Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de vizionare agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Mirellac

Mirellac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2019
Buna seara! Impreuna cu varul meu am mers sa vizionam un apartament prin intermediul unei agentii imobiliare.Eu am fost cea care a semnat contractul de vizionare.Ulterior am fost opriti de proprietar care ne.a dat datele lui de contact in cazul in care ne hotaram ,sa il contactam direct pe el.Apartamentul ne place foarte mult si ar urma sa fie achizitionat de sotul meu prin credit.In contract exista urmatoarea clauza: " Corespondența dintre BENEFICIAR ( adica eu pt ca eu am semnat contractul de vizionare) și proprietarii imobilului se poate face, până în momentul încheierii unei tranzacții, doar prin intermediul prestatorului". INTREBAREA este care pot fi consecintele juridice pt mine in cazul in care sotul incheie contractul de vanzare-cumparare pe numele lui?Multumesc!

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
de ce nu l-ati pus pe var sa semneze? era cel mai safe

Edited by bossake, 07 February 2019 - 02:31.


#3
Mirellac

Mirellac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2019
Nu mi.a trecut prin cap la momentul respectiv !!!!

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Numai combinatori, de parca va baga cineva pe gat contractele alea pe care le semnati. Mai ales ca v-a ajutat si v-a gasit ce va doriti..Contractul ala nu specifica?

Edited by diahim, 07 February 2019 - 02:39.


#5
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Contractul ăla este titlu executoriu și vei fi executată pentru nerespectarea lui. Citește cu atenție ce scrie în el că este făcut de avocați contractul ăla. Am făcut și eu contracte și de vizionare și de comodat și de comision și altele și le-am și folosit. Mai multe poți afla numai după ce citește un avocat contractul ăla și vezi că jos sau la sfârșitul lui trebuie să aibă penalități ce trebuie plătite dacă îl încalci.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 03:00.


#6
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
Nu sunt expert dar parca era o problema legata de exclusivitate
Daca agentia nu are exclusivitate atunci cam picau pretentiile

Repet, nu lucrez in domeniu, nu sunt 100% sigur ca e asa !

#7
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Este contract de vizionare cel semnat de inițiatoare care este semnat de cumpărător cănd merge să vadă un apartament, exclusivitatea este în contractul de comision pe care îl semnează vânzătorul unui apartament când apelează la o agenție imobiliară să își vândă apartamentul.

Este diferență mare între cele două contracte și cine trebuie să le semneze (cumpărător sau vânzător) dar amândouă sunt titluri executorii și nerespectarea lor poate duce la executarea celui care l-a semnat și sunt mari penalitățile.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 06:03.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 Mirellac, on 07 februarie 2019 - 02:22, said:

INTREBAREA este care pot fi consecintele juridice pt mine in cazul in care sotul incheie contractul de vanzare-cumparare pe numele lui?Multumesc!

poti fi obligata in instanta sa platesti comisionul convenit cu agentia.
din ce stiu eu, agentiile verifica periodic in cartea funciara apartamentele pe care le-au avut pentru vizionare si asa afla daca au fost vandute si catre cine.
in principiu cred ca iesi mai bine cu o negociere a comisionului.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ai semnat un contract iar omul ala si-a alocat din timpul lui pentru a veni cu tine la vizionare, civilizat e sa-i platesti comisionul, eventual cu o negociere in prealabil.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Mirellac, on 07 februarie 2019 - 02:22, said:

Eu am fost cea care a semnat contractul de vizionare.
Multumesc!
Esti pe cale de a deveni escroaca. Si meriti a fi taxata puternic pt. asta.

Daca nu vrei sa platesti comision, de ce nu iti cauti singura?
Cu placere!

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 _Smiley_, on 07 februarie 2019 - 07:18, said:


poti fi obligata in instanta sa platesti comisionul convenit cu agentia.
din ce stiu eu, agentiile verifica periodic in cartea funciara apartamentele pe care le-au avut pentru vizionare si asa afla daca au fost vandute si catre cine.
in principiu cred ca iesi mai bine cu o negociere a comisionului.

S-au smecherit. Dar la ce stil de lucru au ei si cum le pasa lor de clienti, zici ca chiar isi merita comisioanele alea.

#12
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
divorteaza la notar si legal nu mai ai nici o legatura cu "fostul" sot, apoi va recasatoriti la vreo 6 luni dupa ce cumpara el imobilul

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Din pacate in Romania nu e deloc reglementata activita Agentiilor Imobiliare. Nu e posibil daca tu persoana fizica ai de inchiriat/vanzare un apartament in care scri expres ca nu vrei sa fi contactat de catre Agentii Imobiliare sa fi contactat de cel putin 4-5.
In Romania sub 5% din Agentiile Imobiliare sunt OK, in rest numai firme deschise intr-un apartament care incearca sa tapeasca si vanzatorul/proprietarul si cumparatorul/chiriasul.
Statul Roman ar trebuii sa amendeze de se caca pe ele Agentiile imobiliare care hartuiesc vanzatorii/proprietarii care vor sa vanda/inchirieze fara ajutorul loc. Tu persoana fizica ai scris ca nu vrei sa fi contactat de o agentie imobiliara si te suna una.... reclamatie si bang 10.000 euro amenda, si asa s-ar potolii.

Nu e posibil daca cumperi un imobil de 100.000 Euro sa platesti comisionul 2500 Euro si ei defapt sa nu faca nimic. In afara faptului ca iti prezinta imobilul nu fac absolut nimic. In alte locuri cu apa calda agentia pentru banii respectivi verifica actele imobilului, se ocupa de contractul de vanzare/cumparare // inchiriere, la noi ii doare in basca.

Am fost in situatia asta in primavera anului trecut cand am cumparat un imobil. Ei vor 2.5% comision din pretul imobilului doar ca ai vizualizat imobilul. Nu se ocupa de absolut nimic

Initiator daca cumperi imobilul slabe sanse sa scapi de a fi dat in judecata si sa platesti comisionul + penalitati + cheltuieli de judecata.

Edited by mirel3003, 07 February 2019 - 08:33.


#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Am fost si eu la vizionare odata cu un agent imobiliar care foarte tacticos incepuse sa puna pe masa tot felul de contractele lu peste; i-am ras in nas; i-am zis ca nu semnez nimic si ca daca isi asuma riscul bine daca nu mai sunt si altii; si-a asumat riscul Posted Image

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Il suni pe proprietar si daca va intelegeti si urmeaza sa achizitionezi apartamentul il rogi sa il scoata de la agentia de imobiliare.
Cred ca este foarte simplu: Da un telefon si le spune ca apartamentul numai este de vanzare pentru o perioada nedeterminata din motive personale. Pana la urma nu trebuie sa le dea nici un fel explicatie, numai vrea sa vanda apartamentul si gata. Asteptati o saptamana si apoi mergeti la notar sa faceti acetele.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce stiam, chiar daca vrei sa ocolesti acel contract, proprietarul nu are cum sa ti-l vanda tie si la nimeni altcineva decat tot prin agentie, altfel si el risca penalitati mari. Posibil el nu stie asta, si s-a gandit, ca si tine de altfel, sa ocoleasca agentia care defapt l-a scutit de publicitate, drumuri si alte chestii.
Ambii, si tu in calitate de cumparator, si el, in calitate de vanzator aveti contracte cu agentia. Acel apartament va fi cumparat DOAR prin agentie, indiferent ca il cumparata varul, sotul sau prietenul lu sotul...

 Y0samiteSam, on 07 februarie 2019 - 09:45, said:

Il suni pe proprietar si daca va intelegeti si urmeaza sa achizitionezi apartamentul il rogi sa il scoata de la agentia de imobiliare.
Cred ca este foarte simplu: Da un telefon si le spune ca apartamentul numai este de vanzare pentru o perioada nedeterminata din motive personale. Pana la urma nu trebuie sa le dea nici un fel explicatie, numai vrea sa vanda apartamentul si gata. Asteptati o saptamana si apoi mergeti la notar sa faceti acetele.
Am impresia ca in contractul dintre agentie si vanzator este specificat un termen in care vanzatorul nu are voie sa mai vanda sau sa inchirieze apartamentul. 6 luni sau 1 an. Altfel toti ar face asa....

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 tehnics, on 07 februarie 2019 - 09:47, said:

Din ce stiam, chiar daca vrei sa ocolesti acel contract, proprietarul nu are cum sa ti-l vanda tie si la nimeni altcineva decat tot prin agentie, altfel si el risca penalitati mari. Posibil el nu stie asta, si s-a gandit, ca si tine de altfel, sa ocoleasca agentia care defapt l-a scutit de publicitate, drumuri si alte chestii.
Ambii, si tu in calitate de cumparator, si el, in calitate de vanzator aveti contracte cu agentia. Acel apartament va fi cumparat DOAR prin agentie, indiferent ca il cumparata varul, sotul sau prietenul lu sotul...


Am impresia ca in contractul dintre agentie si vanzator este specificat un termen in care vanzatorul nu are voie sa mai vanda sau sa inchirieze apartamentul. 6 luni sau 1 an. Altfel toti ar face asa....

Nu cred, suna aiurea.
Sa presupunem ca vin niste rude din strainatate si vreau sa le cazez. Intrerup contractul si punct sau poate trebuie sa plec in strainatate urgent si nu doresc sa las cheia la nimeni pentru vizitare.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
mirela, ce scrie in contractul tau la capitolul reziliere unilaterala ? cum se poate face si in ce conditii ?
pe de alta parte contacteaza proprietarul apartamentului si intreaba-l daca are sau nu vreun contract (de intermediere/exclusivitate sau cum s-o numi), semnat cu agentia imobiliara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate