Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum sa ridic 700kg la 3 metri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare,

Am nevoie de un sfat de la cei care au experienta cu mutari grele.
Problema e urmatoarea: am 2 utilaje industriale, care impachetate (in cutie de lemn) au urmatorii parametri (kg, L x l x h):
1- 700kg, 2x2x1.5 metri
2- 300kg, 3x1,5x1 metri
Trebuiesc introduse in cladirea din imagine, la nivelul unde este patratul rosu, acolo sunt cam 3 metri inaltime. Masina care le transporta poate ajunge pana in buza cladirii. Coletele sunt prea mari pentru a fi introduse prin interior, pe scari. Ele incap insa prin fatada, acel patrat rosu este un panou de sticla care poate fi scos afara temporar. Coletele trebuie ridicate pana la acel nivel, trebuiesc impinse in interior si apoi coborate vreun metru, deoarece latura de jos a acelui patrat nu este nivelul podelei incaperii interioare, ci cam la 1 metru deasupra.
Aveti idee ce utilaje sunt necesare pentru asa ceva?
Multumesc.

Attached Files



#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Motostivuitor? Ridica intre 3 si 6 metri, in functie de model.

#3
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Cel mai ieftin ridici cu un palan manual. Mai trebuie sa ai de unde sa il agati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/44Qwv65o-3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ce dimensiune are panoul de sticla? Din ce este facuta portiunea de 1 m de sub panoul de sticla?
paco rabane, Motostivuitorul ar merge dar cum coboara in interior 1 m? Ma gandesc ca poate acel 1 m este un parapet de beton si poti sa faci un plan inclinat
pe care sa cobori utilajele. Motostivuitorul lasa la margine pachetele si pe urma le coborati pe plan

Edited by bobocul, 09 March 2019 - 13:38.


#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
La motostivuitor nu cunosc limitele de greutate, in inaltime am vazut ca merg. Coletele fiind foarte grele si trebuind impinse foarte mult in interior, nu stiu daca un motostivuitor nu risca sa se rastoarne.
Cu chestii agatate mai greu, nu am de ce sa agat.
Sub panoul de sticla e alt panou de sticla insa in spatele aceluia sunt instalatii care nu pot fi demontate (aerisire, etc), doar in dreptul panoului mare am acces liber inspre interior.
Panoul are cam 3x2 metri.

Edited by pisoiu2, 09 March 2019 - 13:40.


#6
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Ridica si 7-8 tone. 700 kg ridica aproape toate.

Eu as suna la firme care inchiriaza utilaje sau de constructii.

Edited by paco rabanne, 09 March 2019 - 13:42.


#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Vezi ca panoul are 3x2 si tu ai un colet 3x1,5 .
Poate scoase din lazi sa aiba dimensiuni mai mici
.
Paco rabanne, nu cumva la motostivuitor se poate inclina furca? Am vazut un asa motostivuitor, dar nu stiu daca toate au aceasta posibilitate.

Edited by bobocul, 09 March 2019 - 13:48.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu le va putea așeza direct după geam. Trebuie coborâte 1 metru.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.vectra.ro/wp-content/uploads/2016/12/yale-lx-20-25_1_mare1-320x247.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca operatia se va face in Bucuresti poti inchiria un moto stivuitor de aici: https://www.vectra.r...yale-vx-16t-2t/

[ https://www.gutman.ro/images/produse/galerie/823/823_image_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In interior faci un plan inclinat din lemn si poti deplasa coletele cu ajutorul unui transpalet: https://www.gutman.r...-de-2000mm.html

Edited by xmanyacs77, 09 March 2019 - 13:49.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Camion cu macara hidraulica, nu a avut probleme sa plaseze un generator de 1 tona intre alte doua peste gardul de protectie de 2 metri, dar in cazul asta iti trebuie un operator bunicel, nu orice dorel.

#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Nu prea ai spatiu de manevra pe inaltime, 2m vs 1,5m coletul cel mai inalt...
Poti folosi in telehandler cu brat telescopic (dar ar fi problema cu lungimea furcilor la coletul de 2m... trebuie vazut centrul de greutate al coletului... doar cu operatorul poti discuta)) , care ti le poate baga prin deschidere, iar apoi, inauntru....
Cat ai inauntru ocuoat sub panou?

LE: sau solutia de mai sus... dar nu are spatiuu de manevra pentru sarcina agatata....

Edited by danutzu_1069, 09 March 2019 - 13:51.


#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Masina care le aduce n-ar putea fi ca asta?
Motostivuitorul va trebui carat si ala separat.

[ https://i.postimg.cc/Xq1sgkL0/DAC6-BF8-B-11-F6-4-BDC-9-F79-F43-F499537-E4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 09 March 2019 - 13:51.


#13
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^, n-ai inteles ca nu poate manevra sarcina agatata?
1.5m colet vs 2m deschidere....
Plus ca trebuie sa intre cu bratul inauntru... mai are si ala ceva grosime....

Edited by danutzu_1069, 09 March 2019 - 13:51.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pui coletul pe stivuitor, ci il legi de furci, cu laturi sau chingi. Bagi pe geam, apoi cobori pe pardoseala. Daca nu e suficient de inalt geamul sa incapa cu 1m in plus, pui ceva langa geam, pe care sa lasi pachetul, scurtezi lantul, scoti ce ai bagat, apoi cobori coletul jos.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  transport.png   17.63K   10 downloads

Singura problemă reală e că odată băgate prin ochiul acela de geam ele trebuiesc coborâte 1 m.

Ai nevoie de o mașină similară cu aia de ridicat autovehicule cum zice colegul don_dannielo.

Edited by waterman, 09 March 2019 - 13:52.


#16
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^
spatiu de manevra prin deschidere, pentru sarcina agtata???

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura optiune este un incarcator frontal cu brat telescopic, gen Manitou.

Attached Files



#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pisoiu2, on 09 martie 2019 - 13:21, said:

Salutare,

Am nevoie de un sfat de la cei care au experienta cu mutari grele.
Problema e urmatoarea: am 2 utilaje industriale, care impachetate (in cutie de lemn) au urmatorii parametri (kg, L x l x h):
1- 700kg, 2x2x1.5 metri
2- 300kg, 3x1,5x1 metri
Trebuiesc introduse in cladirea din imagine, la nivelul unde este patratul rosu, acolo sunt cam 3 metri inaltime. Masina care le transporta poate ajunge pana in buza cladirii. Coletele sunt prea mari pentru a fi introduse prin interior, pe scari. Ele incap insa prin fatada, acel patrat rosu este un panou de sticla care poate fi scos afara temporar. Coletele trebuie ridicate pana la acel nivel, trebuiesc impinse in interior si apoi coborate vreun metru, deoarece latura de jos a acelui patrat nu este nivelul podelei incaperii interioare, ci cam la 1 metru deasupra.
Aveti idee ce utilaje sunt necesare pentru asa ceva?
Multumesc.
In poza , este usa de garaj sau e zid ? Cel mai simplu e sa decupezi daca e zid si sa faci intrare sau daca e usa de garaj , ai rezolvat deschizand-o !

Attached Files

  • Attached File  q.png   1.1MB   74 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate