Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Unde sa ma intorc in Romania?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#793
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPepeleaH, on 07 iulie 2020 - 17:39, said:


Am eu o casa in Ungaria langa Arad,

De ce au numerele de telefon vechiul prefix est-german?

#794
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPepeleaH, on 08 iulie 2020 - 10:10, said:

Daca o casa la 100 mp constructie noua, 1800 mp gradina la 35 de minute de centrul Aradului e scumpa la 30.000 de euro, cat o garsoniera intr-un oras, ce sa zic? Posted Image
La o prima vedere nu e scump. Dar valoarea oricarui lucru e ala cu care se cumpara. Daca iti cumpara cineva cu 1.000.000 de euro inseamna ca valoreaza 1.000.000 de euro, daca iti da 1 euro, valoreaza 1 euro. Casa aia daca nu se vinde la 30.000 de euro inseamna ca nu valoreaza atat. :habarnam:

#795
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Posteireman, on 12 iulie 2020 - 10:13, said:

Cum naiba sa vinzi cu 35K acolo camd ungurii vand case cu 10K € iar una buna o iei la 15-20K?
tu ai vazut casa omului sau doar ...Posted Image

#796
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@dan210,spre deosebire de tine eu cunosc zona,ungurii au fugit de acolo mancand pamantul,zona e moarta economic de ani buni...asa ca el poate avea Casa Poporului acolo ca nu vinde la banii aia.Mai sunt alte zeci de case de vanzare acolo si aceeasi soarta....
Repet,cu 10K € iti iei casa in zona aia si cu diferenta pana la 35K o aranjezi cum vrei tu.in afara de un strand termal nu ai nimic in localitate,daca vrei job trebuie sa ajungi la ....Arad...

#797
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019

View Posteireman, on 13 iulie 2020 - 07:54, said:

@dan210,spre deosebire de tine eu cunosc zona,ungurii au fugit de acolo mancand pamantul,zona e moarta economic de ani buni...asa ca el poate avea Casa Poporului acolo ca nu vinde la banii aia.Mai sunt alte zeci de case de vanzare acolo si aceeasi soarta....
Repet,cu 10K € iti iei casa in zona aia si cu diferenta pana la 35K o aranjezi cum vrei tu.in afara de un strand termal nu ai nimic in localitate,daca vrei job trebuie sa ajungi la ....Arad...

Si eu stiu zona, nu e chiar asa, este o casa care a stat 7 ani la vanzare si s-a vandut culmea, unui satean, cu 70.000 de euro. Vecinul maine o ia cu 25.000, deci nu e chiar asa, cu 10,000 sau mai putin doar case din vaiuga, fara acareturi noi, doar vechituri gata de darmat. Zona e moarta intr-adevar, comparabil cu vestul. Si DA, ungurii au figit cam de peste tot, sunt in Austria si Germania + UK.

PS: daca stii tu casa noua, zona buna - gen Penny, Lidl, aproape de granita, drumuri bune, iau eu 2 cu 10K. De ce sa te muti acolo? Ar di 20 de motive pro si 200 contra. Contra e orice motiv vrei, daca nu ai ce face acolo: casa de vacanta, la bai termale, aici vin nemtii cu zecile, sa stea la camping. Poti face afaceri, poate esti programator si ai nevoie doar de internet si liniste, stai la piscina si asculti pasarelele. Fiecare isi stie motivele, eu am pus-o in vanzare pentru ca voiam sa investesc in altceva, intre timp mi-am mai reviziuit atitudinea [ adica mai degraba nu vand, e o casa de vacanta foarte buna ].

#798
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Vreau link cu casa aia de 70000€....sa vad minunea....

#799
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019

View Posteireman, on 04 august 2020 - 06:47, said:

Vreau link cu casa aia de 70000€....sa vad minunea....
Daca tot vrei, uite aici una la jumatate de pret in Mehkerek, una ieftina cum se da la TV, una pe aprape de Budapesta, si alta mai aproape, la Gyula. Asta la o căutare la repezeala. :)

#800
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu doream sa vad minunea de 70K€ de la Battonya....

#801
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
stai la rind...

#802
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019

View Posteireman, on 06 august 2020 - 08:56, said:

Eu doream sa vad minunea de 70K€ de la Battonya....

Daca stii maghiara, te invit la anu sa vezi casa in direct  ... langa Battonya :)

#803
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Povesti de adormit ungurii de acolo....eu cunosc zona foarte bine ,am avut casa in Pitvaros,o tineam ca depozit cand duceam marfa din UK...

#804
PepeleaH

PepeleaH

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2019

View Posteireman, on 11 august 2020 - 14:20, said:

Povesti de adormit ungurii de acolo....eu cunosc zona foarte bine ,am avut casa in Pitvaros,o tineam ca depozit cand duceam marfa din UK...

Asa o fi, nu vad rostul sa ma contrazic, iti las aici o oferta de 13.000 poate totusi ne intelegem la preturi. ce e ieftin si ce e scump in functie de cum arata casa.

#805
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Buna ziua, am fost plecat din tara de aproximativ 10 ani, cu mici pauze. Sunt din Bucuresti, dar nu vreau sa ma intorc acolo. Vreau in alt oras sau in apropierea unui oras mare/mediu. Am lucrat in constructii pana acum, diverse job-uri, in afara tarii. Nu am lucrat vreodata in Romania si nu stiu daca o sa lucrez, avand in vedere salariile si faptul ca am un venit stabil.

Recent am vazut ca s-au scumpit foarte mult terenurile de langa orasele mari din Sud. Ce alte orase considerati ca sunt dezvoltate economic, in zone mai apropiate de munti si au un cost bun raportat la nivelul salariilor? Va rog, pareri personale din experienta proprie, nu statistici de pe net sau ale Institutului National de Statistica.

Silivasu de campie

#806
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

View Postdiabboliq, on 04 decembrie 2019 - 05:51, said:

In cazul meu, exista tratat de dupla impozitare intre Romania si tara adoptiva, insa asta nu reglementeaza cu nimic bonificatiile si deducerile obtinute in tara adoptiva (cu alte cuvinte, orice beneficiu in tara adoptiva exista posibilitatea sa fie trecut prin sistemul de taxare al tarii de rezidenta fiscala). In maxim 2 saptamani incerc sa clarific asta cu un contabil (poate chiar sa fac cross-checking cu mai multi, daca timpul imi va permite).

Ai aflat cum e cu impozitarea? Eu banuiesc ca e cum ai spus tu, adica se impoziteaza in Romania si iti e recunoscut impozitul platit in cealalta tara. Asta nu e avantjos in cazul meu deoarece in Canada pana la CAD $15K pepersoana (in curand) nu o sa platesti nimic, iar daca primesti dividende de la companii canadiene poti sa platesti taxe doar vreo $CAD 300 pana pe la vreo CAD$ 50K. Sigur exista si posibilitatea de a folosii jumatatea din expresia "don't ask don't tell"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate