Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cum sa ridic 700kg la 3 metri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Si poza

Attached Files



#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne anunti ce solutie ai folosit.

#57
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
O sa va anunt. Mai este pana acolo, inca decizia achizitiei nu s-a luat si nu se va lua pana cand nu sunt puse la punct toate detaliile deoarece nu vreau sa ajung ca in povestea cu buturuga mica ce rastoarna o caruta foarte scumpa. E o linie de asamblare robotizata SMT (ceva similar cu ce e in imagine) si sunt foarte multi parametri care trebuie sa fie ok pentru ca sa renteze investitia. Asta cu transportul si instalarea e doar unul din ei.

Attached Files


Edited by pisoiu2, 09 March 2019 - 19:32.


#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
bani sa fie, ca de bagat pe usa se descurca "baietii".

#59
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
In principiu da, insa pe mine experienta m-a invatat ca nu pot lasa nimic la indemana nici unui baiat fara sa stiu exact ce si cum vrea sa faca. Nu de alta, insa daca o dau de gard si distrug o masina de cateva zeci de mii de euro, cred ca nici unul din baietii astia nu o sa o plateasca.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpisoiu2, on 09 martie 2019 - 19:23, said:

O sa va anunt. Mai este pana acolo, inca decizia achizitiei nu s-a luat si nu se va lua pana cand nu sunt puse la punct toate detaliile deoarece nu vreau sa ajung ca in povestea cu buturuga mica ce rastoarna o caruta foarte scumpa. E o linie de asamblare robotizata SMT (ceva similar cu ce e in imagine) si sunt foarte multi parametri care trebuie sa fie ok pentru ca sa renteze investitia. Asta cu transportul si instalarea e doar unul din ei.
Nu te-am intrebat, cutia de lemn este pe paleti ori ceva similar dedesubt ?

#61
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu pot sa spun 100% ca nu stiu, dar trebuie sa aiba un suport de genul asta, altfel nu ar putea fi incarcata pe vapor sau manipulata la punctul de plecare (China).

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar dupa ce tu le pui inauntru, cine si cu ce le ia de acolo si le duce in locul definitiv ?

M-am grabit cu Manitoul, ii poate cadea din carlige teava care tine furcile cand basculeaza.
Cauta un JCB precum cel din poze.
Astuia i se pot inchide carligele care tin furcile iar teava principala ramane captiva intre siguranta si carlig.

Attached Files



#63
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Mi-ar place sa particip la aceasta operatiune de amplasare.


Sa te gandesti bine de tot la varianta cu sine din profil I pentru preluarea de la geam ( unde le poti ridica cu stivuitorul) si pana la amplasarea finala ( facut o macara gen capra).

Planseul din ce este facut?

#64
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Ajustarea finala in interior se poate face cu 2 transpaleti manuali, dupa ce utilajele sunt scoase din cutii.
Inca nu cunosc detaliile cladirii, trebuie sa intreb proprietarul.

Edited by pisoiu2, 09 March 2019 - 20:12.


#65
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

View Postautom2, on 09 martie 2019 - 20:09, said:

Mi-ar place sa particip la aceasta operatiune de amplasare.


Sa te gandesti bine de tot la varianta cu sine din profil I pentru preluarea de la geam ( unde le poti ridica cu stivuitorul) si pana la amplasarea finala ( facut o macara gen capra).


Daca esti din Cluj, e posibil. Sub o forma sau alta, o schela tot va fi implicata deoarece asta e pasul 1, demontarea si coborarea panoului de sticla, si asta se poate doar cu schela.

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mai citesti atatea informatii si sa te dezorienteze, fa cu incarcatorul frontal, JCB ar fi cel mai bun.
Legi bine chingile si le strangi cu cricheti de furci si de scheletul frontal al bratului, iar pe interior faci o improvizatie, ceva din paleti pusi unii peste altii sau ce au ei in fabrica respectiva.
Nu trageti autovehiculul care le transport pana in rama geamului; le luati cu furcile incarcatorului si apoi le puneti peste geam.

#67
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Sunt din Bucuresti.

Consider ca echipamentele scumpe nu trebuiesc manipulate cu utilaje de constructii. Nu este un palet cu caramida care se pune peste parterul unei case in constructie.

GAndesc ca ori se face o degajare tehnica intre garaj si etaj si instalarea unei macarale gen portal ( daca planseul este metalic, de exemplu) . Degajare asta se poate folosi sa se lifteze si produsele finite.

Daca se foloseste un utilaj, cred ca trebuie realizata o cale de rulare cu role  pentru etaj. Se pune c stivuitorul pe tava caii de rulare, se culiseaza in interior si acolo se lifteaza cu cricuri din aproape in aproape.

#68
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Nu stiu care propietar ti-ar da voie sa ii dai gaura intre etaj si garaj....
Indiferent de natura planseului dintre etaj si garaj...

@initiator, vezi totusi daca acele instalatii nu pot fi demontate....
Inclin sa cred ca nu este imposibil si te scuteste de multa durere de cap....

Edited by danutzu_1069, 09 March 2019 - 21:43.


#69
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu merge cu nici o gaura niciunde.
Instalatiile teoretic pot fi demontate insa au un zid de protectie langa ele in partea interioara (cred ca bca) de vreo 40-50cm care trebuie si ala demolat. Nu ca nu se poate insa apoi trebuie refacut si aici e problema. Instalarea utilajelor e doar ultimul pas dupa niste pregatiri tehnice care se fac in incinta, e mediu clean room clasa 100000, trebuie securizat ESD si altele. Dupa aceste pregatiri nu se poate face nici o lucrare de constructii.

#70
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La interior tot asta este solutia !

View PostM0sGerila, on 09 martie 2019 - 19:12, said:

Si poza


#71
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Ptr interior vezi daca nu poate fi folosita o macara ptr scos motoare https://www.google.c...bih=454&dpr=1.5



#72
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postautom2, on 09 martie 2019 - 21:27, said:

Sunt din Bucuresti.

Consider ca echipamentele scumpe nu trebuiesc manipulate cu utilaje de constructii. Nu este un palet cu caramida care se pune peste parterul unei case in constructie.
Astea noi au reductor de viteza de deplasare, aproape complet hidraulice ceea ce inseamna ca sunt precise iar daca spatiul de manevra este de 50 de cm e frectie la picior pentru un operator si totul se face rapid , fara schele si improvizatii, astea se fac la santierele navale mai amarate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate