Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mancare caine junior

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 ppp123, on 14 ianuarie 2019 - 12:51, said:

Te rog!

Here,
Olita de aluminiu are calculat vreo 2.2L
Jumatate cu apa
Cand fierbe pune curcanul, o juma de kil (1lb)
Il fierbe un pic, apoi pune legumele, cumparate amestecate, congelate, de regula cate jumatate de cantitate din 2 pungi.
Iti arat ce am acum prin casa, asta inseamna 1/2kg legume:
mazare, ardei, morcov, cam nu lipsesc.
Cand dau in fiert, pune orezul. Mi-a aratat ca pune 4 scafitze, dar le-am cantarit ca nu-ti pot arata cat e scafitza, deci, orez cam 70-80g
Si arata cam asa:

.

.

.

Apropo, pui si putina sare, dar infinit mai putina decat pui in mancare pentru tine.
Nu e bine si ei nu simt ca trebuie sarat.
Daca nu molfoleste acolo in castronel cand ii pun ca zici se bat turcii la gur aei
O s-o inregistrez, :lol:

Attached Files



#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
De unde o ai Tsunnami, ca seamana perfect cu a mea ? Eu am cules-o dupa ce fusese abandonata pe coclauri de fostul stapan.

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
@initiator: nu te grăbi sa-i introduci mancare gatita in alimentatie fiindca apoi va refuza boabele si vei deveni bucatarul cainelui.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 15 ianuarie 2019 - 21:49, said:

@initiator: nu te grăbi sa-i introduci mancare gatita in alimentatie fiindca apoi va refuza boabele si vei deveni bucatarul cainelui.

A mea mananca bobite fara probleme.
Cred ca secretul este cantitatea si punctualitatea cu care-i dai sa manance

 Freddy12, on 15 ianuarie 2019 - 21:31, said:

De unde o ai Tsunnami, ca seamana perfect cu a mea ? Eu am cules-o dupa ce fusese abandonata pe coclauri de fostul stapan.

2009 langa Oradea de la un crescator din Satu Nou gasit de nadra pe net.
E unguroiaca, d-aia e asa frumoasa.
Cred ca e nascuta la bulbucata, ca ui' ce ochi are

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ia uite-o si pe bulbucata mea

Attached Files



#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
mancai-as io ochii iei!

S-o descanti diseara!

#43
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Multam mult tuturor pentru sfaturi. n-am putut intra o vreme aici.
Am inceput sa-i dau de 2 ori / zi de mancare (inainte ii dadeam de 3 ori fiind mai mic) si acum vad ca mananca mai bine boabele - ii este mai foame :) cu toate ca uneori vine la vas, ia de 2 ori in gura, pleaca o vreme.. apoi iara vine si tot asa.... primeste oricum si intre mese una alta de prin casa..si-s ferm convins ca-i mai dau si vecinii cand merge in vizita pe la ei.. sau mai mananca el din mancarea pisicilor vecinilor care le pun afara de mancare...

Am sa-i gatesc din cand in cand (imi si face placere sa fac asta). Nu e greu sa iau niste legume congelate, niste carne si orez prefiert - in juma de ora ii gata masa. Am sa respect regula de proportii egale carne, legume, orez.

Legat de sare, eu stiu ca nu trebuie pus deloc in mancarea cainilor sare sau condimente.

Lapte, smantana e ok daca ii dau ?

Oasele de pui nu-s indicate nici la cainii adulti ?

Ce as putea sa-i dau cand fac dresaj cu el ? la inceput foloseam boabele dar cum acuma nu ii mai prea plac trebuie sa folosesc altceva..  citisem undeva ca e voie cascaval, in alt loc ca nu e voie....cred  ca uneori e mai bine sa-i dai ce crezi tu de cuviinta si sa nu mai tot stai sa citesti pe net...

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am vazut niste ședințe de dresaj ale lui Gabriel Cocu si ii dadea puiului bucati de carne fiarta. Cașcavalul e gras, poate sa faca diaree. Nici smântâna nu e indicată. Nu-i mai da nimic intre mese, nu e bine din doua motive: 1) nu va mai manca la mesele principale 2) poate sa faca gastrită. Stomacul cainilor excreteaza aceeasi cantitate de acid gastric indiferent ca mananca trei boabe sau o porție întreaga de mancare .

#45
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Greu la faza cu ai nu-i mai da intre mese..aici la noi nu sunt garduri intre gradini asa ca, cainele mere si pe la vecini.. chiar azi m-a intrebat un vecin daca poate sa-i dea o bomboana de brad .. daca nu eram eu ii tot dadea si cainele o manca.. si degeaba le zic sa nu-i mai dea ca nu pricep....

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si atunci de ce te miri ca nu are pofta de mancare?😁 Exista un pericol mare daca mananca de te miri pe unde. Ar putea sa i se dea mancare alterata, sa se îmbolnăvească si tot tu o sa tragi cu dusul la veterinar si tratamentele. Asa pățeam si eu pana sa acopăr gardul cu panouri. Era un handicapat de vecin care ii tot dadea cainelui resturi, probabil oase incat bietul caine ajunsese sa aiba scaune cu sange. Inca nu ne mutasem, era casa in faza de amenajare interioare iar catelul se aciuase in curte inainte s-o cumpar eu. Cum am tras panourile, cum nu s-a mai îmbolnăvit cainele.

Edited by Freddy12, 21 January 2019 - 00:41.


#47
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Freddy12, on 21 ianuarie 2019 - 00:33, said:

Si atunci de ce te miri ca nu are pofta de mancare?��
Si acum cateva luni mergea la vecini si manca si pe acolo (chiar mai mult ca si acum cand fiind iarna, vecinii is mai mereu in casa) si cu toate acestea manca ft. bine si acasa.
Dar e posibil sa fi fost si din cauza ca era in crestere iar acum fiind mai mare nu are nevoie de atata hrana..

Edited by ppp123, 21 January 2019 - 00:38.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Daca nu ti-l ti in casa nu te vad bine.
Otrava premeditat sau de sobolani, mancare proasta, oase (oase nu i-as da deloc)
Ciocolata e otravitoare
Vaccinurile sa fie facute.
Nu sunt de acord cu cainele liber pe strada

#49
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Cainele e vaccinat si deparazitat la zi.
De tinut in casa e exclus - nu e caine de apartament.
Din pacate propritatile pe aici nu sunt ingradite si de aici si aceasta libertate a lor totala.  Il mai tinem si in lant - mai ales noaptea. Poate o sa-i fac un ocol  la primavara.

#50
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Tsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 04:32, said:

oase nu i-as da deloc
fara suparare dar cainii adora oasele.. cum sa nu-i dai defel oase ?! sper totusi ca te-ai referit la oasele de pui si nu la oase de orice fel...

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Okay, e treaba ta mai departe, eu nu-i dau defel oase.

#52
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Tsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 16:28, said:

Okay, e treaba ta mai departe, eu nu-i dau defel oase.
pacat

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 ppp123, on 21 ianuarie 2019 - 16:41, said:

pacat

E calica, s-a inecat de 2 ori, inchite bucati mari, si gata, nu vreau surprize.
Fiecare face insa ce doreste

#54
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Tsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 17:04, said:


E calica, s-a inecat de 2 ori, inchite bucati mari, si gata, nu vreau surprize.
Fiecare face insa ce doreste
atunci aia e altceva... credeam ca nu a incercat niciodata caci nu i-ai dat. daca se intampla asa atunci te inteleg de ce nu-i mai dai.
al meu savureaza un os si cate 1h .. nu-l lasa pana nu-l termina .. ii place la nebunie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate