Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Adevarul despre radiatiile telefoanelor mobile si retelelor wireless

* - - - - 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
107 răspunsuri în acest subiect

#37
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postcaiuscorneliu, on 20 februarie 2019 - 13:59, said:

Păi tocmai, de frecvență. Ionizante, neionizante, știi tu. Știi că undele luminoase au frecvență mult mai mare decât cele radio? Deci, lumina e mai nocivă decât telefonul, nu?
https://www.google.r...D0wW-CRA_tBoSLg
- Începînd de la UV îndepărtat în sus, da. Arată bine în acel document frecvențele, este vorba de benzi intermediare pe care le suportăm și care-s excepția, IR, vizibilă și UV apropiat, restul ”fac buba” mai mare cu cît cresc în frecvență. Pe de altă parte, sînt multe substanțe distruse sau descompuse chiar de către lumina vizibilă dar nu de undele radio, ca unele mase plastice (tipic PVC lăsat la soare) sau apa oxigenată. Evident, vorbim de intensități moderate, nu de lasere.

Editat de silverflower, 20 februarie 2019 - 14:28.


#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostOxigen1234, on 20 februarie 2019 - 13:43, said:

inca se gasesc unii sa-si faca case sub liniile de inalta tensiune (aia inalta de le auzi cum bazaie si sub ele ti se scoala parul in cap) - nu e dracul asa de negru

da, eu cred ca nu e bine, dar cred ca telefonul te omoara intai prin stresul pe care il primesti prin el, abia dupa aia te omoara de cancer de la radiatie la creier

totusi pe primul loc la deces sunt bolile cardiovasculare, nu?

daca vorbesti la telefon cu orele ar fi bine sa ai o casca cu fir, ca si asa se incinge tel ca dracu, mai bagi si radiatii langa creier, cantitatea de iradiere in convorbire e imensa fata de aia "in asteptare", macar cu asta se poate incepe

evident primul pas e sa nu bagi capul in cuptorul cu microunde
Preferabil fără fir, firul numai bine aduce o parte din semnal mai aproape de tine. Semnul mult mai puternic ca un Bluetooth.

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Pe scurt, și doamna recunoaște că sunt probleme cu studiile, a pune un telefon mobil într-un stup este stupid, poate albinelor nu le place zgomotul sau plasticul, nu ai control asupra tehnologiilor e acces folosite, etc. Este nevoie de studii serioase, nu o joacă de copii, cum și dânsa recunoaște.

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.776
  • Înscris: 13.06.2004

View Postatupi, on 20 februarie 2019 - 14:08, said:

Pe ce frecventa emite RRA in AM si pe ce frecvente merge GSm ul 4G sau 5G? In timpul studentiei la fac de Electronica am stat la caminul Leu si eram bombardat de RF, pe o raza de cateva sute de metri aveam Tv Sigma, Tv Amerom, Radio RFI, Antena1, Radio Romantic si pot spune ca aveam permanent somnolenta, niciodata nu am dormit atat de mult ca in zona aia. Pana acum sunt ok.
Ne mai povestea un Inginer de la Harris (cei care se ocupa cu linkuri de microunde) ca e cunoscut ca cei care lucreaza in domeniul asta fac numai fete cand procreeaza.
Nu e de ignorat domeniul asta.
In Elvetia stiu ca o iau razna aia cu preturile la imobiliare cand le instaleaza in apropiere o antena gsm, le scad preturile la imobiliare instant

Păi ce căutau Radio Romantic şi Antena 1 în zona aia?   :mellow:

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012
populațiunea tre ținută-n frău, deci avem de ales din 2 rele:
-murim de bunăvoie de: cancer, AVC, ciumă, leptră, infarct, bacilul auriu, SIDA, gripă (mai nou) etc
-o punem de-un răzbel mondial sau universal

sigur că alegem să murim cu sufletu-n rai!

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.838
  • Înscris: 07.02.2003

View PostImperathor, on 20 februarie 2019 - 13:21, said:

Iar povestile alea nemuritoare cu canceru'?
Da... si culmea e ca tot in Australia a fost efectuat si cel mai amplu studiu in domeniu ce se intinde peste 20 ani si care nu a relevat vreo legatura intre cancere si telefoane... eu cred ca este doar o retorica nestiintifica asemeni cum au antivaccinistii cu niste pioni alarmisti prin diverse universitati.

Aici studiul in rezumat:
https://www.arpansa....d-brain-cancers

"New Australian study finds no link between mobile phone use and brain cancers"

View Postborhot, on 20 februarie 2019 - 13:16, said:

Va propun sa urmariti o abordare stiintifica a unei probleme actuale despre care se vorbeste destul de putin in mass-media
Uite mai sus abordarea stiintifica nu aia de pe youtube...

Editat de andreic, 20 februarie 2019 - 15:45.


#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 13:53, said:


Nici țigara nu omoară pe loc, nu întotdeauna, dar e dovedit că provoacă cancer.


man, nu-i prea așe!
fiecare o mierlim din cauza „organului” cel mai sensibiloz din noi
am avut o strămătusă care a făcut pneumonie la fo 20 de ani (imediat după marele răzbel)
doctorii nu i-au dat nicio șansă
a scăpat
atunci doctorul de serviciu i-a recomandat să plece la măsa acasă - în slănic PH și să nu știe de țigară
(ea era atrunci în pitești)
1.n-a plecat nicăieri - a murit în pitești la 66 de ani
2.a fumat un pachet de carpați făr'de filtru zi de zi
3.a murit de infarct (deoarece în ultimii ani, după fiece țigară lua un antinevralgic - că o durea capul)

toți avem cunoștințe care fumează bine mersi la 80 de ani
toți avem cunoștințe care nu fumează, dar au făcut cancer

toți avem un punct slab! ACOLO va ataca boala, și de acolo ți se va trage plecarea spre (hihi) înaltul cerului
unii-s duși cu capul, alții au ceva cu oasele, mulți mor de plămâni, mai mulți de inimă

apropo: ați mai auzit pe cineva să aibă ulcer/ulcer perforat/duodenal/etc???
pe vremurile celelalte 35 % din internări erau pt cetățeni ce vomau sânge dimineața pe-nserat...

#44
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcaiuscorneliu, on 20 februarie 2019 - 13:59, said:

Păi tocmai, de frecvență. Ionizante, neionizante, știi tu. Știi că undele luminoase au frecvență mult mai mare decât cele radio? Deci, lumina e mai nocivă decât telefonul, nu?
https://www.google.r...D0wW-CRA_tBoSLg

Nu stiu boss, nu stiu cum e facuta celula vie, si oricum n-am nimic impotriva sa se mai rareasca populatia. Te invit prin traficu din Bucuresti, sa vezi cum arata infernu live.
Eu ma minunez cum rezista ciorile si cotofenele si porumbeii si sobolanii prin Bucuresti, trebuie ca Mniezo are el un plan si pentru noi.

Editat de criztu, 20 februarie 2019 - 16:01.


#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.118
  • Înscris: 18.12.2007
Se adapteaza, e simplu.

#46
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.642
  • Înscris: 26.03.2008
Codul genetic uman are un ceas. Cand suna ceasul facem loc generatiilor urmatoare. Daca ceasul suna devreme inseamna ca purtatorul avea codul defect. Asta inseamna evolutie.

#47
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.683
  • Înscris: 22.01.2015
Gata,m-am decis. Trec pe Winnetou style-mesaje cu fum. Si o paturica sa despart norisorii!   Acum daca e sa cred tot ce zic doctorii/cercetatorii ca-mi provoaca o moarte grabnica ma dau dreq .Incep sa dorm in congelator,imit broasca aia din Alaska de ingheata iarna si primavera e zburdalnica.

#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 13:31, said:

Eu aș pune mai mare preț pe cuvântul unuia care e Doctor în ceva, nu pare a avea interes financiar în a te trage de mânecă să îți dea un sfat, decât în părerea lui useru X care știe el că e bune domne că nu face rău.



Așa au zis și de țigări la început că sunt ok că nu fac rău, până când a fost scandal cu cowboyul din reclama de la Marlboro care a făcut cancer de la ele.
A facut cancer de la reclame, ca fuma 2 pachete in 30 de minute de filmare pentru o reclama de 10 secunde!Posted Image

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 14:57, said:


Păi ce căutau Radio Romantic şi Antena 1 în zona aia?   Posted Image
la momentul ala emitatoarele erau pe Apaca

#50
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostPatefon, on 20 februarie 2019 - 14:05, said:

Nu. Telefonul “asculta” o banda de frecvente (ca orice radio) cand nu vorbesti.
Telefonul nu doar "ascultă" . Nu e ca la radio .

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmyshyk, on 20 februarie 2019 - 17:30, said:

A facut cancer de la reclame...

Bine dracu că ai zis să nu mă mai uit la TV că dau milogii ăia numai reclame.

#52
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
1.Cancerele au o etiologie multi-factoriala, stim destul de multe despre cancere dar de fapt inca destul de putin.
2. Daca dr. acela ajungea la concluzia ca telefoanele nu produc cancer era un rezultat care nu prea starnea nici un interes, asa este ceva mult mai de efect si cu mult mai multa expunere media pentru respectivul ...  N-am stat sa citesc si n-am idee cat de riguros a fost studiul dar trebuie sa avem in vedere totusi si punctul 1.

#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.456
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgushpi, on 20 februarie 2019 - 15:37, said:

populațiunea tre ținută-n frău, deci avem de ales din 2 rele:
-murim de bunăvoie de: cancer, AVC, ciumă, leptră, infarct, bacilul auriu, SIDA, gripă (mai nou) etc
-o punem de-un răzbel mondial sau universal

sigur că alegem să murim cu sufletu-n rai!

Dacă ai oleacă grijă de sănătate și respecți niște reguli de bun simț nu mai e mare scofală să prinzi sau să depășești 80 de ani. Speranța de viață în Țările Române era de 36 de ani în 1800? Deci, de unde lamentările și spaimele astea?

Editat de caiuscorneliu, 21 februarie 2019 - 08:47.


#54
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Undele electromagnetice pot avea efecte distructive  in anumite conditii , cantitate , frecventa, modulare.
Cautati `efectul philadelfia` sau `arme psihotronice`, `proiectu pandora`

Quote

Sunt cunoscute diverse cazuri de acţiuni psihotronice, dintre care se pot menţiona bombardamentul Ambasadei SUA din Moscova cu microunde în 1972, când s-a îmbolnăvit de leucemie sau cancer peste 70 la sută din personalul ambasadei, între care şi ambasadorul Jack Anderson, majoritatea murind în scurt timp. Datele au fost dezvăluite cu ocazia deconspirării Proiectului „Pandora” de către CIA.

Puterile folosite in jur de 5-15 MW nu  nu se pot compara cu max 2 w la emisia catre o celula  aflata la limita de comunicare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate