Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Contract de vizionare agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,143
  • Înscris: 30.08.2017

 tehnics, on 07 februarie 2019 - 09:47, said:

Din ce stiam, chiar daca vrei sa ocolesti acel contract, proprietarul nu are cum sa ti-l vanda tie si la nimeni altcineva decat tot prin agentie, altfel si el risca penalitati mari. Posibil el nu stie asta, si s-a gandit, ca si tine de altfel, sa ocoleasca agentia care defapt l-a scutit de publicitate, drumuri si alte chestii.
Ambii, si tu in calitate de cumparator, si el, in calitate de vanzator aveti contracte cu agentia. Acel apartament va fi cumparat DOAR prin agentie, indiferent ca il cumparata varul, sotul sau prietenul lu sotul...


Am impresia ca in contractul dintre agentie si vanzator este specificat un termen in care vanzatorul nu are voie sa mai vanda sau sa inchirieze apartamentul. 6 luni sau 1 an. Altfel toti ar face asa....

Eu am fost contactat de multe agentii cand am scos apartamentul la vanzare, toti au cerut comision dar nimeni nu a propus vreun contract, s-a mers pe gentleman's agreement. Si am avut vizite, insa baza era contractul pe care il aveau cu potentialii cumparatori. Cu mine, din cate am observat, era mai mult speranta ca imi voi onora promisiunea. Si as fi onorat-o. dar l-am vandut catre o persoana care a venit pe cont propriu.

#20
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
inițiatoare citește cu atenție - Vei fi executată pentru penalități care pot ajunge și la 20%, nu pentru comisionul de 2%. Vezi că scrie clar în el cine nu trebuie să cumpere din rudele tale apartamentul ăla.
Și vărul tău dacă semna, tot nu puteați să îl luați că era executat ăla dar asta numai dacă se asemănau numele.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 10:21.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
da-le teapa la pungasi. vezi intai daca proprietarul are contract  de exclusivitate si-l pui sa-l anuleze. gata, s-a razgandit omu'... a avut un vis si nu mai vrea sa vanda apartamentul.

sau cum a mai spus cineva, bagi divort... daca e chipes proprietarul, te mariti cu el si il convingi sa nu mai vanda apartamentul :D

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 maarin, on 07 februarie 2019 - 10:14, said:

inițiatoare citește cu atenție - Vei fi executată pentru penalități care pot ajunge și la 20%, nu pentru comisionul de 2%.
pentru ce anume sa fie penalizata?
Adica proprietarul apartamentului numai are voie sa vanda decat prin agentie?
Poate apare vreun amic sau o ruda care vrea sa cumpare sau isi gaseste singur un cumparator care nu vine prin agentie.

#23
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Este contract de VIZIONARE, nu are legătură cu vânzătorul. Inițiatoarea este cumpărător.

Dacă vânzătorul are contract de comision cu exclusivitate și vinde fără agenție inițiatoarei este festin și sărbătoare pentru agenție că îi poate executa pe amândoi.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 10:36.


#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Ce faci daca tu, cumparator - in cazul initiatorului - mergi si cu alta agentie / alte [sapte] agentii la apartamentul respectiv si aia iti obtin un pret mai bun?

#25
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
La fel este situația, nu poate lua decât cu agenția cu care a semnat contractul de vizionare. Pare glumă o hârtie din aia pentru unii dar nu este.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 10:37.


#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Pai presupun[em] ca a semnat asa ceva cu fiecare agentie. Insa doar cu una a ajuns la "pretul corect".
Mai esti cumva legat de cealalta agentie / celelalte agentii? Eu consider ca nu, fiecare a avut ocazia sa se intrebuinteze si sa obtina cel mai bun pret pentru cumparator - sa ne referim doar din perspectiva cumparatorului.

#27
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Așa este cum ziceți și presupuneți voi și inițiatoarea mai bine îl ia direct pe numele ei că nu au nevoie ăia de la agenție de vreo 10.000 de euro cât pot ajunge penalitățile.

Vă spun eu ce a făcut inițiatoarea - a semnat ea cu gândul că poate cumpără soțul dar nu a citit contractul ăla. A citit contractul după ce le-a plăcut apartamentul.

Sunt fumate de mult prostiile astea de agenții unde sunt și avocați fiincă ies repede bani.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 10:55.


#28
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Te duci la vizionare cu o cunostinta ,prieten, care semneaza acea fituica, dupa care tu stii ce ai de facut. Nici eu nu as avea nimic impotriva unui comision, dar cei mai multi dintre ei sunt total neprofesionisti, nu fac decat sa incurce si sa blocheze mersul firesc al lucrurilor in loc sa ajute procesul de vanzare-cumparare sau inchiriere.Ei urmaresc anunturile proprietarilor si le preiau , nu stiu prea multe lucruri despre proprietate, am avut situatii cand pur si simplu proprietarul nu il cunostea, aproape ca l-a dat afara, vroia sa faca poze pe ascuns, altadata nu stia daca mai e valabila oferta, etc.

Pe mine m-a dus unul la o adresa, nu prea stia unde este exact, am ajuns in scara blocului unde vroia sa semnam o fituica d asta. I-am spus ca da, dar sa mergem in apartament la o masa , ca oamenii nu asa pe genunchi in scara blocului. Nu a fost de acord asa ca am acceptat eu sa semnez fituica dupa ce el a completato cu datele din buletin. Am semnat Popescu  ion Gopo, penibilul nici macar nu s-a uitat la semnatura, m-a dus la apartament , nu mi-a placut asa ca nu l-am cumparat. Voi vreti sa spuneti ca daca il cumparam ma dadea in judecata si imi lua boii de la bicicleta, sau ce?

data viitoare semnez Mihai Viteazu

#29
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Eu zic să apelați la un avocat care nu se dă jos din pat pentru voi și să vedeți dacă este vreo diferență cu un agent imobiliar. Asta este viața și fiecare își alege calea cea mai simplă să facă bani. Dacă faci ambele meserii (avocatură și imobiliare) ești escrocul perfect. Restul sunt povești cu moralitatea, cinstea sau alte prostii din astea.

#30
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Nu am nimic impotriva agentiilor, dar sa fie profesioniste, sa aiba baze de date complete, actualizate permanent, sa aiba contracte cu proprietarii, daca nu de exclusivitate macar de colaborare, in care proprietarul sa spuna clar ca ii permite in anumite conditii(si sa fie specificate care sunt acestea)sa organizeze vizionari, sa se ocupe de toate formalitatile, acte, expertize etc, nu sa ceara 2000 e doar ptr ca tu ai avut ghinionul sa gasesti anuntul lui si nu pe cel al proprietarului si el doar te-a prezentat proprietarului

#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

 maarin, on 07 februarie 2019 - 10:41, said:

Așa este cum ziceți și presupuneți voi
Nu ai citit / inteles ce am intrebat eu, asa-i?
Nu zic nimic in sensul de a sari peste agentie. Dar cand cauti sa cumperi apelezi la mai mai multe agentii, cu care presupun ca si semnezi contractele respective... Ce faci in cazul respectiv?

#32
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 maarin, on 07 februarie 2019 - 11:07, said:

Eu zic să apelați la un avocat care nu se dă jos din pat pentru voi și să vedeți dacă este vreo diferență cu un agent imobiliar. Asta este viața și fiecare își alege calea cea mai simplă să facă bani. Dacă faci ambele meserii (avocatură și imobiliare) ești escrocul perfect. Restul sunt povești cu moralitatea, cinstea sau alte prostii din astea.
Ia spune-ne dta in cazul povestit de mine ce face un avocat din asta , cum face el bani de pe urma mea, ca altfel discutam aici doar povesti sau doar ce ne inchipuim noi in mintea noastra plina de filme americane cu avocati straluciti

#33
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Așteaptă să mă dau jos din pat și o să-ți răspund. Să mă uit la serialul Lege și ordine să văd cum fac ăia și o să primești răspuns.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 11:26.


#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Mai nou in Timisoara s-au desteptat.....

Daca vin 2 persoane sa vada un imobil sunt trecute ambele in acel contract.

Sa va povestesc cate ceva din pateniile mele cand in luna martie-aprilie-mai 2018 mi-am cautat o casa in Timisoara/apropierea Timisorii.

Am inceput sa caut si in mare parte din anunturile de pe OLX si Publi24 erau ale agentiilor imobiliare.

1) Am sunat la un numar si mi-a raspuns un tip (in anunt nu scria ca e agentie). Am aranjat o intanlire la ora 17:00 si cu o jumatate de ora inainte de intanlire la-m sunat sa ma asigur ca totul e in regula. Mi-a zis ca nu mai poate venii... am inceput sa il iau tare ca eu mi-am stricat programul din cauza lui si ..... . A zis ca imi da numarul proprietarului si sa ma intanlesc cu el (doar atunci mi-am dat seama ca e agent imobiliar). M-am intanlit cu proprietarul si cand am ajuns acolo mi-a zis ca defapt pretul nu e cel care il pusese agentul pe site ci era mai scump cu 10.000 Euro. Am zis pass si am plecat.

2)Am sunat la un anunt, mi-a zis sa ne intanlim in oras si sa mergem impreuna sa vad imobilul. Cand am ajuns acolo era direct cu hartiile in mana. Am zis pas si am plecat mai departe, am zis ca nu vreau sa am de-a face cu agentii imobiliare si putea sa zica asta cand l-am sunat.

Intr-un final ca nu gaseam am zis ca apelez si la o agentie imobiliara. Am luat legatura cu unii si dupa o discutie cu ei am zis sa imi trimita contractul pe email sa il studiez. Eu ma gandisem la vremea respectiva ca il iau pe cineva cu mine care semneaza contractul si cumpar eu. Din pacate nu merge asa. Am citit contractul si era trecut ca nu il pot cumpara eu, ruda pana la gradul 4 sau cunostinta. Am zis pass.

Si am inceput frumos sa merg cu masina prin locuri unde se construiau case, ceream numarul proprietarului de telefon de la muncitorii de pe santier si sunam. Intr-un fianal am gasit casa dorita si am cumparat-o fara sa platesc ~2500 Euro unor snapani care nu fac nimic, doar se baga peste vanzatori.

Edited by mirel3003, 07 February 2019 - 11:29.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Semnezi cu alta agentie care iti va reprezenta interesele contra unui comision corect, daca aia nu au exclusivitate. Concurenta intre agentii nu este interzisa. Nici tu nu le-ai dat exclusivitate si nici nu este legal ca o agentie sa reprezinta si vanzatorul si cumparatorul... E un conflict de interese acolo! Fiecare are agentul lui, care-l reprezinta!

#36
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
BlueKing69 - Nu te duci cu ALTĂ agenție la ACELAȘI apartament indiferent că este prețul mai mic, deci este doar un SINGUR contract de vizionare. E simplu de înțeles.

Stai calm că am înțeles întrebarea ta. Tu ai înțeles răspunsul meu ?

Edited by maarin, 07 February 2019 - 11:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate