Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10823 replies to this topic

#7993
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postmihaimihai, on 27 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Trust me, era 6 bani (plus restul de acareturi si TVA),
Pai asta spuneam. Ca mai sunt acareturi si TVA, deci mai mult de 6 bani, oamenii se uita pe factura la pretul de la rubrica kWh, personal impart costul facturii la nr de kWh si obtin pretul final real. Evident, daca nu sunt incluse operatiuni gen revizie sau altceva asemanator.

View Postsaimarica, on 27 ianuarie 2023 - 18:14, said:

Aveti idee ce inseamna,,monofazat - *supracharged''.
Am primit o oferta de la Romsir si nu mai au program sa-i sun, pana luni ma racaie sa stiu.
Multumesc.
Vezi oferta mai veche.
Monofazat simplu inseamna 8 panouri 3,2 kWp aport propriu 2.300 lei.
Supracharged inseamna 10 panouri, 4 kWp aport propriu 5.300 lei.

View Postmihaimihai, on 27 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Merita sa mai cumpar inca 4 panouri la pretul "avantajos" de 1850 lei (pret final, cu instalare si tot ce mai trebuie) pastrand invertorul initial?
Pretul pare destul de mare, dar numai tu poti decide daca merita. Probabil poti pune ulterior la un pret mai mic. Un panou identic costa pe net cam 900 lei.

Attached Files



#7994
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postlexraz, on 27 ianuarie 2023 - 18:50, said:

Pretul pare destul de mare, dar numai tu poti decide daca merita. Probabil poti pune ulterior la un pret mai mic. Un panou identic costa pe net cam 900 lei.
Deoarece le pun prin AFM nu pot adauga nimic timp de 6 ani, cel putin nu oficial si daca o fac atunci va trebui sa alerg dupa acte pe la OD, in plus risc sa ma "cert" cu AFM si sa ma puna sa platesc cei 20k.

#7995
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Posibil, n-am idee, n-am avut rabdare sa citesc conditiile.

In final, dupa ceva mai mult de un an, au montat astazi contorul pentru bransamentul trifazic.

In 18.01.2022 am trimis actele catre primukl instalator autorizat, 10.02.2022 au intocmit fisa de solutie, 05.04.2022 ATR primit intamplator, in consecinta am schimbat instalatorul autorizat, 21.04.2022 cererea pentru eliberarea autorizatiei de bransament, 28.04.2022 acordul de construire de la Primarie, 26.04.2022 autorizatia de la Primarie, 09.08.2022 executat bransamentul si impamantarea, 06.10.2022 certificatul de racordare, 06.01.2023 contract de furnizare cu HE (pierdut o luna si aici pentru ca e greu cu bransamentele noi, nu se pate face online si unora le este greu sa gaseasca toate documentle atasate unui e-mail...), 27.01.2023 montarea contorului.

Simpatic a fost ca in momentul in care parcam la sediul de care apartin al celor de la Ditributie, ca sa ma interesez de stadiul cererii, mi-a sunat telefonul.. echipa era la mine la poarta Posted Image

#7996
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postmihaimihai, on 27 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Trust me, era 6 bani (plus restul de acareturi si TVA), am prins o oferta de Black Friday la ENEL (nu e gluma, chiar au avut in 2020 asa ceva, evident ca dupa 1 an pretul s-a majorat cu 400%!). In alta ordine de idei, m-a sunat instalatorul ca imi pot livra saptamana viitoare marfa ca deh, vor sa incaseze contributia mea. Mi-a zis ca pe acoperisul meu intra 17 panouri de 385w (6,5kwp) iar in oferta semnata am un Huawei trifazat de 5kwh si 13 panouri. Merita sa mai cumpar inca 4 panouri la pretul "avantajos" de 1850 lei (pret final, cu instalare si tot ce mai trebuie) pastrand invertorul initial? Casa este in Ilfov, orientare acoperis SSV, inclinatie 25 grade.

Pe mine m-au informat ca nu mai pot modifica "pachetele" din oferta (presupun ca discutam despre Genway), asta dupa ce am cerut un invertor mai mare in ideea montarii ulterioare de panouri suplimentare tot cu ei. Sa inteleg ca s-a schimbat schimbarea?
Acum un an, la semnarea contractului cu ei, nu aveau Huawei in oferta, si cum nu exista Fronius in stocuri, ei tot incearca sa convinga clientii sa mearga pe Huawei daca vor sa monteze in viitorul apropiat.
Are sens sa ma complic cu doua invertoare trifazate on-grid Fronius (daca merg conectate la un singur smartmeter) sau caut alt instalator ?

#7997
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlexraz, on 27 ianuarie 2023 - 19:42, said:

In final, dupa ceva mai mult de un an, au montat astazi contorul pentru bransamentul trifazic.
Posted Image Posted Image Posted Image
Sa cuurgaa beereaaaa!
Hai Doamne-ajuta.

#7998
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
De ce doua?

#7999
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmihaimihai, on 27 ianuarie 2023 - 19:26, said:

Deoarece le pun prin AFM nu pot adauga nimic timp de 6 ani, cel putin nu oficial si daca o fac atunci va trebui sa alerg dupa acte pe la OD, in plus risc sa ma "cert" cu AFM si sa ma puna sa platesc cei 20k.
Din cate am inteles eu, s-a schimbat modificarea si poti sa adaugi. Ideea era sa nu te atingi de ce s-a montat prin ei.

Nu am timp sa caut, dar cred ca e pe aici pe undeva, cateva pagini in urma.

Edited by viotl, 27 January 2023 - 20:29.


#8000
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmihaimihai, on 27 ianuarie 2023 - 15:39, said:

Din ce am citit pe aic cei d la Romsir ar fi profi
Mai sunt si altii de acord cu tine, ca sa ma bag si eu la ei?

#8001
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postdorel232004, on 27 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Mai sunt si altii de acord cu tine, ca sa ma bag si eu la ei?
Eu am vrut sa ma mut la ei dar Genway mi-a pretins 900 de lei si 2 oferte mai bune ca ale lor de la instalatori agreati de AFM ca sa imi dea semnatura pe transfer.

View Postviotl, on 27 ianuarie 2023 - 20:29, said:

Din cate am inteles eu, s-a schimbat modificarea si poti sa adaugi. Ideea era sa nu te atingi de ce s-a montat prin ei.

Nu am timp sa caut, dar cred ca e pe aici pe undeva, cateva pagini in urma.
Avem cativa instalatori aici pe forum, poate ne raspund ei. Eu retinusem ca pot sa adaug o baterie fara aprobari si semnaturi dar daca maresc numarul de panouri o sa am nevoie de alt CR, posibil si marirea puterii aprobate (ma rog acum am 14kw trifazic deci m-as incadra).

#8002
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdorel232004, on 27 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Mai sunt si altii de acord cu tine, ca sa ma bag si eu la ei?
da, @conu.

Edited by viotl, 27 January 2023 - 20:42.


#8003
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postcreatorul, on 27 ianuarie 2023 - 20:21, said:

Pe mine m-au informat ca nu mai pot modifica "pachetele" din oferta (presupun ca discutam despre Genway), asta dupa ce am cerut un invertor mai mare in ideea montarii ulterioare de panouri suplimentare tot cu ei. Sa inteleg ca s-a schimbat schimbarea?
Acum un an, la semnarea contractului cu ei, nu aveau Huawei in oferta, si cum nu exista Fronius in stocuri, ei tot incearca sa convinga clientii sa mearga pe Huawei daca vor sa monteze in viitorul apropiat.
Are sens sa ma complic cu doua invertoare trifazate on-grid Fronius (daca merg conectate la un singur smartmeter) sau caut alt instalator ?
Da, de Genway e vorba, ieri chiar mi-au propus sa schimb si invertorul de 5 cu unul de 6 daca tot vreau sa pun mai multe panouri. Probabil ca foamea de bani le-a deschis apetitul pentru configuratii custom ca doar clientul sta cu banii in mana si trebuie doar sa-i ia :)

#8004
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View Postviotl, on 27 ianuarie 2023 - 20:39, said:


da, @conu.
Adica colegul conu71 care si pe mine m-a sfatuit la fel. Dar eu am ales alt instalator din alte considerente.

#8005
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pe mine n-as zice ca m-a sfatuit, doar si-a exprimat satisfactia cu ei si regretul ca nu si-a pus mai mare.

#8006
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcamsonat, on 27 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Adica colegul conu71
Parca avea topic cu casa lui, daca nu ma insel. Are pe undeva "povestea" cu panourile?

#8007
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdorel232004, on 27 ianuarie 2023 - 22:19, said:

Parca avea topic cu casa lui, daca nu ma insel. Are pe undeva "povestea" cu panourile?
Am gasit eu: https://forum.softpe.../page__st__3006

Edited by dorel232004, 28 January 2023 - 00:44.


#8008
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
La un sistem montat prin AFM se pot aduce modificari care sa nu afecteze echipamentele delclarate.
Adica nu ai voie sa schimbi invertorul si panourile declarate. Dar poti monta inca un invertor sau cate panouri vrei.
Daca invertorul montat prin AFM face fata, poti suplimenta numarul de panouri.

In mod normal trebuie informat distribuitorul si daca suplinesti numarul de panouri. Eu zic ca pentru 5-6 panouri in plus nu merita deranjul.
Daca se mai adauga inca un invertor, atunci clar trebuie cerut alt Certificat de Racordare.

Marire de putere se cere daca puterea instalata in invertoare depaseste puterea din ATR. Puterea din panouri nu conteaza, oricum nu te lasa invertorul sa depasesti limita din ATR.

#8009
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postsparkyson, on 27 ianuarie 2023 - 20:27, said:

De ce doua?
Restul de panouri intentionez sa le montez la sfarsitul anului pe o constructie noua cu orientare mai buna a acoperisului. Daca instalatorul nu doreste sa imi monteze un invertor mai mare va trebui sa adaug un al doilea invertor sau sa schimb instalatorul. Posted Image

#8010
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
nu mai bine pe langa sistemul de prosumator mai adaugi un invertor offgrid sau un ongrid cu limitare si nu-ti mai pierzi vremea cu hartii si-l lasi in pace pe distribuitor ?!?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

cristimoisuc

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate