Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mancare caine junior

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Se dau oase mari pe care sa nu le poata înghiți, supraveghezi cainele in timp ce-l roade. E mai bine sa i se dea os crud. Oasele pot provoca sângerări ale tractului digestiv si constipații (unele grave). Eu le-am dat o data oase foștilor mei caini care aveau unul 7kg iar celalalt-peste 30kg.  Cel mic a facut diaree iar cel mare s-a constipat incat a fost nevoie sa-l duc la cabinetul veterinar sa-i faca o clisma.

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Vrei hrana perfecta pentru un labrador? Faci o aroganta si ii cumperi Simpson Premium 80/20 carne si peste. Se gaseste la zooplus cu 224lei/sacul de 12kg adica 18,74 lei/kg. Este mult peste Acana si in foarte scurt timp se va vedea cum blana cainelui incepe sa luceasca.
https://www.allabout...ns-premium-8020
Sau ii poti da varianta ceva mai ieftina cu 15,84 lei/kg cu somon si cartofi. Ideea este ca labradorii au nevoie de peste in alimentatie.

#57
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@Freddy12: pt. deocamdata am comandat Brit Care Junior Talie Mare Somon si Cartofi fara cereale 12 kg
O sa intreb si veterinarul ce marca as mai putea incerca. Am sa-l intreb si de Simpson Premium - imi place descrierea.
Legat de "labradorii au nevoie de peste in alimentatie" m-am uitat la unele marci ce au mancare specific pt. aceasta rasa si sincer din 2 nici una nu avea peste in ele..deci nu stiu de unde au dedus aceasta afirmatie..

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postppp123, on 25 ianuarie 2019 - 22:35, said:

@Freddy12: pt. deocamdata am comandat Brit Care Junior Talie Mare Somon si Cartofi fara cereale 12 kg
O sa intreb si veterinarul ce marca as mai putea incerca. Am sa-l intreb si de Simpson Premium - imi place descrierea.
Legat de "labradorii au nevoie de peste in alimentatie" m-am uitat la unele marci ce au mancare specific pt. aceasta rasa si sincer din 2 nici una nu avea peste in ele..deci nu stiu de unde au dedus aceasta afirmatie..
Dintr-o carte a nutritionistului William D. Cusick. Uite ce scrie despre hrana labradorilor:

In Newfoundland the primary food sources were caribou, fish, and whale fats. In England the food sources were poultry, fish, wheat, and dairy products. The combined effect of foods from these two areas resulted in the development of a breed requiring a diet low in carbohydrates yet high in fats. The source of the fat is also important; the Labrador Retriever has a difficult time assimilating beef fat but vitamine_pt_prostis on poultry fat, fish oil, or vegetable fats.
For the Labrador Retriever I recommend commercial foods that contain fish, poultry, lamb, and green vegetables. However, for this breed I suggest you avoid foods that are a blend of beef, beets, corn, and soy.

In afara de asta, am vazut cu ochii mei cum arata un labrador hranit cu mancare obisnuita si cum arata dupa ce a mancat un sac de Simpson 80/20. Acum 4ani cineva a abandonat in curtea intreprinderii o puiuta de labrador in varsta cam de 4luni. Aveam cantina si manca de toate, carne, ciorbe, paine. Cand s-a facut de vreo 6luni mi s-a facut mila de ea sa o mai las acolo in pericol sa se Ă®mperecheze cu ceilalti maidanezi si am adus-o acasa in speranta ca voi gasi pe cineva s-o adopte. Era destul de slaba asa ca i-am luat un sac de Simpson 80/20. Cam in zece zile inceput sa-i luceasca blana, se facuse de un negru strălucitor, la soare te puteai uita dar la blana ei-ba😃Fiu-meu cand a vazut-o ce frumoasa s-a facut, a luat-o el si e absolut Ă®ncântat de personalitatea ei si de felul cum are grija de copil.
Mi-am hranit si eu cainii cu Brit Care si nu pot sa spun ca mi s-a parut prea buna. Făcuseră o blana lanoasa care se încâlcea foarte repede , schnauzerul facuse gastrita, asa ca am renuntat sa mai cumpar asa ceva.

Edited by Freddy12, 26 January 2019 - 00:22.


#59
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postsorin61, on 13 ianuarie 2019 - 22:50, said:

Incearca Nutri-can. Eu de cand am luat asta nici nu vrea sa se apropie de Pedigree. E foarte complet, la 62 de lei/10 kg.
Cu scuzele de rigoare, nu stiu de ce am tinut minte numele asa cum l-am scris.
Este vorba de Extru-can.
Vanzatoarea a ramas interzisa cand i-am cerut Nutri-can, iar eu nu intelegeam de ce, ca doar de acolo mai luasem... :D

#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E o hrana de calitate extrem de slaba si mult prea scumpa. Cu 20% proteine, 8% grasime si 10% umiditate si fara sa scrie ce fel de ingrediente contine mi se pare extrem de dubioasa. Extrucan Activ e mai bun ca procent de proteine si grasimi dar ramane acelasi mister: din ce e facuta hrana respectiva? Producatorul nu da nici un detaliu, inseamna ca e atat de dubioasa compozitia incat prefera sa nu o specifice.

#61
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFreddy12, on 25 ianuarie 2019 - 15:58, said:

...adica 18,74 lei/kg. ...

sorry fellows, dar nu mai bine ii dai direct ceafa cu os? cred ca la kaufland mai are cu 16 lei/kg...
(fara misto!)

View PostFreddy12, on 26 ianuarie 2019 - 00:11, said:

...o puiuta de labrador in varsta cam de 4luni. Aveam cantina si manca de toate, carne, ciorbe, paine. Cand s-a facut de vreo 6luni mi s-a facut mila de ea ...
Era destul de slaba asa ca i-am luat un sac de Simpson 80/20. ...

se pare ca intreprinderea ta hraneste destul de rau muncitorii...
cum naiba sa bage-n ea ciorba + paine si sa fie slaba?

io zic ca era slaba ca avea paraziti, iar tu acasa i-ai dat pastile... si de-aia si-a revenit

(ciorba cu paine face din caini niste porci fara sorici!!!)

#62
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am o catelusa care are 15 ani. Boticul e tot negru,sare ca o caprita si i-am cumparat mancare marca proxi, carrefour etc   adica tot ce e mai ieftin pe piata , doar cand era pui luam frieskies junior.

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postgushpi, on 02 februarie 2019 - 20:54, said:



sorry fellows, dar nu mai bine ii dai direct ceafa cu os? cred ca la kaufland mai are cu 16 lei/kg...
(fara misto!)



se pare ca intreprinderea ta hraneste destul de rau muncitorii...
cum naiba sa bage-n ea ciorba + paine si sa fie slaba?

io zic ca era slaba ca avea paraziti, iar tu acasa i-ai dat pastile... si de-aia si-a revenit

(ciorba cu paine face din caini niste porci fara sorici!!!)
Era pui de 4-5 luni, erau si alti caini adulti care probabil nu o lasau sa manance. Da, avea si toxocara. Nu m-am mirat ca s-a îngrășat ci m-am mirat de blana, cat de lucioasa a devenit. Ideea era ca labradorii au nevoie de ulei de peste .

#64
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi-am amintit acum care era problema ei: avea intoleranta la cereale. Orice mancare cu conținut de cereale, fie porumb, grau sau orez ii provoca diaree. De aceea nu asimila si era slaba. In schimb, mancarea cu cartofi ii priește. E hrănită cu Simpson Premium Sensitive  si este bine.

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite o hrana cu un excelent raport pret/calitate. Atata doar ca are cam putina grasime pentru sezonul rece dar se poate rezolva adăugând in mancare o lingura de ulei de somon.
https://www.zooplus....JBeMSSUasmAaoW2
Numai sa-i placa fiindca ziceai ca e mofturos dar daca ii pui uleiul de peste nu cred ca o sa mai faca fitze.

Edited by Freddy12, 18 February 2019 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate