Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Blocuri prost izolate fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#109
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Sub mine e o babă de peste 80 de ani și deasupra o babă și un moș care merge cu cadrul, au peste 75 de ani. În vreo 10 ani au murit vreo 14. Când mă întâlnesc cu babele îmi zic câ ce mare am crescut. Cel mai bătrân pe scară este un moș de 94 de ani, văduv, iese zilnic cu bastonul și o ia prin spatele bulevardului. Numai vecini din ăștia am peste tot. Am o vecină de vârsta mea, avocată dar proastă, nemăritată și umblă cu un distrus cu barbă. Aia când mă vede se face că se uită după avioane, adică se face că nu mă cunoaște, aruncam cu rahat de câine în ea când eram copii. Să nu vă mutați unde sunt moși și babe că e plictiseală.
În dormitor nu aud nici un zgomot că sunt pe spatele blocului, au fost proiectate cu cap apartamentele, pe față unde este zgomot din bulevard sufrageria (salonul) și pe spate dormitoarele.

Edited by cenzuratul, 29 January 2019 - 17:07.


#110
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Ai grija ce-ti doresti !
Nu citesti ce probleme poti avea dupa ce mor batranii ??  Gemete, tipete, tropaituri, manele, bormasini, etc.
Ce o sa-i duci dorul "plictiselii" !

#111
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Nici o șansă că sunt minim 6 apartamente goale ale moștenitorilor plecați în afară unde au murit amândoi moșii și ăia nu au de gând să vândă sau să închirieze.

Sunt firme care au închiriat prin bloc și ăștia stau până seara după care pleacă. Sâmbătă, duminică nu vin la firme. Nu sunt altfel de chiriași pe unde stau eu.

Edited by cenzuratul, 29 January 2019 - 17:13.


#112
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cele mai bune ar fi blocurile care au o "gaura" in ele, dupa cum observati in poza de jos. Practic dormitorul de acolo nu are niciun perete comun cu alt vecin, iar cel de la ultimul etaj are doar podeaua in contact cu vecinul de jos. Balconul aduce si el un plus de izolare fonica, pentru zgomotele de la exterior.
Singura problema cu o astfel de configuratie ar fi temperaturile, iarna s-ar putea sa fie foarte frig, iar vara foarte cald in aceste camere.

[ https://i.ibb.co/PxDLvJm/bloc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#113
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View Postmihaigerard, on 28 ianuarie 2019 - 11:29, said:

Eu as lua in considerare etajele 2-5, max. La ultimul etaj nu mi se pare ca ai mare lucru de castigat. Eventual rezolvi problema zgomotului, desi daca iti da drumu ala de dedesubt la boxe ai fix aceeasi problema ca ceilalti, in schimb te trezesti cu alte 3 probleme.


Salut,
am stat la etajul 3 / 6 cu o familie de tarani deasupra.Am rezistat 3 ani..dupa care ne am mutat la etajul 9/9 ,dupa multe discutii cu sotia,ca este ultimul etaj,caldura,bla bla ..Domnilor este ce a mai buna alegere !!In afara de 1 luna vara cand folosesc aparatele de aer conditionat intens,nu am de ce sa ma plang !!Vrem sa ne mutam in alta zona,dar tot la ultimul etaj ,asta este clar,nu inteleg oamenii care spun ca ultimul etaj este nasol..Ptr mine este cea mai buna alegere.

#114
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, linistea la bloc a devenit o mare problema din cauza numarului mare de tzarani tineri care s-au aciuat pe la oras. Numa manelisti bai nene...

#115
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postnni2011, on 30 ianuarie 2019 - 08:32, said:

Vrem sa ne mutam in alta zona,dar tot la ultimul etaj ,asta este clar,nu inteleg oamenii care spun ca ultimul etaj este nasol..Ptr mine este cea mai buna alegere.
Pai daca stai la 4/4 poate nu ai lift.
Daca stai la 9/9 sigur ai lift, dar daca e vechi mai bine merg pe scari.
Plus frig / cald iarna/ vara.
Si posibile probleme cu zapada de pe bloc.

#116
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Interesanta chestie cu aranjarea blocului de mai sus, cred ca asa sunt blocurile care au ghena de gunoi.
Si in genul asta de faza incalzirea este ultima ta grija.

Din nefericire omul/romanul/general vorbind are mai mult timp liber, crede ca are mai multe drepturi si 0 obligatie.

Am stat in chirie intr-un apartament in care vecina de deasupra tropaia prin casa daca auzea televizorul prea tare sau miscare prin casa, cine stie ce chiriasi a trecut pe acolo inainte, care era relatia ei cu respectivi dar va zic ca in momentul in care auzea miscare incepea sa se plimbe incaltata prin casa.
Fiind chirie nu ma stresam, gen ma pot muta in alta parte, era amuzant ca se uita noaptea pe Antena3 si ascultam si eu emisiunea, era ok cand vorbeau aia si ziceam ca eh, fara probleme ca nu se aude asa de tare si apoi urma jigle antena3 si publicitatea cu muzica si se duce somnul.
Asa ca stateam si eu treaz si ascultam Antena 3, ca deh, asta ii Romania.

Si ma tot gandeam daca baba era surda sau doar proasta.
Si dupa ce m-am mutat era vesela, asa ca un vecin bun, era vesela ca au venit alti chiriasi noi.

Deci ca intr-un film dala tampit cu tampiti.

In general vecini sunt tacut, intelegatori, asta de fata, dupa ce trec pragul usilor inchise au gandurile si ideile lor. Aveam un vecin care era suparat/deranjat ca se fumeaza in baie si cumva intra fum si pe la el, isi montase fereastra/aerisire in baie, era deranjat dar nu zicea nimic, mai scapa asa cate un apropou.
Si ma gandeam? Boss, sa zicem ca lacheul de langa tine fumeaza in baie, toata familia lui fumeaza in baie, pai ai 2 variante, 1 ii zici sa se duca dracu sa fumeze pe geam sau 2 inchizi geamul de aerisire si taci din gura.

Si faze cu vecini am destule de pot scrie 2-3 carti, am locuit cu chirie in zone bune, asta ma amuza, gen daca luam a mai ieftina chirie de pe tocmai.ro intelegeam ca o avea ceva ciudat, dubios, dar cand alegi calitate si dai de vecini care pur si simplu sunt invidiosi, asta inainte de toate, 1 invidia, nu ca sunt invidiosi pe tine, sunt invidiosi pe ala care inchiriaza, face o afacere, deci inainte de toate este invidia, dapoi partea in care ei stau acolo de toata viata si cumva au alte drepturi.

Edited by Argent, 30 January 2019 - 09:26.


#117
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View PostVarfDeAtom, on 30 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Pai daca stai la 4/4 poate nu ai lift.
Daca stai la 9/9 sigur ai lift, dar daca e vechi mai bine merg pe scari.
Plus frig / cald iarna/ vara.
Si posibile probleme cu zapada de pe bloc.


salut,
am acoperis deasupra..pe 3 luni de iarna,gazele au venit 550 ron,la un apartament de 91 m2..Vara intradevar ,o luna este mai nasol,dar decat 12 luni de cosmar ,mai bine  1 luna de caldura,impopriu spus ,am 2 aparate de aer conditionat si nu am nici o problema.
Concluzia :este ff bine la ultimul etaj,nu ma mai mut la  ETAJ INFERIOR etaj nici MORT !

#118
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
Pe 3 luni de iarnă 550 lei gazele la 91 mp ? Asta ar veni cam 185 lei pe lună la 91 mp. Este bine, dacă stăteai prin alte zone îți tăiai țeava de gaze. Eu plătesc un maxim iarna (am mai multe apartamente) de 900-1.300 lei gaze lunar pe 160 mp și se stă cu pulovăr iarna iar plăpumi sunt ca cele de mătase groase din lână. Ca să se stea în tricou iarna trebuie o medie de vreo 2.000 lei pe lună gazele. Scad gazele iarna din chiria pe care o iau de la apartamentul ăsta.

Edited by cenzuratul, 30 January 2019 - 10:43.


#119
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nni2011 , asa am zis si eu. Pentru mine e cel mai bine, pentru ca si eu veneam dupa 7 ani de stat sub niste tarani cu 6 copii.
Nu-i jignesc chiar erau de la tara oamenii, mai zicea mama copiilor, ca ai ei copii alergau zi-lumina prin curte , ca aveau 2 hectare de curte, stateau pe niste dealuri.  Ea isi tot cerea iertare de zgomot, se auzea cum ii certa pe copii.
Nu am avut niciodata, niciodata probleme cu acoperisul , iar vara ....am aer conditionat.
Va spun din experienta, ca nu se compara zgomotul facut in apartamentul de jos sau din lateral cu cel din apartamentul de deasupra.

Ma deranjeaza putin spre deloc frigul si caldura ( asta doar putin , prin august, dar AC-ul o rezolva).
Principalul dezavantaj este urcatul scarilor, mai ales cu bagaje . Stau la 4/4 si nu avem lift.

Edited by der25, 30 January 2019 - 13:08.


#120
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 30 ianuarie 2019 - 09:24, said:


In general vecini sunt tacut, intelegatori, asta de fata, dupa ce trec pragul usilor inchise au gandurile si ideile lor. Aveam un vecin care era suparat/deranjat ca se fumeaza in baie si cumva intra fum si pe la el, isi montase fereastra/aerisire in baie, era deranjat dar nu zicea nimic, mai scapa asa cate un apropou.
Si ma gandeam? Boss, sa zicem ca lacheul de langa tine fumeaza in baie, toata familia lui fumeaza in baie, pai ai 2 variante, 1 ii zici sa se duca dracu sa fumeze pe geam sau 2 inchizi geamul de aerisire si taci din gura.

E chiar nesimtire sa fumezi in baie.. Nu numai ca faci tot apartamentul sa miroasa ca o buda, dar baile mai au coloane comune de aerisire.. fumul circula prin tot blocul.

#121
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Blocurile de pe pietonala din Racadau - Brasov , finalizate in '90 au fonoizolatie 2cm carton presat sub sapa de beton, am dat eu de el in diverse camere la renovare.Dar tot se aude javra de deasupra cand latra.Ce-i drept tropaieli nu am auzit niciodata.

#122
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postrosix, on 27 ianuarie 2019 - 22:26, said:

Problema nu e numai izolatia fonica ci tzaranii care s-au mutat la bloc si faptul ca multi dintre acestia au un program diferit de cei care vor sa se odihneasca.

Exista studenti care o boschetaresc noaptea.. stau pe chat, se amuza de toate ckkturile, isi povestesc viata, asculta muzica (nu neaparat data tare dar suficient cat sa auzi bataia din bass).

Apoi exista oameni casnici care, daca o freaca toata ziua.. pun la spalat noaptea, fac de mancare, isi povestesc viata.. fac lucrari in apartament incepand cu ora 6.00..

Programul si stilul de viata diferit e sursa zgomotului...   In general un tzaran il descoperi dupa cat zgomot face in jurul lui atunci cand isi traieste viata.
Nu trebuie sa futa pe absolut nimeni grija ce fac altii! Fiecare trebuie sa fie liber sa faca ce vrea, sa-si traiasca viata cum vrea!

Taranii sunt aia care se culca odata cu gainile si nu stiu de program non-stop, ca la taranoaia la pascut vacile asa ceva nu exista! La oras in schimb exista!

Deci da, problema e izolarea fonica. Ma rog, una dintre ele.

Cui nu-i place programul de oras, cu magazine non-stop, cu restaurante si cluburi non-stop, cu joburi de noapte, cu autobuze de noapte, este invitat sa se mute la taranoaia! Posted Image

ps, inca ceva, taranii au cam mult grija altora ! Posted Image

Edited by TruthHurts, 21 February 2019 - 10:09.


#123
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Exista un program de liniste, stipulat in lege. Cine nu il respecta, isi va lua amenzi grase, dupa ultimele modificari.

Edited by mihaigerard, 21 February 2019 - 10:27.


#124
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Cred o sa aveti ceva de asteptat pana sa se dea amenzi pentru iesit noaptea din casa(ca izolatia fonica e praf si se aude zgomot de pe scari, ca liftul face nu stiu ce zgomot, ca rahat... mai degraba directia -> taranoaia, in mijocul naturii, acolo nu-ti iese nimeni la 2 noaptea... poate greieriii...)

#125
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Lol. Cine aude liftul după ce adoarme ar trebui sa se mute în Dolomiti..
Pe de alta parte, un câine te poate trezi din somnul cela mai dulce.

#126
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019

View PostSeteh, on 27 ianuarie 2019 - 22:22, said:

Cel mai bine izolat mi s-a parut un apartament intr-un bloc din 1969 din Dr Taberei.
In asta de acum din 84 se mai aude una alta, ma rog, am si un bebelus sub mine si ii aud plansul.
In schimb mi s-a parut ca se aude mai tare in astea noi. Am fost pe la prieteni in complexul West park, in ala de langa Auchan Titan si in Primavara de pe Ghencea si se auzea tot. Si mi s-a mai parut  chestie naspa, se aude si dintr-o camera in alta in acelasi apartament foarte bine ce vorbeste cineva.

Poate astea sunt totusi ansambluri mai ieftine, habar nu am, poate in alea mai din centru mai scumpe e mai bine.
Scuze pt reanimat thread-ul vechi. Stii cumva din ce material era facut blocul din '69? Monolit/cadre/placi/caramida?

Edited by desikblack, 23 November 2019 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate