Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Unde sa ma intorc in Romania?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#109
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Da, au utilitatile conectate, dar sunt pe la jumatatea distantei dintre Ploiesti si Bucuresti, adica la tara. Pentru casa m-am gandit la 60 de mii de euro, maxim 120 mp, deci 500 Euro/mp construit, o sa lucrez si eu ce ma pricep. Un prieten a facut casa acum 3 ani cu 350 Euro/mp, la fel, a lucrat si el la tot, mai putin la electrice. Pe teren nu as da mai mult de 10-15, maxim 20 de mii de euro daca e aproape de un oras mare si are toate utilitatile.

Edited by pisicuts, 31 January 2019 - 00:05.


#110
MotoFozo

MotoFozo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2018
Parerea mea e subiectiva, ca sunt de acolo, insa Brasovul e un oras frumos, foarte curat, traficul ok, natura inconjuratoare e grozava, munti si paduri o frumusete. Nici pana la Otopeni nu e chiar tragic, 2 ore jumate. Nu e el Brasovul cel mai grozav in materie de oportunitati de afaceri sau joburi bine platite dar in constructii si amenajari chiar ca iti poti gasi, se cauta mult. Sunt asociat cu ceva banuti cu un prieten care construieste case intre Brasov si Tarlungeni si stiu ce penurie de meseriasi este. Ca o idee de preturi la case, am vandut acum un an si ceva una in zona aia cu 67.000 de euro, 148 mp construiti, 500 mp curte, 3 dormitoare. Acum s-a dus pretul in sus tare ca au scumpit mult materialele.
Si eu tot in UK dar inca nu ma grabesc sa ma intorc. 😊

#111
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Interesant. De cand s-au scumpit materialele in Romania? Cu cat? Cu ce motiv?

#112
MotoFozo

MotoFozo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2018
De pe la sfarsitul anului trecut. Imi spune asociatul meu ca fierul aproape la dublu, caramida si ea semnificativ, parca si lemnul. Pur si simplu datorita cererii mari.

#113
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Am vazut ca inca se mai construiesc blocuri la marginea marilor orase, dar nu atat de multe ca in 2015-2016. In rest am vazut ca pleaca multi oameni catre orasele mari sau in alte tari.

#114
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Ma uitam la vlogurile lui Dorian Popa si am vazut ca isi construieste o casa in Clinceni, Ilfov. Vad ca e aproape de Bucuresti si terenurile sunt mai ieftine ca in alte zone, in special cele din Nord. Locuieste cineva de pe forum acolo sau in Bragadiru? Cat dureaza drumul cu masina dimineata pana in oras sau seara la 5-6, intr-o zi de munca?

Edited by pisicuts, 13 February 2019 - 20:53.


#115
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postccdsah, on 25 ianuarie 2019 - 20:35, said:

Si bonus pana ajunge SAlvarea la tine daca faci infarct, crapi
Daca faci infarct crapi dupa 5 minute daca nu este cineva langa tine sa-ti faci CPR.  Tot aia de la tara  traiti  la aer curat si un pic de miscare  au mai mare speranta de viata.

Edited by Tonic Water, 14 February 2019 - 15:52.


#116
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTonic Water, on 14 februarie 2019 - 15:52, said:

Daca faci infarct crapi dupa 5 minute daca nu este cineva langa tine sa-ti faci CPR.
Confunzi infarctul miocardic cu stopul cardio-respirator.

#117
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Timișoara avantaj net autostradă aproape de vest. În cinci ore ești la Viena nici nu trebuie să faci oprire. Clujul nu va avea autostradă în 10 ani sigur. Orice destinație e cu 4 ore mai departe Grecia, Croația, Austria.

#118
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKazmer, on 25 martie 2019 - 06:23, said:

Timișoara avantaj net autostradă aproape de vest. În cinci ore ești la Viena nici nu trebuie să faci oprire. Clujul nu va avea autostradă în 10 ani sigur. Orice destinație e cu 4 ore mai departe Grecia, Croația, Austria.
Actually, din Cluj ajungi mai rapid la Viena ... stii tu, cu avionul (care in Timisoara nu exista) Posted Image Si in Atena la fel, stii tu, tot cu avionul (care in Timisoara nu exista) Posted Image De exemplu anul asta merg a doua oara la Atena cu avionul ... de acolo voi lua o masina inchiriata si in inca 2 ore voi fi deja in sudul extrem al Greciei continentale.

Edited by utopium, 25 March 2019 - 09:08.


#119
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ce-mi plac mie astia ce o dau cu avionul...superb. Pai din Tm esti una doua la Belgrad,rapid in Croatia sau Muntenegru...rapid in Ungaria la shopping sau bai termale. Povesti cu avioane vin de la astia ce nu au autostrazi. Eu vreau de ex sa plec acum la Viena din Tm si o pot face rapid,nu astept ziua sau ora cand pleaca avionul low-cost de la Cluj. Adica nu vreau sa stau dupa zborul saptamanal de Viena cand am masina in fata casei.
Cei mai avantajati sint aradenii,doua ore pana la Budapesta,patru ore pana la Viena,juma de ora pana la bai termale la Szeged Mako,Oroshaza...au aradenii vreo 4 iesiri din tara,autostrada pana la granita,centura orasului in regim de autostrada...

#120
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postutopium, on 25 martie 2019 - 09:06, said:

Actually, din Cluj ajungi mai rapid la Viena ... stii tu, cu avionul (care in Timisoara nu exista) Posted Image Si in Atena la fel, stii tu, tot cu avionul (care in Timisoara nu exista) Posted Image De exemplu anul asta merg a doua oara la Atena cu avionul ... de acolo voi lua o masina inchiriata si in inca 2 ore voi fi deja in sudul extrem al Greciei continentale.
Mai @utopium
De curse charter ai auzit? Da, in perioada verii sunt curse charter din Timisoara catre Grecia...deci, hai s-o lasam mai moale.
Si catre Vienna cate zboruri ai?
Eu din fata casei si pana la Budapesta fac 3 ore cu masina(cu iesire prin Cenad) si maxim 5 ore Vienna.

#121
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Posteireman, on 25 martie 2019 - 11:06, said:

Ce-mi plac mie astia ce o dau cu avionul...superb.
In ultimele 20 de iesiri din tara nu am fost niciodata cu masina, asta spune cam tot ce e de spus Posted Image Anul asta o sa ies prima data cu masina personala din tara (de obicei inchiriez la destinatie), mai mult pentru ca unde am de mers nu era avion direct si nu am vrut sa merg cu conexiuni ...

View Postferibalint, on 25 martie 2019 - 12:35, said:

Mai @utopium
De curse charter ai auzit?
Charterul presupune sa iei pachet de la agentia de turism (sau sa platesti avionul la supra pret). E o mare diferenta intre a fi liber sa iti alegi o destinatie/un hotel/etc si a lua un pachet pre-impachetat de o agentie de turism. Plus ca un zbor regulat nu e de obicei doar 3 luni, vara. Si unde am fost anul trecut in Grecia, si unde merg anul asta, nu exista chartere in zona sau oferte de la agentii cu avionul.

Edited by utopium, 25 March 2019 - 14:02.


#122
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Hai sa-ti spun ca daca vreau Grecia este 10 EUR biletul pana la Bucuresti cu avionul....plus ca la avion esti cam limitat la bagaje...sau platesti extra...in plus
Dar daca vreau sa merg pana acolo, sigur voi merge cu masina(pt bagaje, nu mai trebuie inchiriat masina, etc....).
Iar cel care vrea sa se repatrieze....sigur nu faza cu Grecia va fi punctul important in alegerea repatrierii....
Cunosc Clujul...sora mea sta acolo, cunosc potentialul zonei....

Edited by feribalint, 25 March 2019 - 14:32.


#123
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postferibalint, on 25 martie 2019 - 14:30, said:

Hai sa-ti spun ca daca vreau Grecia este 10 EUR biletul pana la Bucuresti cu avionul....
Era vorba de cat de usor ajungi la Viena sau in Grecia si am aratat ca din Cluj ajungi mai usor (si mai ieftin). Acu' daca tii neaparat sa mergi cu masina, aia e altceva ... eu nu tin chiar deloc, in multe locatii pe unde merg de obicei in concediu mi-ar lua 20+ ore sa ajung cu masina, nu vad rostul unui astfel de drum cand pot rezolva dus-intorsul sub 100 de euro de persoana.

Din moment ce sunt 3 milioane de calatorii pe an pe aeroportul Cluj, inseamna ca sunt destul de multi care nu mai merg cu masinile pe distante mari ...

Edited by utopium, 25 March 2019 - 18:15.


#124
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
La Viena ai zbor odată pe săptămână dacă am văzut bine. Deci, cum ajungi așa ușor la Viena?
Nu uita, nu toată lumea merge cu avionul...
Sau în cazul meu nu este recomandat să zbor mai mult de 2-3 ore din motive medicale.

#125
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postferibalint, on 25 martie 2019 - 18:14, said:

La Viena ai zbor odată pe săptămână dacă am văzut bine. Deci, cum ajungi așa ușor la Viena?
Sunt doua zboruri pe saptamana in momentul asta, au fost si 3 pe saptamana, depinde de cerere. De exemplu ca sa merg peste 2 saptamani intr-un weekend "prelungit" de sambata pana marti m-ar costa dus-intors 123 de lei (stiu ca la un moment dat in toamna era un orar special de "weekend", plecai vineri seara si te intorceai duminica seara).

View Postferibalint, on 25 martie 2019 - 18:14, said:

Sau în cazul meu nu este recomandat să zbor mai mult de 2-3 ore din motive medicale.
Zborul dureaza oficial 1:30 ore, in realitate are o marja lasata, dureaza mai putin de atat, pe la 1:15 minute timp efectiv de zbor.

Ca idee, inca n-am fost nicaieri cu masina pana unde sa merg (in aceeasi zi fara intrerupere) 5+ ore. De obicei daca trebuie sa calatoresc pana undeva mai mult de 3-4 ore, nu ma duc. Am fost la mare (la noi) de 2 ori cu masina (in 14 ani), dar cu oprit peste noapte la mijlocul drumului. In rest, nu ma atrage deloc ideea de a merge prea multe ore cu masina, fiica-mea rezista vreo 2 ore pana incepe sa nu mai aiba rabdare in masina Posted Image Nici cu avionul nu ma duc la zboruri mai lungi de 3-4 ore de obicei, daca ar dura prea mult sa ajung undeva, nu ma intereseaza sa merg acolo.

Edited by utopium, 25 March 2019 - 18:35.


#126
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015

View Postutopium, on 23 ianuarie 2019 - 08:50, said:

@pisicuts, in constructii poti castiga mult mai mult de 2-3.000 de lei (ma rog, depinde ce stii sa faci), un om harnic/priceput care lucreaza ca independent (si are sculele lui) poate linistit sa castige bine peste 7.000 de lei.

Cat despre cheltuit, e usor sa cheltui si semnificativ peste 10.000 de lei, mai ales daca mai ai si rate si familie/copii, de exemplu la mine pentru 3 persoane:
- 2.000 dau la banca (desi rata e cam jumate, dar vreau sa o platesc mai rapid)
- cam 1.000 de lei utilitati/intretinere casa (gaz, curent, apa/gunoi/curatenie, tv/net, telefon fix/mobile, impozit apartament) si transport public + mici reparatii ocazionale prin casa/curte
- cam 6-700 dau pe masina (benzina, asigurari CASCO/RCA, revizii, parcari, impozit, etc) + inca vreo 500 e amortizarea/devalorizarea masinii (pe care teoretic trebuie sa-i acoperi/pui deoparte daca vrei sa-ti iei alta masina noua peste 6-10 ani)
- vreo 3.000 pe mancare/bautura/restaurante (sunt "nevoit" sa mananc zilnic la restaurant, dar la meniul zilei poti iesi linistit sub 25 de lei cu un pranz la un restaurant bun sau 30 de lei la un restaurant superior, in rest mai ies cu familia in weekend cand nu avem chef de gatit)
- cam 1.000 pe haine/papuci/accesorii
- cam 1.000 pe sanatate/cosmetice/medicamente/etc
- vreo 1.500 pentru educatie (after school, ore private diverse, rechizite, carti, etc)
- vreo 400 pe asigurari private de pensie/asigurari apartament/asigurari viata/asigurari medicale private/bani studii/etc
- 1.000-1.200 pe concedii/city-breaks/iesiri de weekend
- cam 500 pe chestii culturale (bilete concerte/festivaluri/spectacole, abonamente Netflix/Deezer/HBO/etc, carti, Bluray/CD/DVD/etc, intrari la muzee, etc)
- vreo 700 pe electronice/electrocasnice (e o medie, nu cheltui lunar evident, dar iau poate ceva de 1.000 de euro o data pe an si inca vreo 2-3 chestii sub 500 de euro).
- vreo 500 pe diverse chestii prin casa (decoratiuni, mobilier, produse menaj/bucatarie/baie, etc)
- inca vreo 500 pentru petreceri, zile de nastere, nunti/botezuri/etc
- inca vreo 500 pe echipamente/evenimente sportive, abonamente/inchirieri sportive/acces piscina/tenis/etc, alte activitati de entertainment

Sincer mi-e greu sa diminuez cheltuielile semnificativ, chiar nu mi se pare ca exagerez pe undeva, de exemplu telefonul meu actual are 3 ani vechime si chiar si cand a fost nou a costat doar 1.800 de lei (se tine inca foarte bine fata de cele de acum pe partea de camera care ma intereseaza pe mine, deci n-am fost motivat sa-l schimb). Nevasta-mea are un telefon mid-range de 1.400 de lei, deci nimic de "fitze". La concedii ies "ieftin" pentru ca biletele de avion le iau gratis, pe puncte bonus facute la plata cu credit cardul, cu masina ies ieftin pentru ca am asigurari mici/impozit foarte mic/consum mic pentru ca are capacitate de 999 cmc (1.0 TSI/115 CP) si pe distante lungi merg oricum cu avionul, nu fumam, nu bem alcool in cantitati relevante, nu avem vicii costisitoare, nu avem bijuterii/haine/papuci/accesorii de fitze, nu am iesit in concedii in afara Europei, etc. Sigur, apartamentul meu e mare si modern (si fiind in Cluj costa cat o vila in alte parti), masina e noua, am vizitat o gramada de locatii de top din Europa, ne permitem sa iesim oricand la orice restaurant/eveniment, etc, dar le facem toate cu simtul masurii, altfel am cheltui mult mai mult de atat.

Sigur ca se poate trai mult mai ieftin de atat (fata de lista mea majoritatea taie din costurile cu educatia/cultura/sanatatea/asigurarile/pensia privata/banii de studii/concediile/sportul/entertainmentul, nu merg la restaurante/petreceri/evenimente), in mod evident nu o sa mori de foame cu 5.000 de lei (mai ales o persoana, la 3 persoane deja trebuie sa faci multe compromisuri intr-un oras mare), dar daca vrei sa-ti faci o casa pe langa un oras mare eu zic ca 5.000 de lei nu e tocmai un venit potrivit (doar daca ai mai multe venituri in familie, pe langa cel de 5.000). Daca mai castigi inca vreo 3.000 de lei extra pe langa 5.000, atunci da, te poti gandi la o casa, dar la cativa km buni de Cluj (cum mai ziceau unii colegi, poate pe la Chinteni sau Jucu). In principiu o casa nu o faci ca sa stai singur, deci in mod normal ar trebui sa mai fie si alte venituri alte altor persoane pe langa veniturile tale ...

Inainte sa te gandesti sa iti faci o casa mai bine investesti niste bani in scule ca lumea ca sa poti lucra ca independent, vei castiga mult mai bine asa. Daca mai gasesti ceva oameni buni sa lucreze cu tine, si mai bine, puteti lua lucrari mai complexe.
Iesi ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate