Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P structura metalica (Ungheni,Mures)

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#163
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
In hartia pe care ti-o va elibera si de care vei avea nevoie pt obtinerea AC-ului va scrie ca a sondat pana la 1m adancime  ca stie el ca pana la 6m este piatra?Nu are nici o valabilitate .
Ai vorbit cu vecinii tai ?
O constructie metalica necesita niste masuri impotriva electrocutarii datorita punerii la masa,etc.

#164
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Ma deranjeaza si pe mine faptul ca cei 5 metri ii va baga din burta dar nu stiu cum as putea sa-l conving sa mai vina odata sa faca calumea! Stiti voi vreo metoda?
Cu vecini am vorbit, este in regula pamantul, toti au zis ca au piatra! Nici unul nu are impamantare asa ca pe tema asta nu am avut ce discuta cu ei! Nu au inca deoarece casele is in stadiu de rosu!

Edited by Gybernat91, 17 January 2019 - 20:23.


#165
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Priza de pamant la o casa noua se face in santurile fundatiei si daca aveai un studiu geo corect stiai la ce adacime ai un sol bun pt priza si ce lungime trebuie sa aiba electrozii .
Vecinii au studiu geo?Daca vor face priza de pamant in acel strat de piatra o fac degeaba.
Vezi daca un studiu geo si posteaza-l aici.

Edited by anaki, 17 January 2019 - 20:33.


#166
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Au patit la fel ca mine cu studiu geo, deci nu au unul pe bune!
Sa presupunem ca intradevar sunt 4-6 metri de pietris! In acest caz cum voi putea face o priza de pamant buna?

#167
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostGybernat91, on 17 ianuarie 2019 - 16:52, said:

Dezamagit totall! L-am sunat azi pe geolog si se pare ca nu vrea nici cum sa mai foreze motivand ca a mai forat in zona si ca este piatra chiar si pana la 6m adancime. Din pacate deja am platit jumatate de suma si nu mai pot da inapoi. Asta e prima mare greseala, nu as fi crezut ca poti da gres cu un studiu geo dar se pare ca da! Nu m-am informat deoarce am crezut ca domnul este geolog si stie ce trebuie sa faca dar se pare ca totul se rezuma de a lua cat mai usor si mai repede bani omului!

Uita de acest studiu,pune timpul si banii la experienta invatata.
Cauta o alta firma si spune-i ca ai un studio facut deja si ai avea nevoie de un al doilea sfat pentru acest teren.Nu ii arata nici un studio,spune-i ca inca il astepti pe primul dar ai ceva dubii indoieli personale si ai vrea sa le indepartezi.

Pune-l sa sape in doua locauri diferite,in zona de constructive si dai cu incredere inainte.
Lectie invatata.

nu stiu daca te ajuta cu ceva,eu voi cere doua studii geo complete,facute de doua firme diferite si facute unul in martie aprile (cand se termina zapezile pe munte si curge apa la vale) si al doile in august can deste seceta mare si solul poate prezenta o schimbare charecteristica zonei.

Te urmaresc in cazul in care voi decide si eu sa bag metalica structura,deci cum spunea @anaki,nu ignora izolarea /impamantarea structurii de metal,poti avea surprise nu numai cu static electricitate‌

Multa rabdare si intelepciune‌.pe banii tai si timpul tau.
Esti la inceput...sa facem haz de necaz...un amic spunea sa nu blestem pe om doar sa ii urezi sa ajunga sa isi faca a lui casa singur.

Edited by EmeraldCountryHouse, 18 January 2019 - 01:42.


#168
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostGybernat91, on 17 ianuarie 2019 - 16:52, said:

Dezamagit totall! L-am sunat azi pe geolog si se pare ca nu vrea nici cum sa mai foreze motivand ca a mai forat in zona si ca este piatra chiar si pana la 6m adancime.
Poti sa-i platesti doar incercarea de a da cele 2-3 gauri la 1m (sau cat a putut el)..plus efortul de a veni..fara studiu si fara aviz..si daca sunt altii mai curajosi..sa incerci cu ei (daca nu..ramai cu ce ai). Nu e de joaca cu studiul geo..cel mai bine (cum zic si colegii mai sus) e sa stii pe ce va sta casa..unde intra atata zeci de mii de eur..fata de cateva sute de eur cat costa un studiu geo.4

Studiul ala geo, de multe ori e copy/paste (ca si continut / barbologie..avand in vedere ca pe o anumita zona, straturile de la 1-6m adancime cam coincid / poti incerca sa cauti recomandari pe la vecinii care au construit recent / poate-ti dau si o copie a studiului lor)..insa cand se dau gaurile , macar poti vedea cu ochii tai ce iese de acolo..din diferite straturi. Nu poti sti niciodata peste ce dai..grote..apa aproape de suprafata..umpluturi facute aiurea cu zeci de ani in urma..

Edited by manghels, 18 January 2019 - 08:39.


#169
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Exista ca metoda de investigare a terenului si raelizarea de santuri, decoperte, gropi. Deci daca nu merge cu foratul, poti sa faci linistit o groapa cu buldo.

#170
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Problema este ca am dat deja 500ron(50%) si nu prea as vrea sa-i pierd! Cum as putea sa-l conving pe bani mei sa vina sa isi faca treaba calumea?

#171
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
M-am enervat putin si am discutat din nou cu geologul. Nu a vrut sa inteleaga chiar daca am adus in discutie si normativul asa ca imi va da bani inapoi si chem pe altul!

#172
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostGybernat91, on 15 ianuarie 2019 - 12:43, said:

Fundatia va fi una normala, nimic special!
Ai deja proiect pentru fundație făcut înainte de rezultatele unui studiu geotehnic ?
Bănuiesc că getehnicianul a luat în calcul faptul că vei avea o structura ușoară și a făcut o investigație de suprafață pentru a vedea daca ai umplutura ,care ar fi problematica. În rest , indiferent ce rezultat îți va ieși și la câți metri îți va fora pentru probe , garantez că tot acelasi proiect de fundație îl vei avea.

#173
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018

View Postroman_roman, on 18 ianuarie 2019 - 10:23, said:


Ai deja proiect pentru fundație făcut înainte de rezultatele unui studiu geotehnic ?
Bănuiesc că getehnicianul a luat în calcul faptul că vei avea o structura ușoară și a făcut o investigație de suprafață pentru a vedea daca ai umplutura ,care ar fi problematica. În rest , indiferent ce rezultat îți va ieși și la câți metri îți va fora pentru probe , garantez că tot acelasi proiect de fundație îl vei avea.
Nu am plan de fundatie inca! Cand am zis normala m-am referit la faptul ca va fi ca la una pe caramida/bca.

#174
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Fundația acea normală va fi condiționată de adâncimea de îngheț și de zona seismică in care construiești. Condiții care vor trebui respectate indiferent de rezultatul acestui studiu geotehnic.
Dacă era o construcție cu subsol sau daca genera încărcări mari ce se transmit la partea inferioară sau daca aveai cunoștință că pe acel teren au mai fost construcții care sa fi dus la depozite de umpluturi , atunci se impunea realizarea unui studiu geo cât mai corect. În cazul tau eu as fi negociat un preț mai mic pentru acest studiu având în vedere că au forat superficial ,dar cum am mai zis ,suficient cat să-ți faci o idee că terenul nu e cu probleme.

Edited by roman_roman, 18 January 2019 - 11:00.


#175
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostGybernat91, on 18 ianuarie 2019 - 10:17, said:

M-am enervat putin si am discutat din nou cu geologul. Nu a vrut sa inteleaga chiar daca am adus in discutie si normativul asa ca imi va da bani inapoi si chem pe altul!
Prima lectie de invatat de aici: fara avansuri.

Edited by manghels, 18 January 2019 - 11:45.


#176
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Nici daca e o domnisoara draguta?

#177
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Stiu ca este important studiu geo tehnic si de acea am insistat pe partea asta! Nu aveam de gand sa las totul la noroc ca asa zice geologul lui peste! Noroc ca am recuperat bani! Caut alt geolog si mergem inainte!

Edited by Gybernat91, 18 January 2019 - 12:25.


#178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Sa ai grija sa sondeze cum trebuie ,sa vezi ce scoate nu sa-ti dea un aviz copy paste.

#179
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Am sa fiu cu ochii pe ei!

#180
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Salutare! O mica curiozitate? Ati mai intalnit sa primiti negatie in C.U. pe motivul, ca parcela pe care intentionez sa construiesc are deschiderea la drum(26m) mai mare decat adancimea(24m)? Din acest motiv primaria ma obliga sa fac dezmembrare si care ma va costa bani dar cel mai rau timp! Este posibil sa fie o asemenea regula impusa in P.U.G.-ul localitati?

Am tot citit si documentat despre ventilatie si am dat de Brink care are un pret bunicel! Din pacate nu am gasit informatii legate de amplasarea anemostatelor si tipul de tubulatura! L-am trimis mail la cei de la  Brink dar nu am primit nici un raspuns!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate