnic motor:

Attached Files



#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Exact la S60 ma uitam si eu, nu ma pricep, asa mi-a aparut pe google - si nu gaseam top speed.
De la 195 la 180 ti se pare vreo minune ?!
Cifre teoretice - dar in realitate ?!

#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Hahahahaha, vise umede iti zic din nou.

In Ro, sa nu ne uitam la altii, sunt 4.279.317 autoturisme cu o vechime de peste 12 ani si 1.225.756 autoturisme cu vechime intre 9 si 12 ani. Hai sa vad cine are oo sa ii impoziteze pe aia ca sa le scoata din circulatie.

Uite, eu cu masina mea, nu am depasit 160 kmh desi duce cred peste 200kmh. Si am mers si pe autostrazi.
Tu ai o problema cu viteza maxima dar nu vezi imaginea mare.

Edited by petman, 10 March 2019 - 10:30.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbuyonevideo, on 10 martie 2019 - 10:26, said:

Exact la S60 ma uitam si eu, nu ma pricep, asa mi-a aparut pe google - si nu gaseam top speed.
De la 195 la 180 ti se pare vreo minune ?!
Cifre teoretice - dar in realitate ?!

E OK sa reduci viteza la 180, mai ales cand vorbim de 2.4D care prinde 260 kmph fara sa transpire.

Am mers cu 260 kmph (Audi A6 - 3.0 tdi) pe autostrada in Germania cu un coleg idiot la volan (eu in dreapta) pe langa camioane care mergeau cu 100 pe prima banda. Nu cred ca am fost in vreo situatie mai riscanta in viata mea. De cate ori ma duc in Germania si ma intalnesc cu colegul ala idiot, imi inchiriez masina. Nu mai merg cu el.

Edited by abac, 10 March 2019 - 10:32.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt, povestea ar trebui citita cam asa:

Dupa ce s-au chinuit ani de zile sa concureze (fara succes) marcile germane (BMW, Audi Merc), Volvo a mai scos inca odata cartea ruginita a sigurantei, dand in acelasi timp peste bot dusmanilor.

DPDV al sigurantei, cam toata masinile premium au toate jucariile necesare, vezi ratingurile de crash-test.

#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpetman, on 10 martie 2019 - 10:16, said:

  Mda, ma gandeam eu ca nu te-ai gandit la asta.  
Are cine sa se gandeasca, nu trebuie sa o faca initiatorul :)

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAdm, on 10 martie 2019 - 10:30, said:

DPDV al sigurantei, cam toata masinile premium au toate jucariile necesare, vezi ratingurile de crash-test.

Crash test-ul se face la 64kmph. La 180+ te dezintegrezi in absolut orice masina de pe lumea asta.

Quote

"The frontal and side impact crash tests used by Euro NCAP are based on those used in European legislation. However, much higher performance requirements are used by Euro NCAP. The frontal impact speed used by Euro NCAP is 64 km/h compared 56 km/h for legislation." Euro NCAP also states that "Legislation sets a minimum compulsory standard whilst Euro NCAP is concerned with best possible current practice.

Edited by abac, 10 March 2019 - 10:36.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cred ca imi deschid o firma...  NO SPEED LIMITS . SRL Posted Image
250euro scoaterea limitatorului de viteza Posted Image

Edited by TruculMagic, 10 March 2019 - 10:37.


#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pai de ce nu ar trebui sa se gandeasca si el? Daca vii si sustii o aberatie din punctul meu de vedere (eu am zis ce ar trebui facut in primul rand - si discutam de RO aici) trebuie sa spui si o solutie usor de implementat pentru a pune in practica aberatia. Adica institutiile statului nu's in stare sa aplice legile actuale (noxe, itp, asigurari, lumini, etc) si voi vreti limitarea din soft a vitezei.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Sa nu ne miram daca Uniunea Europeana nu va instaura o limitare globala pe toate masinile la 140kmph de exemplu. Adica niciunde in Europa nu poti circula legal cu peste 130kmph cu exceptia Germaniei, care cred ca se va alinia la legislatia europeana daca o astfel de lege va fi votata.

Edited by abac, 10 March 2019 - 10:52.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Prevad anuturi pe OLX: Anulam DPF, dam kilometrajul la 198 000 Km, scoatem limita de viteza (special pt Volvo)!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate