Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Contract de vizionare agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalthea, on 08 februarie 2019 - 07:39, said:

De la #65, sau la care?
În varianta mobilă nu văd numărul, dar repet: un contract semnat, ștampilat dar neînregistrat este valid au ba?

#74
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
athea - Vezi în contractul pus de userul sfântu.dracu că sunt penalități de 10.000 de euro la un comision de 2.000 de euro (de plătit de 5 ori comisionul).

Edited by maarin, 08 February 2019 - 08:24.


#75
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ce intelegi prin "contract neinregistrat"? inregistrat unde?

in principiu acordul partilor e suficient, iar semnatura fix asta reprezinta.

#76
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
@sfantu.dracu
Dacă exemplarul lui e înregistrat la agenție e valabil, a zis că i-a dat datele din cartea de identitate și l-a semnat.

@maarin
Pe post de sperietoare sunt bune penalitățile astea, dar în realitate nu se pot obține pentru că sunt exagerat de mari față de pierderea agenției. Poate depăși comisionul, în opinia mea, doar cu penalități de întârziere la plata lui dar și penalitățile alea trebuie să fie procent din comision, nu de 5 ori suma.

Art. 1541
Reducerea cuantumului penalităţii
(1) Instanţa nu poate reduce penalitatea decât atunci când:
.....
b) penalitatea este vădit excesivă faţă de prejudiciul ce putea fi prevăzut de părţi la încheierea contractului.

Deci se pot aplica penalități, dar nu sume de-astea astronomice. Dacă-s trecute pe hârtie nu înseamnă că le și câștigi.

#77
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalthea, on 08 februarie 2019 - 08:08, said:

@sfantu.dracu
Dacă exemplarul lui e înregistrat la agenție e valabil, a zis că i-a dat datele din cartea de identitate și l-a semnat.
Eu n-am de unde să știu dacă, ajuns în agenție, agentul îi dă un număr de înregistrare au ba. Că mi-e nu-mi spune și exemplarul meu e fără.
Deci mă pot gândi că, la o adică, vrea banii doar pentru el.
Nu-i cușer. Deci prefer să nu fiu nici eu.

Edited by sfantu.dracu, 08 February 2019 - 08:20.


#78
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsfantu.dracu, on 08 februarie 2019 - 08:14, said:

Nu-i cușer nici să nu plătești dacă și-a făcut treaba Posted Image Ca să n-ai surprize poți să-l încerci spunându-i că plătești comisionul la sediu.
Dacă zice nu, să i-l dai lui, îi poți propune liniștit 1%  și sunteți cușer amândoi.

Edited by althea, 08 February 2019 - 08:58.


#79
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Comisionul se ia prin manevra gangul care este făcută de 2 agenți la ieșirea din notariat după ce se semnează antecontractul și nu primește nici o chitanță cumpărătorul sau vânzătorul pentru bani indiferent de sumă și fără martori de față.

Edited by maarin, 08 February 2019 - 11:30.


#80
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
E regulă asta? Atunci are dreptate sfantu.dracu: merită înțepați.

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Clientul este de vina ca nu cere factura si chitanta...

#82
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmaarin, on 08 februarie 2019 - 11:23, said:

Comisionul se ia prin manevra gangul care este făcută de 2 agenți la ieșirea din notariat după ce se semnează antecontractul și nu primește nici o chitanță cumpărătorul sau vânzătorul pentru bani indiferent de sumă și fără martori de față.
maarin, mă bucur sincer că împărtășești ci noi practicile tale, eventual și ale altor agenți.
În felul acesta cei ce citesc pe aici vor ști ce abordare să adopte.
Eu n-am avut asemenea experiență până acum. Probabil că așa ar fi încercat dacă nu mă prindeam și nu îl ocoleam pe unul din agenți.
Dar am avut parte de un agent care a făcut un contract corect, a negociat prețul a.î. ambele părți să fim mulțumite și s-a ocupat cap coadă de toată tranzacția.
A verificat actele, a stabilit întâlnirile cu notarul și banca. Noi doar am semnat actele.
A eliberat factura.
Comisionul l-am plătit cu avans mic (la semnarea promisiunii) și rest de plată la semnarea CVC.

#83
nova2015

nova2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2019
Nu stiu in ce domeniu ai jobul(initiatorul),dar tu cum ai proceda daca cineva cu care ai o relatie de afacere , ii oferi un serviciu ,prestezi un serviciu ptr el etc etc etc , din care tu primesti salariu ,platesti ratele la banca, cumperi lapte praf ptr copil , incearca sa te pacaleasca? Intre tine si unul care fura din buzunare nu este mare o diferenta . Am observat ca sunt foarte multi care se vaita ca agentiile le percep un comision , de ce , draku stie,ei apeleaza la agentii ,sunt multumiti ca le gasesc ce-si dorescc ,apoi,tot ei se vaita si vor sa traga o teapa ...tipic romaneste ...treaba este simpla,nu vrei sa platesti,nu deranjati agentia si punct .In rest , pregatestete de plata , nu stiu cum arata contractul tau , dar eu am vazut la un amic avocat care bate mult pe imobiliare ,si pot sa-ti spun ca o sa platesti minim comisonul de 3 ori mai mult ...sau poti evita procesul si sa nu cumperi acel apartament ,ori fa o intelegere rapid cu agentia ....sa nu utii ca o sa ai de plata si despagubiri ,adica o sa platesti si onorariul avocatului celor de la agentie+ plus ceva in plus . Daca nu ne crezi , incearca ,dar repet , in cazul asta chiar o meriti , in USA se numeste inselatorie ,in Romania ai noroc si platesti doar despagubiri .

Inca ceva , nu ma pasioneaza agentiile imobiliare ,am avut ceva vanzari cu ei ,dar cei care mi-au luat comisionul o meritau pe deplin .Am postat doar ca mi se pare ca numai  terminam odata cu prosteala asta ,toata lumea vrea sa profite de cel de langa el...chiar mai mult ,acum,mi-am facut contul,pe care o sa-l sterg ,cum am spus ,nu ma pasioneaza agentiile .Si inca ceva, vezi ca daca cumpara un amic,ruda tot draku ala este, daca te bunghesc si se poate demonstra usor , a pus-o si inlocuitorul tau . Seara buna , si procedati corect .

Edited by nova2015, 06 June 2019 - 16:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate