Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Contract de vizionare agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postneamanole, on 07 februarie 2019 - 11:05, said:

Voi vreti sa spuneti ca daca il cumparam ma dadea in judecata si imi lua boii de la bicicleta, sau ce?
Nu noi ci doar aia care sunt agenti sau au legatura cu agentiile imobiliare si posteaza aici :)

#38
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postmaarin, on 07 februarie 2019 - 11:33, said:

BlueKing69 - Nu te duci cu ALTĂ agenție la ACELAȘI apartament indiferent că este prețul mai mic, deci este doar un SINGUR contract de vizionare. E simplu de înțeles.
Pai de ce?
Interesul meu este sa cumpar cat mai convenabil / ieftin.

Inteleg ce zici, dar nu inteleg de ce? De ce nu m-as prevala de toate posibilitatile si demersurile pe care le-as putea face ca sa cumpar cat mai apropiat de cerintele mele?

Ma adresez la cinci agentii sa imi caute casa. Semnez contracte cu fiecare - sa fim intelesi, nu am de gand sa sar peste ele si sa nu platesc comision.
Fiecare ma duce pe la ce are in portofoliu, din intamplare una, doua sau trei locuinte sunt in portofoliul a doua / trei / patru din cele cinci agentii [orasul este mic, oferta nici ea prea stralucita ca numar], asa ca invariabil ajungi de cateva ori la ea. Refuzi pe considerentul ca ai vazut-o deja cu alta agentie DAR LA PRET MAI MARE?

___________________________

Daca respectivele apartamente vizionate (proprietarii acestora) ara vea contracte de exclusivitate cu cate o agentie as intelege CA NU POT sa ajung la acelasi apartament cu agentii diferite, dar altfel???

Edited by BlueKing-69, 07 February 2019 - 11:50.


#39
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Atunci nu apelezi la agenții și nu semnezi nimic. Poți merge și fără contract de vizionare unde este mărit prețul vânzătorului de agenție și nu ia nici un ban de la cumpărător.

Dacă ai semnat cu o agenție nu te duci cu alta la același apartament, dacă nu ai semnat, nu e nici o problemă. Tot nu ai înțeles ?

Edited by maarin, 07 February 2019 - 11:52.


#40
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postmaarin, on 07 februarie 2019 - 11:48, said:

Dacă ai semnat cu o agenție nu te duci cu alta la același apartament, dacă nu ai semnat, nu e nici o problemă.
Ce zici tu suna a contract de exclusivitate incheiat intre agentie si cumparator pentru un apartament de pe piata. Corect?

#41
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Am o întrebare pentru cunoscãtori (juriști au ba):
Un contract semnat pe stradã cu reprezentantul/a agenției, care e ștampilat (dar fãrã numãr de înregistrare), este valid sau nu?

#42
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Teoretic nu este valabil, fara numar, numai ca sunt smecheri si ii dau numar ulterior.

#43
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018

View Postaris86, on 07 februarie 2019 - 12:00, said:

Teoretic nu este valabil, fara numar, numai ca sunt smecheri si ii dau numar ulterior.
Daca ii dau numar ulterior, doar exemplarul lor are numar.Exemplarul tau ramane la tine din momentul in care il semnezi.

#44
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Din cate inteleg , ei sunt smecheri si talhari, sunt si avocati si agenti si fac bani usor(dupa cum spunea unul din colegi mai sus), atunci eu cred ca si cumparatorii si proprietarii au dreptul sa fie asa, ptr ca atunci cand te lupti cu talharii trebuie sa lupti talhareste, nu cavalereste, ca altfel nu ai nici o sansa

Apropo, cum poate fi demonstrata calitatea de cunoscut, prieten sau cunostinta? Amaratul ala de escroc care face pe agentul imobiliar ptr ca ii ghiortaie matele de foame te da in judecata, angajeaza pe bani grei detectivi particulari care sa te fileze, sa te fotografieze in timp ce bei o bere cu prietenul care a semnat fituica aia, ca sa demonstreze ca e un cunoscut, sau cum?

#45
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

View Postneamanole, on 07 februarie 2019 - 12:11, said:

Din cate inteleg , ei sunt smecheri si talhari, sunt si avocati si agenti si fac bani usor(dupa cum spunea unul din colegi mai sus), atunci eu cred ca si cumparatorii si proprietarii au dreptul sa fie asa, ptr ca atunci cand te lupti cu talharii trebuie sa lupti talhareste, nu cavalereste, ca altfel nu ai nici o sansa

Apropo, cum poate fi demonstrata calitatea de cunoscut, prieten sau cunostinta? Amaratul ala de escroc care face pe agentul imobiliar ptr ca ii ghiortaie matele de foame te da in judecata, angajeaza pe bani grei detectivi particulari care sa te fileze, sa te fotografieze in timp ce bei o bere cu prietenul care a semnat fituica aia, ca sa demonstreze ca e un cunoscut, sau cum?
Se uita in lista de de prieteni si vede daca il cunosti

Glumesc bineinteles

#46
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Extras din unu din contracte,

Pe ala cu rude pana la gradul 4 si cunostinte nu il gasesc

Attached Files



#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMirellac, on 07 februarie 2019 - 02:22, said:

Ulterior am fost opriti de proprietar care ne.a dat datele lui de contact in cazul in care ne hotaram ,sa il contactam direct pe el.

Țepar ordinar. După ce îi aduce agenția client le strecoară bilețele.

#48
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
problema 1. poti fi obligata daca luati apartamentul sa platesti acel comision in urma tranzactiei. este posibil si sa nu il platesti dar in urma unui proces in care va trebui sa te aperi. cunosc o prietena care a reusit sa nu plateasca. mai exista o posibilitate, daca ai regim matrimonial al separatiei de bunuri cu sotul  atunci poate sa il cumpere sotul si in teorie nu tre sa dai comisionul.
problema 2. daca omul te-a dus la apartament si isi face treaba in continuare isi merita banii. - asta e o problema de etica nu legala ca cea de mai sus.

#49
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

View Postwaterman, on 07 februarie 2019 - 12:46, said:


Țepar ordinar. După ce îi aduce agenția client le strecoară bilețele.
sa nu mai plateasca nici el comision agentiei.

#50
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postwaterman, on 07 februarie 2019 - 12:46, said:


Țepar ordinar. După ce îi aduce agenția client le strecoară bilețele.


Toti sunt tepari, mai ales agentia. Asa e la noi, fiecare fura caciula altuia.

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Agenția adevărată caută clienți, atât vânzători cât și cumpărători.
Intermediază discuțiile cu notarul, cadastru, naiba să îi ia.
Aleargă pentru tine.
Te ajută cu diverse probleme care pot apărea.
Recomandă bancă dacă e vorba de credit sau etc.
De ce să fii gunoi după aia să le dai țeapă ?

E drept că unii sunt niște coate goale, caută anunțuri prin ziare și se bagă și ei în seamă.
Nu te oprește nimeni să nu cauți singur.

E urât gestul ăsta, noi românii vrem totul pe moka. Windowsul, spălatul mașinii, intermedierile imobiliare, consultații medicale, reparatul mașinii.
Moka.

Doar ce-am muncit o lună la un proiect de marketing pentru o ditamai clinică particulară din Craiova și mizeria aia de medic acum nu vrea să dea banii. Rușine.
Ne mirăm de ce e așa țara asta ?

Merităm.

Edited by waterman, 07 February 2019 - 15:08.


#52
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007

View Postwaterman, on 07 februarie 2019 - 15:06, said:

Agenția adevărată caută clienți, atât vânzători cât și cumpărători.
Intermediază discuțiile cu notarul, cadastru, naiba să îi ia.
Aleargă pentru tine.
Te ajută cu diverse probleme care pot apărea.
Recomandă bancă dacă e vorba de credit sau etc.
De ce să fii gunoi după aia să le dai țeapă ?

E drept că unii sunt niște coate goale, caută anunțuri prin ziare și se bagă și ei în seamă.
Nu te oprește nimeni să nu cauți singur.

E urât gestul ăsta, noi românii vrem totul pe moka. Windowsul, spălatul mașinii, intermedierile imobiliare, consultații medicale, reparatul mașinii.
Moka.

Doar ce-am muncit o lună la un proiect de marketing pentru o ditamai clinică particulară din Craiova și mizeria aia de medic acum nu vrea să dea banii. Rușine.
Ne mirăm de ce e așa țara asta ?

Merităm.
95% din agentiile imobiliare din Timisoara caută anunțuri prin ziare și se bagă și ei în seamă ca nesimtitii, si mai cer si un comision nesimtit de 2.5% din valoare imobilului fara sa faca nimic deci aia 2.5% sunt doar pentru vizualizare atat.
Eu am cumparat anul trecut fara Agentie imobiliara dar mai am 3 cunostinte care anul trecut si-au cumparat imobile si toti 3 au platit comisionul la Agentia imobiliara. Le-am zis, cum dracu sa le dai la aia salariu tau pe 2-3 luni doar pentru ca ti-au aratat un apartament/casa.

Stiti vorba aia... nu e prost ala care cere....

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Una e să prost.
Alta e să necinstit.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Agentia ta este cea care te reprezinta in fata cumparatorului. Daca vrea cumparatorul se poate reprezenta singur sau printr-o alta agentie. In tarile cu apa calda nu pot fi reprezentate ambele parti de aceeasi agentie. Ar fi ca si cum cele 2 parti adverse ar avea acelasi avocat!

Edited by MembruAnonim, 07 February 2019 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate