Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Mâncare în zona Bucovinei, in urma cu 500 de ani.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna.
Sunt din zona Bucovinei și mă interesează ce mâncau străbunii mei.
Vreau sa mă documentez, sa citesc și să cultivăm acasă produsele dinainte de a apărea porumbul sau cartoful.
Și pentru că se apropie timpul pt a săpa și cultiva, vreau sa dedic o parte din timpul meu pt a procura din resurse proprii , ceea ce mâncau strămoșii noștri în urma cu 500 de ani.
Acum carnea de oaie și vita sau porc și păstrăv , deja o am .
Mai greu cu vânatul.
Cas sau brânză și produse lactate, iar nu-i problema.
Găini și ouă sunt.
Grau se poate procura , la fel și faina.
Se știe că începând cu luna octombrie, bucovinenii coborau cu plute de lemn sau care cu scândură tăiată la trașcă și o schimbau pe saci cu faina pt iarna.
Sau grau pt găini .
Doar marii gospodari țineau porci.
Oaia era la mare căutare, și mai puțin vaca.
Apoi mierea era mai in toate satele.
Fructele de pădure puse la uscat, și "bureții" că hribul și altele .
Ce altceva mai cultivau?
Ce puneau în pământ?
In locul cartofului , ce mâncau?
Pt că într-o lume în care mănânci mâncare din capătul celălalt al lumii , organismul nostru nu sa obișnuit cu explozia de calorii, și vitamine in plus .
Știm că țăranul român , era obișnuit cu mâncare sărăcăcioasă.
Am căutat , dar nu am găsit mare lucru.
Foarte multe relatări despre cei de la câmpie.
Însă nu și cei din zona montană gen cei din Vatra Dornei, sau Câmpul Lung Moldovenesc.


#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Una peste alta, speranta medie de viata acum 500 de ani era de vreo 40 de ani (pentru cei norocosi).
Asa ca, sa-i dam inainte cu ceafa de porc Posted Image Romaneste!

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
pai in primul rand, cred ca trebuie sa renunti la sare. pe vremea aia sarea cred ca era mai rara decat carnea, pt populatia obisnuita.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008
Probabil napi, morcovi, ceva terci din ovăz, varză, sfeclă.

Edited by iladi, 19 February 2019 - 23:23.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
mamaliga de mei

Attached Files



#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite o reteta de sarmale mai deosebita:
Sarmale cu urdă

În fiecare anotimp, Bucovina are specificul şi frumuseţea ei care atrage turişti din toată lumea, iar specificul culinar ţine cont de momentul din an deoarece unele reţete se pot pregăti doar într-o anumită perioadă. Ei bine, la sfârşitul primăverii, după 15 mai, atunci când ciobanii adună oile sătenilor, îmbracă straie populare şi păşesc în sunetul trâmbiţei către munţii ce le vor deveni casă până la sfârşitul toamnei, se fac primele sarmale cu urdă din an. Nu mică este mirarea turiştilor când află ce au pe masă, mulţi dintre ei cunoscând reţete de sarmale diversificate - cu carne, peşte, ciuperci sau legume, însă nu şi reţeta cu urdă. Gospodine desăvârşite, bucovinencele fac „din ochi“ bucatele şi nu ţin cu stricteţe cont de gramaje, însă ne-au împărtăşit reţeta sarmalelor cu urdă garantându-ne că vor ieşi gustoase: orez – o căniţă – aproximativ 250 g urdă – 500 g, ceapă – 4 buc. (mai mari), ulei – 200 ml, morcov – 3 buc., bulion – 1 lingură, mărar – o legătură, varză/foi de sfeclă şi condimente – piper şi sare după gust sunt ingredientele necesare pentru a realiza sarmale de poveste.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nu stiu cum traiau oamenii din trecut fara ciocolata. Eu fac urat daca nu mananc. Si am o burta ca o minge de plaja.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca au 500 de ani, inseamna ca sunt expirate de mult :P

Sunt unii care nu pricep ca gastronomia, ca si limba, e un organism in continua schimbare, supus variatelor influente. Asa cum nu se mai vorbeste ca acum 500 de ani, nici nu se mai mananca la fel ca atunci. Treziti-va si lasati prostiile!

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Nu cred ca vrei sa mănânci ca acum 500 de ani :).

#10
fechetm

fechetm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2006
Probabil nu mancau mare lucru. Este adevarat ca la 1600, la Versailles deja se inventase croissantul.
Ai putea să încerci să cultivi un grau antic. Se numeste Einkorn, și mai sunt si alte specii antice, probabil asemanatoare cu ce mancau strabunii nostri.
Din pacate exista foarte putine documentari gastronomice din acea perioada, dar daca gasesti ceva inscrisuri, sa ne anunti si pe noi.

View PostKlaudio, on 19 februarie 2019 - 22:33, said:

Una peste alta, speranta medie de viata acum 500 de ani era de vreo 40 de ani (pentru cei norocosi).
Asa ca, sa-i dam inainte cu ceafa de porc Posted Image Romaneste!

Asta nu inseamna nimic. Speranța de viață era mică din cauza mortalității infantile ridicate. Motiv pentru care făceau foarte mulți copii. Însă dacă treceai de 10-15 ani, și dacă nu aveai de mers la vreun război, era destul de probabil să trăiești 70 de ani, sau poate mai mult.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postredbotos, on 19 februarie 2019 - 21:56, said:

... vreau sa dedic o parte din timpul meu pt a procura din resurse proprii , ceea ce mâncau strămoșii noștri în urma cu 500 de ani.
Acum carnea de oaie și vita sau porc și păstrăv , deja o am .
Nu mancau porcul de ferma pe care il mancam noi astazi.
Mancau un porc cu mai multa grasime, in genul Mangalitza ori Stocli.
Chestia interesanta e ca de prin 2010 medicina o realizat ca nivelul lipidelor serice (in plasma sanguina) depinde foarte putin de regimul alimentar, si foarte mult de "tiparul" activitatii hepatice, si ca grasimea animala cu acizi grasi saturati este sanatoasa, fiind o sursa pentru sinteza de HDL.

Oamenii din zona montana aveau o alimentatie bazata pe lactate, carne, fructe de padure.
Uita-te la bucataria bavareza, de exemplu: friptura de mistret cu gem de afine si coacaze... :)

Cereala consumata in general de taranime in perioada respectiva era meiul.

View Postborn2lose, on 19 februarie 2019 - 22:46, said:

pai in primul rand, cred ca trebuie sa renunti la sare. pe vremea aia sarea cred ca era mai rara decat carnea, pt populatia obisnuita.
Sarea era principalul conservant si pentru branza, si pentru carne. Ca frigidere, mai rar...

View PostFreddy12, on 19 februarie 2019 - 23:53, said:

Uite o reteta de sarmale mai deosebita:
Sarmale cu urdă
In general populatia de la munte pune branza in toate mancarurile...

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
totdeauna in zona de deal si munte s-a trait mai bine ca la campie.

si sa spui ca speranta de viata era de 40 de ani, e cea mai mare gogoasa.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
era de fapt chiar mai mica.

#14
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004

View Postrich1974, on 20 februarie 2019 - 08:54, said:

totdeauna in zona de deal si munte s-a trait mai bine ca la campie.

si sa spui ca speranta de viata era de 40 de ani, e cea mai mare gogoasa.

Cu prima afirmatie sunt de acord cu tine.

Referitor la a doua, informeaza-te un pic, inainte sa emiti judecati de valoare. Vezi ca ai niste grafice mai pe la mijlocul paginii.
https://ourworldinda...life-expectancy

Edited by Klaudio, 20 February 2019 - 09:26.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
In urma cu 500 de ani ?
De ce nu cu 5000 ...

Am citit o carte - nu mai stiu cum se numea - dar era vorba despre alimentatia la romani acum 100 de ani
Din memorie;
Se manca mamaliga cu mamaliga. Paine rar de tot si numai la sarbatori
In rest - la greu - ştir, podbal, frunze de sfeclă,  hrişcă, mei, bob, ulei de cânepă, jufă (se obtine din sămânţă de cânepă), ciuperci, pastai, ceapa, usturoi.
Carne - mai rar - regimul era aproape exclusiv vegetarian
Pentru un aport de calorii se consumau melci, raci, scoici.

Doar boierii consumau carne mai des restul, care erau mai rasariti, cresteau animale sa le vanda.
Nu le mancau decat foarte rar - la sarbatori

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
regimul asta de viata vegetarian a venit pe fondul dezvoltarii agriculturii comerciale, in momentul in care taranii isi vindeau ce produceau mai bun pentru o bruma de bani.
daca am avea documente ar trebui sa facem comparatie cum a evoluat situatia pe cel putin 1000 de ani in urma. probabil ca vom avea niste surprize.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca asta confunda mincatul ca la tara cu mincatul din evul mediu.
In evul mediu se minca cam ca in lumea a 3 a acum. O data da, de doua ori nu. Era mizerie, ciuma, scorbut si alte boli de care noi nici nu stim. Nu exista aproape nici un aliment vegetal cultivat in forma pe care o stim noi. Nu existau rosia, cartoful, ardeii iuti, porumbul, mai toate mirodeniile. Fructele nu aratau deloc similar cu ce avem noi, erau mici si acre.

View Postrich1974, on 20 februarie 2019 - 09:41, said:

regimul asta de viata vegetarian a venit pe fondul dezvoltarii agriculturii comerciale, in momentul in care taranii isi vindeau ce produceau mai bun pentru o bruma de bani.
daca am avea documente ar trebui sa facem comparatie cum a evoluat situatia pe cel putin 1000 de ani in urma. probabil ca vom avea niste surprize.


Exista documente. Se cheama cimitire.
De altfel la populatiile germanice exista documente pe bune.

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postrich1974, on 20 februarie 2019 - 08:54, said:

si sa spui ca speranta de viata era de 40 de ani, e cea mai mare gogoasa.
E statistica.
Infectiile nu prea aveau tratament, traumatismele erau la ordinea zilei etc.
Plus ca nu aveai nici ambulanta.

View PostNaijax, on 20 februarie 2019 - 09:35, said:

In urma cu 500 de ani ?
De ce nu cu 5000 ...

Am citit o carte - nu mai stiu cum se numea - dar era vorba despre alimentatia la romani acum 100 de ani
Din memorie;
Se manca mamaliga cu mamaliga. Paine rar de tot si numai la sarbatori
In rest - la greu - ştir, podbal, frunze de sfeclă,  hrişcă, mei, bob, ulei de cânepă, jufă (se obtine din sămânţă de cânepă), ciuperci, pastai, ceapa, usturoi.
Carne - mai rar - regimul era aproape exclusiv vegetarian
Pentru un aport de calorii se consumau melci, raci, scoici.

Doar boierii consumau carne mai des restul, care erau mai rasariti, cresteau animale sa le vanda.
Nu le mancau decat foarte rar - la sarbatori
Se manca destul de mult vanat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate