Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa ridic 700kg la 3 metri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
acum am recit 700kg, si matizu e mai greu.
pai cativa "baieti" mai fortosi si motivati il iau pe sus si fug cu el pe scari...
eu aveam in cap ceva de minim 5tone...

Edited by arg, 10 March 2019 - 00:09.


#74
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Probabil n-au spatiu de manevra, ca sunt voluminoase.

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
baietii de la mine se misca cu moto de te doare capu, cel rapid pune piesa da 3t cu precizie de cativa cm dar le mai si tranteste, celalalt (cel lent) zici ca muta fulgi nu 3t... cand am vazut ca cu acelasi moto pune aceasi piesa la fix de zici ca-i pusa cu subleruu m-a luat durerea de cap.

#76
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Faci o constructie gen batator de covoare cu o grinda solida pe care culiseaza fata spate adica din afara in cladire pe o sanie de care este prins un palan .doua din picioare sunt in exteriorul cladirii la o distanta care sa iti permita sa bagi sub ce ai de ridicat iar celelalte doua picioare in interiorul cladirii pana dupa acel hop plus lungimea utilajului.poate acea grinda  cu caruciorul mobil o poti inchiria si faci numai suportul dedicat.flambarea o poti rezolva si empiric cu mai multi popi metalici pe care ii tot muti pe masura ce intri in cladire.sper ca m-ai inteles ca idee

#77
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^ar fi o varianta, ideea asta, dar structura metalica trebuie calculata temeinic, pentru cu ai vrea sa-ti cada, chiar si de la 1m, utilaj de ceva milioane....
Problema ar fi ca trebuie sa te incadrezi cu structura in 50cm, adica un profil HEA 210 pentru sina pe care va aluneca un carucior in care pui coletul cu un stivuitor sau telehandler...
Cum spune colegul, afara sa fie o structura cu doua cadre, cu distanta mai mare decat lungimea celui mai mare colet..., , inaltimea de 3m (structura trebuie sa fie destul de bine rigiidzara (asta ti-o calculeaza un inginer mecanic), inauntru vei avea tot asa, 2 cadre dar de inaltime mai mica.... Distanta intre cadrele exterioare si interioare, o determini astel incat coletul sa "aterizeze" unde ai nevioe...
Pentru mai mare siguranta, pot sa fie doua sine pe care sa mearga caruciorul...

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema e structura aia are nevoie de aviz iscir iar ala o sa coste mai mult chiria la moto, liza si 30 boxpaleti.

#79
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Structura nu are nevoie de aviz, pentru ca nu ridica nimic.

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca gresesti, se autorizeaza toata instalatia, inclusiv structura de rezistenta.

acum am in lucru un portal rulant si hanar nu am cum sa-l avizez. ma rog o sa trebuiasca sa pun mana pe carte (normative) si sa vad care cum e problema si sa sun la iscir

Edited by arg, 10 March 2019 - 12:52.


#81
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Daca instalatia are un mecanism care ridica omsarcina, se supune normelor iscir.
Ce am propus eu nunare asa ceva. Caruciorul este doar carucior care transporta ceva, si care este incarcat cu ajutorul unui telehandler (autorizat)
Si oricum, structura este de unica folosinta, nu pentru uz curent sau ocazional.

Portalul tau, daca are un element de ridicat, troliu/vinci, se incadreaza la macara pe cale rulanta....

#82
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006
Camion cu hiab.
Meri la compania de apa/canal de care apartii. Se inchiriaza si operatorul in genere e experimentat pe sarcina mare, 700 kg nu e o problema.

#83
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Si ce face au aia???

Edited by danutzu_1069, 10 March 2019 - 17:35.


#84
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Utilajul ca utilajul , dar trebuie operator bun , cum este macaragiul asta din poza , de a reusit sa bage bratul printre toate cablurile ...

Attached Files



#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bratul nu e printre cabluri, e pe sub ele.

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma cum ai facut ?

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Initiatorule, mai raspunzi cu ce ai rezolvat ?

#88
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpisoiu2, on 09 martie 2019 - 13:21, said:

Salutare,
probabil au contractat o firma.

#89
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as pune cutia in interior cu un motostivuitor,rezemata in extreme pe 2 coloane de paleti goi apoi as scoate pe rand cate un palet cu ajutorui unui cric hidraulic.

#90
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Multumesc pentru sfaturi, nu mai e nevoie de altele.
Am spus si anterior ca achizitia acestor utilaje este un proces lung.
Daca se va intampla, va fi peste cateva luni de zile deoarece sunt foarte multe aspecte care mai trebuiesc rezolvate, bransamente energie, autorizatii de mediu, etc. Transportul marfii dureaza si ala 2-3 luni, etc.
Daca voi ajunge sa aplic sfaturile de mai sus, va fi in a doua jumatate a anului asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate