Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Contract de vizionare agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postwaterman, on 07 februarie 2019 - 15:06, said:

Agenția adevărată caută clienți, atât vânzători cât și cumpărători.
Intermediază discuțiile cu notarul, cadastru, naiba să îi ia.
Aleargă pentru tine.
Te ajută cu diverse probleme care pot apărea.
Recomandă bancă dacă e vorba de credit sau etc.
De ce să fii gunoi după aia să le dai țeapă ?

E drept că unii sunt niște coate goale, caută anunțuri prin ziare și se bagă și ei în seamă.
Nu te oprește nimeni să nu cauți singur.

E urât gestul ăsta, noi românii vrem totul pe moka. Windowsul, spălatul mașinii, intermedierile imobiliare, consultații medicale, reparatul mașinii.
Moka.

Doar ce-am muncit o lună la un proiect de marketing pentru o ditamai clinică particulară din Craiova și mizeria aia de medic acum nu vrea să dea banii. Rușine.
Ne mirăm de ce e așa țara asta ?

Merităm.
Nimeni nu cred ca se refera la agentiile adevarate, profesioniste. Eu unul vorbeam de ceilalti, care te impiedica de fapt sa ajungi la un proprietar sa cumperi un apartament, sunt ca parcagii aia care iti gasesc loc intr-o parcare publica , dupa care te ameninta ca iti sparg anvelopele daca nu le dai comision

#56
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Las că nu pun dop la internet sau cenzurează ziarul să cauți singur direct proprietari.
Să fim totuși serioși.

#57
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Este program cu care lucrează agențiile și sunt sunați doar cei care vând în zone bune. Toate anunțurile date de particulari apar pe program, nu caută nici o agenție anunțuri pe internet. Nu vă mai luați după ce scriu unii pe internet.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 17:08.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Programu asta e de la 10.00  la 18.00 cumva?

#59
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Nu, e toată ziua. Dacă te referi la programul meu și crezi că sunt agent angajat la o agenție - am fost 11 ani și patron de agenție centrală în București, am făcut și revendicări ultracentrale acum 15-18 ani prin tribunale și acum trăiesc din multe chirii din București și mă ocup cu ce vând unii pe aici și zboară cu avioanele EL AL în țara lor. Mai mă duc eu sau soția pe la o despăgubire dar rar că nu mai este ce a fost. Am moștenit pe unul care a făcut adopții internaționale după revoluție. Nu te uita că am doar 22 de postări și am contul de ieri, că scriu de aproape 1 an pe forumul ăsta dar sunt trimis în concediu repede de moderatori când scriu ce nu trebuie.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 19:09.


#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 08:05, said:

S-au smecherit...
nu s-au smecherit deloc, cel putin nu in ultima vreme. practica asta cu urmarirea imobilelor si recuperarea comisioanelor de la tepari e de cel putin 10 ani.

View Postjohnsmith07, on 07 februarie 2019 - 08:29, said:

divorteaza la notar si legal nu mai ai nici o legatura cu "fostul" sot, apoi va recasatoriti la vreo 6 luni dupa ce cumpara el imobilul
aproape sigur sfatul tau nu "tine" in instanta. important e ca respectivul (actualul/fostul/viitorul sot) a cumparat folosind informatii obtinute de la persoana care a semnat contractul de vizionare.

View Posttehnics, on 07 februarie 2019 - 09:47, said:

Din ce stiam, chiar daca vrei sa ocolesti acel contract, proprietarul nu are cum sa ti-l vanda tie si la nimeni altcineva decat tot prin agentie, altfel si el risca penalitati mari.
ce spui tu se aplica atunci cand vanzatorul are contract de exclusivitate cu agentia. nu se prea practica pe la noi, cel putin nu des.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cam așa e un contract.

#62
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
sfântu.dracu - Ăla nu e contract de vizionare.

lucian14 - De adopții s-a ocupat tatăl meu până în 1997 când nu au mai mers. Eu am 45 de ani. Mai departe, da.

Aici eu am răspuns inițiatorului acum 5 luni și am fost banat după primele 2 postări dar am continuat să-i răspund inițiatorului cu un cont nou.

https://forum.softpe...a-naionalizata/

Tu poți să crezi că sunt boschetar, nu ești primul pe forumul ăsta, unul mi-a dat și ciozvârte că credea că mănânc la cantina săracilor.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 19:37.


#63
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmaarin, on 07 februarie 2019 - 19:12, said:

sfântu.dracu - Ăla nu e contract de vizionare.

De acord, nu scrie și vizionare.
Dar vizionarea fără cumpărare ce rost are?
Adică îl angajez pe unul să mă plimbe doar să mă uit la pereți?
Păi așa văd cu tine dar cumpăr cu mine. Că e DOAR contract de VIZIONARE.

Edited by sfantu.dracu, 07 February 2019 - 19:40.


#64
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Bine, așa este ca tine. Am făcut BANI doar pentru o vizionare și un drum la notariat iar comisionul îl luam din banii cash pe care îi avea cumpărătorul la antecontract, mai departe mă durea în cur. Dacă citeai pe aria de imobiliare ce am scris de aproape 1 an nu te mai mirai. Voi vreți prea multe să facă unii pentru voi pentru 2000 de euro. Era de ajuns să duc un cumpărător la apartament azi și mâine sau poimâine să îmi iau minim 2000 de euro comision la notariat la antecontract dacă se hotăra ăla să cumpere.

Nu este de ajuns cât munceam pentru o medie de 2000 de euro ? Vrei să îți zic și câte vânzări făceam pe lună ?

M-am ocupat de centrul și ultracentralul Bucureștiului și de alte zone bune.

Nu toți sunt făcuți să dea cu sapa și târnăcopul prin multinaționale pe 1500-2000 de euro lunar.

Acum mă ocup numai de terenuri pentru unii, de apartamente și case nu mă mai interesează. La terenuri iau o dată sau maxim de două ori pe an bani, dar alte sume.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 20:04.


#65
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ok, lămurește-mă ce înseamnă vizionare.
Se prea poate ca eu să am o interpretare necorespunzătoare.

Există specificat comisionul în caz de VC?
Există limitarea cu rude și apropiați?
Există interdicția de a trata altfel decât prin intermediul agenției?

#66
Mirellac

Mirellac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2019
Acesta este contractul meu de vizionare. Al agentului sigur ca are datele de pe buletin .

Attached Files



#67
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMirellac, on 08 februarie 2019 - 02:02, said:

Acesta este contractul meu de vizionare.
Deci este un contract de intermediere, chiar dacă l-au botezat de vizionare.
Dacă era doar vizionare, ar fi trebuit să plătești pentru fiecare vizită și pe agenție o durea în cot dacă intermedia sau nu vânzarea.
Aia e vizionare.

#68
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Inițiatoare - Este făcut de amatori contractul ăla și este făcut după modelul de contract de comision care este pe internet, nu are penalități trecute în el cum trebuie și aveți 2 obțiuni:

1. Să cumpere soțul și să nu plătiți comisionul deoarece este mică suma care ți s-ar cere, adică doar comisionul de 2%. Normal ar fi fost să fie trecut un procentaj până la 15-20%.

2. Să le dați ceva la ăia dar numai dacă vreți, dar sigur 100% nu vor face nici un demers legal să ceară comisionul ăla dacă îi ocoliți fiincă este suma mică.

Eu în locul vostru nici nu le mai răspundeam la telefon deoarece sunt amatori și proști rău de tot agenții ăia, niște nimeni în drum care nu sunt în stare nici să ceară unui avocat niște contracte personalizate și făcute cum trebuie.

Este departe rău contractul ăla de contractele pe care le-am făcut și folosit eu și nu este de vizionare nici contractul ăsta.

Edited by maarin, 08 February 2019 - 07:30.


#69
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmaarin, on 08 februarie 2019 - 07:20, said:

Normal ar fi fost să fie trecut un procentaj până la 15-20%.
15-20% din ce, din prețul imobilului?

#70
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Da. Pare șocantă suma de 20% dar dacă inițiatoarea vedea că are de dat penalități de 20.000 la 100.000 dacă ocolea agenția nu mai deschidea topic cum să păcălească agenția și sigur ar fi fost executată pentru 20.000, așa pentru 2.000 din 100.000 de euro nici nu te dai jos din pat ca agenție. Este contract de amatori, la sume mari treci și penalități mari ca să nu te ocolească cumpărătorul.
Pentru comision de 2.000 la 100.000 și penalități de 20.000 la 100.000 nu se complica inițiatoarea să dea țeapă ălora care sunt niște proști și merită țepuiți.

Edited by maarin, 08 February 2019 - 07:44.


#71
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalthea, on 08 februarie 2019 - 07:26, said:


Dacă nu ți-i prea greu, vreau și răspunsul tău la întrebarea mea.

#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmaarin, on 08 februarie 2019 - 07:30, said:

Da. Pare șocantă suma de 20%  
Chiar este, nu știu cine ar semna un astfel de contract. Ai obținut tu asemenea procente din valoarea imobilelor vândute? Aș zice că o instanță ar reduce procentul ăsta dacă i s-ar cere.
A, stai că te referi la penalități nu la comision. Rămân la aceeași părere, că e exagerat și nu s-ar obține mai mult decât comisionul convenit dacă s-ar fi realizat tranzacția prin agenție.

View Postsfantu.dracu, on 08 februarie 2019 - 07:34, said:

Dacă nu ți-i prea greu, vreau și răspunsul tău la întrebarea mea.
De la #65, sau la care?

Edited by althea, 08 February 2019 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate