Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10823 replies to this topic

#8011
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 gear, on 28 ianuarie 2023 - 10:01, said:

La un sistem montat prin AFM se pot aduce modificari care sa nu afecteze echipamentele delclarate.
Adica nu ai voie sa schimbi invertorul si panourile declarate. Dar poti monta inca un invertor sau cate panouri vrei.
Daca invertorul montat prin AFM face fata, poti suplimenta numarul de panouri.

In mod normal trebuie informat distribuitorul si daca suplinesti numarul de panouri. Eu zic ca pentru 5-6 panouri in plus nu merita deranjul.
Daca se mai adauga inca un invertor, atunci clar trebuie cerut alt Certificat de Racordare.

Marire de putere se cere daca puterea instalata in invertoare depaseste puterea din ATR. Puterea din panouri nu conteaza, oricum nu te lasa invertorul sa depasesti limita din ATR.
Atunci o sa le zic sa le instaleze pe cele 13 din oferta standard de 5kwp astfel incat sa mai pot instala restul de 4 cate ar mai incapea. Evident ca nu le voi instala cu ei la ce preturi practica, vorbim si cand mai ajungi in zona la primavara poate treci si pe la mine :). Apropo de instalare, este ok sa umpli acoperisul trecand peste limita de sprijin pe cladire (adica aia 50 cm care sunt "in aer" pe care este pusa astereala)?

#8012
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Poti trece chiar si peste astereala cu cativa cm, nu e bai. Daca estetic nu te deranjeaza.

#8013
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 gear, on 28 ianuarie 2023 - 15:00, said:

Poti trece chiar si peste astereala cu cativa cm, nu e bai. Daca estetic nu te deranjeaza.
Ei, dupa aia isi iau zborul panourile daca depasesc conturul acoperisului :)

#8014
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
cum stau pe un carport... stau si in afara acoperisului... totul este sa le ancorezi bine (sa consideri si ca peretele vertical de sub ele amplifica presiunea aerului in ascendenta)

#8015
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Tocmai mi-au instalat panourile, m-au pus sa imi instalez solarmnan smart, si au conectat la wifi invertorul(banuesc). Mi-au spus ca daca se schimba AP-ul sau parola, o schimba doar contra sumei de 300 ron. Vad ca nu pot edita nimic din specificatiile instalatiei, firma respectiva este pusa ca founder. Tot ce pot sa fac din aplicatie e sa vad consumul instant, productia, cat trimit in retea si statistici pe luna(cat economisesc nu pot vedea pt ca nu pot adauga pretul kwh). De asemeni au zis sa tin instalatia inchisa pana imi pun contor furnizorul(altfel o sa injectez si o sa platesc pt ce injectez). Sper sa nu dureze mult instalarea contorului. (Sunt din Iasi). Alta chestie interesanta, cand au venit au constatat ca impamantarea nu era facuta corect, asa ca mi-au ravasit gazonul, au bagat vreo 5 piloni, si apoi a iesit ok masuratoarea. M-a costat 1200 ron impamantarea. Au pus instalatia direct pe acoperis fara sa puna ceva sa regleze unghiul, probabil acoperisul are 10-15 grade. Au gaurit direct in acoperis(din fericire e terasa, sper sa nu am infiltratii).

Din cauza unghiului mic, zapada sta pe panouri, azi s-a mai incalzit si s-a topit jumatate din zapada.

#8016
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E cineva care are instalate panouri fotovoltaice prin AFM, 3kwh, curent trifazat, invertor monofazat si si-a montat suplimentar pe celelalte faza, tot cu invertor monofazat panouri fotovoltaice, avand ca distribuitor muntenia sud (ilfov)? Daca da, de ce putere?

#8017
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Astazi spre marea mea bucurie si surprindere cei de la Genway mi-au adus cele 13 panouri JA Solar JAM60S20-385-MR 385 Wp si sinele de prindere pe acoperis evident ca sa poata incasa factura de 13k lei contributia mea. Joi au zis ca vin sa faca lucrarile la interior (presupun ca vor instala invertorul, smartmeter-ul si tabloul cu protectii pentru ca pe casa e inca zapada. Cand o fi uscat probabil ca vor monta panourile si vor trage cablurile de pe casa in casa.

#8018
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
In cat timp de la semnare contract ti-au fost livrate echipamentele ?

#8019
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 catanexus, on 30 ianuarie 2023 - 19:49, said:

In cat timp de la semnare contract ti-au fost livrate echipamentele ?
Septembrie - Octombrie 2022 am avut totul semnat și încărcat la AFM (mi-au greșit niște date in ambele contracte, apoi nu a mers platforma AFM, chestii mioritice).

Edited by mihaimihai, 30 January 2023 - 20:12.


#8020
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023
Bună ziua. Vin și eu cu o întrebare. Am un dosar aprobat pentru fotovoltaice, am achitat partea mea in Octombrie de 3300 ron pentru un sistem de 3Kw, între timp nu a fost montat nimic. Sa aprobat legea Lege 39/2023, prin care scade de la 19% la 5% taxa pe valoare adăugată (TVA), am vorbit cu instalatorul legat de acest aspect dar el mi-a transmis că eu nu beneficiez de nimic din această reducere deoarece el a achiziționat panurile cand TVA-ul era 19%  și asta e. Întrebarea mea este dacă e legal ce face instalatorul având în vedere că am prietene la alt instalator exact în aceași situație ca mine și instalatorul s-a oferit să îî faca upgrade la pachet sau să îi returneze diferența.  Și ce soluții aș avea ca să constrang instalatorul să facă ce este corect, îl pot schimba în ultimă instanță ?  Mulțumesc

#8021
paulierco

paulierco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.10.2005
Dar si daca achizitiona panourile ieri, tot 19% TVA platea. E vorba de cand ti le vinde tie. Ai primit factura de la el?

#8022
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023

 paulierco, on 31 ianuarie 2023 - 11:25, said:

Dar si daca achizitiona panourile ieri, tot 19% TVA platea. E vorba de cand ti le vinde tie. Ai primit factura de la el?
Doar factura din octombrie pentru cei 3300 ron, factuar finală nu.

#8023
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Din moment ce a achitat contributia lui, are factura.


Varianta ar fi sa accepte firma sa faca storno si alta factura pe anul asta.

#8024
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca le cumpara ulterior datei intrarii in vigoare a reducerii TVA, le cumpara cu 5%.
@CosminB3, daca ai primit factura fiscala asa ramane, nu poti beneficia de reducerea TVA.
@gear, sunt multi utilizatori ce si-au platit partile in baza unor oferte sau facturi proforme.

Edited by camsonat, 31 January 2023 - 11:40.


#8025
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023
Am atașat factura pe care am achitat-o . Acolo este specificat doar partea de montaj. Normal nu trebuie să existe o factură finală în care este trecută toată valoarea? și banuiesc că aia ar trebui după finalizarea lucrărilor și receptionarea lor. Sau greșesc eu?

#8026
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nu s-a atasat nimic. Daca prima plata s-a facut in baza unei facturi fiscale si articolul facturat este avans, da, se va emite o factura fiscala cu toata valoarea, se va storna avansul dar cotele TVA vor fi cele valabile in zilele in care au fost intocmite facturile. Adica daca ai platit avans cu 19% asa se va scadea din sima totala de plata.
Daca pe factura fiscala platita nu scrie avans, vei beneficia de reducerea TVA doar la sumele facturate de acum inainte.

#8027
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023
pe factură scrie
MONTAJ (CONTRIBUTIE PROPIE) SISTEM FOTOVOLTAIC CONFORM CONTRACT DE FINANTARE .......... IN CADRUL PROGRAMULUI AFM

Edited by Dany_Darke, 31 January 2023 - 13:13.
nu mai acuza tampenii, nu ti-a scos nimeni nimic din postare, nu ai atasat nimic la postare


#8028
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Intrebare off-topic pentru cei din Bucuresti si imprejurimi, cunoasteti vreo firma/PFA care poate realiza o priza de pământ necesara instalarii unui sistem PV prin AFM (deci nu mai sunt chiar off topic :)) la un pret decent? Este pentru vecinul meu din Chiajna, inscris tot la Genway (din pacate) caruia acestia i-au cerut 4800 de lei sa-i refaca impamantarea casei (acum are 8 ohmi).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate