Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mancare caine junior

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Am un caine de 9 luni, metis (mama labrador, tatal nu se stie). I-am dat de mic Brit Premium, Junior pe care le mai combinam si cu Brit Care Junior Large Breed Miel si Orez (din cauza ca facea o iritatie in jurul gurii si medicul mi-a zis sa incerc si cu Brit Care).
Problema e ca mai nou nu-i mai tare plac. As vrea sa ii iau Brit Care cu Somon si Cartofi insa am citit cum ca ar trebui sa nu-i dau niciodata cartofi la caine...
I-am luat si niste conserve care i le amestec cu boabele: PetKult vita si Nuevo Junior si asa le mananca.
Nu stiu ce as mai putea incerca.. Nu-mi permit sa dau mai mult de pana in 12-14 lei / kg.

Ma gandesc si sa incep sa-i gatesc in casa din cand in cand - am gasit retete pe net insa nu stiu daca sunt OK.. ar fi super daca un medic veterinar si-ar putea da cu parerea aici...
Ex. de reteta:
Ingrediente: (pentru 4-5 mese caine mediu)
* 500-600g orez
* 1kg carne (peste/vita/pui/curcan)
* 3 morcovi
* 4 felii de telina
* 2 ardei grasi
* 1 dovlecel
* 1 capatana de brocoli
Se fierbe orezul. Se fierbe bine carnea (peste/vita/pui/curcan). Se maruntesc legumele si se amesteca cu orezul si carnea. Doar dovlecelul si brocoli se pot fierbe. Morcovii isi pierd din vitamine daca
se fierb. Carnea poate sa fie amestecata sau de un singur fel, dupa preferinta. Aceasta reteta nu are cantitate foarte mare dar este consistenta.

I-as putea faca asa ceva odata pe saptamana si astfel as mai varia mancarea cainelui.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
acana, nu te complica cu mancare gatita

de foame mancaca si orez chior..., dar nu-i scapati resturi de la masa...

Edited by arg, 13 January 2019 - 20:45.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fiind metis, merge orice mancare de supermarket de peste 25 lei sacul de 10 kg. Sunt OK. Nu te complica cu retete gatite ca il inveti rau. Cauta o mancare pe care o accepta , gaseste cantitatea potrivita cat sa linga farfuria si sa mai vrea inca putin ....si nu iti mai fa probleme . Cainii sunt lupoizi . Stramosii lor mancau o data pe saptamana ,

#4
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 arg, on 13 ianuarie 2019 - 20:44, said:

acana, nu te complica cu mancare gatita

de foame mancaca si orez chior..., dar nu-i scapati resturi de la masa...
ies la 19 lei / kg - nu-mi permit.
cand eu nu-s acasa ai mei ii mai dau si ce mananca ei desi le-am zis ca nu e ok ..

 JurasikMan, on 13 ianuarie 2019 - 20:49, said:

Fiind metis, merge orice mancare de supermarket de peste 25 lei sacul de 10 kg. Sunt OK. Nu te complica cu retete gatite ca il inveti rau. Cauta o mancare pe care o accepta , gaseste cantitatea potrivita cat sa linga farfuria si sa mai vrea inca putin ....si nu iti mai fa probleme . Cainii sunt lupoizi . Stramosii lor mancau o data pe saptamana ,
Nu i-as da din aia de supermarket .. cine sti ce contin alea.. in timpul ii poate afecta ficatul chiar daca in primii ani de viata el e OK. nu vreau sa am probleme mai incolo cu el.
Iti spun asta si din spusele medicului care mi-a recomandat Brit.

Edited by ppp123, 13 January 2019 - 20:52.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eu am doi maidanezi, le dau si boabe de la market-uri, dar n-am depasit pretul de Darling  si mancare gatita. La cartofi situatia e 1 la 1: unul mananca tot, celalalt alege si cel mai mic firisor de cartof si-l pune deoparte. Dar nici unul n-a avut probleme de sanatate din cauza cartofilor. Asa ca nu vad de ce recomandarea privitoare la cartofi. In rest, oase, carne de orice, (numai la peste au interdictie), dar nimic crud. Doar fiert. Si e ok.

Edited by myshyk, 13 January 2019 - 20:54.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unii mor de foame si voi cumparati mancare de zeci de lei la caine saptamanal.
Si eu am caine, insa e ca un "tomberon", mananca orice ii dau, resturi ce am, sau daca am ceva expirat prin frigider... nici vorba de mancare gatita special pentru el, sau sa ii cumpar din magazin mancare de caini si sa faca si figuri. Cainele mananca atunci cand e liber pe afara si poate sa alerge.

#7
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 myshyk, on 13 ianuarie 2019 - 20:53, said:

numai la peste au interdictie
de ce ?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pe mine ma costa mancarea cainelui 1.5lei/zi

 TruculMagic, on 13 ianuarie 2019 - 20:54, said:

Unii mor de foame si voi cumparati mancare de zeci de lei la caine saptamanal.
...
si? care e problema?
poti sa renunti la caine daca consideri ca costa prea mult.

Edited by arg, 13 January 2019 - 21:01.


#9
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 arg, on 13 ianuarie 2019 - 21:00, said:

pe mine ma costa mancarea cainelui 1.5lei/zi
acuma depinde si ce talie e... al meu la 9 luni are deja 40 kg
si consta din ?

Edited by ppp123, 13 January 2019 - 21:01.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
55grame acana dimineata + 55grame seara, cainele are 12kg si este tinut in casa.

Edited by arg, 13 January 2019 - 21:02.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 arg, on 13 ianuarie 2019 - 21:00, said:

pe mine ma costa mancarea cainelui 1.5lei/zi


si? care e problema?
poti sa renunti la caine daca consideri ca costa prea mult.

Cainele il tin pentru ca face galagie daca vrea sa intre un strain neanuntat + ca nu as avea ce face cu toata mancarea ce imi ramane Posted Image
Dar decat sa bagi sute de lei intr-un caine pe luna, mai bine cumperi mancare si mergi la o familie care are nevoie...

#12
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 arg, on 13 ianuarie 2019 - 21:02, said:

55grame acana dimineata + 55grame seara, cainele are 12kg si este tinut in casa.
inteleg. eu nu-i dau la gramaj .. al meu face si zeci de km in unele zile + ca sta doar afara

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cumva trebuie sa-i controlez greutatea.
ca daca ar fi dupa capul ei s-ar face de 50kile, si ar arata ca o strachina

Edited by arg, 13 January 2019 - 21:06.


#14
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 TruculMagic, on 13 ianuarie 2019 - 21:03, said:

Dar decat sa bagi sute de lei intr-un caine pe luna, mai bine cumperi mancare si mergi la o familie care are nevoie...
Ce prostii debitezi... nici nu mai am chef sa-ti zic altceva.

 arg, on 13 ianuarie 2019 - 21:05, said:

cumva trebuie sa-i controlez greutatea.
ca daca ar fi dupa capul ei s-ar face de 50kile.
e de talie mare si a crescut ft. repede. Nu e gras cainele, e bine facut (cand se ridica in 2 labe pe mine tb sa ma tin bine sa nu cad).

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Incearca Nutri-can. Eu de cand am luat asta nici nu vrea sa se apropie de Pedigree. E foarte complet, la 62 de lei/10 kg.

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 ppp123, on 13 ianuarie 2019 - 20:51, said:

ies la 19 lei / kg - nu-mi permit.
Daca Acana este peste buget, incearca Royal Canin.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ppp123, on 13 ianuarie 2019 - 20:59, said:

de ce ?
De oase. Alea sunt rezervate pisicii, ea nu se ineaca cu ele. Le adora.

#18
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Daca nu ai bani de Acana ,exista si alte sortimente ok. Ii poti lua taste of the wild, markus muhle, lukkulus, mai sunt si altele.Le gasesti la pret bun pe zooplus. Nu ii da mancare din supermarket, cel putin pana la varsta de 1 an jumatate. Mancarea gatita in casa dpmdv este cu mult peste orice mancare industriala, doar sa respecti anumite reguli simple.Reteta aia de mai sus e ok. Nu te lua dupa toti veterinarii, la ei primeaza banutii facuti.Daca ai sa urmaresti cred ca 80% iti vor recomanda royal canin desi e o mancare de.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate