Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema spirituala / blestem sau ....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Sunt botezata ortodoxa, dar nu sunt practicanta activa. Dupa o perioada in care am locuit in Italia si am participat la slujbe catolice, ma regasesc aproape de aceasta credinta fara a fi formalizat asta - nu m-am botezat din nou. Poate din ezitare de a face pasul asta.

Probelema mea e asa: in familia mea se pot gasi in ultimele 2-3 generatii exemple de lucruri care au mers catastrofal de prost desi nu era niciun motiv clar pt asta - in general situatii de ordin personal dar nu numai.

Acum vreo 2 ani o ruda iese la o masa cu niste colegi indepartati. Dupa ceva pahare - un preot orotdox ii zice : Tu esti blestemata fiica mea, legat de niste pamanturi acum 100 de ani de x - nu o cunoastem.
ca sa te dezlegi trebuie sa tii post nu stiu cate saptamani, sa mergi la slujbe la biserica la la... era o povestioara aici, am uitat detaliile.
Nu stiu daca asta e cel mai bun loc sa postez dar as vrea niste pareri.

Sunt intr-un moment rau din viata mea si incep sa ma gandesc ca poate e adevarat. Problema e ca nu prea cred in practicile ortodoxe cum am fost eu botezata - ci mai degraba ma regasesc in biserica Catolica.

Deci... ce valoare ar avea sa urmez sfaturile acelui om fara a crede cu adevarat in ele? De altfel nici nu le mai retin exact din ce mi s-a povestit.

Ce sa fac? Sigur ca nu exista o analiza a singelui gen da ai fost blestemata cu microbul X si aici e reteta dar ca idee....

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
dupa citeva pahare, de obicei preotii (si nu numai) sint mult mai vorbareti decit fara. si mai inventivi...

de tine depinde daca sa crezi in prostii sau le dai reject...

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dupa cateva pahare, preotul orotdox era beat
La fel de beat era si cel caruia i se adresa

Cum puteti pleca urechea la asemena prostii ?
Pana la urma ce vrei de fapt ?
Sa treci la catolici ? Go ahead dar, e o alegere proasta

Cea mai buna alegere ar fi sa renunti de tot la religie

#4
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:14, said:

Probelema mea e asa: in familia mea se pot gasi in ultimele 2-3 generatii exemple de lucruri care au mers catastrofal de prost desi nu era niciun motiv clar pt asta - in general situatii de ordin personal dar nu numai.
Valabil pentru orice familie. Se numeste viata.
Majoritatea trec peste probleme. Altii ajung la exorcizari si vodoo. Care crezi ca sunt mai castigati?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:14, said:

Sunt intr-un moment rau din viata mea si incep sa ma gandesc ca poate e adevarat. Problema e ca nu prea cred in practicile ortodoxe cum am fost eu botezata - ci mai degraba ma regasesc in biserica Catolica.

Deci... ce valoare ar avea sa urmez sfaturile acelui om fara a crede cu adevarat in ele? De altfel nici nu le mai retin exact din ce mi s-a povestit.

Ce sa fac? Sigur ca nu exista o analiza a singelui gen da ai fost blestemata cu microbul X si aici e reteta dar ca idee....

Pai.. daca tot ai trecut la catolici, mergi si discuta problema asta cu un preot catolic... Daca n-ai incredere in ce ti-ar putea spune... de ce ai mai schimbat macazul?  E mai cool sa fii catolic decat ortodox sau ce?

Blestemele si alte chestii legate de destin nu se rezolva toate printr-o simpla scufundare in cadelnita.. procesul e unul mai anevoios, cere timp si sacrificii.
Daca esti o persoana religioasa, discuta cu preotul daca nu .. cauta un psiholog, un guru new-age sau variante.

Edited by rosix, 13 February 2019 - 12:33.


#6
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:14, said:

Sunt botezata ortodoxa, dar nu sunt practicanta activa. Dupa o perioada in care am locuit in Italia si am participat la slujbe catolice, ma regasesc aproape de aceasta credinta fara a fi formalizat asta - nu m-am botezat din nou. Poate din ezitare de a face pasul asta.

Probelema mea e asa: in familia mea se pot gasi in ultimele 2-3 generatii exemple de lucruri care au mers catastrofal de prost desi nu era niciun motiv clar pt asta - in general situatii de ordin personal dar nu numai.

Acum vreo 2 ani o ruda iese la o masa cu niste colegi indepartati. Dupa ceva pahare - un preot orotdox ii zice : Tu esti blestemata fiica mea, legat de niste pamanturi acum 100 de ani de x - nu o cunoastem.
ca sa te dezlegi trebuie sa tii post nu stiu cate saptamani, sa mergi la slujbe la biserica la la... era o povestioara aici, am uitat detaliile.
Nu stiu daca asta e cel mai bun loc sa postez dar as vrea niste pareri.

Sunt intr-un moment rau din viata mea si incep sa ma gandesc ca poate e adevarat. Problema e ca nu prea cred in practicile ortodoxe cum am fost eu botezata - ci mai degraba ma regasesc in biserica Catolica.

Deci... ce valoare ar avea sa urmez sfaturile acelui om fara a crede cu adevarat in ele? De altfel nici nu le mai retin exact din ce mi s-a povestit.

Ce sa fac? Sigur ca nu exista o analiza a singelui gen da ai fost blestemata cu microbul X si aici e reteta dar ca idee....
Obscurantism obtuz tipic ''horror-to-dox'' , tipic feminin , uite o avertizare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sY3bQ-aZiCg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 13 February 2019 - 13:02.


#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Trecerea la catolici nu inseamna ca te boteaza din nou.
Ai fost deja botezata punct. E valabil acel botez si la catolici.
Cat despre blesteme si povesti la betie cu popi ortodocsi.... Hmmm, exact: povesti.

#8
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Daca este blestem pe familie nu ai ce sa faci.
Blestemele pe familie dispar doar dupa prima generatie.
Exemplu: cineva a blestemat-o pe maica-ta => tu suporti consecintele,dar copilul tau (daca ai) nu va fi afectat.
De blestem poate scapa doar cel care este blestemat sau urmasii copiilor celui blestemat(nepoti etc).

PS: nu baga in seama carcotasii care fac mistouri pe aici, ca sant saraci cu duhul si au impresia ca se pricep la toate dar defapt nu stiu nimica

Eu am o vecina care a avut pamant si dupa ce s-au dat legile acelea pt hoti cineva i-a furat pamantul in acte.Femeia l-a blestemat si apoi fata hotului a murit intr-un accident de masina. Fata saraca nu a avut nici o vina dar nu ai ce sa faci ca asa functioneaza blestemele

Edited by giovani_x7, 13 February 2019 - 12:42.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Clar . esti blestemata !

#10
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Din cate am retinut eu de la bunica blestemurile legate de pamant merg pana la a 7a a generatie si poti scapa de ele cu post si rugaciune.

#11
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Conform povestii spuse de acel om, bunica mea sau parintii ei au fost blestemati pe 7 generatii.

Bunica spunea mereu ca a fist blestemata dar nu stiu detalii.

Nu am trecut ca catolici, ci ma simt mai aproape de Dzeu intr-o biserica catlica si merg la eide cate ori pot pt rugaciune.
Nu am preot catolic.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:44, said:

Conform povestii spuse de acel om, bunica mea sau parintii ei au fost blestemati pe 7 generatii.

Bunica spunea mereu ca a fist blestemata dar nu stiu detalii.

Nu am trecut ca catolici, ci ma simt mai aproape de Dzeu intr-o biserica catlica si merg la eide cate ori pot pt rugaciune.
Nu am preot catolic.

Mergi la un descantec autorizat, ceva...  Intrebarea mea ramane, de ce ti-ai mai schimbat Biserica, religia.. daca tot crezi in vraji si blesteme?  De ce nu te-ai adresat direct la personal "autorizat" in acest sens?

#13
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Astea se intampla doar celor saraci cu duhul.
2. Cand schimb echipa, se supara suporterii.

Mie un calugar dásta bagacios mi-a spus ca o sa iau o femeie stearpa, care o sa ma nenoroceasca.
I-am zis ca daca mai scoate un sunet, isi va culege dintii in batista.

Am 3 copii si 5.5 nepoti, iar nevasta a fost norocul vietii mele timp de mai bine de 40 de ani.

Edited by Ahasverus, 13 February 2019 - 12:50.


#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 giovani_x7, on 13 februarie 2019 - 12:40, said:

PS: nu baga in seama carcotasii care fac mistouri pe aici, ca sant saraci cu duhul si au impresia ca se pricep la toate dar defapt nu stiu nimica

1. multumesc. de fapt nu!
2. cum era vorba aia? fericiti cei saraci cu duhul?
3. vezi ca sintem aproape de anno domini douazeci-douazeci. blestemele numai sint la moda...

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Daca te regastesti mai bine in catolicism, mergi asa. Nu te lua dupa toate prostiile pe care le debiteaza unii. Fata de biserica ortodoxa, cea catolica e mai ancorata in realitatile moderne, nu cred ca o sa auzi la ei tampenii d-astea mistice.

Edited by george_alexandru, 13 February 2019 - 12:52.


#16
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Preferinta mea pt cultul catolic e o optiune personala si o am dinainte de povestea de care va zic. De vreme ce nu am facut ceva oficial, pot eu spune ca mi-am schimbat credinta?

Revenind la intrebare - nu merg la vrajitoare si alte asemenea. Nu cred in ele. Ma gandeam sa tin acele posturi spuse de acel om demult in speranta ca viata mea se va imbunatati.
Problema spirituala ramane: de vreme ce eu nu mai cred in ritul ortodox, ce valoare are sa le tin conform acelui rit? Ce spun catolicii legat de asta?

Sau mai simplu - recomandari de preot/biserica catolica in Bucuresti, deschis si ancorat in sec 21.

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Hai sa-ti explic cum e cu blestemele. Daca bei peste masura esti blestemat sa nu te mai poti tine bine pe picioare. In asta consta blestemul. In alte "blesteme " sunt doar invidia, rautatea, obraznicia unora.

#18
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
ai scris ca te simti mai aproape de Dumnezeu intr o biserica catolica. Cum vine asta? Este Acelasi Dumnezeu, problema e la tine, trebuie sa fi  aproape de EL oriunde. Blestemele exista si vor exista, atat pot oamenii aceste fiinte superioare sa faca- doar rau ! Doar cu ajutorul unui preot  si tu,te poti  scapa de energia negativa, nu merge la vrajitoare, vei plati scump, nu ca bani. Te ai gandit ca aceste incercari iti sunt date ca sa inveti sau sa schimbi ceva la tine?Sau sa platesti . Nimic nu este intamplator, si nici coincidente nu exista.Ai incredere si credinta si vei  vedea drumul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate