Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Blocuri prost izolate fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#1
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Cat de bine sunt izolate fonic apartamentele voastre?
La mine, bloc de prin '85, se aude orice de la vecini, mai ales de la cei de sus. Discutii, tv, scaune trase, diverse alte zgomote, e chiar deranjant...

Am vrea sa ne luam un alt apartament si as vrea sa tin cont si de acest aspect. Exista blocuri mai bine izolate fonic? Ma intereseaza tipul blocului, anul, ca sa le pot identifica cumva pe cele "silentioase". Ma intereseaza in Bucuresti.

La cele noi am inteles ca e cam horror din punctul asta de vedere.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Izolatie fonica?
Ma voi visati la cai verzi pe pereti...

Nu exista izolatie fonica sau mai bine zis nu a fost niciodata luata in calcul...
Ce ai acum, e pt ca ai pereti de beton/bca/caramida...

Traiesti ca furnica, intr-un musuroi...

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Da, in blocurile comuniste se aude la vecinul cand stranuti, dar la cele noi problema e ca se aude din parc.

Eu am business de familie la parterul unui bloc de 4 etaje din '85 si vecinul de la 1 spune ca aude scaunele noastre de la birouri, vorbitul la telefon, scartaitul gratiilor dimineata cand vanzatoarea deschide magazinul.

Muzica la mine, bass-ul la vecini zicea cineva pe forum, la mine la vila e muzica la mine la etaj, bass-ul la maica-mea la parter.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 27 ianuarie 2019 - 22:03, said:

Izolatie fonica?
Ma voi visati la cai verzi pe pereti...
Ti se pare confortul o pretentie exagerata in anul 2019 ?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Mi se pare o pretentie nerealista!
Daca ai planseul de beton, iar deasupra se circula cu tocuri, se va auzi f puternic. Se va auzi si daca vecinul o alearga pe vecina cu toporul...

Peretii de BCA sau caramida au bune proprietati de izolatie termica, dar nu izoleaza la capitolul fono...

Poti oricand sa iti capitonezi camerele sau sa te muti in camp...

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeoAnny, on 27 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Cat de bine sunt izolate fonic apartamentele voastre?
La mine, bloc de prin '85, se aude orice de la vecini, mai ales de la cei de sus. Discutii, tv, scaune trase, diverse alte zgomote, e chiar deranjant...

La mine e din prefabricate - se aude tot si de sus si de jos, chiar daca lumea vorbeste la telefon in bucatarie si eu sunt in dormitor, adica in camera pe diagonala... Cat timp ne foim prin casa, nu-i asa mare chestie, dar cand vrei sa dormi, daca vecinii isi povestesc viata la telefon la 12 noaptea.. nu mai e ok.  
Solutii nu prea sunt decat dopuri de urechi, ceva casti in care sa bagi o muzica chill sau sa bati in teava daca chiar sunt nesimtiti..

Nu cred ca exista solutii decat sa te apuci sa faci buncar, adica renovat total si montat vata minerala plus placa de rigips pe deasupra (nu cred ca se apuca cineva de asa ceva).
Altfel, pentru a scapa de tzarani trebuie sa te muti la casa..

View PostAdm, on 27 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Mi se pare o pretentie nerealista!
Daca ai planseul de beton, iar deasupra se circula cu tocuri, se va auzi f puternic. Se va auzi si daca vecinul o alearga pe vecina cu toporul...

Se aude atunci cand merg ca ursii prin apartament, cand se plimba cu tocuri pe hol sau cand alearga copilul prin toata casa.. nu e nevoie de topor.. E suficient un drac de copil hiperactiv care sa dea ture dintr-un colt in altul... si nu mai ai pic de liniste.

Blocurile nu sunt izolate fonic (nu preocupa pe nimeni asa ceva din constructie). Ca sa fie izolate fonic ar trebui ca planseul sa fie de tip fagure, sa aiba vata minerala si pe o parte si pe alta.. Cine drku construieste asa?

Edited by rosix, 27 January 2019 - 22:18.


#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Era cineva pe aici care spunea ca a stat intr-un apartament dintr-o cladire interbelica, cu pereti foarte grosi si nu se auzea nimic de la vecini. In perioada comunista au stat acolo numai persoane importante si demnitari, stie cineva despre ce cladire e vorba?

#8
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Majoritatea apartamentelor nu sunt renovate sau au gresie și în sufragerie, o soluție țigănească. Dacă ar fi renovate corespunzător, cu placi de polistiren sub parchet, anumite zgomote ar fi atenuate.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 27 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Mi se pare o pretentie nerealista!
Poti oricand sa iti capitonezi camerele sau sa te muti in camp...
Interesanta mentalitate.

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cel mai bine izolat mi s-a parut un apartament intr-un bloc din 1969 din Dr Taberei.
In asta de acum din 84 se mai aude una alta, ma rog, am si un bebelus sub mine si ii aud plansul.
In schimb mi s-a parut ca se aude mai tare in astea noi. Am fost pe la prieteni in complexul West park, in ala de langa Auchan Titan si in Primavara de pe Ghencea si se auzea tot. Si mi s-a mai parut  chestie naspa, se aude si dintr-o camera in alta in acelasi apartament foarte bine ce vorbeste cineva.

Poate astea sunt totusi ansambluri mai ieftine, habar nu am, poate in alea mai din centru mai scumpe e mai bine.

Edited by Seteh, 27 January 2019 - 22:23.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Problema nu e numai izolatia fonica ci tzaranii care s-au mutat la bloc si faptul ca multi dintre acestia au un program diferit de cei care vor sa se odihneasca.

Exista studenti care o boschetaresc noaptea.. stau pe chat, se amuza de toate ckkturile, isi povestesc viata, asculta muzica (nu neaparat data tare dar suficient cat sa auzi bataia din bass).

Apoi exista oameni casnici care, daca o freaca toata ziua.. pun la spalat noaptea, fac de mancare, isi povestesc viata.. fac lucrari in apartament incepand cu ora 6.00..

Programul si stilul de viata diferit e sursa zgomotului...   In general un tzaran il descoperi dupa cat zgomot face in jurul lui atunci cand isi traieste viata.

Si eu am avut la serviciu o colega nebuna la vreo 47 de ani care cand venea seara de la serviciu la ora 19-20, dormea 3-4 ore pana pe la ora 24, apoi era in picioare si se apuca de treaba - spalat, facut de mancare, calcat rufe, etc.  Si avea si un baiat care lucra in tura de noapte la o firma de soft (tester de jocuri) si care venea pe la ora 3 acasa, gasea mancarea calda si se apucau de povestit viata in bucatarie.   Apoi femeia mai dormea 2-3 ore si venea la serviciu.

Programul diferit e sursa deranjului - daca toata lumea ar crapa somn dupa ora 24 sau s-ar uita la un film in surdina.. n-ar fi nicio probelma cu blocurile prost izolate.

Edited by rosix, 27 January 2019 - 22:31.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

View PostPopaXXX, on 27 ianuarie 2019 - 22:18, said:

Era cineva pe aici care spunea ca a stat intr-un apartament dintr-o cladire interbelica, cu pereti foarte grosi si nu se auzea nimic de la vecini. In perioada comunista au stat acolo numai persoane importante si demnitari, stie cineva despre ce cladire e vorba?
Conteaza? Acum nu mai ai pereti de 50cm grosime...
S-a inventat constructia pe cadre.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Ti se pare confortul o pretentie exagerata in anul 2019 ?

Quote

La mine, bloc de prin '85, se aude orice de la vecini, mai ales de la cei de sus. Discutii, tv, scaune trase, diverse alte zgomote, e chiar deranjant..

Cred ca avem o problema de comunicare.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 27 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Ti se pare confortul o pretentie exagerata in anul 2019 ?
Nu, dar ramane doar la stadiul de confort visat, Dezvoltatorii gandesc altfel.Ei nu stau in blocurile construite de ei.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Cea mai cunoscuta duda la blocurile romanesti este bormasina matinala. Eu m-am mutat la casa din 2000 si sunt dintre cei care au somnul cel mai dulce dimineata, cand citesc pe forumuri ca pana si duminica la 07:30, 08 sau 09 dimineata, brrrrr, bormasina, inamicul somnului, la casa am avut-o doar in octombrie 2010 cand s-a anvelopat, le ziceam muncitorilor nu dati gauri pana in 11-12, dupa aia dati-le pana la ora 20 daca vreti dar nu dimineata.

Cazuri mai rare de bormasina la ora 23 sau mai tarziu. Pe mine la Bucuresti in primii 2 ani de studentie aveam manele la maxim la 8 dimineata, unele de sus, altele din stanga. Manelistii sunt matinali precum si bormasinistii. Asta in Berceni.

Am stat si in Rahova la parter, nici o problema cu muzica mea desi puneam Bucifal chiar si noaptea, nici eu nu auzeam de la altii ca erau pensionari pe scara, foarte linistiti si ordonati.

#16
Dorelcorporatistul

Dorelcorporatistul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.12.2018
La apartamentele ieftine e problema asta..
Si problema e la cumpărători..Ce, nu stiu ei sa negocieze??

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din proprie experienta stiu anumite aspecte care iti pot face viata mai linistita, intr-un bloc nou. Dar principalul aspect tine de ce vecini ai si cat de linistiti sunt ei (in principal vecinii de deasupra).

1. Alege un apartament care se invecineaza cu cat mai putine apartamente (ori pe colt, ori la capat de tronson de bloc lipit de alt tronson de bloc). Ideal este sa te invecinezi direct pe etaj doar cu unul.
2. Daca blocul a fost proiectat cu incalzire prin pardoseala vei avea ceva mai multa linistie pentru ca exista si un strat de izolatie consistent in pardoseala vecinului de deasupra.
3. Daca blocul este tip "dala groasa" ai planseul de minim 20 de cm de beton armat si vei avea putin mai multa liniste (izolatia fonica se face cu masa) daca se respecta si alte conditii.
4. Spatiile dintre plansee pe unde trec tevile de evacuare si gurile de vizitare din baie trebuie bine izolate (cu spuma de exemplu), altfel zgomotele vor calatori bine intre etaje.
5. Peretii dintre apartamente se fac in zilele noastre din BCA de 30 de cm sau Caramida de 20-25 cm. Sunt degeab dpdv fonic. Important este sa respecti punctul 1, iar dormitoarele sa nu se invecineze cu alte apartamente. Ideal ar fi ca zidurile despartitoare dintre apartamente sa fie din beton armat iar gaurile alea mici si rotunde de la cofraj sa fi fost umplute.
6. O usa metalica buna, cu izolatie in interior si cu prag (nu radeti, sunt multe blocuri noi care au usi metalice fara prag).
7. Alege blocuri care au cat mai putine garsoniere.

Edited by MembruAnonim, 27 January 2019 - 22:49.


#18
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012

View PostAdm, on 27 ianuarie 2019 - 22:03, said:


Nu exista izolatie fonica sau mai bine zis nu a fost niciodata luata in calcul...
Ce ai acum, e pt ca ai pereti de beton/bca/caramida...

Traiesti ca furnica, intr-un musuroi...

Mai greu cu vilele in Bucuresti. Nu e loc pentru toti...

Eu nu ma refeream la izolatie fonica intentionata, ci mai degraba la anumite blocuri facute cu anumite materiale care sunt mai bune izolatoare fonice ca altele. De exemplu bunicii mei, in bloc din '60 nu se aud voci, doar zgomote mai puternice. Blocul e facut din beton turnat in santier si caramida, cred. Banuiesc ca sunt peretii mai grosi..

La blocurile noi, mi se pare de bun simt sa izoleze fonic, standardele de confort ar trebui sa fie altele decat cele in comunism.

Chiar sunt curioasa daca e cineva in bloc nou, ok din punctul asta de vedere. Eu din ce stiu toti se plang de probleme cu zgomotele de la vecini.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate