Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Unde sa ma intorc in Romania?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#145
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@Utopium,ai fost vreodata la Cork sau crezi orbeste Numbeo? Sper ca realizezi ca nu exista comparatie intre Cluj si Cork,adica plecand de la salariul minim pana la infrastructura Cork-ul e cu 20 de clase peste Cork
Vezi cate destinatii ai de pe aeroportul Cork vs Cluj
Vezi ce legaturi ruriere ai din Cork vs Cluj
Vezi ce destinatii turistice ai la Cork vs Cluj(Autostrada M8 spre Dublin e superba)
Vezi numarul de turisti straini Cork vs Cluj(o sa dai pe spate)
In jumatate de ora de la Cork poti ajunge in cel putin 20 de destinatii de weekend,insule,wild atlantic way,terenuri de golf,hoteluri in zone superbe...apoi de la Cluj in juma de ora nu ajungi nici la Turda...

#146
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Si pana la urma unde se poate intoarce @picicuts in Romania ? La Cluj, aparent ?
Eu unul nu dau aerul de Stockholm pe nici un aer est-european, banii nu prea mai conteaza.

#147
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007
Nu cred deloc orbeste in Numbeo, doar ti-am zis ca nu e bine sa-l iei ca referinta pentru ca vei "pierde" Posted Image Numbeo aduna date de la voluntari si trage concluzii pe baza acelor date ... si in cazul asta concluzia lui e ca la Cluj se traieste mai bine decat in Cork. Ceea ce poate ca nu e adevarat, dar oricum ar trebui sa te puna pe ganduri faptul ca datele adunate sugereaza asa ceva si sa te faca sa te gandesti ca poate diferenta intre orase nu e aia pe care ti-o inchipui tu de fapt. Eu am vizitat vreo 50 de orase europene, majoritatea mult mai cunoscute decat Cork, si nu m-a convins inca nici unul ca ar fi vreo diferenta atat de semnificativa de nivel de trai fata de Cluj, nici nu m-a facut vreo unul sa-mi doresc sa ma mut acolo. Peste tot sunt oameni care traiesc si mai bine si mai rau, probleme diverse sunt peste tot, doar ca multi romani sunt obisnuiti sa se planga de Romania si sa inchida ochii la problemele de dincolo. Estul Europei nu mai e cel de acum 25 de ani, si in Cehia, si in Polonia, si in Romania se traieste incomparabil mai bine decat atunci si nivelul de trai s-a apropiat foarte mult de cel din vest (slovenii chiar au depasit diverse tari "vestice"). Salariile inca sunt semnificativ mai mici, dar si valoarea banului e mult diferita.

Edited by utopium, 27 April 2019 - 20:24.


#148
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am o intrebare entru cei care sustin ca "se traieste mai bine" in A sau in B: cum definiti acest concept, de "a trai mai bine"?
Venituri financiare? Posibilitate de dezvoltare pentru voi si copiii vostri? Curatenie? Educatie? Posibilitati de divertisment? Calitate aerului si apei?

Ce anume?

#149
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 27 aprilie 2019 - 20:21, said:

Eu unul nu dau aerul de Stockholm pe nici un aer est-european, banii nu prea mai conteaza.
Nici eu n-as da Clujul pe Stockholm dintr-o gramada de motive, dar asta tine deja de motivele personale ale fiecaruia.

PS: Ia incearca sa iei pranzul (fie si meniul zilei) la un restaurant mid-range din Stockholm cu 5 euro Posted Image Si atunci o sa intelegi ca banii conteaza ...

View Postro_explorer, on 27 aprilie 2019 - 20:26, said:

Eu am o intrebare entru cei care sustin ca "se traieste mai bine" in A sau in B: cum definiti acest concept, de "a trai mai bine"?
Venituri financiare? Posibilitate de dezvoltare pentru voi si copiii vostri? Curatenie? Educatie? Posibilitati de divertisment? Calitate aerului si apei?

Ce anume?
Toate la un loc ... plus altele. Inclusiv posibilitatea de a fi langa familie/prieteni, care cred ca e unul dintre motivele cele mai importante de a nu pleca din Romania. In general e vorba despre raportul venituri/costuri, educatie, sanatate, cultura, entertainment, sport, mediu social, calitatea oamenilor din jur, mobilitate, poluare, amplasare, siguranta, clima, etc.

Edited by utopium, 27 April 2019 - 20:33.


#150
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De ce as incerca sa vanez ieftineli ? Am spus deja ca banii nu prea mai conteaza ... Pot sa mananc unde vreau si ce vreau.

#151
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu ați înțeles....
Cluj este cel mai tare din parcare ;)

#152
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 27 aprilie 2019 - 20:32, said:

De ce as incerca sa vanez ieftineli ? Am spus deja ca banii nu prea mai conteaza ... Pot sa mananc unde vreau si ce vreau.
Sigur ca poti, doar ca la un pret de 3 ori mai mare. Asta nu inteleg multi cand se gandesc la salariile din vest ... in Stockholm un mp de locuinta costa de 4-5 ori mai mult decat in Cluj, iar o masa la restaurant de 3 ori mai mult.

Edited by utopium, 27 April 2019 - 20:43.


#153
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,040
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 20:41, said:

Sigur ca poti, doar ca la un pret de 3 ori mai mare. Asta nu inteleg multi cand se gandesc la salariile din vest ... in Stockholm un mp de locuinta costa de 4-5 ori mai mult decat in Cluj, iar o masa la restaurant de 3 ori mai mult.
Astea-s intr-adevăr mai scumpe, dar in rest nu-s diferențe semnificative.
Eu dau de exemplu o rata lunară de vreo mie de euro pe casă, asta e un procent mic din veniturile mele. In Cluj, din cauza bulei imobiliare multe familii dau pe rata 40-50% din venituri, și de obicei e vorba de un apartament, nu de casa cu teren etc

#154
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 27 aprilie 2019 - 20:58, said:

Eu dau de exemplu o rata lunară de vreo mie de euro pe casă, asta e un procent mic din veniturile mele. In Cluj, din cauza bulei imobiliare multe familii dau pe rata 40-50% din venituri, și de obicei e vorba de un apartament, nu de casa cu teren etc
Eu nu cunosc pe nimeni care sa dea 40-50% din banii familiei pe rata pt locuinta ... dar na, poate ca eu care stau aici de aproape 25 de ani nu stiu la fel de bine ca tine Posted Image Rata mea e cam 7% din venitul familiei ... si apartamentul meu e cam dublu de scump fata de media din Cluj. Aproape toti vecinii mei au rate ... nici unul nu da mai mult de 20% din veniturile familiei. Si si ei au apartamente la fel de scumpe ca si al meu, deci cam duble ca pret fata de medie. Am un prieten care da cam 40% din banii familiei pe rate, doar ca plateste o casa si doua apartamente din acele rate Posted Image

Edited by utopium, 27 April 2019 - 21:05.


#155
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,040
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 16:18, said:

Femeia de serviciu din Finlanda poate ca ia cat un IT-ist clujean mediocru, dar puterea ei de cumparare cu banii aia e de sub jumate ... asa ca aia 1.500 de euro in Cluj sunt ca si 3.000 de euro in Espoo de exemplu (ca sa compar cu al doilea oras ca marime din Finlanda).
Așa o fi cum zici, femeia de serviciu din Fi trăiește mai rău decât It-stul din Cluj.
Da’ parcă e ridicol sa încerci să demonstrezi ca un profesionist It trăiește ceva mai bine decât o biata femeie de serviciu fără studii.

Plus ca nu e vorba doar de bani, ci de tot environmentul...



#156
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 27 aprilie 2019 - 21:12, said:

Da’ parcă e ridicol sa încerci să demonstrezi ca un profesionist It trăiește ceva mai bine decât o biata femeie de serviciu fără studii.

Plus ca nu e vorba doar de bani, ci de tot environmentul...
Daca un venit dublu (raportat la costuri) inseamna pentru tine "ceva mai bine", inseamna ca undeva e o problema Posted Image Femeia aia de serviciu la banii aia supravietuieste in Espoo, adica isi plateste chiria/masa/utilitatile/hainele si s-a cam terminat, iar in Cluj cu 1.500 de euro/persoana iti permiti concedii in strainatate, mers constant la concerte internationale/evenimente culturale/sportive, iesit constant la restaurant/in oras, iesit in weekenduri la munte/etc, practicat sporturi diverse/etc, masina noua, electronice/cosmetice/haine/mancare de calitate superioara, etc.

Ce zici tu e ca si cum ai zice ca in Romania cu 6.000 de lei traiesti "ceva mai bine" decat unul cu 3.000 de lei. Nope, diferenta e majora, una e suma de supravietuire, alta e suma la care iti permiti multe alte chestii extra.

View PostKarhu, on 27 aprilie 2019 - 20:58, said:

Astea-s intr-adevăr mai scumpe, dar in rest nu-s diferențe semnificative.
Eh, mai sunt destule ... un bilet de transport in comun e de 6.5 ori mai scump in Stockholm ... un abonament la net de 3 ori mai scump. Taxiul de 9 ori mai scump. Mai sunt destule chestii mult mai scumpe ...

Edited by utopium, 27 April 2019 - 21:37.


#157
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 21:37, said:

Eh, mai sunt destule ... un bilet de transport in comun e de 6.5 ori mai scump in Stockholm ... un abonament la net de 3 ori mai scump. Taxiul de 9 ori mai scump. Mai sunt destule chestii mult mai scumpe ...
Da, si? Cat timp "disposable income" este mult mai mare decat in Romania inseamna ca nu e chiar asa de naspa, nu crezi? Caci la sfarsit asta este criteriul pe care iti permiti chestii ... pe "disposable income".

Edited by ro_explorer, 27 April 2019 - 22:10.


#158
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,040
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 21:37, said:

Daca un venit dublu (raportat la costuri) inseamna pentru tine "ceva mai bine", inseamna ca undeva e o problema Posted Image Femeia aia de serviciu la banii aia supravietuieste in Espoo, adica isi plateste chiria/masa/utilitatile/hainele si s-a cam terminat, iar in Cluj cu 1.500 de euro/persoana iti permiti concedii in strainatate, mers constant la concerte internationale/evenimente culturale/sportive, iesit constant la restaurant/in oras, iesit in weekenduri la munte/etc, practicat sporturi diverse/etc, masina noua, electronice/cosmetice/haine/mancare de calitate superioara, etc.
Si in Cluj dupa ce iti platesti chiria/masa/utilitatile/hainele cu cat crezi ca mai ramai din aia 1500? Nici vorba de ce insiri acolo...

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 21:37, said:

Eh, mai sunt destule ... un bilet de transport in comun e de 6.5 ori mai scump in Stockholm ... un abonament la net de 3 ori mai scump. Taxiul de 9 ori mai scump. Mai sunt destule chestii mult mai scumpe ...
Or fi mai scumpe dar vorbim de maruntisuri, vorbim de cheltuieli nesemnificative care intra la categoria ''si altele''.

Poti fi sigur ca la acelasi nivel profesional (deci nu mai compara femei de serviciu cu IT-sti)  vesticul ramane dupa toate cheltuielile cu mai mult decat tot salariul/ venitul  omologului sau din Ro.

Chiar daca viata e mai scumpa in Suedia, dupa ce-si plateste toate facturile etc, programatorul Nils ramane de exemplu cu 2000 euro disposable income, pe cand programatorul Nicu din Cluj, chiar daca traieste extrem de economicos si cauta doar lucrurile cele mai ieftine, din 1500 euro tot nu are cum sa-i ramana un disposable income de 2000 :)

View Postutopium, on 27 aprilie 2019 - 21:02, said:

Eu nu cunosc pe nimeni care sa dea 40-50% din banii familiei pe rata pt locuinta ...
Tu nu cunosti multe, insa asta nu-i o problema, te poti informa, exista statistici in acest sens:

Quote

Potrivit ultimului sondaj privind creditarea creditarea populației, în T1/2018, gradul mediu de îndatorare era de 43% în cazul împrumuturilor ipotecare nou-acordate, respectiv 45% în cazul portofoliului total de credite ipotecare. Băncile respondente practicau un grad de îndatorare între 32% și 52% pentru creditele ipotecare noi. Sondajul nu prezintă gradul de îndatorare pe creditele de consum.

Sursa

#159
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Te crucesti ce povesti clujene poti citi aici...
Deci femeia de servici din Fi e comparata cu crema Clujului...bun asa.Acuma intreb eu,femeia de servici din Cluj isi permite vacante in strainatate,masina noua si mese zilnice la restaurant,pe langa rata la casa? Nu de alta,dar e de Cluj,unde vorba aia,cam oricine ia 1500€.
Dar de ce sa ne luam in gura cu clujenii,cand chiar ei o spun in clujinsider.ro din 9 Aprilie 2019 ca salariul mediu la Cluj a depasit 3000 Lei! Mai exact 3048 lei.Adica bine de tot sub 700€. Adica clujeanul mediu traieste mai prost decat portughezul sarac si decat asistatul social irlandez.
Acum ma intreb,unde dracu merge clujeanul mediu in weekend de banii astia cat o fi el de low cost,ce masina noua are,ce rata si la ce restaurante mananca zilnic? Atentie,e vorba de clujeanul mediu nu de femeia de servici....

#160
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 27 aprilie 2019 - 22:09, said:

Da, si? Cat timp "disposable income" este mult mai mare decat in Romania inseamna ca nu e chiar asa de naspa, nu crezi?
Nu zice nimeni ca e naspa, doar ziceam ca de obicei 1.500 de euro in Romania poate insemna un trai mai bun decat 3.000 de euro in vest.

View Posteireman, on 27 aprilie 2019 - 22:50, said:

Dar de ce sa ne luam in gura cu clujenii,cand chiar ei o spun in clujinsider.ro din 9 Aprilie 2019 ca salariul mediu la Cluj a depasit 3000 Lei! Mai exact 3048 lei.
Salariul pe judet ... salariul din oras e un pic altceva, adica cu vreo 15-20% mai mult. Adica vreo 750 de euro. Care raportat la puterea de cumparare inseamna mai mult decat 1.500 de euro intr-un oras din vest comparabil (sau daca ne raportam la orase scumpe gen Stockholm, ai nevoie de vreo 2.000 de euro pentru a fi la acelasi nivel). De exemplu o familie din Stockholm sau Londra are nevoie de vreo 10.000 de euro pe luna ca sa aiba un nivel de trai comparabil cu al meu in Cluj, iar cand pui asa problema incepi sa intelegi de ce nu sunt cei ca mine prea dornici sa emigreze (si traiesc printre multi cu venituri comparabile cu ale mele, si nu, nici unul nu se gandeste sa emigreze).

Cat despre comparatia cu femeia de serviciu, eu doar v-am aratat de ce e stupid sa compari salarii cand costurile sunt radical diferite.

View Posteireman, on 27 aprilie 2019 - 22:50, said:

Adica clujeanul mediu traieste mai prost decat portughezul sarac si decat asistatul social irlandez.
Din nou, afirmatii de genul asta doar arata ca nu intelegi chestiuni simple legate de puterea de cumparare. Da, clujeanul cu salariu minim traieste mai prost decat irlandezul cu salariu minim si ala e segmentul "sensibil" in Romania si dispus sa emigreze, romanul cu salariu minim. Dar clujeanul cu salariu mediu traieste deja mai bine decat irlandezul asistat social sau cel cu salariu minim.

Excluzand aventurierii (care ar pleca de oriunde doar de dragul de a pleca), romanii dispusi sa emigreze sunt de obicei cei care in Romania nu ar putea castiga mult peste salariul minim ... sau cel putin din asta e format 80% din segmentul de oameni dispusi sa emigreze in momentul de fata. Acum 15 ani emigrau destul de mult si cei cu studii mai avansate, acum nu prea o mai fac, ba chiar multi se intorc. Ultima data cand mi s-a "plans" cineva de viata grea din Cluj si a dat de inteles ca ar fi dispusa sa plece, era vorba de o persoana care avea 10 clase. Sigur ca in cazul ei o inteleg, e greu sa ajungi prea departe in Romania cu 10 clase. Si cu ceva peste salariul minim e clar ca nu o duci prea bine ...

Edited by utopium, 28 April 2019 - 00:04.


#161
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 24.01.2012
Gata, am inteles, Clujul e cel mai tare oras din galaxie, nici pe Tatooine nu gasesti ceva mai frumos ca Manasturu', da' ne mai lasi sa respiram un pic?
Pun pariu ca esti sufletul petrecerilor...
Exasperant...

#162
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
De asemenea este foarte important de reținut că un clujean cu salariu mediu o duce mai bine decît un homeless irlandez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate