Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mancare caine junior

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
O mancare foarte buna pentru juniori dar si pentru caini adulti si seniori este Wolf of Wilderness(zooplus). Sortimentul de adulti costa 189 lei sacul de 12kg. Cel de juniori e ceva mai scump. Ai mei nu s-au împăcat de loc cu Acana, singurul sortiment tolerat a fost Acana miel si mere. Si Petkult e foarte bun dar l-au scumpit prea mult. Nu-i da Royal ca e scump si prost.
Alta hrana de calitate foarte buna este Simpson tot de la zooplus.
Motivul pentru care nu mai vrea sa manance ar putea fi supraalimentarea. Scade-i cantitatea de hrana cu 10% . Nu este adevarat ca nu poti da cartofi la caine. Poti sa-i dai, dar sa fie foarte bine fierti si pasati fiindca ei au tendința sa hapaie si digera foarte greu bucati întregi de cartof. Hrana din comert cu cartofi nu e nociva. Mi-am hranit si eu cainii cu Brit Care si dupa un timp unul din ei a facut gastrită, altul avea episoade cand nu mai voia sa manance si avea scaune cu mucus deci eu nu-ti recomand aceasta hrana. Mai bun e Alleva dar desigur, nu e de calitatea lui Simpson, Wolf of Wilderness ori Petkult.
Costa 170 lei sacul de 15kg la maxi-pet deci te încadrezi in buget.

ALLEVA PLUS ADULT LAMB & RICE
Hrană completă uscată pentru câini adulţi

Este o hrana completă şi echilibrată pentru câinii adulţi care necesită un meniu uşor digestibil şi care nu cauzează probleme intestinale. Alleva Lamb & Rice oferă proteine de o valoare biologică ridicată şi orez produs prin tehnologia de extrudare, care furnizează carbohidraţi foarte uşor digestibili, ajutând la rezolvarea posibilelor probleme intestinale. Pielea prietenului nostru este în continuare protejată de o dozare corectă de biotină şi zinc, care vor menţine blana sănătoasă şi strălucitoare. Conţine FOS (fructo-oligozaharide) care garantează relaţia optimă între acizii graşi Omega-6 şi Omega-3 pentru o piele veşnic tânăra.

COMPOZIŢIE: carne de miel (miel minim 26%), orez (minim 20%), grâu, grăsime de pui, pulpă de sfeclă, hering, porumb, extract proteic de pui, drojdie, clorură de sodiu, fructo-oligozaharide (FOS), extract de Yucca, clorură de colină, vitamina B1, vitamina B2, vitamina B6, acid pantotenic, vitamina H (biotină), vitamina K ( bisulfat de sodiu menadion), vitamina PP, vitamina B12, acid folic, fier (carbonat de fier), zinc (oxid de zinc).

CONSTITUIENŢI ANALITICI: proteină 26%, conţinut în grăsimi 16%, umiditate 8%, cenuşă brută 7%, celuloză brută 3%.

ADITIVI/KG: Aditivi nutriţionali: vitamina A 14000 U.I., vitamina D3 1050 U.I., vitamina E (alfa-tocoferol) 100 mg, cupru (carbonat bazic de cupru) 10 mg.

INDICAŢII DE HRĂNIRE ŞI CONDIŢII DE PĂSTRARE: se utilizează ca atare sau se înmoaie în apă călduţă sau în supă. Raţia zilnică poate fi modificată în funcţie de nevoile specifice ale fiecărui câine. Câinele trebuie să aibă tot timpul la dispoziţie apă proaspătă de băut. Pentru sănătatea animalelor consultaţi frecvent veterinarul. Produsul trebuie păstrat într-un loc uscat, întunecat şi bine aerisit, la temperatura camerei.

CANTITATEA ZILNICĂ RECOMANDATĂ: Talia câinelui = activ = grame/zi

Mini (< 5kg) = 105g
Mică (5-10 kg) = 105-175
Medie (10-25 kg) = 175-345 g
Mare ( 25-50 kg) = 345-580 g
Gigant (> 50 kg) = >580g

Talia câinelui = puţin activ = grame/zi

Mini (< 5kg) = 85 g
Mică (5-10 kg) = 85-145 G
Medie (10-25 kg) = 145-285 G
Mare ( 25-50 kg) = 285-475 G
Gigant (> 50 kg) = >475 G

ŢARA PRODUCĂTOARE: EU (Italia).

View Postppp123, on 13 ianuarie 2019 - 21:04, said:


inteleg. eu nu-i dau la gramaj .. al meu face si zeci de km in unele zile + ca sta doar afara
Sa-i dai la gramaj. Ia o cana care sa fie numai pentru el si cântărește boabele care încap in ea. Eu, de exemplu ii dadeam 4 căni/zi unuia din ei care acum are vreo 30kg. Acum are 9 ani si mananca 2 căni/zi. Daca ii dau mai mult, la următoarea masa refuza sa manance si face o chestie foarte nostima: da cu botul prin boabe exact cum rama porcul. Dupa aia pleaca si nu mai vrea sa se apropie de castron.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Noi ii dam dimineata pilaf cu curcan (carne tocata), ceva morcov in ea
La pranz ceva uscatele

Daca te intereseaza iti zic cum gateste mandra orezul.
Eu ma gandeam sa ma lansez intr-o afacere sa fac mancare identica si pentru om si pentru catel
Inca nu am judecat destul ideea asta, dar cred ca ar prinde

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si eu mai dadeam iama in mancarea gatita a cainelui...

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Voi aveti cate un catel de talie mica si e foarte usor sa-i gătești cate o portioara de mancare. Inițiatorul are un metis de labrador care e de peste 30kg deci e mai dificil nu atat cu gătitul, cat e problema cu pastrarea in frigider ca n-ai timp sa gătești zilnic pentru caine. In afara de aceste neajunsuri, mai e si faptul ca mancarea preparata nu are toate vitaminele necesare si trebuie sa-i dai si vitamine pe care foarte multi le refuza si trebuie sa te lupți cu ei sa le bagi pastila pe gâtlej.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
stii care e pacaleala la caini?... ii iei ieftin si cheltui cu ei in fiecare luna mai mult decat ai dat pe ei.

de ce oare crezi ca am cuparat un caine ceva mai scump, mai mic, din linie fara probleme de sanatate si stabil psihic?

#24
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postarg, on 14 ianuarie 2019 - 09:59, said:

stii care e pacaleala la caini?...
Stai sa vezi aici pacaleala suprema cu maidanezii mei Posted Image
Off-topic: le place mai mult royal caninul decat acana. Poate fiind mai uleioase, la varsta lor (14,12).

#25
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View Postarg, on 14 ianuarie 2019 - 09:59, said:

stii care e pacaleala la caini?... ii iei ieftin si cheltui cu ei in fiecare luna mai mult decat ai dat pe ei.

de ce oare crezi ca am cuparat un caine ceva mai scump, mai mic, din linie fara probleme de sanatate si stabil psihic?
Nu la toti ne plac cainii mici .. mie unul aia mi-s urati - is cei mai aparent rai, cei mai agresivi de dupa gard (am unul in vecini care efectiv musca din gardul de fier cand treci pe langa curte - dar asta doar cand e poarta inchisa - cand e deschisa tace ca un mielusel).

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2019 - 07:35, said:

Daca te intereseaza iti zic cum gateste mandra orezul.
Te rog!

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
hai ca o sa-ti arat cu poze ca e un subiect care-mi place.
Stai pe langa mine, probabil ca diseara (la mine) o sa aflu de "reteta"

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Tine cont de proporții: o treime carne, o treime legume si o treime fainoase. Asta pentru caini adulti. Pentru puiuți se mărește cantitatea de carne. Oricum, nu iesi ieftin nici cu hrana gatita daca ii dai carne de calitate si nu oase. Dar nici oasele nu sunt prea ieftine, aveau la Selgros acum vreo cateva luni oase de vita cu aproape 8 lei/kg si nu erau cu carne aproape de loc. Cu 2,5-3 lei gasesti gâturi de pui dar acelea e bine sa fie date crude si apare problema cu Salmonella sau alti microbi.

#28
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Crud nu-i dau. Oase ii mai ia taica-meu dar i le fierbe si alea - scumpe nu cred sa fie.
Ideea cu mancarea gatita de mine e sa-i mai variez alimentatia + ca imi face placere sa gatesc pt el daca vad ca ii place.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nu-i variez decat carnea, curcan, pui si vita. Cel mai mult curcan, cel mai putin, pui.
Sa zic asa ca in 20 de olite cu orez de-al ei 17 curcan, 2 vita, 1 pui.
N-am avut probleme niciodata, asta mica nici racita n-a fost in 9 ani

Cealalta care a murit, 15 ani (ciobanesc german), la aia a fost mai greu, au fost perioade in care am dus-o nasol si noi.
Fierbeam oase pentru noi pentru supa, apoi fierbeam ei si puneam malai in zilele nasoale
Insa in ultimii 5-6 ani de viata, pilaful de baza dimineata si cand veneam de la servici, iaurt, branza de vaci si cativa morcovi cruzi.

O sa-ti scriu mai mult diseara, scriu si cata carne tocata pun si cat e oala, fac si poze, si, daca ma enervez o si filmez cum mananca, :)
She's my baby gurl!

#30
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostTruculMagic, on 13 ianuarie 2019 - 21:03, said:


+ ca nu as avea ce face cu toata mancarea ce imi ramane Posted Image


Sunt oameni care mor de foame iar tu o transfori in gunoi.

Decat sa cumperi prea multa mancare si sa o dai la caine nu mai bine gasesti o familie careia sa i-o dai?

PS: cum era voarba aia cu drumul lung si grija altuia?

#31
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postsomething00, on 14 ianuarie 2019 - 17:50, said:

PS: cum era voarba aia cu drumul lung si grija altuia?
Asta e buna de aria Fun ! Bineinteles ca nu-ti dai seama ca se aplica la tine...

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Diferenta dintre o hrana buna si una proasta o vezi pe blana cainelui. Daca lucește si nu-i cade excesiv, inseamna ca mancarea e adecvată.

Edited by Freddy12, 14 January 2019 - 20:33.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postarg, on 13 ianuarie 2019 - 21:05, said:

cumva trebuie sa-i controlez greutatea.
ca daca ar fi dupa capul ei s-ar face de 50kile, si ar arata ca o strachina

trebuie controlată greutatea numai la cei hrăniți cu mâncare gătită
cei ținuți pe boabe, mănâncă atât cât le trebuie!!!

View Postsomething00, on 14 ianuarie 2019 - 17:50, said:

Sunt oameni care mor de foame iar tu o transfori in gunoi.

scuze, dar este aria de pet world... hai vorbim despre subiect
(cu toții avem scăpări, dar hai să le dezbatem unde trebe!)

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ăștia doi (o setteriță și puiul ei hibrid...), au o curte de 1800 mp de alergat, au 1000 de cârtițe de halit, fo' 10 iepuri și 25 de fazani + potârnichi...
au găleata cu boabe în permanență plină (nu cumpăr ceva anume, ci marca pe care o găsesc la momentul terminării sacului și depinde de magazinul ieșit în cale
apoi TOT ce rămâne de la mesele noastre (gunoiul tre să fie uscat :P )
apoi, cam la o săptămână, de obicei în weekend (că atunci fac piața), iau de la precupețe laptele de vacă stricat = cam 2 litri
apoi, am back-up conserve de la Lidl
apoi, au o plăcere deosebită să înfulece parizer „uman” de la kaufland/lidl/carrefour - din cel de 6 lei/kg
apoi, în deosebi iarna: cobilițe de pui, ficat de porc (băgate amestecat în tavă la cuptor, atunci când facem și noi ceva... soția mă păcălește că în altă tavă..., dar io știu??? :o )

în medie ajung să consume 1-1,5 kg mâncare/zi
în medie mă „usucă” de cam 500 lei/lună

DAAAR:
-n-am cârtițe
-n-am dihori/vulpi
-nici șerpi/broaște
-nici șoareci
-nici BGS-ul nu sare gardul la intervenție, fără să mă sune!
-reprezintă cea mai bună sursă de ANTISTRESSS!!!

oops! am uitat: nici pisici n-am (și de-alea chiar mi-ar fi plăcut...)

completare: 1-1,5 kg/zi/câine

Attached Files



#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cainii conviețuiesc foarte bine cu pisicile daca asculta de stapan. Daca nu sunt disciplinați, fac ce le trece prin cap. Si eu am setter, e al doilea, si sa-l vezi cum sta sa-l lingă motanul...! Sau cum doarme cu pisica. Dar cand l-am luat aveam deja pisici si aveam si o catea bătrĂąna, o foxterita care era mama pisicilor si a avut de la cine invata. Primul setter, o femela excepțional de frumoasa si inteligenta avea 8 ani cand am adoptat o birmaneza ratacita. A durat 2saptamani pana s-a acomodat cu ea. Dar si birmaneza a avut un aport important. Prima data cand i-am dat drumul liberă prin camera cu cainii, nu a sasait, nu a fugit ci s-a pus in fata lor cu burta-n sus. Cainii au venit, au mirosit-o pe toate părțile si apoi au lasat-o in pace. Alta pisica a fost un motanel care a crescut printre caini, avea comportament semicainesc, doar ca nu latra. Avea un corp longilin, fragil si nu prea facea fata la bătăile cu motanii din cartier care ii Ăźncălcau teritoriul adica acoperișul garajului. Cand vedea ca e de rau, cobora in curte printre caini si-l invita pe adversar sa se bata, doar unul a avut curaj sa coboare si a platit cu viata.
P.S. He, he, cainii tai par mai degrabă a fi Golden Retriever. Metișii de setter irlandez sunt negri.

Edited by Freddy12, 15 January 2019 - 13:55.


#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
certo!
așa era și la prima setteriță crescută-n apartament, acum 25 de ani...
ăștia au învățat că blana/penele sunt de halit!!!
dacă nu vreau cârtițe, nu pot avea nici pisici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate