Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema spirituala / blestem sau ....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Du-te unde te simti bine si unde simti ca apartii.
Personal, cred ca treaba asta cu religia e o mare minciuna, manipulare, indobitocire, etc. E valabil pt toate : ortodoxism, catolicism, x-ulism, y-ism si in mod deosebit pentru baietii aia cu presul dupa ei si orele fixe. Cei mai credinciosi cu virginele lor si bombele lor deosebite pentru aia "necredinciosi".
Cat despre blesteme, cred ca e mai usor sa dai vina pe blesteme decat sa cauti adevaratele probleme, de unde vin si rezolvarile lor.
Cand ceva nu merge bine, cand totul e ca dracu, e clar, e blestem. Nu, tata, e viata ! Cu suisuri si coborasuri, cu bune si rele. Ca unii au mai mult coborasuri si rele, e partea a doua. Dar tot viata se numeste...

 danyyy89, on 13 februarie 2019 - 12:44, said:

Din cate am retinut eu de la bunica blestemurile legate de pamant merg pana la a 7a a generatie si poti scapa de ele cu post si rugaciune.
Pana la a 77-a, cred ca n-ai inteles tu bine. Cum le stiu babele pe toate...

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:44, said:

Conform povestii spuse de acel om, bunica mea sau parintii ei au fost blestemati pe 7 generatii.

Bunica spunea mereu ca a fist blestemata dar nu stiu detalii.

Nu am trecut ca catolici, ci ma simt mai aproape de Dzeu intr-o biserica catlica si merg la eide cate ori pot pt rugaciune.
Nu am preot catolic.
E clar, mai ai 5 generatii de suferit. Deci, vreo 350 de ani. Daca te tragi dintr-o familie longeviva, cu "traitori" pana la 100 de ani, e cam naspa, vreo 500 de ani atunci...
Termina cu prostiile ! Fa-ti ordine in viata si lasa dracu blestemele !

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Credeam ca, macar cei cu acces la internet sunt o idee mai inteligenti, dar se pare ca m-am inselat...

Edited by TruculMagic, 13 February 2019 - 13:38.


#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
imi pare rau ca aici pe forum sunt prea multi care se baga in seama, poate citesti totusi raspunsul acesta cu atentie

daca esti ortodoxa si treci la catolici vei avea mereu senzatia ca iti lipseste ceva, BC a fost foarte "simplificata" in ultimii zeci de ani sa devina mai "moderna", asa ca pentru oameni mai "simpli spiritual"

de exemplu au scos notiunea de penitenta, au teza iertarii apriori, si psihicul uman nu se simte confortabil sa treaca peste o problema fara sa plateasca un pret pentru asta, sa contrabalanseze, asta e psihologie simpla nu obscurantism, de la post la mantre exista niste practici fizice pentru a consolida un obicei de gandire, pana si postul a fost "simplificat" de catolici pana aproape de anulare

absolut peste tot se spune ca blestemele "tin" numai la cei care cred in blesteme, adica pentru cei care se simt vinovati de o fapta si in psihicul lor exista teama ca vor plati pentru asta

deci ai 2 cai - sa nu crezi in blesteme sau sa iti rascumperi vina

ca sa nu crezi in blesteme trebuie sa iti intaresti psihicul, sa crezi in lumina, in bine, pe scurt in ceva bun deasupra noastra, indiferent daca ii zici iisus ortodoxul, jesus catolicul, mahomed, buddha, iahve sau altfel

dar pentru asta iti trebuie practica fizica (de la obiceiuri ca inchinare pana la post sau altceva, orice altceva pe care il faci fizic pentru a iti disciplina gandirea, pana si a sta si a privi o lumanare) care sa te ajute sa te concentrezi (sa meditezi, sa te rogi) si sa iti intaresti psihicul (sa te mantuiesti, sa crezi in bine, zi-i cum vrei)

pentru iertare - desi probabil esti constienta ca nu ai gresit cu nimic, dar te macina indoielile - noi ortodocsii suntem invatati ca trebuie sa ne rascumparam greseala, sa platim un pret ca sa ne castigam iertarea, iar asta incepe tot de la practica fizica (post, rugaciune, ajutorarea celorlalti, ) ca un mod de a evolua psihic, sa dezvolte un automatism - spui/faci actiunea x si simti efectul y

de asta eu ti-as recomanda sa nu treci deocamdata la alternativa comoda a catolicilor pana nu iti rezolvi problemele tale in modul in care ai fost formata, asa vechi si desuet, incepand cu a citi/asculta o dezlegare, o slujba de 1 ianuarie dimineata, si a gasi un mentor/psiholog/shrink si a discuta problema (zis popa sau duhovnic) si probabil multele alte probleme la care nu gasesti raspunsuri pe net...

presupun (asta e doar o presupunere, trateaz-o ca atare) ca ai intalnit in ultima vreme mai multi preoti ortodocsi care nu isi merita numele, si de asta ai gasit BC mai customer-oriented, dar mai cauta, inca mai poti gasi preoti adevarati, mai greu in marile orase, dar pana si cautarea lor reprezinta un pret platit fizic pentru o ridicare psihica

din pacate medicina a devenit un atelier in care omul e tratat ca un ansamblu de piese si reparat ca o caroserie goala, iar pentru creier eventual cu niste pastile sau droguri

P.S. pentru cei care cred ca internetul poate umple golul din suflete... no comment

Edited by Oxigen1234, 13 February 2019 - 14:01.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Posted Image

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 13:45, said:



de exemplu au scos notiunea de penitenta, au teza iertarii apriori,
Mai studiaza teologia catolica ca aberezi la greu asupra unei teme pe care nu o stapanesti nici macar la nivel de conversatie

Edited by dan1980_25, 13 February 2019 - 14:07.


#24
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 dan1980_25, on 13 februarie 2019 - 14:04, said:

Mai studiaza teologia catolica ca aberezi la greu.
compara practica acutala a penitentei cu BC acum cateva sute de ani... acum ajunge sa zici ca iti pare rau, iarta-ma doamne, si gata, stergem cu buretele
si chiar si mai rau, cunosti termenul de "indulgenta"? cumperi una si gata, puf, mai curat si mai uscat
esenta este - ce rost are sa te ierte altul daca tu nu te poti ierta?

Edited by Oxigen1234, 13 February 2019 - 14:12.


#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 13:45, said:


daca esti ortodoxa si treci la catolici vei avea mereu senzatia ca iti lipseste ceva, BC a fost foarte "simplificata" in ultimii zeci de ani sa devina mai "moderna", asa ca pentru oameni mai "simpli spiritual"
Daca a fi spiritual, in ortodoxie inseamna sa saruti moaste (cadavre) "sfinte" , atunci e de preferat simplitatea spirituala.

#26
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
suna ca si cum catolicii sunt mai evoluati... du-te o data la Lourdes si te vindeci... sau sa te nimeresti la vreo sarbatoare la Vatican...

dar astfel de comentarii sunt rupte de topic... blestem sau nu?

exorcism?

Edited by Oxigen1234, 13 February 2019 - 14:23.


#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 14:18, said:

suna ca si cum catolicii nu pupa moaste... du-te o data la Lourdes si te vindeci...
Paco nu e catolic, ci eretic. Unul care crede că Biblia a fost inspirată de diavol și care hulește atât dumnezeirea cât și pe apostoli și Fecioara Maria. Așa că a-i oferi exemple cu catolici, e complet inutil.

#28
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 12:14, said:

Sunt botezata ortodoxa, dar nu sunt practicanta activa. Dupa o perioada in care am locuit in Italia si am participat la slujbe catolice, ma regasesc aproape de aceasta credinta fara a fi formalizat asta - nu m-am botezat din nou. Poate din ezitare de a face pasul asta.

Probelema mea e asa: in familia mea se pot gasi in ultimele 2-3 generatii exemple de lucruri care au mers catastrofal de prost desi nu era niciun motiv clar pt asta - in general situatii de ordin personal dar nu numai.

Acum vreo 2 ani o ruda iese la o masa cu niste colegi indepartati. Dupa ceva pahare - un preot orotdox ii zice : Tu esti blestemata fiica mea, legat de niste pamanturi acum 100 de ani de x - nu o cunoastem.
ca sa te dezlegi trebuie sa tii post nu stiu cate saptamani, sa mergi la slujbe la biserica la la... era o povestioara aici, am uitat detaliile.
Nu stiu daca asta e cel mai bun loc sa postez dar as vrea niste pareri.

Sunt intr-un moment rau din viata mea si incep sa ma gandesc ca poate e adevarat. Problema e ca nu prea cred in practicile ortodoxe cum am fost eu botezata - ci mai degraba ma regasesc in biserica Catolica.

Deci... ce valoare ar avea sa urmez sfaturile acelui om fara a crede cu adevarat in ele? De altfel nici nu le mai retin exact din ce mi s-a povestit.

Ce sa fac? Sigur ca nu exista o analiza a singelui gen da ai fost blestemata cu microbul X si aici e reteta dar ca idee....

Vorbeste cu duhovnicul tau.Si ascultati sufletul(farama de DUH Sfant din fiecare )

#29
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@foxbat - iti dai seama ca daca avea un duhovnic nu "iesea pe net" cu asemenea intrebari???

@mario_bril - deci paco crede in diavol! si eu cred, este marele nostru prieten, este prometeu care ne-a dat focul si marul si liberul arbitru, ce pacat ca barbosul a castigat lupta si a scris istoria (biblia)  Posted Image

opusul luminii nu este intunericul!

Edited by Oxigen1234, 13 February 2019 - 14:32.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 14:09, said:


compara practica acutala a penitentei cu BC acum cateva sute de ani... acum ajunge sa zici ca iti pare rau, iarta-ma doamne, si gata, stergem cu buretele
si chiar si mai rau, cunosti termenul de "indulgenta"? cumperi una si gata, puf, mai curat si mai uscat
esenta este - ce rost are sa te ierte altul daca tu nu te poti ierta?
Sigur ca s-au mai schimbat lucrurile dar nu asa cum crezi tu.
Nu a disparut teza penitentei. Exista taina spovedaniei, exista canon etc. Daca ti-a spus cineva altceva, te-a manipulat.
Indulgenta nu are nimic de a face cu penitenta pentru pacate. Esti in eroare. Sunt chestiuni diferite. Indulgenta nu iarta nici un pacat aici pe pamant.
Dupa cum spuneam: nu cunosti teologia catolica ci doar ce ti-au spus altii asa ca le-ai inghitit pe nerasuflate fara sa cauti adevarul.
Mai studiaza sau limiteaza-te la ceea ce stii adica la chestiuni ortodoxe.

Edited by dan1980_25, 13 February 2019 - 14:35.


#31
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 foxbat, on 13 februarie 2019 - 14:25, said:

Vorbeste cu duhovnicul tau.Si ascultati sufletul(farama de DUH Sfant din fiecare )

Am scris deja ca nu-s practicanta ortodoxa. Nu am duhovnic din acest rit, si din exemplele celor pe care i-am intalnit pana acum, nici nu vreau.

gen... in timpul spovedaniei, mama ta a facut multe pacate, iti dai sema de asta? wtf? secretul spovedaniei unde mai este???

#32
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Nu a disparut teza penitentei. Doar practica ei

Eu personal cred ca aceasta schimbare (totusi pana la anul 1000 BC si BO erau identice, una) nu ii ajuta pe fostii ortodocsi sa se ierte. Desigur, asta cred eu, si argumentez de ce.

@cineva80 - din pacate de vreo 18 ani, dupa o problema personala, nici eu nu mai sunt practicant, nici duhovnic nu am, stiu ca nu e bine, dar nu imi regasesc puterea de a ma reconecta, totusi am avut inainte sansa sa intalnesc cativa preoti adevarati (care nu mai sunt) si inca urmez sfaturile lor

Edited by Oxigen1234, 13 February 2019 - 14:49.


#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 14:27, said:


@mario_bril - deci paco crede in diavol! si eu cred, este marele nostru prieten,
Eu cred ce spune Hristosul. Dar admit ca exista si diavolul, care inseala o lume intreaga, ca e marele prieten al omului.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cineva80, on 13 februarie 2019 - 14:32, said:

Am scris deja ca nu-s practicanta ortodoxa. Nu am duhovnic din acest rit, si din exemplele celor pe care i-am intalnit pana acum, nici nu vreau.

Blestemele si vrajile sunt chestii reale, nu te lua dupa ce au scris cei de mai sus, ca sunt prostii sau chestii din astea.  S-au scris lucrari stiintifice pe aceasta tema- vezi Eliade cu studiile si cartile despre samanism si credintele populare, vezi Jung - cu arhetipurile si inconstientul colectiv, etc.

Acu... problema e in felul urmator -  sunt oameni care pur si simplu nu cred in blesteme si sunt mai putin afectati, sunt oameni care le rezolva prin post si rugaciune, sunt oameni care le rezolva discutand cu preotul si sunt oameni care merg la vreo baba sa-i descante sau la vraci, altii mai intelctuali merg la psiholog.. Tu trebuie sa te gandesti ce e mai bine pentru tine... E clar ca ai o problema spirituala nerezolvata care te trage inapoi in viata.  Ideea este ca ori cu biserica ori cu babele care descanta si vracii.. nu merge cu ambele pentru ca te vei simti un pic impostoare in cel putin una din ipostaze.

Exista oameni cu destin afectat de fapte din trecut ale familiei pe care nu-i rezolva nici mama bisericii si nici vrajitoarele - important este ca ei sa adopte o atitudine potrivita si sa faca niste fapte bune care sa le mai arda din karma, respectiv sa le mai aline din suferinta.  Nu toate lucrurile isi gasesc rezolvare in lumea asta, ca daca ar fi asa, n-am mai avea milioane de depresii si ghinioane in viata (casnicie, finante, famlie, etc)....

Nu toate problemele spirituale ale omului sunt rezolvabile (chiar Jung a afirmat acest lucru), asta trebuie sa retii, dar cu unele din ele se poate trai. Mai bine sau mai prost.. depinde, nu stiu..

Edited by rosix, 13 February 2019 - 14:47.


#35
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@rosix  - nu cumva se contrazice ideea de destin cu liberul arbitru???

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Oxigen1234, on 13 februarie 2019 - 14:58, said:

@rosix  - nu cumva se contrazice ideea de destin cu liberul arbitru???

Ba da... Oamenii au inventat notiunea de "liber arbitru" din niste motive practice, sociale. In realitate.. oamenii sunt condusi de destin in viata lor, desi marea lor majoritate se auto-amagesc ca nu ar fi asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate