Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Problema spirituala / blestem sau ....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

View Postmario_bril, on 13 februarie 2019 - 19:57, said:

Biserica Catolica a anuntat, spre entuziasmul unor credinciosi si mirarea altora, reintroducerea faimoaselor "indulgente".
Teoria indulgentelor, pe care a primit-o Biserica romano-catolica, este falsa, si orientalii nu considera ca adevarata teoria dupa care meritele Mantuitorului, ale Fecioarei Maria si ale Sfintilor ar forma un tezaur, pus la dispozitia papei, care le intrebuinteaza pentru cine crede si gaseste cu cale, chiar cand aceste persoane sunt decedate. Teoria indulgentelor a fost o specula in Biserica Romei, si scandalurile, provocate de ea, dovedesc destul rautatea si pericolele de care era inconjurata.
In tot cazul, daca papa are dreptul de a ierta pe cine voieste pe temeiul meritelor supra-abundente ale Mantuitorului, Sfintei Fecioare si Sfintilor, atunci nu se pricepe deloc invatatura despre faptele bune, care n-au nici o ratiune, fara de puterea papei.
Posted Image Teoria îmbogățirii Posted Image este cel puțin la fel de dragă și pentru ''ho-ho-rientalii gravprostalnici ieuroupeni'' Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mfxzzp8E4C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmario_bril, on 13 februarie 2019 - 19:57, said:


Biserica Catolica a anuntat, spre entuziasmul unor credinciosi si mirarea altora, reintroducerea faimoaselor "indulgente".

[i]Teoria indulgentelor, pe care a primit-o Biserica romano-catolica, este falsa, si orientalii nu considera ca adevarata teoria
Nu dau doi bani pe ce considera orientalii adica aia care au pretentia sa se roage pentru tine contra cost.
Nu e tot o forma de indulgenta si aia?
Marca tu banul, ca ma rog eu pentru tine.
Doar si Isus facea minuni tot pe bani.

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostOxigen1234, on 14 februarie 2019 - 14:57, said:

ca sa nu intrebe altii - explic aici...

un grec, de la mama lui din grecia, a fost întrebat: de ce ești ortodox?
R: pt că-i cea mai bună religie din lume; toată viața faci ce te duce capul, iar la capăt îi zici preotului: „doamne-iartă-mă!”, ăsta te spovedește/miruiește, zice „doamne iartă-l!” și GATA!

#58
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@gushpi - nu-i asa ca nu are rost sa vorbim despre agnostici si stoici?

#59
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
corect!
sincer ai folosit 2 termeni TOTAL străini mie...
(nu zice EL: fericiți cei săraci cu duhul?)
(îmi place să mă consider un fericit, oricum unul mai mare decât prea-fericitul...)

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcineva80, on 13 februarie 2019 - 12:14, said:

Sunt botezata ortodoxa, dar nu sunt practicanta activa. Dupa o perioada in care am locuit in Italia si am participat la slujbe catolice, ma regasesc aproape de aceasta credinta fara a fi formalizat asta - nu m-am botezat din nou. Poate din ezitare de a face pasul asta.

Probelema mea e asa: in familia mea se pot gasi in ultimele 2-3 generatii exemple de lucruri care au mers catastrofal de prost desi nu era niciun motiv clar pt asta - in general situatii de ordin personal dar nu numai.

Acum vreo 2 ani o ruda iese la o masa cu niste colegi indepartati. Dupa ceva pahare - un preot orotdox ii zice : Tu esti blestemata fiica mea, legat de niste pamanturi acum 100 de ani de x - nu o cunoastem.
ca sa te dezlegi trebuie sa tii post nu stiu cate saptamani, sa mergi la slujbe la biserica la la... era o povestioara aici, am uitat detaliile.
Nu stiu daca asta e cel mai bun loc sa postez dar as vrea niste pareri.

Sunt intr-un moment rau din viata mea si incep sa ma gandesc ca poate e adevarat. Problema e ca nu prea cred in practicile ortodoxe cum am fost eu botezata - ci mai degraba ma regasesc in biserica Catolica.

Deci... ce valoare ar avea sa urmez sfaturile acelui om fara a crede cu adevarat in ele? De altfel nici nu le mai retin exact din ce mi s-a povestit.

Ce sa fac? Sigur ca nu exista o analiza a singelui gen da ai fost blestemata cu microbul X si aici e reteta dar ca idee....

Daca nu faci acelasi pacat ca ruda ta, atunci nu ai de ce sa te temi. Daca incepi sa fii ortodox practicant, iarasi nu ai de ce sa te temi. Pentru ca este scris:

Numeri 14:18 ‘Domnul este încet la mânie şi bogat în bunătate, iartă fărădelegea şi răzvrătirea, dar nu ţine pe cel vinovat drept nevinovat şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam.

Iar daca nu esti ortodox practicant, atunci teme-te, chiar daca nu ai fost blestemata, ca singura te blestemi! Cat despre blestem, dupa cum vezi, dupa a patra generatie, maxim, nu mai este valabil.

Edited by Dorel666, 14 February 2019 - 16:08.


#61
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Initiatoarea oricum nu crede ce scrie in biblie, atunci care este faza cu topicul asta ?

#62
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDorel666, on 14 februarie 2019 - 16:07, said:

Daca nu faci acelasi pacat ca ruda ta, atunci nu ai de ce sa te temi. Daca incepi sa fii ortodox practicant, iarasi nu ai de ce sa te temi. Pentru ca este scris:

Numeri 14:18 ‘Domnul este încet la mânie şi bogat în bunătate, iartă fărădelegea şi răzvrătirea, dar nu ţine pe cel vinovat drept nevinovat şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam.

Iar daca nu esti ortodox practicant, atunci teme-te, chiar daca nu ai fost blestemata, ca singura te blestemi! Cat despre blestem, dupa cum vezi, dupa a patra generatie, maxim, nu mai este valabil.
Deci, teoretic, e ultima cu tinicheaua de coada. Teoretic. Daca nu e asa si propriile reguli sunt incalcate ? Nici in biblie sa nu mai ai incredere, oare ? Posted Image

View Postiulian_1976, on 14 februarie 2019 - 17:33, said:

Initiatoarea oricum nu crede ce scrie in biblie, atunci care este faza cu topicul asta ?
Faza e ca are dileme spirituale (topicul fiind deschis pe Polemici Spirituale) si i se raspunde de tipul zonei Polemici Religioase. Ea a postat corect din pc meu de vedere. De cei care raspund nu stiu daca sunt pe aria care trebuie.

Edited by Magicwisewolf, 14 February 2019 - 18:52.


#63
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMagicwisewolf, on 14 februarie 2019 - 18:42, said:

Deci, teoretic, e ultima cu tinicheaua de coada. Teoretic. Daca nu e asa si propriile reguli sunt incalcate ? Nici in biblie sa nu mai ai incredere, oare ? Posted Image



De unde stii a cata generatie este? La o suta si ceva de ani diferenta, aproape sigur a trecut de a patra generatie. Si chiar de ar fi a patra, Dumnezeu nu pedepseste pe cel nevinovat impreuna cu cel vinovat!

#64
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDorel666, on 14 februarie 2019 - 20:07, said:

De unde stii a cata generatie este? La o suta si ceva de ani diferenta, aproape sigur a trecut de a patra generatie. Si chiar de ar fi a patra, Dumnezeu nu pedepseste pe cel nevinovat impreuna cu cel vinovat!
Nu, ca atunci cand il pedepseste pe cel nevinovat se numeste altfel :
var 1 - aia e crucea pe care trebuie sa si-o duca
var 2 - "nebanuite sunt caile Domnului".

Edited by Magicwisewolf, 14 February 2019 - 20:41.


#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 14 februarie 2019 - 15:19, said:

Nu dau doi bani pe ce considera orientalii adica aia care au pretentia sa se roage pentru tine contra cost.
Nu e tot o forma de indulgenta si aia?
Marca tu banul, ca ma rog eu pentru tine.
Doar si Isus facea minuni tot pe bani.
Nu, nu este nicio formă de indulgență. Din răspunsul dat de dumneata, deduc că nu prea ai habar ce sunt indulgențele la catolici.

#66
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostMagicwisewolf, on 14 februarie 2019 - 18:42, said:

Deci, teoretic, e ultima cu tinicheaua de coada. Teoretic. Daca nu e asa si propriile reguli sunt incalcate ? Nici in biblie sa nu mai ai incredere, oare ? Posted Image


Faza e ca are dileme spirituale (topicul fiind deschis pe Polemici Spirituale) si i se raspunde de tipul zonei Polemici Religioase. Ea a postat corect din pc meu de vedere. De cei care raspund nu stiu daca sunt pe aria care trebuie.

Ok am inteles se pot invoca texte din biblie doar cand este nevoie si cand va pica mai bine, in rest este o polemica spirituiala. :)
Tot inainte...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate