Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Blocuri prost izolate fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#145
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 Ivarr, on 14 februarie 2020 - 12:46, said:

Nu mai conteaza putin zgomot de la vecini atunci cand blocul e NOU. Pana la urma, ce e mai important,  sa nu auzi NIMIC intr-un bloc de 25-30 de ani  sau sa fie blocul nou si cu pereti drepti si frumosi din rigips & porotherm ? Posted Image
Cu zgomotul de obisnuiesti dar blocul vechi nu mai intinereste.

eram cu adevarat incantat daca veneai cu ceva solutii de izolare fonica ...

#146
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012

 Lucian_x, on 14 februarie 2020 - 12:52, said:


eram cu adevarat incantat daca veneai cu ceva solutii de izolare fonica ...

Nu exista solutii care chiar sa functioneze  in totalitate. Nu fara a sacrifica o gramada de spatiu oricum si a face apartamentul sa arate si ca dreaq pe deasupra. Asta fiindca sunt diverse tipuri de zgomote care se pot auzi si ele difera intre ele : zgomotul tevilor de apa ,  zgomotul vocii/tipetelor , zgomotul de impact  si altele. Unele pot fi blocate cu succes  dar altele nu, indiferent ce ai pune pe interiorul peretilor si tavanului.
Solutia era la tine si anume sa iei in calcul aspectul zgomotelor inainte de a baga banii intr-un apartament nou. Nu e ca si cum faptul ca sunt izolate fonic prost e o noutate, s-a tot scris si vorbit despre asta de ani de zile.

#147
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 Ivarr, on 14 februarie 2020 - 12:58, said:

Nu exista solutii care chiar sa functioneze  in totalitate. Nu fara a sacrifica o gramada de spatiu oricum si a face apartamentul sa arate si ca dreaq pe deasupra. Asta fiindca sunt diverse tipuri de zgomote care se pot auzi si ele difera intre ele : zgomotul tevilor de apa ,  zgomotul vocii/tipetelor , zgomotul de impact  si altele. Unele pot fi blocate cu succes  dar altele nu, indiferent ce ai pune pe interiorul peretilor si tavanului.
Solutia era la tine si anume sa iei in calcul aspectul zgomotelor inainte de a baga banii intr-un apartament nou. Nu e ca si cum faptul ca sunt izolate fonic prost e o noutate, s-a tot scris si vorbit despre asta de ani de zile.

pe mine ma deranjeaza zgomotul care-l fac tocurile pe casa scarii, de la etajul sau etajele superiare; cazutul lucrurilor pe jos (se pare ca am un copil deasupra mea) si huruitul acestora (sigur nu are covoare). problema apare cand stai linistit in pat si auzi, hurrrrrrr (ca si acum ai da drumul la o sticla de sticle pe un parchet fara covor), sau poc (ii cade aceeasi sticla de sticla tot pe parchet).

si acum intrebarea: dar ce le face sa fie izolate fonic prost? eu banuiesc ca totul vine de la caramida porotherm, in situatia mea, dar numai banuiesc.

si care sunt solutiile acelea care functioneaza numai partial (banuiesc ca mai mult de 10 - 12 cm pe perete nu sacrifici, si-n situatia mea nu ar fi problema )

Edited by Lucian_x, 14 February 2020 - 18:00.


#148
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Izolarea fonica cred se poate face doar in mod particular; nici un constructor nu o ia in considerare la ridicarea unui bloc, cel putin nu in marja de pret <3000 euro/mp.
Ce si cum se aude depinde strict de matrialul folosit si vecini.

Edited by mihaigerard, 14 February 2020 - 18:03.


#149
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 mihaigerard, on 14 februarie 2020 - 18:03, said:

Izolarea fonica cred se poate face doar in mod particular; nici un constructor nu o ia in considerare la ridicarea unui bloc, cel putin nu in marja de pret <3000 euro/mp.
Ce si cum se aude depinde strict de matrialul folosit si vecini.

da, asa e.
o fac in mod particular. dar cum?
https://www.cel.ro/a...vRoCcGQQAvD_BwE

dar daca nu e ce trebuie? si arunc banii in vant? nu vreau sa o iau razna...
ma gandesc ca poate cineva, cu studii de specialitate, ar punea sa ne spuna. nu vreau sa ne dam cu presupusul.

#150
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Lucian_x, on 14 februarie 2020 - 18:09, said:


da, asa e.
o fac in mod particular. dar cum?
https://www.cel.ro/a...vRoCcGQQAvD_BwE

dar daca nu e ce trebuie? si arunc banii in vant? nu vreau sa o iau razna...
ma gandesc ca poate cineva, cu studii de specialitate, ar punea sa ne spuna. nu vreau sa ne dam cu presupusul.



http://apartamentul2...apartamentul22/

#151
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 mihaigerard, on 14 februarie 2020 - 18:03, said:

Izolarea fonica cred se poate face doar in mod particular; nici un constructor nu o ia in considerare la ridicarea unui bloc, cel putin nu in marja de pret <3000 euro/mp.
Ce si cum se aude depinde strict de matrialul folosit si vecini.
Mihai , încă o data îți dai cu părerea. eu cunosc ( adică băieții mei au montat ) blocuri vândute in jurul sumei de 1500 de euro mpu  la care s a montat material fono-absorbant...

#152
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011

 Lucian_x, on 14 februarie 2020 - 18:09, said:

ma gandesc ca poate cineva, cu studii de specialitate, ar punea sa ne spuna. nu vreau sa ne dam cu presupusul.

Nu întrebi pe cine trebuie.
Stai să apară @Look, îți spune toooot, cum se anulează frecvențele între ele, cu ce materiale, cu ce scule, cu ce... :D
Ai doar răbdare :peacefingers:

#153
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Blocurile terminate in 88-89 din racadau de pe pietonal(Brasov) au toate izolatie fonica, respectiv un carton gros de 3 cm sub sapa flotanta, nu am auzit niciodata tropaieli sau tocuri.

Edited by TheChosen1, 14 February 2020 - 22:25.


#154
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 TheChosen1, on 14 februarie 2020 - 22:25, said:

Blocurile terminate in 88-89 din racadau de pe pietonal(Brasov) au toate izolatie fonica, respectiv un carton gros de 3 cm sub sapa flotanta, nu am auzit niciodata tropaieli sau tocuri.

sa inteleg ca un mare lucru ar fi fost ca constructorul sa fi bagat ceva prin sapa? si degeaba fac eu izolatie pe tavan si pereti?
dar tu de unde stii ca au carton de 3 cm?

asta sa fie cauza, ca peste placa trebuie sa puna carton sau altceva pentru izolatie fonica si apoi sa toarne sapa? (nu auzisem de asa zisa sapa flotanta)
"Sapele flotante sunt des intalnite in constructiile rezidentiale si industriale si au rolul de a spori confortul. Acest tip de sapa isi ia numele de la faptul ca nu are niciun punct de contact cu elementele de structura. Se sprijina pe unul sau mai multe straturi izolante care pot fi, la randul lor, de mai multe feluri, in functie de rolul pe care il au:
    hidroizolante
    termice
    fonice
O sapa flotanta se poate sprijini pe unul sau mai multe astfel de straturi, de acelasi fel sau diferite, in functie de nevoile constructorului sau ale proprietarului."

Edited by Lucian_x, 14 February 2020 - 23:15.


#155
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 TheChosen1, on 14 februarie 2020 - 22:25, said:

nu am auzit niciodata tropaieli sau tocuri.

Poate ai vecini linistiti.

#156
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019
Dupa un studiu minutios am cumparat un apartament in bloc turn din '68, ultimul etaj, pe cadre. De fapt peretii exteriori ai blocului si singurul perete intre mine si vecin sunt beton turnat, adica tot ce conteaza. Restul din cate vorbeste mosnegimea sunt BCA. In prezent stau intr-un bloc din placi la etajul 3/4. Din cat am tras cu urechea in apartamentul nou, se audie mult mai putin decat in apartamentul prezent. dar nu m-am mutat inca, deci nu stiu regimul de sunet 24/24. Am fost insa acolo cand vorbeau intre ei vecinii de desubt si sunetul vocii era mult mai infundat si placut dcat unde stau acum. Voi reveni cu amanunte.

Deocamdata pare ca am ales bine. recomand la toti impatimitii de liniste bloc <77, turn, monolit sau cadre dar fara grinzi vizibile, ultimul etaj. Faptul ca e turn e tot un plus. Genul asta de blocuri tind sa aiba o compartimentare mai buna, decomandate, cu mai putini pereti comuni cu vecinii.

Unde stau acum bloc placi, e SD, iar apartamentul meu are compartimentaea in oglinda cu vecinul. Vecinul are televizorul montat peste perete de sufrageria mea. Doar pentru ca mi-e prieten si nu vrea sa ma deranjeze nu prea il da tare. Doar cand se uita la filme. Altfel ar fi jale.

#157
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

 Ion_de_la_Raion, on 15 februarie 2020 - 09:56, said:

Poate ai vecini linistiti.
Nu am linistit, au chiar si potaie si e al 2lea apt din blocul acela pe care il am, se aud voci daca zbiara dar nu tropaieli, tocuri , pasi, etc.
Am facut niste lucrari si am ajuns sub sapa de 10 cm si am sapat si prin cartonu ala, si chiar are 3 cm grosime, deci ma gandesc ca si un extrudat subtire daca este pus sub sapa atenueaza orice vibratie si boncanitura din sapa pt ca nu se transmit vibratiile placii de beton.

#158
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 TheChosen1, on 15 februarie 2020 - 19:25, said:

Nu am linistit, au chiar si potaie si e al 2lea apt din blocul acela pe care il am, se aud voci daca zbiara dar nu tropaieli, tocuri , pasi, etc.
Am facut niste lucrari si am ajuns sub sapa de 10 cm si am sapat si prin cartonu ala, si chiar are 3 cm grosime, deci ma gandesc ca si un extrudat subtire daca este pus sub sapa atenueaza orice vibratie si boncanitura din sapa pt ca nu se transmit vibratiile placii de beton.

interesant, multumim, pe asta nu o stiam.

eu sper ca poate citeste cineva care se stie cu izolatia fonica threadul acesta, si poate-mi ne da o solutie viabila sa rezolv problema care o am, avand in vedere ca constructorul nu a pus nimic sub sapa flotanta, sau cred ca nu e sapa flotana, e numai placa de beton.

#159
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
Nu exista soluții minune. Am un prieten a scos parchetul, pus extrudat și parchet de 12, scârț de 2 pe pereți, scârț de 5 pe tavan, iar rigips, și a ameliorat situația la un nivel nici măcar mulțumitor. A ajuns la concluzia ca făcut cu materiale la minimul posibil, pur și simplu pereții transmit orice vibrație.

#160
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007

 slai, on 15 februarie 2020 - 20:15, said:

Nu exista soluții minune. Am un prieten a scos parchetul, pus extrudat și parchet de 12, scârț de 2 pe pereți, scârț de 5 pe tavan, iar rigips, și a ameliorat situația la un nivel nici măcar mulțumitor. A ajuns la concluzia ca făcut cu materiale la minimul posibil, pur și simplu pereții transmit orice vibrație.


nu vreau sa cred asta Posted Image
asa cred ca si eu, ca placa transmite zgomotul la pereti, si peretii iar la placa si tot asa
spune asta pentru ca la mine zgomotele vin de la et 8 si eu stau la 6. la 7 nu sta nimeni (vorbesc de etajele care sunt pe tronson cu mine).
si mai cred ca un mare lucru ne-a spus @TheChosen1, cu sapa flotanta.
ma gandesc ca cele care nu au asa ceva, cele de pe timpul lui Ceausescu, au placa, smoala in care sunt bagate blanile pe care este batut parchetul. toate astea cred ca fac ca zgomotele sa nu se auda atat de tare.

Edited by Lucian_x, 15 February 2020 - 20:31.


#161
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Stateam zilele trecute si ma gandeam cum naiba nu auzeam zgomotele astea cand eram mici?
Cred ca raspunsul este ca erau covoare puse peste linoleum si era mobila sa ai cat mai multa mobila de servea mobila pe post de material de izolat si oricum nu prea aveai voie sa alergi prin casa.

Ma tot duceam la un prieten si ma gandeam ce pereti grosi are, ba chiar nu se auzea nimica de la vecin, asta pana sa imi dau seama ca ori nu era careva acasa ori era apartamentul gol, ca in momentul in care era careva acasa se auzea si televizorul vecinului.

#162
Muscalone

Muscalone

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2020
Salutare,
M-am mutat prin martie intr-un bloc vechi, anii 60, (turn din beton turnat...prin glisare) unde am fost deranjat de:
- TV-ul babei de deasupra
- parchetul ei care scartaia atat cand mergea ea dar mai ales cand incepe fiica-sa sa umble pe calcaie ( fiica de vreo 40 si ceva de ani )
Ei bine, am zis sa iau masuri si mi-am izolat fonic dormitorul mare folosind pluta expandata + vata + rigips antifonic pe tavan iar pe pereti doar vata si rigips. Am scapat de TV si de scartaitul de la parchet aproape in totalitate pentru ca uneori mai aud un mic mic mic bazait de la tv cand il dau la maxim probabil pentru ca in camera de langa (living) inteleg ce parere au cei 100 de romani intrebati tot felu de idiotenii :).  Pe langa asta am scos vechiul parchet pe care inainte sa ma mut mi l-a slefuit si lacuit un "mare" mester, mare pentru ca a zis ca nu va mai scartai dupa ce-l face insa scartaia...si mi-a parut rau de vecinii de sub mine. Sub noul parchet se afla extrudat de 2 cm sapa si imediat sub parchet inca o foita de extrudat de 0.6 cm. Am intrebat-o pe vecina de sub mine daca isi mai da seama prin ce camera merg si a zis ca acum e totul ok ( m-as fi bucurat sa ma intrebe daca nu cumva m-am mutat ca nu ma mai simte )
Camera din 2.63 inaltime acum mai are fix 2.45 iar din pereti am pierdut intre 7 si 5 cm.

Ce nu am reusit cu solutia mea de izolare fonica - inca aud cand trantesc usile, nu inteleg cum de nu au cazut cu tot cu pereti la cum le trantesc. Se mai aude un zumzait de la tevile sau de la robinetii de la baie dar am si ptr asta o solutie -> incerc sa ma inteleg bine cu ele si sa le fac cadou 2 baterii premium ptr baie ( pe bune )


Celor care sunt suparati ca au vecini galagiosi le recomand sa ia putina initiativa si sa investeasca in confort.
Oricum sunt setat ca urmatorul apartament sa fie la 4 din 4 si cu siguranta si aceluia ii voi izola fonic dormitorul mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate